ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 травня 2011 р.
(10:46) Справа №2а-4432/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого суддіКузнякової С.Ю.,
при секретарі Устіновій І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1- ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом ОСОБА_1,ОСОБА_3
до Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим,сектору зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
про спонукання до виконання певних дій,
Суть спору: позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, Сектору зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим про зобовязання зареєструвати постійно за місцем постійного проживання: АДРЕСА_1 позивачів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачів з 21.08.2007 року було зареєстровано за місцем постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 до 18.03.2011 року. Після закінчення строку дії реєстрації позивачі зверталися до органів реєстрації з проханням зареєструвати позивачів за місцем їх постійного проживання, однак, на письмове звернення отримали відмову.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1- ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги, просив зобовязати відповідачів Сімферопольський РВ ГУ МВС України в АРК, сектор зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського РВ ГУ МВС України в АР Крим зареєструвати постійне місцеперебування за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачка - ОСОБА_3 у судове засідання не зявилася, повідомлена належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, зазначила, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача - Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим у судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача - сектору зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим до суду не зявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.
В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року № 1382-IV реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації (далі - орган реєстрації) в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 571 від 26.05.2004 року “Про організацію реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні” затверджена Постанова з питань оформлення документів і контролю щодо реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні, якою визначено, що реєстрація місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні включає в себе внесення відомостей до паспортного документа чи видачу вкладного талона до паспортного документа про місце проживання та перебування з зазначенням адреси житла особи та адресно-довідкової картотеки головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим та м. Києві, управлінь МВС України в областях та м. Севастополі. Оформлення реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб відповідно до території обслуговування проводять територіальні органи та підрозділи служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України.
Таким чином, відділ зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУМВС України в АР Крим, Сімферопольський РВ ГУ МВС України в АРК, сектор зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського РВ ГУ МВС України в АРК виконують функції органу виконавчої влади, тому вони являються субєктами владних повноважень.
Оцінюючи правомірність дій відповідачів, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.
“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Оцінюючи правомірність оскаржуваних дій відповідачів про відмову у реєстрації позивачів за постійним місцем проживання, суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєктам владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчинюється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Законом, яким відповідно до Конституції України регулюються відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними актами, а також визначаються порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлюються випадки їх обмеження є Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
Частиною 1 статті 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” (далі Закон) передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Відповідно до статті 3 Закону реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Обовязок зареєструватись за місцем проживання в органах реєстрації покладений ч. 1 ст. 6 Закону на громадянина України, а також іноземця чи особу без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Згідно зі ст.379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них.
Відповідно до довідки СТ "Садовод" судом встановлено, що ОСОБА_1 постійно проживає разом з дружиною ОСОБА_3 та є власником одноповерхового будинку, площею 73,3 м2 в АДРЕСА_1.
Відповідно до Державного акту на земельну ділянку ОСОБА_1 на підставі рішення 7 сесії 5 скликання Молодіжненської селищної ради від 22.12.2006 року є власником земельної ділянки площею 0,0661 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, яка призначена для ведення садівництва.
Згідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.07.2007 року садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 є приватною власністю ОСОБА_1( а. с. 13).
Судом встановлено, що в акті комісії у складі заступника селищного голови ОСОБА_4, депутату округу №30 ОСОБА_5 та діло виробника ОСОБА_6 зазначено, що житлове приміщення за вище зазначеною адресою придатне до проживання, до домоволодіння проведений водопровід, газ, електрика, телефон ( а. с 11).
Суд зазначає, що з метою обслуговування зазначеного будинку між ОСОБА_1 були укладені договори про надання послуг з водопостачання від 12.01.2007 року ,про надання послуг з газопостачання від 14.02.2009 року, договір про користування електричною енергією від 24.07.2010 року.
Договір про надання телекомунікаційних послуг від 28.12.2005 року укладений між ОСОБА_3 відповідно до зазначених договорів оформлені лицеві рахунки, на які позивачі сплачують кошти за використану воду, електрострум, газ та провидять оплату послуг користування телефонним зв'язком.
За таких підстав суд дійшов до висновку, що приміщення у будинку № 8 по вул. Афінська, СТ “Садовод”, Сімферопольського району АР Крим, є такими що придатне до проживання, а сам садовий будинок відноситься до інших приміщень відповідно до визначення ст.379 Цивільного кодексу України, отже, є житлом.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 має необхідні правовстановлюючі документи на садовий будинок та земельну ділянку за адресою: АР Крим, смт. Молодіжне, СТ “Садовод” вул. Афінська, 8.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачі зверталися до органів реєстрації з проханням зареєструвати позивачів за місцем їх постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1, однак, на письмове звернення отримали відмову від 23.03.2011 року із посиланням на те, що дачний будинок позивачів не визнано житловим. Суд не погоджується з доводами відповідача, що даний будинок не визнано житлом, оскільки, він є житловим будинком, що призначений та придатний для постійного в ньому проживання.
Статтею 14 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.
Суд враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
Суд зазначає, що дії відповідачів Сімферопольського РВ ГУ МВС України в АРК, сектору зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського РВ ГУ МВС України в АРК у звязку з відмовою у здійсненні реєстрації позивачів за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, АДРЕСА_1 не можуть бути визнані такими, що прийняті на підставі, у межах повноважень, добросовісно та розсудливо.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що невиконання відповідачами покладених на них Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” обовязків призводить до порушення прав позивачів, зокрема володіння та користування садовим будинком, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 її власником - ОСОБА_1 та можливості бути зареєстрованою ОСОБА_3, яка постійно в ньому проживає. Крім цього, це суттєво обмежує і здійснення інших цивільних, громадських та політичних прав позивачів, які підлягають безумовному захисту. За таких обставин суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивач ОСОБА_1 при зверненні до суду сплатив 3,40 грн. судового збору, що підтверджується відповідною квитанцією, які і потрібно стягнути на його користь.
В судовому засіданні 13.05.11р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 18.05.11р.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Зобовязати Сімферопольський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, сектор зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: Автономна Республіка Крим, Сімферопольський район, АДРЕСА_1.
3.Зобовязати Сімферопольський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, сектор зі справ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Сімферопольського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим зареєструвати ОСОБА_3 за адресою: Автономна Республіка Крим, Сімферопольський район, АДРЕСА_1.
4. Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку)) на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок витрати по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.