Справа № 2а-253/2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2009 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.; при секретарі - Рєзнік Г. О. за участю позивачки - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, в якому просила суд визнати дії відповідача по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - неправомірними, просила стягнути з відповідача на її користь недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 липня 2007 року по 01 лютого 2009 у сумі 7533 грн. 09 коп., а також, зобов»язати відповідача в подальшому нараховувати та виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років на час виплати.
Обгрунтовуючи вимоги позивач зазначила, що 10 травня 2007 року вона народила сина ОСОБА_2, зв»язку з чим у відповідності до положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» (надалі Закону) облікована відповідачем, та у відповідності до ст. 15 Закону має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років. Але відповідач сплачує їй вказану допомогу в меншому розмірі.
Тому, позивачка вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам Закону України <Лро державну допомогу сім»ям з дітьми», просить його зобов»язати здійснити перерахунок допомоги за період з 01 липня 2007 року по 01 лютого 2009 року та в подальшому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років, так як неправомірні дії відповідача порушують її конституційні права та гарантовану державою матеріальну підтримку материнства і дитинства на соціальний захист, а також поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом її прав за період з 01.01.2007 року.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просить слухати справу у їх відсутність. Крім того, надав до суду заперечення, зі змісту яких вбачається, що позов вони не визнають з тих причин, що стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ї з дітьми» суперечить Законам України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та «Про державний бюджет України на 2009 рік». Таким чином він не може застосовуватись, враховуючи, що виплата зазначеної допомоги потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, а обсяги фінансування не можуть визначатися будь-яким іншим законом.
Відповідач вважає, що як розпорядник бюджетних коштів, вони правомірно здійснюють виплати в розмірі, зазначеному Державним бюджетом у відповідний календарний рік та в порядку, затвердженому постановою KM України від 27 грудня 2001 року № 1751.
На підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вислухавши доводи позивача, вивчивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до висновку, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1 є матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження.
Таким чином, позивачка у зв»язку з народженням дитини перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, згідно довідки про отримання допомоги, вона отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в сумі 619 грн. 83 коп., за 2008 рік в сумі 1560 грн. 00 коп., за 2009 рік - 130 грн. 00 коп..
Позивачка зверталася до відповідача про перерахунок позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак відповіді не отримала.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов»язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім»я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 15 Закону «Про державну допомогу сім»ї з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім»ї по догляду за якими надається допомога.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.04.2007 року по 01 жовтня 2007 року - 463 гривні, 01.10.2007 року-470 гривень.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.01.2008 року - 526 гривень, з 01.04.2008 року -538 гривень, з 01.07.2008 року-540 гривень, з 01.10.2008 року-557 гривень.
У відповідності до рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки, та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, положення ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб - визнано такою, що не відповідає Конституції України.
На підставі вище зазначеного, суд вважає, що дії відповідача, щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року з урахуванням положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»
неправомірними, так як дані положення визнано неконституційними. Допомога повинна нараховуватися відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
З урахуванням вже отриманою позивачкою у 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір такої допомоги, не доплаченої з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року складає 2059 грн.69 коп. виходячи з такого розрахунку: липень 2007 року (463 грн.: 31 дн. х 23 дн. - 88, 11 грн.) + серпень 2007 року (463 грн. - 103 грн. 41 коп.) + вересень 2007 року (463 грн. - 104 грн. 85 коп.) + жовтень 2007 року (470 грн. - 104 грн. 85 коп.) +листопад 2007 року (470 грн. - 107 грн. 73 коп.) + грудень 2007 року (470 грн. - ПО грн. 88 коп.)= 255, 41 грн.+ 359, 59 грн. + 358, 15 грн. + 365, 15 грн. + 362, 27 грн. + 359, 12 грн. = 2059, 69 грн.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та в 2008 році не підлягають задоволенню на підставі наступного.
Положенням ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23 % прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Однак зазначені положення з 09.07.2007 року рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідають Конституції України, тобто дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» поновлено з 09.07.2007 року.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до деяких законодавчих актів України, та внесено зміни до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», згідно яких: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Зазначена норма не визнана рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року не конституційною. Таким чином, дії відповідача по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які здійснює відповідач з 01.01.2008 року по 1 лютого 2009 року не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
В частині позовних вимог про зобов»язання відповідачів і на майбутнє нараховувати та виплачувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років, суд вважає необхідним відмовити з тих підстав, що ці вимоги не відповідають змісту законодавства. Судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, на чому наголошує представник відповідача як на підставі для відмови у задоволенні позову, то дійсно у відповідності до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Сплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється помісячно і, відповідно, про порушення права щодо недоплати такої допомоги вона знала кожен місяць, починаючи з 9 липня 2007 року. Але з позовом ОСОБА_1 звернулася до суду 22 червня 2009 року, тобто пропустила строк для визнання вказаних вище дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги. В своїй заяві позивачка просила поновити строк звернення до суду з позовом, оскільки доглядає малолітню дитину, яка потребує постійного догляду, про порушення її прав стало відомо із засобів масової інформації у вересні 2008 року, а до цього вона вважала, що виплати проводяться згідно з законом.
Суд вважає, що строк звернення в суд з адміністративним позовом ОСОБА_1 пропущений з поважної причини і його слід поновити, оскільки догляд за малолітньою дитиною
потребує постійного нагляду, уходу та уваги, що унеможливило своєчасне звернення позивача в суд з цим позовом.
У зв»язку з частковим задоволенням позову на користь позивачки у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України слід присудити з бюджету Олександрівської селищної ради понесені нею витрати з оплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп..
Керуючись ст. 3 ч. 2, ст. 19 ч. 3, ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області щодо недоплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України області (р/р 35414009003469, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, УДК в Олександрівському районі) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася у м. Курахове Мар»їнського району Донецької області, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_3, недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2059 (дві тисячі п»ятдесят дев»ять) гривень 69 коп.
Стягнути з бюджету Олександрівської селищної ради (р/р 31415537700099, код платежу 22090100 МФО банку 834016, код ЗКПО 34687331 ГУДК у Донецькій області) на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 коп..
В іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 14 липня 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 15 липня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.