Ухвала суду № 15925705, 19.05.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2011
Номер справи
2а-12781/09/2670
Номер документу
15925705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-12781/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К.

Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

"19" травня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сорочко Є.О.

Суддів: Усенко В.Г.

Собків Я.М.

при секретарі Ковальчук Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2009 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі ДК «Укргазвидобування») звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.03.2009 року № 0000121501/0, 0000131501/0, 0000141501/0, 0000151501/0.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.

На вказану постанову ДК «Укргазвидобування» подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Полтавською міжрайонною державною податковою інспекцією 10.03.2009 р. було проведено невиїзну документальну перевірку ДК «Укргазвидобування»з питання своєчасності сплати скасованої суми розстроченого платежу рентної плати за нафту за січень, травень, серпень 2008 р. за результатами якої було встановлено несвоєчасну сплату скасованих розстрочених податкових зобовязань за січень 2008 р. в сумі 390912 грн., за травень 2008 р. в сумі 911456 грн. та за серпень 2008 р. в сумі 1446160,77 грн. та складено акти № 11/15/30019775, № 12/15/30019775 та № 13/15/30019775.

Відповідно до зазначених актів Полтавською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 року№ 0000121501/0 до ДК «Укргазвидобування»за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 39091,20 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобовязання.

Податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 року № 0000131501/0, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 91145,60 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобовязання.

Податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 року № 0000141501/0, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 144616,08 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобовязання.

Податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 року № 0000151501/0, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 11086,90 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобовязання.

Вищевказані податкові повідомлення-рішення оскаржувались позивачем в адміністративному порядку, але були залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.

Згідно Акту перевірки Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 10.03.2009 р. № 11/15/30019775 «Про результати невиїзної документальної перевірки ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»з питання своєчасності сплати рентної плати за нафту розстрочки по строку сплати 10.10.2008 року, скасованої суми розстроченого платежу за січень 2008 р. містить посилання, що рішенням ДПА у Полтавській області від 27 березня 2008 року № 37 «Про розстрочення податкових зобов'язань»надане розстрочення податкового зобов'язання за січень 2008 року з рентної плати за нафту у сумі 1172742,66 грн.

Даним рішенням від 11.09.2008 року № 37/1 було розстрочено визначену у розрахунку від 20.02.2008 року рентну плату за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат, зокрема термін сплати частки розстроченого податкового зобов'язання 130310,66грн. перенесено з 10.09.2008 року на 10.12.2008 року. По строку сплати 10.10.2008 року нараховано 130304 грн. розстроченого податкового зобов'язання, зараховано переплатою 19434,98 грн. Податковий борг рентної плати за видобуту нафту з терміном сплати 10.10.2008 року склав 110869,02 грн. та сплачений скаржником 05.11.2008 року, тобто з затримкою до 30 календарних днів. Також в акті перевірки зазначено, що рішенням від 14 жовтня 2008 року № 5 скасовано договір про розстрочення податкових зобов'язань від 27 березня 2008 року № 37 у зв'язку із допущенням податкового боргу по рентним платежам. Узгоджену суму податкового зобов'язання по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за нафту у сумі 390912 грн. ДК «Укргазвидобування» сплатила 05 листопада 2008 року (з затримкою до 30 днів).

Акт перевірки Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 10.03.2009 р. № 12/15/30019775 «Про результати невиїзної документальної перевірки ДК «Укргазвидобування»НАК Нафтогаз України» з питання своєчасності сплати скасованої суми розстроченого платежу за травень 2008 року рентної плати за нафту»містить наступні посилання.

Рішенням ДПА у Полтавській області від 27 червня 2008 року № 60 «Про розстрочення податкових зобов'язань»надане розстрочення податкового зобов'язання за травень 2008 року з рентної плати за нафту у сумі 1367187,33 грн. визначеного у розрахунку рентної плати за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат від 17.06.2008 року. Рішенням Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 22.09.2008 року №60/1 про перенесення раніше визначених термінів сплати розстрочених податкових зобов'язань термін сплати частки розстроченого податкового зобов'язання 227864 грн. перенесено з 22.09.2008 року на 22.12.2008 року.

Також в акті перевірки зазначено, що рішенням від 14 жовтня 2008 року № 17 скасовано договір про розстрочення податкових зобов'язань від 27 червня 2008 року № 60 у зв'язку із допущенням податкового боргу по рентним платежам. Узгоджену суму податкового зобов'язання по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за нафту у сумі 911456 грн. ДК «Укргазвидобування» сплатила 05 листопада 2008 року (тобто з затримкою до 30 днів).

Акт перевірки Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 10.03.2009 р. № 13/15/30019775 «Про результати невиїзної документальної перевірки Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК Нафтогаз України»з питання своєчасності сплати скасованої суми розстроченого платежу рентної плати за нафту за серпень 2008 року рішенням ДПА у Полтавській області від 30 вересня 2008 року № 72 «Про розстрочення податкових зобов'язань»містить посилання, що позивачу було надане розстрочення податкового зобов'язання за серпень 2008 року з рентної плати за нафту у сумі 1446160,77 грн. визначеного у розрахунку рентної плати за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат від 17.09.2008 року. Також в акті перевірки зазначено, що рішенням від 14 жовтня 2008 року № 125 скасовано договір про розстрочення податкових зобов'язань від 30 вересня 2008 року № 72 у зв'язку із допущенням податкового боргу по рентним платежам. Узгоджену суму податкового зобов'язання по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за нафту у сумі 1446160,77 грн. ДК «Укргазвидобування» сплатила 30 жовтня 2008 року (1104587,80 грн.) та 05 листопада 2008 року (341572,97 грн.), тобто з затримкою до 30 днів.

На підставі висновків вищезазначених актів перевірок Полтавська МДПІ (Новосанжарське відділення) надіслала ДК «Укргазвидобування»оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими визначено штрафні санкції в розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу за нафту 39091,2 грн., 91145,6 грн., 144616,08 грн., 11086,9 грн.

Достовірність дат та сум перерахування рентних платежів позивачем не оскаржуються.

При визначенні граничної дати зобовязань позивача зі сплати коштів колегія суддів враховує те, що актами перевірки їх виникнення повязується з рішенням № 5 (щодо платежів за січень 2008 року), № 17 (щодо платежів за травень 2008 року), № 25 (щодо платежів за серпень 2008 року).

Всі вищезазначені рішення було прийнято щодо скасувань рішень про розстрочення податкових зобовязань від 14 жовтня 2008 року, у звязку з чим строк виконання зобовязань позивача слід вважати таким, що настав з 15 жовтня 2008 року .

При цьому суд першої інстанції правильно враховував норми п. 3.3 договорів про розстрочення податкових зобовязань № 3, 4, 6 та п. 4.7, 4.8 Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18 вересня 2001 року N 378.

Отже, правомірність винесення оскаржуваних повідомлень-рішень слід визначати виходячи з законодавства, яке діяло станом на вказану дату (15.10.08 р.)

Відповідно до п. 9 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі), зокрема, належать рентні платежі.

Згідно з преамбулою Закону України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат» цей Закон визначає поняття, розміри та порядок сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат в Україні, контроль за правильністю їх обчислення і сплати та відповідальність платників таких платежів.

Дію вищезазначеного Закону було зупинено на 2008 рік згідно із Законом України від 28 грудня2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Зупинення дії цього Закону на 2008 рік, передбачене пунктом 17 статті 67 розділу I цього Закону, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року № 309-VI до 1 січня 2010 року було зупинено дію Закону України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат».

Прикінцевими положеннями вищезазначеного Закону від 3 червня 2008 року № 309-VI було встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Пунктом 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року № 309-VI було встановлено, що у кожному податковому (звітному) періоді, що дорівнює календарному місяцю, суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України: рентну плату за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) (п.п.1), рентну плату за нафту (п.п 2), рентну плату за газовий конденсат (п.п.3).

Отже, станом на граничну дату сплати самостійно узгоджених шляхом подання податкових розрахунків рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат зобовязань Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року № 309-VI було передбачено обовязковість внесення зазначених платежів до бюджету, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Посилання позивача на те, що вищезазначений Закон не є Законом з питань оподаткування, не приймається до уваги виходячи з нижчевикладеного.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 92 Конституції України, виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Закони є актами єдиного органу законодавчої влади Верховної Ради України. Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією) зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року та його доповнення неконституційними не визнані.

Отже, на момент прийняття рішення про скасування розстрочення податкових зобовязань вищенаведеним Законом України була встановлена загальнообовязковість такого платежу, як рентна плата.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування»під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Колегія суддів дійшла висновку про відсутність можливості надання Законам України пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання, то платежі, передбачені чинним Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року № 309-VI є податковим зобовязанням.

З огляду на викладене є правомірним застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки згідно з його преамбулою цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Про погодження з боку позивача щодо застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до рентної плати свідчить також і застосування, за зверненням позивача, процедури розстрочення зобовязань, передбаченої нормами вищезазначеного Закону.

Віднесення рентної плати до неподаткових надходжень Державного бюджету, відповідно до норм Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» колегією суддів в якості обґрунтування позовних вимог не приймаються, як такі, що не впливають на загальнообовязковість згаданого платежу.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу ДК «Укргазвидобування»необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2009 року без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2009 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Усенко В.Г.

Собків Я.М.

Ухвалу складено в повному обсязі 24.05.2011 року