Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-1896/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
У Х В А Л А
Іменем України
"27" квітня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Петрика І.Й.,
Суддів: Губській О.А.,
Парінові А.Б.,
При секретарі
судового засідання: Проказіні О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ніжинської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2010 року у справі за позовом Ніжинської обєднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод»про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач (Ніжинська обєднана державна податкова інспекція) звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод»про стягнення податкового боргу.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін з таких підстав.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається із матеріалів справи та правомірно встановлено судом першої інстанції Товариство з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод»зареєстровано 20.05.1999 року в Ніжинській районній державній адміністрації, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності юридичної особи та взято на облік в Ніжинській обєднаній податковій інспекції 21.05.1999 року за № 84.
Матеріалами справи підтверджено, що 03.12.2009 року Ніжинською ОДПІ відповідно до наданих їй повноважень, було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Лосинівський маслосирзавод»з питань повноти та своєчасності перерахування дотацій сільськогосподарським товаровиробникам. 03.12.2009 року податковою було складено акт № 1620/15 21403660, яким встановлено порушення п. 7 Постанови КМУ від 02.04.2009 року № 291 «Про Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та мясо в живій вазі», а саме відповідачем було перераховано сільгоспвиробникам дотацій у сумі 153885,31 грн. з порушенням строків, встановлених законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету та вважаються використаними не за цільовим призначенням та стягуються до державного бюджету. Акт не був підписаний керівництвом ТОВ «Лосинівський маслосирзавод».
В декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за вересень 2009 року № 9001533431 від 20.10.2009 року підприємство задекларувало податок на додану вартість в сумі 210786 грн. По терміну нарахування 30.10.2009 року в особовій картці платника податку рахувалась переплата в сумі 7403,19 грн. Станом на 01.11.2009 року недоїмка становила 203382,81 грн.
Відповідачем 04.11.2009 року до Ніжинської ОДПІ були надані копії платіжних доручень, щодо перерахування коштів на особовий рахунок для виплати дотацій сільгоспвиробникам по зобовязанням вересня 2009 року, а саме:
-№ 1730 від 30.10.2009 року на суму 51288 грн.
-№ 1739 від 02.11.2009 року на суму 10000 грн.
-№ 1736 від 02.11.2009 року на суму 19000 грн.
-№ 1738 від 02.11.2009 року на суму 50000 грн.
-№ 1743 від 03.11.2009 року на суму 13000 грн.
-№ 1745 від 03.11.2009 року на суму 7000 грн.
-№ 1747 від 04.11.2009 року на суму 11000 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно Постанови Кабінету Міністрів України, від 02.04.2009, № 291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та мясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства (далі не бюджетний рахунок), на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду.
Переробні підприємства проводять щомісяця розрахунок сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставку молока та мяса в живій вазі згідно з додатком 2 за фактичними даними про обсяги закупленого молока та мяса в живій вазі і надходження на небюджетний рахунок сум податку на додану вартість. На підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування за платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені молоко та мясо в живій вазі за звітний період, крім особистих селянських господарств.
З урахуванням авансового платежу перерахування дотації проводитися переробним підприємством не менш як два рази на місяць.
Не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати ПДВ до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету (абзац останній п. 7 Порядку № 291). Отже, переробні підприємства зобовязані самостійно перерахувати на окремий рахунок суму ПДВ, зазначену в окремій декларації, протягом десяти днів, наступних за 20 календарним днем, що настає за звітним податковим періодом (при звітному періоді, що дорівнює місяцю).
Враховуючи вищезазначені норми законодавства та те, що кошти перераховані постачальникам в повному обсязі і від постачальників претензій до ТОВ «Лосинівський маслосирзавод»не має, суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача суму дотацій, що не були вчасно перераховані сільськогосподарським товаровиробникам 153885,31 грн..
Із таким висновком суду першої інстанції колегія суддів може погодитись із огляду на наступне.
Статтею 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств та організацій.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі; обліку податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих платежів, зокрема пунктом 11 зазначеної статті державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 9 Постанови КМ України, від 02.04.2009, № 291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахуванням за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби. Але за ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», іншими нормативно-правовими актами не передбачено того, що податкова служба може визначати цільове або не цільове використання грошей, які передбачені для перерахування на рахунки постачальників та звертатися до суду щодо їх стягнення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідачем було перераховано кошти на особовий рахунок для виплати дотацій сільгоспвиробникам по зобовязанням вересня 2009 року, що підтверджується платіжними дорученнями, колегія суддів вважає, що Ніжинська обєднана державна податкова інспекція не довела суду, що кошти, які перераховані на рахунки сільгоспвиробників, використані не за призначенням.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В звязку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Ніжинської обєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду від 19 травня 2010 року без змін.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Ніжинської обєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2010 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: І.Й. Петрик
Судді: О.А. Губська
А.Б. Парінов