Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2011 року Справа № 2а/0370/1174/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Рогака В.А.,
представників відповідачів Сахарчука А.А., Манчик О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2009 року,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» (далі позивач, ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка») звернулось з позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі ГУ ДКУ у Волинській області), у якому просить стягнути на його користь з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року у розмірі 418333,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за серпень 2009 року товариством задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 418333,00 грн. Відповідно до поданої товариством заяви на бюджетне відшкодування Луцькою ОДПІ було проведено виїзну позапланову перевірку ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, за наслідками якої податковий орган прийшов до висновку, що перевіркою буде підтверджено суму бюджетного відшкодування за серпень 2009 року у розмірі 418333,00 грн. після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника. Однак всепереч вимогам чинного законодавства відшкодування вказаної суми в строк, визначений Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР (далі Закон №168/97-ВР), не проведено, оскільки Луцькою ОДПІ не надано висновку до органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Відповідач Луцька ОДПІ у запереченнях на позовну заяву зазначив, що відповідно до п.5 наказу Державної податкової адміністрації України від 12.11.2002 року №538 «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» у ході проведення документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ проводяться зустрічні перевірки основних постачальників (до виробника або імпортера товарів, робіт, послуг). Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити, мотивуючи тим, що відшкодування ПДВ платнику податків можливе лише за обовязкового погодження з ДПА України, а також лише після проведення зустрічних перевірок всіх контрагентів позивача, про що було зазначено також і у висновках акту перевірки (довідки) №376/07/35041433 від 16.10.2009 року та довідці №450/23-3/35041433 від 02.02.2011 року.
У судовому засіданні представник Луцької ОДПІ підтримав подані суду заперечення, просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у запереченнях. Крім того, додатково зауважив, що на думку податкового органу позивач пропустив строк звернення до суду із даним позовом. Разом з тим, надати висновок на відшкодування суми ПДВ товариству неможливо, оскільки на виконання пункту 5 наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002 року №538 (надалі наказ №538), наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 3 серпня 2004 року №451/501/132 (надалі наказ №451/501/132) Луцькою ОДПІ надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках.
Відповідач ГУ ДКУ у Волинській області в запереченнях на адміністративний позов зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з державного бюджету здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновки Луцької ОДПІ про суми відшкодування ПДВ по декларації за серпень 2009 року ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» до відповідача не надходили, правових підстав для такого відшкодування немає.
В судовому засіданні представник ГУ ДКУ у Волинській області підтримала вказані заперечення на адміністративний позов в повному обсязі.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що згідно поданої позивачем до Луцької ОДПІ податкової декларації з ПДВ ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» відображено суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за серпень 2009 року 418333,00 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ 18.09.2009 року).
Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок відємного значення ПДВ, що декларувалось в період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року, про що складено довідку від 16.10.2009 року №376/07/35041433. За висновками податкового органу перевіркою буде підтверджено заявлену товариством суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за серпень 2009 року в сумі 418333,00 грн.
Разом з тим, згідно довідки №450/23-3/35041433 від 02.02.2011 року про результати виїзної позапланової перевірки ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року, повторно проведеної Луцькою ОДПІ, податковий орган дійшов аналогічного висновку, що перевіркою буде підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2009 року у розмірі 418333,00 грн. після надходження зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.
Основною причиною непідтвердження Луцькою ОДПІ суми бюджетного відшкодування за серпень 2009 року, що в свою чергу тягне за собою неперерахування ДКУ у Волинській області позивачу бюджетного відшкодування, зазначено ненадходження відповіді на запити щодо проведення зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, (пп.7.7.1. п.7.7 ст.7 Закону) - при від'ємному значенні цієї суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Згідно із підпунктом «а» підпункту 7.7.2 п.7.7 ст.7 цього Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства у відповідності до п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 зазначеного Закону надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Отже, згідно вищевказаних норм Закону України «Про податок на додану вартість» вбачається, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.
Всупереч наведених вимог Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням повної суми, що підлягала відшкодуванню з бюджету за серпень 2009 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені норми Закону №168/97-ВР, суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки Закон №168/97-ВР не ставить у залежність право платника податку на відшкодування відємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обовязок (частина 2 підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Оскільки проведеними перевірками фактично підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 418333,00 грн. по декларації за серпень 2009 року, доказів про невідповідність заявленої до відшкодування суми відповідачем - Луцькою ОДПІ не подано, а тому суд вважає, що ненадання податковим органом висновку на відшкодування ПДВ ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього.
Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що у визначений законодавством строк товариству не відшкодовано 418333,00 грн. ПДВ, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування у вказаному розмірі є підставними та підлягають до задоволення.
Суд не приймає до уваги посилання представників Луцької ОДПІ на пропуск позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне. Відповідно до ч.2, ч.3 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, проте цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду. Згідно із п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Аналізуючи норми Закону №168/97-ВР, можна зробити висновок, що право у платника податку на бюджетне відшкодування сум ПДВ виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом. Податкову декларацію з ПДВ за серпень 2009 року року, подану ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка», Луцька ОДПІ отримала 18.09.2009 року, таким чином, суд вважає, що право на бюджетне відшкодування суми у розмірі 418333,00 грн. позивачем не втрачено. Одночасно судом встановлено, що будь-яких рішень стосовно повного або часткового проведення бюджетного відшкодування сум ПДВ чи неможливості такого Луцька ОДПІ не приймала і позивача не повідомляла, а тому визначити конкретний день, коли останній повинен був дізнатись про порушення свого права, фактично неможливо. Крім того, з врахуванням проведенням Луцькою ОДПІ додаткових заходів щодо підтвердження заявлених до відшкодування сум ПДВ (проведення зустрічних перевірок, проведення повторної перевірки позивача щодо правомірності заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ за серпень 2009 року, про що свідчить довідка Луцької ОДПІ від 02.02.2011 року), тому суд приходить до висновку, що ТзОВ «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» не пропущено строк звернення до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кінно-спортивний клуб «Західна зірка» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2009 року в розмірі 418333,00 грн. (чотириста вісімнадцять тисяч триста тридцять три грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 23 травня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій