Постанова № 15933669, 28.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2011
Номер справи
2а/0570/5379/2011
Номер документу
15933669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/5379/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.

при секретаріЗаднепровської В.О.

за участю представника:

позивача Кємєлєва І.Е

відповідача Матченко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Тельманівського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Тельманівському районі до Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» про стягнення з відкритих у банківських установах розрахункових рахунків податкової заборгованості в сумі 645887,46грн., -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Прокурор Тельманівського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Тельманівському районі до Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» про стягнення з відкритих у банківських установах розрахункових рахунків податкової заборгованості в сумі 645887,46грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що за відповідачем числиться заборгованість перед бюджетом на загальну суму 645887,46грн., а саме:

- по платі за користування надрами для добування корисних копалин місцевого значення 418064,89грн.

- по земельному податку з юридичних осіб 11432,45грн.

- по орендній платі за землю з юридичних осіб 181863,87грн.

- по збору за забруднення навколишнього природного середовища 34526,25грн.

Заборгованість перед бюджетом виникла внаслідок несплати податкових зобовязань згідно податкових декларацій та пені. Інспекцією було вжито ряд заходів по погашенню даного боргу, проте очікуваного результату вони не дали.

Просить суд стягнути з відкритих у банківських установах розрахункових рахунків Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» (87100, смт. Тельманове, вул. Леніна, 117 код ЄДРПОУ 04628681) податкову заборгованість у розмірі 645887,46грн., в тому числі:

-по платі за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення у сумі 418064,89грн. на рахунок № 31415507700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по земельному податку (Гранитненська С/Р) у сумі 6633,56грн. на рахунок №33217811700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по земельному податку (Новоселівська С/Р) у сумі 4798,89грн. на рахунок №33211811700382, отримувач Новоселівська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по орендній платі за земельні ділянки у сумі 181863,87грн. на рахунок №33216812700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 34526,25грн. на рахунок № 33118329700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги зменшував (а.с.39), у звязку з частковою сплатою відповідачем податкового боргу та підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги на суму 645887,46грн. визнав, про що надав письмову заяву (а.с.63).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Тельманівський карєр» є юридичною особою, зареєстроване Тельманівською районною державною адміністрацією Донецької області, що підтверджує свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 18.10.1994 року № 12501200000000099, ідентифікаційний код 04628681 (а.с.20), перебуває на податковому обліку у ДПІ у Тельманівському районі з 31.03.1994 року за № 101 (а.с.21).

Відкрите акціонерне товариство «Тельманівський карєр» є платником орендної плати з юридичних осіб, земельного податку, плати за користування надрами для добування корисних копалин місцевого значення, збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідачем до податкового органу подані податкові розрахунки плати за користування надрами №9006781342 за 2010 рік, якою нарахував плати на суму 385888,39грн., №9004903957 за 9 місяців 2010 року, якою нарахував плати на суму 399126,31грн. та розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи № 9006968488 за 4 квартал 2010 року, яким нарахував збору на суму 91470,72грн. (а.с.5-7).

Але відповідачем узгоджене податкове зобовязання з плати за користування надрами не було сплачено в повному обсязі, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 417140,39грн.

Крім того, у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у відповідача виникла пеня в сумі 418064,89грн., яка нарахована на підставі ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідачем до податкового органу подані податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 9000117026 від 01.02.2010 року, якою нарахував орендної плати на 2010 рік на загальну суму 556767,73грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 46397,31грн., за грудень 46397,32грн. і №9000168724 від 28.01.2011 року, якою нарахував орендної плати на 2011 рік на суму 525748,56грн., та щомісячно починаючи з січня по грудень 43812,38грн. (а.с.13, 14).

Але відповідачем узгоджене податкове зобовязання з орендної плати на землю не було сплачено в повному обсязі, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 181419,39грн.

Крім того, у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у відповідача виникла пеня в сумі 444,48грн., яка нарахована на підставі ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідачем до податкового органу подані податкові розрахунки земельного податку №9000117973 від 01.02.2010 року, якою нарахував земельний податок на 2010 рік на загальну суму 16560,62грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 1380,05грн., за грудень 1380,07грн., №9000167705 від 28.01.2011 року, якою нарахував земельний податок на 2011 рік на загальну суму 60782,18грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 5065,18грн., за грудень 5065,20грн., №9000114484 від 01.02.2010 року, якою нарахував земельний податок на 2010 рік на загальну суму 60782,18грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 5065,18грн., за грудень 5065,20грн., №9000167706 від 28.01.2011 року, якою нарахував земельний податок на 2011 рік на загальну суму 16560,62грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 1380,05грн., за грудень 1380,07грн., (а.с.9-12).

Але відповідачем узгоджене податкове зобовязання з земельного податку не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 11270,55грн.

Також, у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у відповідача виникла пеня в сумі 161,90грн., яка нарахована на підставі ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Закон України «Про плату за землю» визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Платниками земельного податку згідно ст.2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції.

Статтею 14 цього Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.

Відповідачем до податкового органу подані податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища №90004903794 від 13.10.2010 року, якою нарахував збору на суму 31459,32грн., №11319 від 13.01.2011 року, якою нарахував збору на суму 52654,20грн. (а.с.17-19).

Але відповідачем узгоджене податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища не було сплачено в повному обсязі, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 34500,54грн.

Крім того, у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у відповідача виникла пеня в сумі 25,71грн., яка нарахована на підставі ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

19.07.1999 року Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України №162/379, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.

Відповідно до п.7.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.

Відповідно до п.7.3 Інструкції, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.

Відповідно до п.8.2 Інструкції, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до п.9.2 Інструкції, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп.16.1.3 та пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Оскільки спірні правовідносини виникли на протязі 2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до абзацу «а» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до абзацу «в» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Судом встановлено, що відповідачем не сплачені суми податкових зобовязань у результаті чого у відповідача виник податковий борг на загальну суму 645887,46грн.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

На час розгляду справи відповідачем податковий борг на загальну суму 645887,46грн. не сплачений.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

З метою погашення податкового боргу відповідачу була відправлена перша податкова вимога від 03.02.2009 року №1/14 (а.с.25) та друга податкова вимога від 10.03.2009 року №2/27 (а.с.26), які одержані відповідачем, про що є запис на корінцях.

Позивачем 10.12.2008 року зареєстровано право на заставу майна та майнових прав ВАТ «Тельманівський карєр», про що надано витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.57).

Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчать матеріали справи.

Крім того, матеріали справи містять заяву відповідача, із змісту якої вбачається, що він визнає позовні вимоги у повному обсязі (а.с.63).

Відповідно до ч.1 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно вимог ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Прокурора Тельманівського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Тельманівському районі до Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» про стягнення з відкритих у банківських установах розрахункових рахунків податкову заборгованість перед бюджетом з плати за користування надрами для добування корисних копалин місцевого значення., земельного податку з юридичних осіб, орендної плати за землю, збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 645887,46грн. задовольнити.

Стягнути з відкритих у банківських установах розрахункових рахунків Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» (87100, смт. Тельманове, вул. Леніна, 117 код ЄДРПОУ 04628681) податкову заборгованість у розмірі 645887,46грн., в тому числі:

-по платі за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення у сумі 418064,89грн. на рахунок № 31415507700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по земельному податку (Гранитненська С/Р) у сумі 6633,56грн. на рахунок №33217811700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по земельному податку (Новоселівська С/Р) у сумі 4798,89грн. на рахунок №33211811700382, отримувач Новоселівська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по орендній платі за земельні ділянки у сумі 181863,87грн. на рахунок №33216812700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;

-по збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 34526,25грн. на рахунок № 33118329700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687279.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 28 квітня 2011 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 03 травня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.