Постанова № 15902872, 28.04.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2011
Номер справи
2а-3034/11/1270
Номер документу
15902872
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 квітня 2011 року Справа № 2а-3034/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Секірської А.Г.

за участю секретаря Линник Л.М.

сторін:

представника позивача ОСОБА_1 (довіреність № 04-4 від 04.04.2011, дійсна до 04.04.2012)

представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 1/10 від 04.01.2011, дійсна до 31.12.2011)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом приватного підприємства «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ :

06.04.2011 позивач ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в обґрунтування якого послався на наступне.

ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» є платником податку на додану вартість (далі ПДВ), що підтверджується свідоцтвом № 100279758 від 15.04.2010. 01.12.2010 до Ленінської МДПІ у м. Луганську подано податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2010 року, 23.12.2010 за листопад 2010 року. 08.02.2011 до Ленінської МДПІ у м. Луганську надіслано податкову декларацію з ПДВ за грудень 2010 року, що підтверджується листом курєрської доставки від 08.02.2011 та описом документів з відміткою поштамту. 22.02.2011 до Ленінської МДПІ у м. Луганську подано податкову декларацію з ПДВ за січень 2011 року, що підтверджується листом курєрської доставки від 22.02.2011 та описом документів з відміткою поштамту. Всі зазначені декларації не визнані Ленінською МДПІ у м. Луганську, що є, на думку позивача, протиправним з наступних підстав.

Оскільки Податковий кодекс України набрав чинності з 01.01.2011, порядок прийняття декларацій, поданих за жовтень та листопад 2010 року регулюється законодавством, яке було чинне на момент подання податкових декларацій з ПДВ. У даному випадку відповідачем всупереч вимогам закону було порушено передбачений порядок невизнання податкової звітності та не було повідомлено позивача про відмову у визнанні поданих декларацій, що свідчить про порушення прав позивача на оскарження цих дій відповідача або надання нових декларацій.

З 01.01.2011 вступив в законну дію Податковий кодекс України, яким регулюється порядок прийняття декларацій, поданих за грудень 2010 року та січень 2011 року. Відповідно до листа Ленінської МДПІ у м. Луганську від 17.02.2011 за № 6670/28/517 податкова декларація за грудень 2010 року не визнана як податкова звітність з посиланням на п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, оскільки в ній відсутній обовязків реквізит місцезнаходження (місце проживання) платника податків, але це не відповідає дійсності, тому що подана декларація за грудень 2010 року містить даний реквізит у графі «06». Податкова декларація за січень 2011 року не визнана Ленінською МДПІ у м. Луганську як податкова звітність з посиланням на п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, оскільки в ній відсутній обовязків реквізит тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий), але це не відповідає даним, які містяться в декларації, тому що у графі «011» стоїть відмітка «Х» Звітна».

На підставі викладеного, позивач просить суд:

1.Визнати протиправними дії Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо неприйняття у ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» (код ЄДРПОУ 36991015):

-податкової декларації з ПДВ та додатку № 5 звітний період жовтень 2010 року;

-податкової декларації з ПДВ та додатків №1, №5 звітний період листопад 2010 року;

-податкової декларації з ПДВ та додатків №1, №5 звітний період грудень 2010 року;

-податкової декларації з ПДВ та додатку № 5 звітний період січень 2011 року;

2.Зобовязати Ленінську МДПІ у м. Луганську прийняти та вважати поданою податкову звітність ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» (код ЄДРПОУ 36991015):

-податкову декларацію з ПДВ та додатку № 5 звітний період жовтень 2010 року;

-податкову декларацію з ПДВ та додатків № 1, № 5 звітний період листопад 2010 року;

-податкову декларацію з ПДВ та додатків № 1, №5 звітний період грудень 2010 року;

-податкову декларацію з ПДВ та додатку № 5 звітний період січень 2011 року,

та занести вказані в цих деклараціях показники (дані) до електронних баз даних податкової звітності, в тому числі до картки особового рахунку ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» (код ЄДРПОУ 36991015).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, в своїх запереченнях посилаючись на наступне.

Податкова декларація з ПДВ за жовтень 2010 року не була прийнята Ленінською МДПІ у м. Луганську у звязку з заповненням всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку: наявні помарки на печатці підприємства. Податкова декларація з ПДВ за листопад 2010 року не була прийнята Ленінською МДПІ у м. Луганську у звязку з не зазначенням типу документу (звітна або звітна нова) та назви ДПС, до якої подається звіт. Податкова декларація з ПДВ за грудень 2010 року не була прийнята Ленінською МДПІ у м. Луганську у звязку з не зазначенням місцезнаходження платника податку (місця проживання), що суперечить п. 48.3 ст.48 Податкового кодексу України. Податкова декларація з ПДВ за січень 2011 року не була прийнята Ленінською МДПІ у м. Луганську у звязку з не зазначенням обовязкового реквізиту не вказаний тип документу, що суперечить п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України. Відповідно до п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією. Ленінська МДПІ у м. Луганську запропонувала ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» виправити вказані недоліки, направивши листи, та надати знову податкові декларації та уточнюючі розрахунки з ПДВ, заповнені згідно затвердженого Порядку.

На підставі викладеного, представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» зареєстроване як юридична особа 02.03.2010 виконавчим комітетом Луганської міської ради (а.с.27), 03.03.2010 внесено відповідний запис до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.26), 03.03.2010 позивача взято на облік в Ленінській МДПІ у м. Луганську як платника податків за № 147 (а.с.24), та 15.04.2010 видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість (а.с.23).

01.12.2010 ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» до Ленінської МДПІ у м. Луганську подано податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2010 року з додатком № 5 (а.с.29-32), яку отримано Ленінською МДПІ у м. Луганську з попередженням про можливість невизнання, про що проставлено відповідний штамп на декларації.

Рішенням Ленінської МДПІ у м. Луганську, оформленим у вигляді повідомлення від 07.12.2010 за № 59102/28-521 декларацію з ПДВ за жовтень 2010 року не визнано як податкову звітність з тих підстав, що вона заповнена всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку: наявні порвані аркуші, підчищення, помарки, виправлення, дописки і закреслювання, а саме помарка на печатці (а.с.68).

23.12.2010 ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» до Ленінської МДПІ у м. Луганську подано податкову декларацію з ПДВ за листопад 2010 року з додатками № 1, № 5 (а.с.35-41), яку отримано Ленінською МДПІ у м. Луганську з попередженням про можливість невизнання, про що проставлено відповідний штамп на декларації.

Рішенням Ленінської МДПІ у м. Луганську, оформленим у вигляді повідомлення від 29.12.2010 за № 63033/28-518 декларацію з ПДВ за листопад 2010 року не визнано як податкову звітність з тих підстав, що не зазначено обовязкового реквізиту, а саме тип документу (звітна або звітна нова) та назва ДПС, до якої подається звіт (а.с.69).

Зазначені рішення були направлені на адресу позивача простою кореспонденцією, що підтверджується реєстром відправки.

У відповідності з Законом України «Про систему оподаткування» в редакції, чинній на момент подання податкових декларацій з ПДВ за жовтень та листопад 2010 року, до складу податків у числі інших також входить і податок на додану вартість; контроль за правильністю та своєчасністю справляння всіх видів податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законом, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів) та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, на момент виникнення спірних правовідносин, був Закон України № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон № 2181).

Згідно з п.п.4.1.2 вказаної норми Закону № 2181, прийняття податкової декларації є обовязком контролюючого органу.

Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обовязкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Згідно наведених норм Закону № 2181, податковий орган зобовязаний прийняти податкову декларацію без попередньої перевірки зазначених у ній показників та може не визнати податкову звітність як податкову декларацію виключно з підстав заповнення її всупереч правил, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення.

Відповідно до п.п. 4.3 п. 4 Наказу Державної податкової адміністрації від 30.05.1997 № 166 “Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання”(далі Порядок), податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обовязкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.

Порядок заповнення податкових декларацій визначений п.5 Порядку.

Так, згідно п.п.5.2 п.5 Порядку, суми обороту та податку в декларації проставляються в гривнях, без копійок, з відповідним округленням за загальновстановленими правилами. У колонці А в усіх необхідних випадках проставляються обсяги поставки (закупок) без урахування податку на додану вартість, сума податку вказується в колонці Б. Рядки, які не повинні заповнюватися платником, оскільки мають інформативний характер, позначені знаком «Х»; колонки, у яких сума обороту чи податку не повинна проставлятися, позначені знаком «О»; у рядках, де платник не має даних для заповнення, проставляється знак «-».

З наданих сторонами суду примірників декларації з ПДВ за жовтень 2010 року вбачається, що печатка підприємства проставлена належним чином, помарка на печатці на примірнику, поданому до органу ДПС, носить суто технічний характер, і не чинить перешкод в зчитуванні назви підприємства та коду ЄДРПОУ, тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Що стосується податкової декларації з ПДВ за листопад 2010 року, судом оглянуто примірник, наданий позивачем до Ленінської МДПІ, з якого вбачається, що в декларації дійсно не заповнено графи «011» чи «012» і не зазначено тип документа (звітна, звітна нова), що є обовязковим реквізитом. Крім того, не зазначено орган державної податкової служби, до якого подається декларація.

З огляду на наведене, Ленінська МДПІ у м. Луганську при прийнятті рішення про невизнання як податкової звітності податкової декларації з ПДВ за листопад 2010 року діяла правомірно та в межах наданих законом повноважень, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо неприйняття у ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» податкової декларації з ПДВ за листопад 2010 року та зобовязання її прийняти, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

08.02.2011 до Ленінської МДПІ у м. Луганську надіслано податкову декларацію з ПДВ за грудень 2010 року, що підтверджується листом курєрської доставки від 08.02.2011 та описом документів з відміткою поштамту (а.с.42-48, 55-56).

Рішенням Ленінської МДПІ у м. Луганську, оформленим у вигляді повідомлення від 17.02.2011 за № 6670/28-517 декларацію з ПДВ за грудень 2010 року не визнано як податкову звітність з тих підстав, що не зазначено обовязкового реквізиту, а саме місцезнаходження платника податку (місце проживання), що є порушенням п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України (а.с.67).

22.02.2011 до Ленінської МДПІ у м. Луганську подано податкову декларацію з ПДВ за січень 2011 року, що підтверджується листом курєрської доставки від 22.02.2011 та описом документів з відміткою поштамту (а.с.49-54, 57-58).

Рішенням Ленінської МДПІ у м. Луганську, оформленим у вигляді повідомлення від 28.02.2011 за № 8467/28-517 декларацію з ПДВ за січень 2011 року не визнано як податкову звітність з тих підстав, що не зазначено обовязкового реквізиту, а саме не вказаний тип документа, що є порушенням п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України (а.с.70).

Зазначені рішення були отримані позивачем 24.02.2011 та 10.03.2011, що підтверджується підписами уповноваженої особи позивача в повідомленнях про вручення поштових відправлень.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Пунктом 49.3 ст.49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.49.12 ст.49 Податкового кодексу України, у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:

49.12.1. подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;

49.12.2. оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст.56 Кодексу, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.49.8 ст.49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до п.48.3 ст.48 Кодексу, податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;

підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

З оглянутої в судовому засіданні декларації з ПДВ за грудень 2010 року, наданої суду представником відповідача, вбачається, що в ній дійсно не зазначено обовязковий реквізит - місцезнаходження (місце проживання) платника податків.

З оглянутої в судовому засіданні декларації з ПДВ за січень 2011 року, наданої суду представником відповідача, вбачається, що в ній дійсно не зазначено обовязковий реквізит - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий).

З огляду на наведене, Ленінська МДПІ у м. Луганську при прийнятті рішень про невизнання як податкової звітності податкових декларацій з ПДВ за грудень 2010 року та за січень 2011 року діяла правомірно та в межах наданих законом повноважень, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо неприйняття у ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» податкових декларацій з ПДВ за грудень 2010 року та січень 2011 року та зобовязання їх прийняти, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом квитанцією № 15303601 від 30.03.2011 сплачено судовий збір в розмірі 3,40 грн. (а.с.2), тому суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1,70 грн.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 28.04.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 04.05.2011, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги приватного підприємства «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання дій протиправними задовольнити частково.

Визнати дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську щодо неприйняття у приватного підприємства «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» (код ЄДРПОУ 36991015) податкової декларації з податку на додану вартість та додатку № 5 за звітний період - жовтень 2010 року протиправними.

Зобовязати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у місті Луганську прийняти та вважати поданою приватним підприємством «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» (код ЄДРПОУ 36991015) податкову декларацію з податку на додану вартість та додаток № 5 за звітний період жовтень 2010 року, з занесенням вказаних в цій декларації показників вказані до електронних баз даних податкової звітності, в тому числі до картки особового рахунку ПП «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» (код ЄДРПОУ 36991015).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «ЛУГТРЕЙДРЕГИОН-М» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1,70 (одна гривня 70 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 04 травня 2011 року.

Суддя А.Г. Секірська