Рішення № 15870845, 12.05.2011, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
17/5007/7/11
Номер документу
15870845
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "12" травня 2011 р.Справа № 17/5007/7/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Шніт А.В.

за участю представників сторін

від позивача ОСОБА_1 дов. №599/02/10-11 від 14.02.2011р.

від першого відповідача ОСОБА_2 - дов. №01-09/357 від 16.02.2011р.

від другого відповідача Пінчук В.І. директор

від третьої особи не з'явився

прокурор Лугинець О.С. - посв. № 32

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Андрушівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області (м.Житомир)

до 1) Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області (м.Андрушівка Житомирської області)

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Ранчо" (с.Івниця Андрушівського району Житомирської області)

За участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Івницької сільської ради (с.Івниця Андрушівського району Житомирської області)

про скасування розпорядження голови Андрушівської райдержадміністрації №9 від 10.01.2009р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №30 від 16.06.2009р.

Прокурором Андрушівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області пред'явлено позов про скасування розпорядження голови Андрушівської райдержадміністрації №9 від 10.01.2009р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №30 від 16.06.2009р.

В судовому засіданні 17.02.2011р. представник другого відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив щодо позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача в судовому засіданні 01.03.2011р. подав письмові пояснення по справі, в яких підтримав позовні вимоги прокурора.

В судовому засіданні 17.03.2011р. представник другого відповідача подав письмові пояснення, в яких заперечив щодо позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні 31.03.2011р. представник першого відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив щодо позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 31.03.2011р. було залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Івницьку сільську раду (с.Івниця, Андрушівського району, Житомирської області).

Представник першого відповідача в судовому засіданні 26.04.2011р. подав клопотання про зупинення провадження у справі.

В судовому засіданні 12.05.2011р. прокурор подав письмові пояснення по справі, в яких підтримав позовні вимоги.

Представник позивача в судовому засіданні 12.05.2011р. підтримав позовні вимоги прокурора.

Представники відповідачів в судовому засіданні 12.05.2011р. заперечили щодо позовних вимог прокурора.

В судове засідання 12.05.2011р. представник третьої особи не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений, вимог ухвали суду від 26.04.2011р. не виконав.

Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

10.01.2009р. головою Андрушівської районної державної адміністрації видано розпорядження №9 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки" (а.с. 19,20 том 1).

Пунктом 2 цього розпорядження визначено передати в оренду земельну ділянку із земель запасу Івницької сільської ради загальною площею14,9000га, в тому числі під господарськими будівлями та дворами - 14,4169га, інших захисних насаджень - 0,4831га, ТОВ "Ранчо" (другий відповідач) терміном на 10 років для сільськогосподарського використання (обслуговування цілісного майнового комплексу).

Цим же розпорядженням зобов'язано другого відповідача у місячний термін з дня прийняття даного розпорядження укласти договір оренди на земельну ділянку відповідно до чинного законодавства.

Прокурор та позивач просили визнати протиправним зазначене розпорядження мотивуючи тим, що Андрушівська районна державна адміністрація (перший відповідач у справі) передала земельну ділянку другому відповідачу в оренду без проекту із землеустрою щодо відведення ділянки землі.

Також просили визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №30 від 16.06.2009р., укладений між відповідачами.

На виконання вищезазначеного розпорядження від 10.01.2009р. №9 між Андрушівською районною державною адміністрацією Житомирської області - орендодавець (перший відповідач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ранчо" - орендар (другий відповідач у справі) 16.06.2009р. укладено договір №30 оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання, яка знаходиться на території Івницької сільської ради Андрушівського району Житомирської області (а.с.21,22 том 1).

Господарський суд вважає, що вищезазначене розпорядження та договір оренди підлягають визнанню, відповідно, незаконним та недійсним, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99р. № 586-ХІV, місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Відповідно до ч.2 ст.151 ГК України, порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок;

надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч.6 та ч.7 ст.123 Земельного кодексу (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до пп."в" ч.1 ст.20 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003р. №858-IV, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Відповідно до ст.50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).

Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).

Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Відповідно до п.10 Порядку, погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.

Відповідно до п.11 Порядку, після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. № 161-XIV, невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Андрушівською районною державною адміністрацією передано в оренду ТОВ "Ранчо" земельну ділянку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки загальною площею 14,9000га.

Отже передача в оренду земельної ділянки відбулася без проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, хоча межі земельної ділянки в натурі не визначені.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р. № 586-XIV, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оспорюване розпорядження вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідає, а тому є незаконним.

Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.

Відповідно до ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;

б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.

Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Прийняте головою Андрушівської районної державної адміністрації незаконне розпорядження від 10.01.2009р. №9 стало підставою для укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки №30 від 16.06.2009р.

На цій підставі, зазначений договір оренди, укладений між Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ранчо" визнається судом недійсним.

Враховуючи, що оспорюване розпорядження стало підставою для подання прокурором цього позову, господарський суд покладає судові витрати на Андрушівську районну державну адміністрацію.

Суд відмовляє в задоволенні клопотання першого відповідача про зупинення провадження у справі виходячи з наступного.

В обґрунтування зазначеного клопотання перший відповідач зазначає, що згідно ст.21 ГПК України позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. При розгляді вищезгаданої справи за №17/5007/7/11 про скасування розпорядження голови Андрушівської райдержадміністрації № 9 від 10.01.2009 року та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 30 від 06.06.2009 року, не можуть виступати позивачами Головне управління Держкомзему у Житомирській області, оскільки на виконання Указів Президента України №445 та №459/2011, Головне управління Держкомзему у Житомирській області та відділ Держкомзему у Андрушівському районі мають бути реорганізовані та відповідно затвердити свої положення відповідно до даних нормативно - правових актів.

Разом з тим, ст.2 Указу Президента України №445 від 08.04.2011р. чітко визначає, що державне агентство земельних ресурсів України є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.

Обставина на яку посилається перший відповідач не є підставою для зупинення провадження у справі в розумінні ст.79 ГПК України.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити в задоволенні клопотання Андрушівської районної державної адміністрації про зупинення провадження у справі.

2. Позов задовольнити.

3. Визнати незаконним розпорядження голови Андрушівської районної державної адміністрації №9 від 10.01.2009р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки".

4. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №30 від 16.06.2009р., укладений між Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ранчо".

5. Стягнути з Андрушівської районної державної адміністрації, 13400, м.Андрушівка, площа Леніна, 1, ідентифікаційний код 04053588:

- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 85,00грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України (п/р 31217264700002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319, отримувач УДК у м.Житомирі) - 236,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяШніт А.В.

Дата підписання: 18 травня 2011р.

1 - в справу;

2-позивачу;

3,4-відповідачам;

5-третій особі (рек. з повід.);

6,7-прокурору.