Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/5313/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської Дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шинкарьової І.В.,
при секретарі - Заднепровської В.О.,
за участю представника позивача Сенникова А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» про стягнення коштів з рахунків платника податків у обслуговуючих банках, а також готівкові кошти, які йому належать, у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 9663,03грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Макіївська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» про стягнення коштів з рахунків платника податків у обслуговуючих банках, а також готівкові кошти, які йому належать, у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 9663,03грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що за відповідачем числиться заборгованість перед бюджетом на загальну суму 9663,03грн., а саме:
- по податку на прибуток 646,00грн.
- по податку на додану вартість 1467,00грн.
- по податку з власників транспортних засобів 1526,00грн.
- по земельному податку з юридичних осіб 5879,15грн.
- по збору за забруднення навколишнього природного середовища 144,88грн.
Заборгованість перед бюджетом виникла внаслідок несплати податкових зобовязань згідно податкових декларацій та податкових повідомлень-рішень про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань. Інспекцією було вжито ряд заходів по погашенню даного боргу, проте очікуваного результату вони не дали.
Просить суд стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» (86192, м. Макіївка, п/о Пролетарське, код ЄДРПОУ 01350185) у обслуговуючих банках, а також готівкові кошти, які йому належать, у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 9663,03грн., з них:
заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1467,00грн., в тому числі податкове зобовязання 787,00грн. та штрафні санкції 680,00грн. на користь Державного бюджету України, код платежу 14010100, р/р 31117029700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 1526,00грн., на користь місцевого бюджету, код платежу 12020100, р/р 33218807700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість з земельного податку у сумі 5879,15грн., в тому числі податкове зобовязання 5718,77грн. та штрафні санкції 160,38грн., на користь місцевого бюджету, код платежу 13050100, р/р 33215811700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість з податку на прибуток у сумі 646,00грн. на користь Державного бюджету України, код платежу 11021000, р/р 31115009700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 144,88грн. на користь місцевого бюджету, код платежу 19050200, р/р 33116329700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Макіївської міської ради 16.01.1996 року № 10003225280, ідентифікаційний код 01350185, перебуває на податковому обліку у Макіївської ОДПІ (Гірницьке відділення) з 12.10.1994 року за № 1350185-500 (а.с.10).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» є платником земельного податку, податку на прибуток, податку на додану вартість, збору з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідачем до податкового органу подані податкові розрахунки земельного податку №157 від 21.01.2008 року, якою нарахував земельний податок на 2008 рік на загальну суму 2539,45грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 211,62грн., за грудень 211,63грн. (а.с.57), №219 від 20.01.2009 року, якою нарахував земельний податок на 2009 рік на загальну суму 2925,44грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 243,79грн., за грудень 243,75грн. (а.с.66), №74 від 18.01.2010 року, якою нарахував земельний податок на 2010 рік на загальну суму 3098,04грн., та щомісячно починаючи з січня по листопад по 258,17грн. (а.с.65).
Але за грудень 2008 року, січень-грудень 2009 року, січень-жовтень 2010 року відповідачем узгоджене податкове зобовязання з земельного податку не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 5718,77грн.
У звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання з земельного податку ТОВ «Пролетарський завод металоконструкцій», що є порушенням п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та у відповідності із п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього закону відповідачу нарахована штрафна санкція, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях від 29.07.2009 року №0006431500 та №0006441500 на суму 160,38грн. (а.с.76).
Але відповідачем вказані штрафні санкції з земельного податку не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 160,38грн.
Закон України «Про плату за землю» визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Платниками земельного податку згідно ст.2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції.
Статтею 14 цього Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Відповідачем до податкового органу подані податкові декларації з податку на додану вартість №4135 від 17.03.2010року, якою нарахував податок на суму 183,00грн. (а.с.63), №8718 від 16.04.2010 року, якою нарахував податок на суму 10,00грн. (а.с.61), №12441 від 20.05.2010 року, якою нарахував податок на суму 183,00грн. (а.с.59), №13657 від 16.06.2010 року, якою нарахував податок на суму 15,00грн. (а.с.58), №18347 від 16.07.2010 року, якою нарахував податок на суму 183,00грн. (а.с.40), №21791 від 17.08.2010 року, якою нарахував податок на суму 183,00грн. (а.с.38), №30006 від 04.08.2010 року, якою нарахував податок на суму 10,00грн. (а.с.36), №31274 від 15.11.2010 року, якою нарахував податок на суму 10,00грн. (а.с.34), №31268 від 15.11.2010 року, якою нарахував податок на суму 10,00грн. (а.с.32).
Крім того, у звязку з несвоєчасною подачею податкових декларацій з ПДВ ТОВ «Пролетарський завод металоконструкцій», що є порушенням п.п.4.1.4 п.4.13 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та у відповідності із п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 цього закону відповідачу нарахована штрафна санкція, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях № 0007531500 від 31.12.2010 року у сумі 340,00грн. та № 0000201500 від 14.02.2011 року у сумі 340,00грн., (а.с.72,75), на загальну суму 680,00грн..
Але відповідачем узгоджені податкові зобовязання з податку на додану вартість не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 1497,00грн.
Згідно з п.10.4 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість» контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом, а при імпорті товарів із сплатою податку при його митному оформленні - відповідним митним органом за правилами, встановленими спільним рішенням центральних податкового та митного органів.
Відповідачем до податкового органу подані податкові декларації з податку на прибуток №41309 від 16.01.2009року, якою нарахував податок на суму 444,00грн. (а.с.69), №8276 від 07.04.2009 року, якою нарахував податок на суму 28,00грн. (а.с.49), №21832 від 10.07.2009 року, якою нарахував податок на суму 26,00грн. (а.с.48), №33603 від 16.10.2009року, якою нарахував податок на суму 30,00грн. (а.с.47), №43513 від 18.01.2010 року, якою нарахував податок на суму 26,00грн. (а.с.46), №10589 від 06.05.2010року, якою нарахував податок на суму 28,00грн. (а.с.45), №18358 від 16.07.2010 року, якою нарахував податок на суму 28,00грн. (а.с.44), №30053 від 04.11.2010 року, якою нарахував податок на суму 28,00грн. (а.с.43), №39811 від 09.02.2011 року, якою нарахував податок на суму 8,00грн. (а.с.42).
Але відповідачем податкове зобовязання з податку на прибуток не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 646,00грн.
Відповідно до п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Відповідачем до податкового органу поданий податковий розрахунок сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів №72 від 18.01.2010 року, якою нарахував податок на суму 1526,00грн. (а.с.50).
Але відповідачем податкове зобовязання зі збору з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу на суму 1526,00грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідачем до податкового органу подані податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища №23236 від 17.07.2009року, якою нарахував суму 15,58грн. (а.с.52), №36145 від 07.11.2009 року, якою нарахував суму 27,26грн. (а.с.53), №43518 від 18.01.2010 року, якою нарахував суму 27,51грн. (а.с.51), №8717 від 16.04.2010року, якою нарахував суму 24,85грн. (а.с.54), №18351 від 16.07.2010 року, якою нарахував суму 24,84грн. (а.с.55), №28148 від 18.10.2010року, якою нарахував суму 24,84грн. (а.с.56).
Але відповідачем податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу на загальну суму 144,88грн.
19.07.1999 року Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України №162/379, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.
Відповідно до п.7.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.
Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Відповідно до п.7.3 Інструкції, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Відповідно до п.8.2 Інструкції, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п.9.2 Інструкції, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.3 та пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Оскільки спірні правовідносини виникли на протязі 2008-2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу «а» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до абзацу «б» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Судом встановлено, що відповідачем не сплачені суми податкових зобовязань у результаті чого у відповідача виник податковий борг на загальну суму 9663,03рн.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
На час розгляду справи відповідачем податковий борг на загальну суму 9663,03грн. не сплачений.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була відправлена перша податкова вимога від 01.11.2005 року №1/284 (а.с.26) та друга податкова вимога від 21.12.2005 року №2/320 (а.с.25), які одержані відповідачем, про що є запис зроблений поштою.
У відповідності зі ст.10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем було прийнято рішення №3 від 30.01.2006 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.27), але позитивного результату ці заходи не дали.
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчать матеріали справи.
Відповідно до п.95.3 ст.95 КАС України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Тобто стягнення коштів з рахунків банку та стягнення готівкових коштів є альтернативними видами стягнення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають частковому задоволенню. В частині стягнення податкового боргу на готівкові кошти платника податку задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» про стягнення коштів з рахунків платника податків у обслуговуючих банках, а також готівкові кошти, які йому належать, у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 9663,03грн. задовольнити частково.
Стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Пролетарський завод металоконструкцій» (86192, м. Макіївка, п/о Пролетарське, код ЄДРПОУ 01350185) у обслуговуючих банках, у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 9663,03грн., з них:
заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1467,00грн., в тому числі податкове зобовязання 787,00грн. та штрафні санкції 680,00грн. на користь Державного бюджету України, код платежу 14010100, р/р 31117029700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 1526,00грн., на користь місцевого бюджету, код платежу 12020100, р/р 33218807700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість з земельного податку у сумі 5879,15грн., в тому числі податкове зобовязання 5718,77грн. та штрафні санкції 160,38грн., на користь місцевого бюджету, код платежу 13050100, р/р 33215811700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість з податку на прибуток у сумі 646,00грн. на користь Державного бюджету України, код платежу 11021000, р/р 31115009700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736;
заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 144,88грн. на користь місцевого бюджету, код платежу 19050200, р/р 33116329700065, банк отримувач ГУ ДКУ у Донецькій області код ОКПО банку 34686736.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 28 квітня 2011 року.
Постанову у повному обсязі складено 29 квітня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.