ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2011 р. № 2а-8803/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Запотічного І.І.
з участю секретаря Жарської І.М.
представника позивача Галуги Я.І.
представника відповідача Савченко П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ»(надалі ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова про скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0000542341/0, 0000552341/0 від 20 вересня 2010 року.
Позовні вимоги мотивує тим, що податковим органом проведено перевірку за результатами, якої складено акт та винесено податкові повідомлення-рішення №№ 0000542341/0, 0000552341/0 від 20 вересня 2010 року. Проведеною перевіркою встановлено заниження позивачем податку на додану вартість та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування. Зазначає, що податкові накладні отримані із запізненням включаються до податкового кредиту того звітного періоду, в якому фактично отримані, а тому податкові накладні за період лютий 2009 року вересень 2009 року правомірно відображені в жовтні 2009 року. Вважає, висновки інспектора зазначені в акті перевірки незаконними, а тому винесені податковим органом податкові повідомлення - рішення №№ 0000542341/0, 0000552341/0 від 20 вересня 2010 року неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідач подав письмове заперечення проти позову. Вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення такими, що винесені з урахуванням вимог чинного законодавства. Посилається на те, що позивачем у даній справі неправомірно заявлено до бюджетного відшкодування суми ПДВ, оскільки в ході перевірки встановлено порушення вимог п.п.7.7.1, п.п.7.7.2, п.п.7.74 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача заперечення підтримав, просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
06.09.2010 року Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м.Львова складено Акт № 4963/23-409/35101387 про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів за червень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось за період жовтень 2009 травень 2010 року.
На підставі згаданого Акту податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення:
- 0000542341/0 від 20 вересня 2010 року по сплаті податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 221665,50 грн.;
- 0000552341/0 від 20 вересня 2010 року згідно якого ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 42955 грн.
Оскільки спірні правовідносини виникли до 01.01.2011 року, тому судом застосовується положення Закону України "Про податок на додану вартість" N 168/97-ВР від 03.04.1997р. при вирішенні даного спору, який на день прийняття рішення вже втратив чинність.
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України від 03.04.1997, № 168/97-ВР, податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Згідно з п.1.8 ст.1 згаданого Закону бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Позивачем було до податкового органу подано декларацію з ПДВ за жовтень 2009 року, в якій до податкового кредиту віднесено суму ПДВ 336476 грн.
В результаті проведеної ДПІ у Галицькому районі м.Львові перевірки перевіряючими було встановлено, що податковий кредит за жовтень 2009 року складає 145744 грн., таким чином розбіжність становить 190732 грн.
Причиною розбіжності є включення до податкового кредиту за жовтень 2009 року ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ»податкових накладних за період лютий вересень 2009 року, які отримані позивачем із запізненням і відповідно відображені в реєстрі отриманих накладних за жовтень 2009 року.
Відповідно до п.п. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).
Відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість»подання заяви зі скаргою на постачальника є правом, а не обовязком покупця.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів ФЕСТ»у податковій звітності з ПДВ відобразило податковий кредит у повній відповідності до вимог Закону про ПДВ.
В результаті віднімання суми розбіжності податкового кредиту за жовтень 2009 року податковий орган прийшов до висновку про завищення заявленої суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в сумі 42955 грн.
Відповідно до пп. 7.7.1 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з пп. 7.7.2 ст. 7 вказаного вище Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому, Закон України "Про податок на додану вартість" не обмежує такий термін як "попередній період" тільки тим періодом, який безпосередньо передує звітному періоду. Отже, будь-який період, який передує звітному є попереднім по відношенню до звітного періоду.
Таким чином, з наведених положень Закону, вбачається, що платник податків має право на бюджетне відшкодування стосовно тієї суми ПДВ, яка фактично сплачується у будь-якому попередньому податковому періоді. Зокрема, це узгоджується з визначенням бюджетного відшкодування, наведеним у п. 1.8 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
В даному випадку позивачем отримано від контрагентів належним чином оформлені податкові накладні та включено такі суми до податкового кредиту. Факт сплати податку та правомірність формування податкового кредиту відповідачем не заперечується.
Таким чином, надання податковому органу всіх належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання бюджетного відшкодування є підставою для його одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладання нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних яких установлена судом.
Перевіряючи дотримання відповідачем вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що оскаржувані рішення прийняті необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. В порушення зазначеної норми відповідач не надав суду жодних доказів правомірності прийняття ним оскаржуваних рішень, що є підставою для задоволення позовних вимог.
З урахуванням положень чинного законодавства України та обставин справи, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова №№ 0000542341/0, 0000552341/0 від 20 вересня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 09.04.2011 року .
Суддя Запотічний І.І.