Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 квітня 2011 р. Справа №2а-3577/11/0170/1 (12:07) м.Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Суслової Є.О., за участю прокурора Єрьоменко А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Судак в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Судак АР Кримдо Спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" льотно-дослідного інституту ім. Громова Російської Федерації (надалі - Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ") про стягнення 8 790,44 грн. Суть спору: прокурор м. Судак звернувся з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Судак АР КримдоСпеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" льотно-дослідного інституту ім. Громова Російської Федерації про стягнення податкового боргу на загальну суму 8 790,44 грн., у т.ч.:
-1755,46 гривень на рахунок № 33215811700032, код платежу: 13050100, отримувач - місцевий бюджет Новосвітської селищної ради, ЄДРПОУ 34740672, банк отримувач ДУ ДК України в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026;
-7034,98 гривень на рахунок № 33216811700031, код платежу: 13050100, отримувач - місцевий бюджет м. Судак, ЄДРПОУ 34740672, банк отримувач ДУ ДК України в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026.
Ухвалою суду від 28.03.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні прокурор адміністративний позов підтримала та пояснила, що відповідачем 15.07.2010 року за вх. № 9217 до Державної податкової інспекції м. Судак був поданий податковий розрахунок земельного податку на 2010 р. (за земельну ділянку, що використовується на підставі державного акту на землю від 16.11.2001 року № 103, кадастровий номер І-КМ № 004572) та 20.08.2010 року за вх. № 12333 до вказаного податного розрахунку земельного податку було подано уточнюючий розрахунок. Також, 15.07.2010 року за вх. № 9211 відповідач подав податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (за земельну ділянку, що використовується на підстав державного акту на землю від 26.10.2001 року № 2-Н, кадастровий номер І-КМ № 004521).
Представник прокурора зазначила, що податкові зобовязання Спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ", зазначені у податкових розрахунках земельного податку, відповідачем не сплачено повністю та вважаються поточною податковою заборгованістю.
Прокурор пояснила, що за відповідачем рахується борг з плати за землю, визначеної у податкових розрахунках за 2010 рік на загальну суму 8790,44 гривень, у тому числі: в сумі 1755,46 гривень за земельну ділянку у смт. Новий Світ та в сумі 7034,98 гривень за земельну ділянку в м. Судак.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи згідно з поштовим повідомленням.
Від позивача надійшло клопотання до суду про розгляд справи за відсутності його представника та додано довідку про податкову заборгованість відповідача, в тому числі з земельного податку.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Судак АРК у відносинах з Спеціалізованим санаторієм-профілакторієм "Політ" льотно-дослідного інституту ім. Громова Російської Федерації, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Отже, прокурор м. Судак виходячи з покладених на нього функцій й повноважень подав позов до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Судак АРК, тобто позивач та прокурор м. Судак є субєктами владних повноважень у спірних правовідносинах.
Судом встановлено, що Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ" є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 08.12.1995 року, засновником виступило Федеральне державне унітарне підприємство «ЛДІ ім.. М. Громова», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 8495254 станом на 28.01.2011 року.
Судом встановлено, що Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ" є платником земельного податку в ДПІ у м. Судак АРК, відповідно до державного акту га право постійного користування землею № 103 від 16.11.2001 року та державного акту га право постійного користування землею № 2-Н від 26.10.2001 року.
Таким чином, відповідач є користувачем земельної ділянки, платником земельного податку, та зобовязаний у строки, встановлені Законом України “Про плату за землю” (в редакції на час подання звітності) подавати до ДПІ у м. Судак АРК податкову звітність та вчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати земельного податку в 2010 році передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Судом встановлено, що Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ" до ДПІ у м. Судак АРК надало податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік за вх. № 9217 від 15.07.2010 року (за земельну ділянку, що використовується на підстав державного акту на землю від 16.11.2001 року № 103, кадастровий номер І-КМ № 004572) відповідно до якого сума земельного податку за поточний 2010 рік становить 8600,68 гривень, у тому числі за листопад 2010 року 716,72 гривень, за грудень 2010 року 716,76 гривень.
Судом встановлено, що 20.08.2010 року за вх. № 12333 до вказаного податного розрахунку земельного податку було подано уточнюючий розрахунок, відповідно до якого сума земельного податку за поточний 2010 рік становить 25288,71 гривень, у тому числі за листопад 2010 року 3498,07 гривень, за грудень 2010 року 3498,04 гривень.
Таким чином, відповідач повинен сплатити самостійне визначене податкове зобовязання за листопад 2010 року в розмірі 3498,07 гривень до 30.12.2010 року, за грудень 2010 року в розмірі 3498,04 гривень до 28.01.2011 року.
Відповідно до п.п. 16.1.1. п.16.1 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пунктом п.1.4 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що пеня це плата у вигляді процентів, нарахованих на сум у податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Згідно з пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
У відповідності до п. 16.1.2. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем нарахована пеня за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 38.87 гривень.
Таким чином, станом на 01.02.2011 року податковий борг відповідача з земельного податку (за земельну ділянку, що використовується на підстав державного акту на землю від 16.11.2001 року № 103, кадастровий номер І-КМ № 004572) склав 7034,98 гривень (6996,11 + 38,87).
Судом також встановлено, що 15.07.2010 року за вх. № 9211 відповідач подав податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (за земельну ділянку, що використовується на підстав державного акту на землю від 26.10.2001 року № 2-Н, кадастровий номер І-КМ № 004521), відповідно до якого сума земельного податку за поточний 2010 рік становить 10514,59 гривень, у тому числі за листопад 2010 року 876,22 гривень, за грудень 2010 року 876,17 гривень.
Таким чином, відповідач повинен сплатити самостійне визначене податкове зобовязання за листопад 2010 року в розмірі 876,22 гривень до 30.12.2010 року, за грудень 2010 року в розмірі 876,17 гривень до 28.01.2011 року.
У відповідності до п. 16.1.2. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем нарахована пеня за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 3,07 гривень.
Таким чином, станом на 01.02.2011 року податковий борг відповідача з земельного податку (за земельну ділянку, що використовується на підстав державного акту на землю від 26.10.2001 року № 2-Н, кадастровий номер І-КМ № 004521) склав 1755,46 гривень (1752,39 + 3,07).
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем не погашена сума податкового боргу з земельного податку в розмірі 8790,44 гривень.
Довідкою від 06.04.2011 року за № 204/19-061 ДПІ у м. Судак АРК зазначено, що відповідно до даних карток особових рахунків по Спеціалізованому санаторію-профілакторію "Політ" значиться податкова заборгованість, в тому числі:
-1752,39 гривень с/с Новий Світ (КБК 51/13050100), пеня 3,07 гривень
-6996,11 гривень (КБК 53/13050100), пеня 38,87 гривень.
Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Таким чином, станом на день розгляду справи податковий борг Спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" льотно-дослідного інституту ім. Громова Російської Федерації з орендної плати за землю складає 8790,44 гривень.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати Спеціалізованим санаторієм-профілакторієм "Політ" у встановлені Законом України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) порядку та строки податкового боргу з земельного податку, є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Приймаючи до уваги, що податковий борг у розмірі 8790,44 гривень відповідачем станом на день розгляду справи є погоджений та не сплачений, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з Спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" податкового боргу перед бюджетом у розмірі 8790,44 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ"
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В судовому засіданні 20.04.2011 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, постанова в повному обсязі складена 25.04.2011 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Спеціалізованого санаторію-профілакторію "Політ" льотно-дослідного інституту ім. Громова Російської Федерації(ЄДРПОУ 23192568) податковий борг з земельного податку в розмірі 8 790,44 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих Спеціалізований санаторій-профілакторій "Політ" льотно-дослідного інституту ім. Громова Російської Федерації,у т.ч.:
-7034,98 гривень на рахунок № 33216811700031, код платежу: 13050100, отримувач - місцевий бюджет м. Судак, ЄДРПОУ 34740672, банк отримувач ДУ ДК України в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026;
- 1755,46 гривень на рахунок № 33215811700032, код платежу: 13050100, отримувач - місцевий бюджет Новосвітської селищної ради, ЄДРПОУ 34740672, банк отримувач ДУ ДК України в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.
Суддя Трещова О.Р.