Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/5153/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Папазової Г.П.
при секретаріСкутельник Ю.В.
за участю
представників позивачаОСОБА_1 за дов. від 13.04.11р.
ОСОБА_2 за дов. від 13.04.11р.
представників відповідачаОСОБА_3 за дов. від 19.04.11р.
ОСОБА_4 за дов. від 19.04.11р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант Агро» до Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов,язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Амарант Агро» звернулось до суду з позовом до Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов,язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач посилається на наступне. 16.03.2011р. товариство звернулось до відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області із заявою про проведення державної реєстрації додаткових угод до договорів оренди землі (паїв) в кількості 238 шт. при цьому були надані всі необхідні документи для реєстрації кожної додаткової угоди. Прийом документів відділом був зафіксований відповідним актом прийому передачі.
17.03.2011р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант Агро» та відділом Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області був укладений договір № 37/707, згідно з яким відділ здійснює реєстрацію додаткових угод до договорів оренди землі та вносить записи до поземельної книги, за що товариство сплачує суму в розмірі 13090 грн. В той же день позивачу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області був виставлений рахунок № 27 на оплату із зазначенням банківських реквізитів.
18.03.2011р. згідно з платіжним дорученням № 61 товариство повністю перерахувало встановлену суму в розмірі 13090 грн. на відповідні банківські реквізити.
Позивач зазначає, що незважаючи на те, що відділу Держкомзему були передані всі необхідні документи про проведений повний розрахунок за реєстрацію додаткових угод та внесення записів до поземельної книги, відповідач до теперішнього моменту не повернув товариству примірники додаткових угод з відмітками про їх реєстрацію.
Просив визнати протиправною бездіяльність Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області у розгляді питання про реєстрацію 238 додаткових угод до договорів оренди землі, наданих ТОВ «Амарант Агро», внесення відповідних записів до поземельної книги та зобов,язати відділ Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області розглянути питання про реєстрацію 238 додаткових угод до договорів оренди землі, наданих ТОВ «Амарант Амарант», внесення відповідних записів до поземельної книги, а також повернути ТОВ «Амарант Агро» примірники додаткових угод до договорів оренди землі з відмітками про їх реєстрацію.
19.04.2011р. позивачем надана заява про уточнення позовних вимог, а саме, позивач зазначив, що на теперішній час відділ Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області зареєстрував та повернув позивачу частину додаткових угод до договорів оренди землі (паїв) в кількості 158 шт. Відтак, незареєстрованими та неповернутими залишились 80 додаткових угод. На підставі зазначеного, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області у розгляді питання про реєстрацію 80 додаткових угод до договорів оренди землі, наданих ТОВ «Амарант Агро», внесення відповідних записів до поземельної книги та зобов,язати відділ Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області розглянути питання про реєстрацію 80 додаткових угод до договорів оренди землі, наданих ТОВ «Амарант Агро», внесення відповідних записів до поземельної книги, а також повернути ТОВ «Амарант Агро» примірники додаткових угод до договорів оренди землі з відмітками про їх реєстрацію.
В судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги (з урахуванням уточнюючої заяви) підтримали та просили їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, посилаючись на наступне. Всі 85 додаткових угод до договорів оренди землі, надані ТОВ «Амарант Агро» для реєстрації та внесення відповідних записів до поземельної книги були належним чином опрацьовані та внаслідок цього було прийнято рішення про неможливість проведення їх державної реєстрації. Підставою для даного рішення є не дотримання вимог ч. 1 ст. 638 ЦК України, якою передбачено досягнення сторонами в належній формі згоди з усіх істотних умов. Свідченням про відсутність такої згоди послугували відповідні заяви громадян подані начальнику відділу Держкомзему з проханням не реєструвати підписані ними додаткові угоди з ТОВ «Амарант Агро». Просили у задоволені позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Амарант Агро» є юридичною особою, зареєстроване Красноармійською районною державною адміністрацією Донецької області 29.12.2005р., ідентифікаційний номер 31949531.
22 листопада 2010р. були укладені 238 додаткових угод до договорів оренди землі, якими продовжено термін дії договорів оренди землі, укладеними між зазначеним підприємством (орендарем) та громадянами власниками земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Красноармійського району Донецької області (орендодавцями).
16 березня 2011р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Амарант Агро» звернулось з заявою на ім,я начальника управління Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області щодо реєстрації 238 додаткових угод до діючих договорів оренди земель (паїв), що знаходяться у Петрівській сільській раді. До зазначеної заяви були подані наступні документи: заява від орендодавця на ім,я начальника управління Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області, написана власноруч в одному примірнику; копія договору оренди землі, завірена печаткою підприємства в одному примірнику; додаткова угода у трьох примірниках, два з яких повертається підприємству; ротація культур на термін дії договору в одному примірнику; копія паспортних даних та копія ідентифікаційного коду, завірених печаткою підприємства; копія державного акту; план (схема) меж земельної ділянки, який залишається за місцем реєстрації.
17 березня 2011р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант Агро» та відділом Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області був укладений договір № 37/707, згідно з яким відділ здійснює реєстрацію додаткових угод до договорів оренди землі та вносить записи до поземельної книги, за що товариство сплачує суму в розмірі 13090 грн. В той же день позивачу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області був виставлений рахунок № 27 на оплату із зазначенням банківських реквізитів.
Відділом Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області було зареєстровано та повернуто позивачу частину додаткових угод до договорів оренди землі (паїв) в кількості 158 штук., а решту 80 додаткових угод, які були укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант-Агро» та ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20., ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_6, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_85, ОСОБА_42 ОСОБА_43, ОСОБА_86, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55 ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67 ОСОБА_68, ОСОБА_69 ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, відповідачем зареєстровані не булі, оскільки, як вбачається з листа відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області від 12.04.11р. та було пояснено їх представником у судовому засіданні, від цих осіб були подані заяви про непроведення державної реєстрації додаткових угод.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004р. № 1952-ІУ (далі Закон № 1952-ІУ) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно ст.4 Закону № 1952-ІУ обовязковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме право власності на нерухоме майно.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 1952-ІУ визначений порядок реєстрації прав та їх обтяжень, а саме, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону № 1952-ІУ заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.
Статтею 19 Закону № 1952-ІУ визначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до пп. 2.1 п. 2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5, для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи, їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Пунктом 3.5 зазначеного Положення визначений перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації прав, а саме: Реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 624 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо зобов,язання відповідача розглянути питання про реєстрацію 80 додаткових угод до договорів оренди землі, оскільки, як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представником відповідача, ТОВ «Амарант-Агро» надало всі необхідні документи для проведення державної реєстрації зазначених додаткових угод, ніяких відомостей про розірвання договорів оренди землі немає, в судовому порядку договори не були визнані недійсними, що підтверджено представником позивача. Тобто на теперішній час вони є дійсними, тому підстав для не проведення відповідачем реєстрації 80 додаткових угод суд не вбачає.
Що стосується вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області у розгляді питання про реєстрацію 80 додаткових угод до договорів оренди землі, наданих ТОВ «Амарант Агро», внесення відповідних записів до поземельної книги, суд зазначає, що самого рішення про відмову в проведенні реєстрації оскаржуваних додаткових угод відповідачем не прийнято, проте з листа відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області від 12.04.11р. про повернення документів вбачається, що у відповідача не було наміру реєструвати ці додаткові угоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
На підставі зазначеного, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб,єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується квитанцією.
Витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант-Агро» до Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області щодо реєстрації 80 додаткових угод до договорів оренди землі, наданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант-Агро».
Зобовязати Відділ Держкомзему у Красноармійському районі Донецької області зареєструвати 80 додаткових угод від 22.11.2010 року до договорів оренди землі між Товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант-Агро» та ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20., ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_6, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_80, ОСОБА_42 ОСОБА_43, ОСОБА_86, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67 ОСОБА_68, ОСОБА_69 ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, внести відповідні записи до поземельної книги та повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Амарант-Агро» примірники додаткових угод до договорів оренди землі з відмітками про їх реєстрацію.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант-Агро» витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 20 квітня 2011 року, повний текст постанови буде виготовлений 26 квітня 2011 р.
Суддя Папазова Г.П.