Постанова № 15899948, 23.05.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2011
Номер справи
0670/4552/11
Номер документу
15899948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/4552/11

категорія 11.5

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2011 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Житомирі адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області до підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанов від 15.04.2011 року (ВП № 24650753, № 24618988),

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати дві постанови підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 15 квітня 2011 року (ВП № 24650753, № 24618988) про накладення за повторне невиконання рішення суду без поважних причин на управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі штрафу в сумі 1360 грн. за кожне невиконане рішення. Вимоги мотивує тим, що вказані постанови винесені без врахування дійсних обставин справи, суперечить вимогам чинного законодавства, а також винесені в порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження". Вважає, що рішення суду в частині перерахунку невиплачених стягувачу коштів виконано управлінням у семиденний строк. Щодо невиконання рішення суду в частині виплати недоплачених коштів то позивач зазначає, що до функцій управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі належать тільки перерахунок пенсії, у зв'язку з чим після зроблення перерахунку пенсійна справа стягувача була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення виплати недоплачених коштів, а тому вважає, що постанови державного виконавця про накладення штрафу винесені передчасно і без перевірки причин несвоєчасного повного виконання позивачем рішення суду та постанов державного виконавця.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надійшла заява, в якій позивач розгляд справи просить провести за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надійшли письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову за безпідставністю та проводити судовий розгляд справи за їх відсутності.

Враховуючи наведене, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про виконавче провадження" № 606-XIV від 21.04.1999 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон).

Встановлено, що 23 лютого 2011 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП № 24618988) на підставі виконавчого листа, виданого Лугинським районним судом Житомирської області 15.02.2011 р. по справі № 2а-136/11, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Лугинському районі провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії у відповідності ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 2-х мінімальних зарплат за період з 01.12.10 по 31.01.11 з урахуванням мінімального розміру зарплати, за вказаний період та фактично отриманих коштів.

24 лютого 2011 року головним державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП № 24650753) на підставі виконавчого листа, виданого Лугинським районним судом Житомирської області 15.02.2011 р. по справі № 2а-136/11, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Лугинському районі провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.12.10 по 31.01.11 з урахуванням встановленого розміру мінімальної пенсії за віком у вказаний період та фактично отриманих коштів.

Вказаними постановами боржнику надано строк для добровільного виконання.

Із матеріалів справи вбачається, що копії постанов про відкриття виконавчого провадження були направленні сторонам виконавчого провадження 25 та 28 лютого 2011 року відповідно, однак у встановлений для добровільного виконання строк боржником рішення суду виконано не було, будь - якої інформації щодо виконання ним судового рішення на користь стягувача не надано.

За невиконання рішення суду без поважних причин, державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області постановами від 22 березня 2011 року на боржника - Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області було накладено штраф у розмірі 1360 грн. та встановлено новий строк для виконання рішення.

Листами № 2534/02 та № 2536 від 15 березня 2011 року, які були отримані відповідачем 17.03.2011 року, позивач повідомив відповідача про те, що на виконання виконавчих листів № 2а-136/11 виданих 15.02.2011 року Лугинським районним судом, згідно із рішенням суду від 07.02.11 року, після проведення перерахунку пенсійна справа стягувача - ОСОБА_1 була надіслана за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для вирішення питання про здійснення нарахування та виплати недоплачених відповідно до судового рішення коштів.

15 квітня 2011 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області були винесені постанови, якими на боржника - Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, за повторне невиконання рішення суду без поважних причин, було накладено штраф у розмірі 1360 грн. кожною.

Суд, вирішуючи питання про правомірність постанов про накладення на позивача штрафів у сумі 2720 грн. за повторне невиконання рішення суду без поважних причин, зазначає наступне.

Згідно зі ч. 1 ст. 17 Закону, примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 25 Закону, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.

Стаття 89 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Встановлено, що на момент винесення оскаржуваних постанов та на час розгляду справи в суді, рішення суду за виконавчими листами не виконано, інформація щодо вжиття заходів та доказів виконання рішення у повному обсязі до підрозділу примусового виконання рішень не надходила.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на відсутність повноважень щодо виплати присуджених судовим рішенням коштів, як на підставу, яка обґрунтовує поважність причин невиконання управлінням рішення суду в повному обсязі, оскільки Лугинським районним судом Житомирської області постановлено рішення про зобов'язання вчинити дії на користь стягувача саме Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, а відповідно до статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами Іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.

Крім того, позивач не позбавлений права, відповідно до статті 36 Закону, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання, однак цього ним вчинено не було, а тому, суд вважає, що, на даний час, управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області є належною стороною виконавчого провадження і повинно, як боржник, дотримуватись вимог Закону України "Про виконавче провадження".

Також суд зазначає, що жодних доказів на підтвердження направлення пенсійної справи стягувача до Управління з нарахування та виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, як зазначено позивачем у позовні заяві, суду не надано.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідач діяв на підставі Закону та у межах своїх повноважень, а тому позовні вимоги щодо скасування постанов про накладання штрафів є безпідставними.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про виконавче провадження", статтями 86, 158-163, 186, 254 КАС України, суд

постановив:

В задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області до підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанов від 15.04.2011 року (ВП № 24650753, № 24618988) відмовити за безпідставністю.

          Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                Є.Ю. Романченко