Постанова № 15933827, 10.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2011
Номер справи
2а/0570/6474/2011
Номер документу
15933827
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2011 р. справа № 2а/0570/6474/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою прокурора Центрально-Міського району м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 3001,00 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Центрально-Міського району м. Макіївки (надалі позивач) в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції (далі Макіївська ОДПІ, позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 3001,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податкова заборгованість у розмірі 3001,00 грн. (три тисячі одна грн. 00 коп.), яка виникла у звязку з несплатою відповідачем штрафних (фінансових) санкцій, які застосовані позивачем до відповідача за результатами проведення виїзної позапланової перевірки, під час якої встановлено порушення Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Приймаючи до уваги факт не сплати штрафних санкцій відповідачем, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 03.04.2008 року за № 2273000 0000 033664, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_3. Ідентифікаційний код - НОМЕР_1, місце проживання: 86127, АДРЕСА_1. На податковому обліку перебуває в Горлівської ОДПІ (Калінінське відділення) з 19.06.2008 року за № 2841/08.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.10.2010 року на підставі направлень від 15.10.2010 року (дійсними до 29.10.2010 року) за № 701 та № 702 посадовими особами Макіївської ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складений акт від 20.10.2010 року № 9023/18/05/23-4/НОМЕР_1 (далі акт перевірки).

За результатами акту перевірки встановлено порушення:

- п.13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції на момент встановлення порушення, далі Закон України № 265/95-ВР) за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі коштів, яка вказана в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 443,20 грн. Відповідальність за дане порушення передбачена ст. 22 Закону України № 265/95-ВР, а саме: застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, позивачем відносно відповідача за дане порушення застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 2216,00 грн. (443,20 грн. х 5);

- п.1.2 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР (в редакції на момент встановлення порушення) в частині видачі розрахункового документу на неповну суму покупки. Відповідальність за дане порушення передбачена п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР, а саме: застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми вартості проданих товарів. Таким чином, позивачем відносно відповідача за дане порушення застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 785,00 грн. (157,00 грн. х 5).

Отже, за виявлені перевіркою порушення податкового законодавства України Макіївською ОДПІ до ФОП ОСОБА_1 застосовані штрафні санкції у загальній сумі 3001,00 грн. (2216,00 грн. + 785,00 грн.).

На підставі наведеного акту перевірки Макіївською ОДПІ 22 жовтня 2010 року прийняте рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за № 0001212343 на суму 3001,00 грн., яке отримано відповідачем особисто, про що свідчить її особистий підпис на корінці зазначеного рішення.

В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведеного вище рішення позивача в апеляційному або судовому порядку, таким чином наведені фінансові санкції є узгодженими. Отже, податковий борг ФОП ОСОБА_1 на день розгляду даної адміністративної справи становить 3001,00 грн.

В період виявлення Макіївською ОДПІ порушень податкового законодавства, які здійснені відповідачем, діяв Закон України від 21.12.2000 року № 2181 -ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон України № 2181-ІІІ), який згідно з його преамбулою є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Статтею 1 Закону України № 2181-III визначені наступні поняття: штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платників податків у зв'язку з порушенням ними правил оподаткування, визначених відповідними законами; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом (арбітражним судом), але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Таким чином, у разі несплати узгодженої суми штрафних (фінансових) санкцій в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу, строк стягнення якого врегульований статтею 15 Закону України № 2181-ІІІ. Так, підпунктом 15.2.1 пункту 15.2 статті 15 Закону України № 2181-ІІІ встановлено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду (арбітражного суду), строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Згідно з пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Отже, наведені законодавчі норми як чинного до 01.01.2011 року Закону України № 2181-ІІІ, так і Податкового кодексу України, діючого з 01.01.2011 року, встановлюють строк примусового стягнення податкового боргу. За статтею 15 Закону України № 2181-ІІІ та за статтею 102 Податкового кодексу України строк давності складає 1095 днів, протягом яких податковий орган може визначити податкове зобовязання платника податку або звернутися до суду з позовом про стягнення податкового боргу. Тобто, приписи статті 15 вказаного Закону та статті 102 Податкового Кодексу України - це ті норми, якими встановлені інші строки для звернення до адміністративного суду, тому вони застосовуються у сукупності з частиною 3 статті 99 КАС України.

З огляду на матеріали справи, та як вже зазначалось вище, Макіївською ОДПІ до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3001,00 грн. за порушення податкового законодавства, а саме: п.1.2 та п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у звязку з чим винесено податкове повідомлення-рішення від 22.10.2010 року № 0001212343.

В матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем нарахованих штрафних (фінансових) санкцій, таким чином наведені штрафні (фінансові) санкції є узгодженими. Отже, податковий борг ФОП ОСОБА_1 на день розгляду даної адміністративної справи становить 3001,00 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).

Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

За пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

У відповідності до ст. 5 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями) прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються такі функції, як, зокрема: представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Так, статтею 361 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Одною з формою представництва є звернення до суду з позовами.

Таким чином, позивачі прокурор Центрально-Міського району м. Макіївки та Макіївська обєднана державна податкова інспекція є є субєктами владних повноважень, та здійснюють повноваження в даних правовідносинах наданих їм чинним законодавством України.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Враховуючи те, що застосовані до відповідача фінансові санкції (штраф) не сплачено в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несплату сум узгоджених штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 3001,00 грн. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Центрально-Міського району м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 3001,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: 86127, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31114104700068, код платежу 21080900, ЄДРПОУ 34686736, МФО 834016, одержувач ГУДКУ в Донецькій області) штрафні (фінансові) санкції в сумі 3 001,00 грн. (три тисячі одна грн. 00 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 10 травня 2011 року.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.