Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5882/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В. В. при секретарі судового засідання Хоперія А.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом: Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області
до відповідача: Фізичної особи ОСОБА_1 м. Словянськ
про стягнення 540,05 грн.
за участю
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 за довір.
від відповідача: не з»явився
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Словянська обєднана державної податкової інспекції Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Словянськ про стягнення 540,05 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що станом на 24.03.2011 р. за відповідачем обліковується податкова заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 540,05 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не зявився, заперечення до позовної заяви не надав, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд ВСТАНОВИВ
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України визначено, що з 1 січня 2011 року втратили чинність низка законів та інших нормативно правових актів.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент правопорушення.
У відповідності до п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що платником податку є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Податковий борг виник наступним чином.
ОСОБА_1 27.03.2009 р. подала до Словянської ОДПІ декларацію вх. № 671/17-1 про доходи одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 році (спадщина).
За результатами декларування загального доходу отриманого відповідачем у 2008 році, позивачем сформовано податкове повідомлення № 0002801741/0 від 13.05.2009 р., яким визначено податкове зобовязання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 846,75 грн., граничний строк сплати 22.06.2009 р. Зазначене податкове повідомлення вручено особисто ОСОБА_1 22.05.2009 р.
В граничні строки сума податкового зобовязання відповідачем не сплачена.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Позивачем були сформовані перша податкова вимога № 1/36 від 20.07.2009 р. та друга податкова вимога № 2/37 від 21.04.2010 р., які отримані відповідачем особисто 22.03.2010 р. та 21.04.2010 р.
Як вбачається зі зворотнього боку облікової картки, яка долучена до матеріалів справи платіжним дорученням № 378 від 08.07.2010 р. відповідачем сплачена сума податкового зобовязання в розмірі 846,75 грн. Після сплати податкового зобовязання відповідачу нарахована пеня в розмірі 116,67 грн.
16.12.2010 р. Словянською обєднанню державною податковою інспекцією проведена перевірка дотримання граничних термінів сплати узгодженого податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб, за наслідками перевірки складено Акт № 8679/17-111-1-2710609444. Актом перевірки встановлено затримку сплати узгодженого податкового зобовязання у сумі 846,75 грн. на 381 календарний день.
На підставі Акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення рішення № 0085121741/0 від 21.12.2010 р., яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 423,38 грн. Зазначене податкове повідомлення рішення направлено на адресу відповідача поштою та вручено 19.01.2011 р.
У відповідності до пп. 5.3.1 п.5.3. ст. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Згідно до п. 16.1. ст. 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктом 1.4 ст. 1 Закону встановлено, що пеня це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Вказана заборгованість відповідачем на час розгляду справи не сплачена.
Суд вважає, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню за наступними підставами.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів та фондів належні податки та збори.
Відповідно до пп. «є» п. 19.1 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» платники податку зобовязані своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також суми штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню, за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному або судовому порядку.
Відповідачем не надано суду доказів оскарження в судовому або адміністративному порядку податкового повідомлення рішення.
Відповідно до п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути стягнені в рахунок його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Словянськ про стягнення 540,05 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб», ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Словянськ про стягнення 540,05 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 м. Словянськ (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкового боргу у розмірі 540,05 грн. у доход Місцевого бюджету м. Словянська (р/р 33214846700075, код платежу 11011400, отримувач УДК м. Словянська, код 34686605, банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016).
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена 10.05.2011 року в присутності представника позивача.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Олішевська B.В.