Рішення № 15928769, 09.03.2011, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
17/169-17/216-12/35
Номер документу
15928769
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 17/169-17/216-12/3509.03.11

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю “Автех-К”

До1) Київської міської ради

2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

За участюПрокуратури міста Києва

Прозобовязання укласти договір оренди земельних ділянок та зобовязання зареєструвати договір оренди земельних ділянок

Суддя Прокопенко Л. В.

Представники:

Від позивачаОСОБА_1 представник (дов. № 080211 від 08.02.2011 р.)

Від відповідача 1ОСОБА_2 представник (дов. № 225-КР-65 від 20.01.2011 р.)

Від відповідача 2не з'явився

Від прокуратури

міста КиєваМорозов В. Ю. (посвідчення № 227)

Суть спору:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання укладеним договору оренди земельних ділянок по вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі міста Києва в редакції, яка підписана позивачем та відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі”, та Типового договору, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220, а також про зобовязання відповідача-2 зареєструвати договір оренди.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.05.2008 р. у справі № 17/169 позов задоволено повністю.

Постановою Вищого господарського суду України від 01.04.2010 р. Рішення Господарського суду міста Києва від 19.05.2008 р. скасовано, а справу № 17/169 передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

За резолюцією в. о. Голови Господарського суду міста Києва справа № 17/169 передана на розгляд судді Удалової О.Г.

Ухвалою суду від 21.05.2010 р. справі присвоєно номер 17/169-17/216.

Позивач подав заяву про зміну предмету позову, у якій замінив вимогу про визнання договору укладеним на вимогу про зобовязання укласти договір.

Рішенням Господарського суду міста Києва № 17/169-17/216 від 07.07.2010 р. позов задоволено повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду № 17/169-17/216 від 15.09.2010 р. апеляційну скаргу Київської міської ради залишено без задоволення, Рішення Господарського суду міста Києва № 17/169-17/216 від 07.07.2010 р. змінено.

Постановою Вищого господарського суду України № 17/169-17/216 від 25.11.2010 р. касаційні скарги Прокуратури міста Києва, Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) задоволено частково, Рішення Господарського суду міста Києва № 17/169-17/216 від 07.07.2010 р. та Постанову Київського апеляційного господарського суду № 17/169-17/216 від 15.09.2010 р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до протоколу розподілу справи між суддями, справу передано судді Прокопенко Л.В.

Ухвалою суду від 14.01.2011 р. справу № 17/169-17/216 прийнято до провадження, присвоєно їй номер 17/169-17/216-12/35, призначено розгляд справи на 09.02.2011 р., а також зобов'язано сторін надати письмові пояснення з урахуванням обставин та докази, на необхідність дослідження яких вказав Вищий господарський суд України № 17/169-17/216 від 25.11.2010 р.

В судовому засіданні 09.02.2011 р. представник позивача подав документи для залучення їх до матеріалів справи, представник відповідача 1 подав відзив на позовну заяву.

Представники відповідача 2 та Прокуратури міста Києва в судове засідання 09.02.2011 р. не з'явились.

Ухвалою суду від 09.02.2011 р. відкладено розгляд справи на 23.02.2011 р., зобовязано сторін виконати вимоги ухвали Господарського суду міста Києва від 14.01.2011 р. про прийняття справи № 17/169-17/216-12/35 до провадження.

11.02.2011 р. відділом діловодства суду отримано від представника відповідача 2 відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, а також клопотання про слухання справи без участі представника відповідача 2.

В судовому засіданні 23.02.2011 р. оголошено перерву до 09.03.2011 р.

В судовому засіданні 09.03.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, вживши всі передбачені чинним законодавством заходи для всебічного, повного та обєктивного встановлення обставин справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На новий розгляд до Господарського суду міста Києва передано справу № 17/169-17/216-12/35.

Відповідно до ст. 93 Земельного Кодексу України (далі ЗК України) та статті 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

З урахуванням положень ст. 3 ЗК України правове регулювання відповідних відносин здійснюється спеціальним земельним законодавством, а договір оренди землі не є тотожним зобов'язанням найму, визначеним у ЦК України.

Суб'єкт господарювання має право на визнання за ним права на оренду земельної ділянки лише за умов дотримання вимог ст. 124 ЗК України і ст. 16 Закону України "Про оренду землі".

Стаття 124 ЗК України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 16 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

В Рекомендації Вищого господарського суду від 02.02.2010 р. № 04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" зазначено, що суди мають враховувати, що згідно зі ст. 20 ГК України одним із способів захисту прав суб'єктів господарювання є визнання наявності або відсутності прав на земельну ділянку способом, визначеним у статті 152 ЗК України.

Відповідно до ст. 152 ЗК України:

1. Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

2. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

3. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві затверджений рішенням Київради від 26.06.2003 р. № 512/672 та діє з урахуванням рішень Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004 р. та № 1205/4038 від 08.11.2007 р.

Рішенням Київської міської ради від 12.07.2007 р. № 1080/1741 “Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю “Автех-К” земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі м. Києва”, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу та передано останньому у короткострокову оренду на 10 років земельної ділянки загальною площею 0,14 га (в т.ч. ділянку № 1 площею 0,08 га для будівництва першого корпусу і ділянка № 2 площею 0,06 га) та в короткострокову оренду на 5 років земельної ділянки в межах червоних ліній загальною площею 0,05 га на період будівництва обєкта, зокрема, ділянку №3 площею 0,03 га і ділянку № 4 площею 0,02 га на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування, для будівництва другого корпусу) для будівництва, експлуатації та обслуговування торгівельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями.

Також позивача зобовязано у місячний термін звернутися до Головного управління земельних ресурсів з клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевості) та виготовленню документа, що посвідчує право користування земельними ділянками.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по обєктам, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

На виконання зазначених вище вимог законодавства та рішень Київської міської ради позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

25.12.2007 р. виготовлена технічна документація з землеустрою щодо складання договорів оренди земельних ділянок (кадастрові номери: № 8 000 000 000:78:043:0192, № 8000000000:78:043:0193, № 8000000000:78:043:0194, № 8000000000:78:043:0199), які передаються позивачу, була перевірена та прийнята до бази даних Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської державної адміністрації (інв. № ІД-002594).

Проект відведення земельних ділянок був погоджений позивачем з відповідними органами, про що свідчать позитивні висновки, які знаходяться у матеріалах справи.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ч. 2 ст. 125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 181 Господарського кодексу України (далі ГК України) визначений загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Частиною 2 ст. 181 ГК України передбачено, що проект договору може бути запропоновано будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Відповідно до п. 6 Рішення Київської міської ради від 29.05.2003 р. № 433/593 “Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Київська міська рада доручила Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування відповідно до п. “з” ст. 9 та пункту “є” ст. 184 ЗК України.

В Постанові Вищого господарського суду України від 25.11.2010 р. зазначено, що суд першої інстанції, вирішуючи спір по суті, не взяв до уваги відсутність в матеріалах справи власне доказів направлення для підписання примірника договору особі, щодо якої заявлено відповідну вимогу, проте, позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з листом від 17.03.2008 р. вих. № 41, в якому повідомив, що підприємством позивача були виконані роботи по визначенню меж земельної ділянки в натуру, а також підписано договір оренди земельної ділянки. Зазначені роботи були виконані КП “Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі”, договір оренди земельної ділянки був переданий до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у лютому 2008 року для подальшого підписання у іншої сторони (Київської міської ради), одночасно було висловлено прохання укласти договір оренди земельних ділянок, а також надіслано два підписані примірники проекту договору оренди для відповідного оформлення.

Частиною 3 ст. 181 ГК України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

Судом встановлено, що договір оренди земельної ділянки відповідачем-1 не було підписано та не було повернуто з зауваженнями позивачу.

Матеріали справи свідчать про те, що проект договору оренди земельних ділянок, який був надісланий позивачем відповідачу-1, відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі” та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ГК України, спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обовязковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

За таких обставин позовні вимоги про зобовязання Київської міської ради укласти договір оренди земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі міста Києва між позивачем та Київською міською радою, який підписано позивачем та передано до Київської міської ради на умовах, визначених вказаним договором, є обґрунтованими.

Вимоги позивача про зобовязання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельних ділянок з усіма додатками, що є його невідємними частинами, між орендодавцем Київською міською радою та орендарем ТОВ “Автех-К”, у встановленому порядку не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що затверджено Рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 р. № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

В силу ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації звертаються до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Отже, вимога про зобовязання зареєструвати договір оренди земельної ділянки повинна кореспондуватися з наведеними підставами звернення до суду, тобто носити характер захисту порушених прав.

Доведення факту порушення прав, відповідно до ст. 33 ГПК України, покладається на позивача. Вважаючи свої права порушеними та обираючи спосіб їх захисту, позивач визначає особу відповідача, до якої спрямовані вимоги.

У той же час звернення до суду має на меті укладення договору в редакції позивача.

Оскільки реєстрація договору є похідною дією від його укладення, яке відбувається за результатами вирішення переддоговірного спору, відсутні правові підстави вважати порушеними на момент звернення до суду прав позивача, які повязані з не реєстрацією договору.

З огляду на вищевикладене, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню в частині вимог до Київської міської ради, правові підстави для задоволення позову до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) відсутні.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов до відповідача-1 - Київської міської ради - задовольнити повністю.

2.Зобовязати Київську міську раду (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) укласти договір оренди земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі міста Києва між товариством з обмеженою відповідальністю “Автех-К”(04209, м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 38, кв. 113, код 32979827) та Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в редакції товариства з обмеженою відповідальністю “Автех-К”, яка відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220:

ДОГОВІР

оренди земельної ділянки

Київська міська рада, (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) (далі у тексті “Орендодавець”), в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю “Автех-К” (04209, м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 38, кв. 113, код 32979827, зареєстроване Оболоською районною у м. Києві державною адміністрацією 19.05.2004 р. за № 10691050001001067) (далі у тексті “Орендар”), в особі директора Поліщука Вячеслава Борисовича, який діє на підставі Статуту, з другої сторони, уклали договір оренди земельних ділянок (далі у тексті Договір) про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року №1080/1741, за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельні ділянки (далі об'єкт оренди або земельні ділянки), визначену цим Договором.

2. Об'єкт оренди

2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельні ділянки з наступними характеристиками:

-місце розташування вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі м. Києва;

-земельна ділянка № 1 0,0782 (нуль цілих і сімсот вісімдесят дві десятитисячних) га

-земельна ділянка № 2 0,0629 (нуль цілих і шістсот двадцять девять десятитисячних) га

-цільове призначення для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями, зокрема, ділянку № 1 для будівництва першого корпусу і ділянку № 2 для будівництва другого корпусу;

-кадастровий номер ділянки № 1 8000000 00:78:043:0192;

-кадастровий номер ділянки № 2 8000000 00:78:043:0193;

2.2. Згідно з витягом з технічної документації № Ю-18084/2008 і №Ю-18091/2008 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 02.02.2008 р. № 79 та № 80 нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: земельної ділянки площею 0,0782 га 2 337 709,47 (два мільйони триста тридцять сім тисяч сімсот девять) грн. 47 коп. та земельної ділянки площею 0,0629 га 1880331,53 (один мільйон вісімсот вісімдесят тисяч триста тридцять одна) грн. 53 коп.

2.3. Земельні ділянки, які передаються в оренду, не мають недоліків, що можуть перешкоджати їх ефективному використанню.

3. Строк дії Договору

3.1. Договір укладено на 10 (десять) років.

4. Орендна плата

4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

4.2.Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

4.3.Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору. 4.4.Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно рівними частинами протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33210812700006, КЕКД 13050200 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Оболонському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077916. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.

4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.

4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання

земельної ділянки

5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар.

5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

6.1 Передача Земельних ділянок здійснюється за Актом приймання-передачі обєкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельних ділянок виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення земельної ділянки

7.1. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельні ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав їх в оренду .

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованих земельних ділянок, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

8. Права та обов'язки Сторін

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

-використання земельних ділянок за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

-своєчасного внесення орендної плати;

-дострокового розірвання цього Договору;

-відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобов'язаний:

-повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельні ділянки третій особі із зазначенням їх ціни та інших умов, на яких вони продаються;

-не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельними ділянками,

-передати в користування земельні ділянки у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

-самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

-за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

-у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

-після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;

-переважне право на купівлю Земельних ділянок у разі їх продажу.

8.4. Орендар зобов'язаний:

-приступати до використання земельних ділянок в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі земельних ділянок та державної реєстрації Договору;

-завершити забудову Земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку, але не пізніше, ніж через три роки з моменту державної реєстрації Договору;

-використовувати земельні ділянки відповідно до їх цільового призначення;

-своєчасно вносити орендну плату;

-при зміні функціонального використання обєкта нерухомості, що розташований на земельних ділянках, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок або їх частин з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до податкового органу за місцем розташування земельних ділянок;

-письмово повідомити Орендодавця про відчуження обєктів (їх частин), що розташовані на земельних ділянках і належать Орендарю, на протязі десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання земельних ділянок. У випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування земельною ділянкою (її частиною), цей Договір розривається за згодою сторін, або до цього Договору вносяться відповідні зміни, з моменту укладання Договору оренди земельних ділянок з новим власником обєктів, які були відчужені;

-забезпечити вільний доступ до земельних ділянок представнику контролюючих органів;

-повернути Земельні ділянки Орендодавцю у стані, придатному для їх подальшого використання після припинення дії цього Договору;

-у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельних ділянок про сплату орендної плати;

-забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельних ділянок;

-питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;

-питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 № 271/431 “Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва”;

-виконати вимоги, викладені у листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 21.12.2005 № 09-11099, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 08.07.2005 № 06-6-25/630, Київської міської санепідемстанції від 22.02.2005 № 1231, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 11.02.2005 № 001-09/605 та Дочірнього підприємства “Інститут генерального плану міста Києва”від 04.05.2005 № 940;

-у п'ятиденний строк після державної реєстрації Договору оренди земельних ділянок надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельних ділянок.

8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.

9.Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

10. Страхування об'єкта оренди

Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.

11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору

11.1.Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

11.2.Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3.Договір оренди припиняється в разі:

-закінчення строку, на який його було укладено;

-викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

-поєднання в одній особі власника Земельних ділянок та Орендаря;

-ліквідації юридичної особи Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.

Договір може бути розірваний:

за взаємною згодою сторін;

за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує земельні ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови Земельних ділянок, встановлених п.8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельними ділянками третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.

11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

11.7. Поновлення Договору:

-Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію;

-У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельні ділянки, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельних ділянок Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

11.9. Перехід права власності на орендовану земельні ділянки до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та

вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.

12.2.У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3.Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

12.4 Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда Земельної ділянки

13.1.Орендар має право передати земельні ділянки або їх частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2.Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельних ділянок або їх частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3. Умови договору суборенди земельних ділянок повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

14. Прикінцеві положення

14.1.Витрати, повязані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.

14.2.Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник для зберігання у Орендаря, один для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

14.3.Невід'ємною частиною цього Договору є:

-плани Земельних ділянок;

-кадастрові плани Земельних ділянок;

-акт визначення меж Земельних ділянок в натурі (на місцевості);

-акт приймання-передачі Земельних ділянок.

Орендодавець Київська міська рада

Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю “Автех-К”

3Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь товариством з обмеженою відповідальністю “Автех-К” (04209, м. Київ, вул. Героїв Дніпра,38, кв. 113, код 32979827) 85 (вісімдесят п"ять) грн.00 коп. витрат по оплаті державного мита та 59 (п"ятдесят дев"ять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.У позові до відповідача-2 - Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - відмовити повністю.

5.Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

6.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Л. В. Прокопенко