ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2011 року 18 год. 15 хв. Справа № 2а-0870/905/11
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Батрак І.В,
при секретарі Приймак Є.О.,
за участю представника позивача Гранкіна А.В.
представника відповідача Мастерова О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галатон»
до Бердянської обєднаної Державної податкової інспекції у Запорізькій області
про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 20.10.2010
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Галатон» (надалі - Позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом щодо визнання рішення Бердянської ОДПІ у Запорізькій області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 20.10.2010 р. таким, що винесено з порушенням норм законодавства, та скасувати вищевказане рішення Бердянської ОДПІ України в Запорізькій області № НОМЕР_1 від 20.10.2010 р.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив ,що вважає проведення перевірки, яка проводилась 11 жовтня 2010 року безпідставною, протиправною та такою що не відповідає законодавству України, порушує права та інтереси ТОВ «Галатон». Позивач зазначає , що дії відповідача суперечать ч. 6 ст. статті 111 та статі 112 Закону України від 04.12.1995 р. № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (надалі - Закон № 509), а саме жодна з підстав викладених пунктах 1-9 ч. 6 ст. статті 111 проведення перевірки не може бути застосована до позивача. Також позивач вважає, що відповідачем порушено ст. 112 Закону № 509, а саме не предявлення, не надано для огляду чи ознайомлення наказу (копії) керівника податкової служби. Позивач звертає увагу на документи які вказані ні при складанні акту, а саме : 1. направлення (2)2; опис, пояснення; 3. відомість ТМЦ. Також позивач вважає що відповідач порушив ст. 10, 15, 22 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» , а саме Результати вимірювань можуть бути використані за умови, якщо відомі відповідні характеристики похибок або невизначеності вимірювань Методики виконання вимірювань, що використовуються у сфері поширення державного метрологічного нагляду, не бути атестовані. передбачені процедура та порядок уповноваження та атестації у державній метрологічній системі, за яким встановлюється порядок отримання атестації та підтвердження компетенції особи, установи чи організації для вчинення відповідних вимірів та застосування спеціального обладнання для виконання вимірювання.
Відповідних підтверджень щодо наявності відповідної кваліфікації та компетенції співробітника Бердянської ОДПІ Запорізької області не існує, у зв'язку з чим постає питання про достовірність виконаних вимірів залишків пального та обгрунтування складеного акту перевірки від 11.10.2010 № 0502/08/16/22/23/22132408.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, про що надав суду письмові заперечення на адміністративний позов. Зазначає, що
11 жовтня 2010 року, на підставі наказу Бердянської ОДПІ від 20 вересня 2010 року № 811 «Про проведення перевірок субєктів господарської діяльності у жовтні 2010 року» та відповідно до направлень від 11 жовтня 2010 року № 221187 та 221188 співробітниками Бердянської ОДПІ 11 жовтня 2010 року було проведено перевірку АЗС, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2, яка належить ТОВ «Галатон» (юридична адреса: м. Бердянськ, пр. Леніна , 25) з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки , наявності торгових патентів і ліцензій (акт перевірки від 11 жовтня 2010 року № 000502/08/22/23/22132408).
Перевірка проводилась в присутності касира оператора ОСОБА_3, в якому були надані під розписку копії направлень на проведення перевірки № 221187 та 221188 від 11 жовтня 2010 року та наказу № 811 від 20 вересня 2010 року щодо проведення позапланової перевірки.
Крім того відповідач зазначив , що відповідно до пункту 2 статті 11 Закону № 509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
Статтею 15 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) (надалі Закон №265/95-ВР), визначено , що контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно з статті 16 Закону №265/95-ВР, оперативні перевірки проводяться контролюючими органами, визначеними, в статті 15 цього Закону , у встановлені ними терміни. Здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) проводяться з дотриманням вимог статті статі 112 Закону № 509.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11.10.2010, співробітниками Бердянської ОДПІ було проведено перевірку АЗС яка належить ТОВ «Галатон» з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірка проводилась в присутності касира-оператора ОСОБА_3. якому були надані під розписку копії направлень на проведення перевірки №221187 та №221188 від 11 жовтня 2010 року та наказу №811 від 20 вересня 2010 року щодо проведення перевірок субєктів господарської діяльності у жовтні 2010, що підтверджується наданою в судовому засіданні розпискою, у якій чітко зазначено, що касир оператор з направленням та наказом на перевірку ознайомлений 11.10.2010 та отримав один примірник.
За результатами перевірки складено Акт перевірки за дотриманням субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 11.10.2010 №0502/08/16/22/23/22132408, згідно якого в ході перевірки встановлено порушення вимог п.1 ст.3, п 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР.
За результатами знятих залишків складено Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів станом на 11.10.2010р.. яка підписана касиром-оператором АЗС ОСОБА_3 та директором ОСОБА_4
Так фактичні залишки бензину А-76 в резервуарі складають 1759 д. на суму 11 433.30грн.. а згідно службового звіту в РРО залишки вказаного бензину значаться 2 985.43 л. на суму 19 405.29 грн., тобто сума 7 971.79грн. не проведена через РРО:
- фактичні загатки бензину А-92 в резервуарі складають 3250 л. па суму 23 075.00грн.. а згідно службового звіту в РРО залишки вказаного бензину значаться 4287,61 л на суму 30 442.03 грн.. тобто сума 7 367.03 грн. не проведена через РРО:
-фактичні залишки бензину А-95 в резервуарі складають 2378 л. на суму 17 359.40грн.. а згідно службового звіту в РРО залишки вказаного бензину значаться 5 338.89 л. на суму 38973, 89 грн., тобто сума 21 614.49грн. не проведена через РРО.
Згідно пункту 4.3 акту перевірки керівництву TOB „Галатон" було запропоновано у термін 12.10.2010 об 10.00 годині прибути до Бердянської ОДНІ для ознайомлення і матеріалами перевірки, надання вмотивованих пояснень та документів щодо фактів, викладених в акті.
Директор підприємства ОСОБА_4 12.10.2010. ознайомився з актом перевірки та надав пояснення щодо фактів, викладених в акті. Відповідно пояснення нестача бензину вказаних марок виникла за рахунок переливів колонок, гак як колонки являються единим екземпляром в місті і вони практично не піддаються регулюванню. Ця різниця набралась протягом 10 років.
За результатами розгляду матеріалів перевірки Бердянською ОДПІ прийнято рішення 20 жовтня 2010 року № 000612370 про застосування до TOB ..Галатон" штрафних (фінансових ) санкцій у сумі 184767.20 грн., згідно з пунктом 1 статті 17 Закону №265/95-ВР за не проведення розрахункової операції через зареєстрований, опломбований, переведений у фіскальний режим РРО (у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) - 36953.31 х 5) та статті 22 Закону №265/95-ВР, за невідповідність сум між готівкою па місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (у п'ятикратному розмірі суми , на які виявлена невідповідність - (2350.21-2350.03)x5).
Зазначене рішення про застосування фінансових санкцій отримано підприємством 26.12.2010 згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, у відповідності до якого TOB «Галатон» зобов'язано, на підставі акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 0502/08/22/23/22138408 від 11.10.2010 року, сплатити до бюджету суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 184767,20 грн.
Рішенням ДПА в Запорізькій області № 0914035/7/25-020 від 09.12.11 року оскаржене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 20.10.2010 р. частково було скасовано та призначене стягнення фінансових санкцій з ТОВ «Галатон» у розмірі 73906,62 грн.
Рішенням ДПА України № 1325/6/25-0415 від 25.01.2011 року скаргу TOB «Галатон» на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 20.10.2010 р., та на рішення ДПА в Запорізькій області № 0914035/7/25-020 від 09.12.11 року залишено без задоволення.
Відповідно до пункту 2 статті 11 Закону України від 04.12.1990р. № 509 «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку встановлених законами України, манють право, зокрема, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги ).
Статтею 15 Закону №265/95-ВР, визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових га позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно статті 16 Закону №265/95-ВР, оперативні перевірки проводяться контролюючими органами, визначеними в етапі 15 цього Закону, у встановлені ними терміни.
Здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) проводяться з дотриманням вимог статті 112 Закону України від 04.12.1990 № 509 «Про державну податкову службу в Україні».
Аналізуючи вищенаведене законодавство суд не вбачає незаконності в проведенні позапланової перевірки ТОВ «Галатон», та порушень порядку встановленого законодавством.
Організація проведення перевірок обліку товарів за місцем їх реалізації повязаних пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів розяснено Державною податковою адміністрацією України в листі від 25.12.2009р. №28896 7 23- 7017/1459. зокрема, роз'яснено питання обліку товарів за місцем їх реалізації та зазначено, що з метою встановлення єдиного порядку організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів, наказом Міністерства палива та енергетики України. Міністерства економіки України. Міністерства транспорту та зв'язку України. Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171'578 155 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за №805 15496. затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України. Нормами цього наказу встановлено, що облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєестрований. опломбований у встановленому порядку га переведений до фіскального режиму роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС. яка здійснює розрахунки із споживачами за готівку. Відпуск нафтопродуктів за готівку, галони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою N 17-1III. Відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, у кладених між підприємством та споживачем, та відображається відомості на відпуск нафтопродуктів за формою N 16-1111. Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздаватьних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу. При цьому розбіжність за добу між показами лічильника сумарного обліку і даними звітних документів касового апарата не повинна перевищувати 0.1 % віл об'єму відпущеного пальною. Для вимірювань об'єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливно - роздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму га вартості виданої дози. Об'єм нафтопродукту під час його відпуску власникам автомобільного транспорту вимірюється у режимах дистанційного і місцевого керування паливно-роздаватьними колонками. Кількісний облік нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС N 17-НП. який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи. На підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС мас оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП. Матеріально відповідальні особи підприємств (за винятком НПЗ) ведуть кількісний облік нафти та нафтопродуктів у товарній книзі кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою N 13-Н у якій зазначаються надходження і відпуск нафтопродуктів за день, а також їх залишки на кінець дня. Для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою N 17-НП. Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання га також відображаються у змінному звіті АЗС за формою N 17-НП. Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями. Враховуючи вищевикладене. фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою N 17-НП за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників наливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, то фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, мас збігатися з обсягом реалізації, відображеним звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
Під час перевірки перевіряючими проаналізовані залишки ТМЦ які обліковувались на АЗС на момент перевірки, та визначено фактичні залишки ГСМ. - встановлено факт нестачі бензину на 36953.31 грн.. що є порушенням встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання товару.
Факт нестачі (невідповідності обліку) товарів крім акту перевірки який підписано матеріально відповідальною особою та директором ТОВ «Галатон» без зауважень підтверджено також складеною відомістю про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів станом на 11.10.2010р.. яка підписана касиромо-ператором АЗС ОСОБА_3. та директором ОСОБА_4, та поясненнями ОСОБА_3 та ОСОБА_4 даний акт та пояснення були отриманні до дослідженні у судовому засіданні
Таким чином суд вважає дії Бердянської обєднаної Державної податкової інспекції у Запорізькій області під час проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Галатон» такими що відповідають чинному законодавству.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяІ.В.Батрак