Постанова № 15819008, 13.05.2011, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
13.05.2011
Номер справи
3-2156/11
Номер документу
15819008
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Центральний районний суд м. Миколаєва

______________________________________________

Справа № 3-2156/11 р.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2011 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Рудяк А.О., розглянувши адміністративну справу відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Миколаєва, директора орендного обласного підприємства «Миколаївтеплокомуненерго», мешкає за адресою: АДРЕСА_1,

про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41, ст. 41-2 КУпАП,-

В С Т А Н О В ИВ:

11.04.2011 року державним інспектором праці ТДІП у Миколаївській області Пугач С.О. була проведена перевірка орендного обласного підприємства «Миколаївтеплокомуненерго», розташованого за адресою: м. Миколаїв, вул. Інженерна, 22, офіс 201, щодо дотримання вимог чинного законодавства про працю.

В ході перевірки встановлено, що Орендне обласне підприємство «Миколаївтеплокомуненерго»є юридичною особою та діє на підставі Статуту, затверджено засновницькою конференцією орендарів ООП «Миколаївтеплокомуненерго»(протокол №2 від 22.12.92р.) та зареєстрованого виконкомом Миколаївської міської ради народних депутатів м. Миколаєва за № 4269 від 26.01.1993 року.

Директором підприємства є ОСОБА_1, легітимність призначення на посаду якої підтверджується наказом від 06.09.2001р. № 31, яка згідно наказів по підприємству фактично здійснює прийом на роботу та звільнення з роботи працівників. Таким чином, відповідно до ст.21 КЗпП України, директор підприємства ОСОБА_1 є відповідальною за виплату заробітної плати найманим працівникам та за забезпечення умов їх праці.

В порушення ст.142 КЗпП України на підприємстві не розроблено та не введено в дію правила внутрішнього трудового розпорядку, що має наслідком те, що у встановленому законом порядку, не визначено основні обов'язки (права) адміністрації та працівників підприємства, порядок прийняття/звільнення працівників, застосування заходів дисциплінарного впливу, тощо.

Перевіркою наказів про звільнення працівників підприємства та бухгалтерських документів (платіжних відомостей, видаткових касових ордерів) встановлено, що в порушення вимог ст.116 КЗпП України, на момент проведення перевірки на підприємстві існує заборгованість відносно звільненої 28.02.2011р. працівниці ОСОБА_3 (наказ на звільнення № 05 від 28.02.2011р.) на загальну суму 6401,29 грн. (заробітна плата за січень, лютий 2011р. + компенсація за дні невикористаної відпустки). Крім того, при звільненні працівниці ОСОБА_3 керівництвом підприємства в порушенням ст.116 КЗпП України в редакції Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України»від 20.12.2005р. № 3248-4 не було надано письмову інформацію про нараховані суми, належні їй при звільненні.

В ході проведення перевірки встановлено порушення з боку керівництва ООП «Миколаївтеплокомуненерго»вимог ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»в частині не проведення нарахування та як наслідок не виплати працівникам підприємства компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату. Так, наприклад при виплаті в жовтні 2010 р. заст. головного бухгалтера підприємства ОСОБА_4 заробітної плати за серпень 2010 р., що підтверджується видатковими касовими ордерами № 122 від 01.10.10р. та 124 від 06.10.10 р. їй не було проведено за наявності підстав для нарахування компенсації (приріст індексу споживчих цін за період невиплати доходу склав 2,9 %) нарахування компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати за серпень 2010 р. Зазначеним порушенням працівниці ОСОБА_4 завдано матеріальної шкоди на суму близько 118 грн. Дане порушення також було допущено відносно працівниці ОСОБА_3, якій при виплаті в жовтні 2010р. заробітної плати за серпень 2010 р., за наявності підстав не було

нараховано компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати за серпень 2010 року, чим завдано матеріальної шкоди на суму близько 15 грн. Порушення вимог ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»відносно працівників ОСОБА_4 та ОСОБА_3, в частині не проведення їм нарахування компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати прослідковується протягом всього 2010 року. Так, наприклад при виплаті в січні 2010 р. працівникам ОСОБА_4 та ОСОБА_3, заробітної плати за листопад 2009 р., що підтверджується видатковими касовими ордерами: № 04 від 18.01.10 р. (виплата заробітної плати працівниці ОСОБА_3 за листопад 2009 р. в сумі 500 грн.); № 05 від 20.01.10 р. (виплата заробітної плати працівниці ОСОБА_4 за листопад 2009 р. в сумі 500 грн.) зазначеним працівникам не було проведено компенсацію. При виплаті в лютому 2010р. працівниці ОСОБА_4 заробітної плати за грудень 2009 р., що підтверджується видатковим касовим ордером від 15.02.10 р. № 14 компенсація, за наявності підстав, також проведена не була.; При виплаті в березні 2010 р. працівникам ОСОБА_4 та ОСОБА_3, заробітної плати за грудень 2009 р., що підтверджується видатковими касовими ордерами: № 32/1 від 18.03.10 р., № 34 від 20.03.10 р., (виплата заробітної плати працівниці ОСОБА_3 за грудень 2009 р. на загальну суму 300 грн.); № 31 від 16.03.10 р., № 33 від 19.03.10 р., № 40 від 31.03.10 р. (виплата заробітної плати працівниці ОСОБА_4 за грудень 2009 р. на загальну суму 1267,38 грн.) зазначеним працівникам не було проведено компенсацію. При виплаті в червні 2010 р. працівниці ОСОБА_4 заробітної плати за лютий 2010 р., що підтверджується видатковими касовими ордерами №№ 69 від 09.06.10 року та 74 від 23.06.10 р. компенсація, за наявності підстав, проведена також не була.

Вищевикладене свідчить про те, що порушення керівництвом ООП «Миколаївтеплокомуненерго»вимог ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»є систематичним та усвідомленим.

Перевіркою штатних розписів по підприємству за 2009-2010 рр. відомостей нарахування заробітної плати працівникам підприємства встановлено, що згідно наказу від 30.03.2009 р. № 15 «Про введення штатного розпису»з 01.04.09 р. заступнику головного бухгалтера ОСОБА_4 було встановлено посадовий оклад на рівні 2340 грн. Даний розмір посадового окладу, зазначеній працівниці, не переглядався до жовтня 2010 року, що підтверджується відомостями нарахування заробітної плати та штатними розписами по підприємству за квітень 2009 р. - жовтень 2010 р. Відповідно до п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»який затверджено постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 р., місяць в якому відбулось підвищення доходів працівників вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Про те перевіркою встановлено, що в порушення вимог ст.4 Закону України. Про індексацію грошових доходів населення», заступнику головного бухгалтера ОСОБА_4 за наявності підстав для нарахування індексації на заробітну плату, а саме з серпня 2009 р. по жовтень 2010 р. (приріст індексу споживчих цін в серпні-листопаді 2009 р. склав 1,6 %; грудні 2009р. - 3 %; січні лютому 2010 р. приріст індексу споживчих цін склав 4,2 % - березня 2010 р. - 7 %; квітні-жовтні 2010 р. приріст індексу споживчих цін склав 9%) індексація не була нарахована, що підтверджується відомостями нарахування заробітної плати працівникам орендного обласного підприємства «Миколаївтеплокомуненерго»за серпень 2009 року - жовтень 2010 року. Зазначеним порушенням працівниці ОСОБА_4 завдано матеріальної шкоди на суму близько 750 грн. Дане порушення також має місце відносно інших працівників підприємства (наприклад ОСОБА_3.).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», індексація заробітної плати відноситься до структури додаткової заробітної плати. Відповідно до ч. 1 ст.12 Закону України «Про оплату праці», індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці встановленою законом, а також дивлячись на той факт, що індексація - це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг недотримання законодавства про працю в частині проведення індексації заробітної плати свідчить про те, що заробітна плата працівникам ООП «Миколаївтеплокомуненерго»нараховується та виплачується не у повному обсязі тим самим позбавляє працівників частини матеріального забезпечення.

Перевіркою табелів обліку робочого часу (вибірково) за листопад 2010 р. - березень 2011 р встановлено, що в порушення ч. 1 ст.62 КЗпП України працівники підприємства ОСОБА_4 та ОСОБА_3 протягом зазначеного часу залучаються до роботи в надурочний час за підсумками відповідного місяця. Так, наприклад згідно розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 485-р від 18.12.09 р. «Про норму тривалості робочого часу на 2010 р.», в листопаді 2010 р. норма тривалості робочого часу становила 176 годин. Згідно табелю обліку робочого часу працівників ООП «Миколаївтеплокомуненерго» за листопад 2010 р. працівники підприємства ОСОБА_4 та ОСОБА_3, відпрацювала по 177,5 години. В грудні 2010 р., згідно зазначеного розпорядження, норма тривалості робочого часу становила 183 години. Згідно табелю обліку робочого часу за грудень 2010 р., при нормі тривалості робочого часу 183 години, працівники ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відпрацювала по 184,75 години. Згідно розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 480-р від 24.12.2010 р. «Про норму тривалості робочого часу на 2011р.», в січні 2011р. норма тривалості робочого часу становила 151 годину. Згідно табелю обліку робочого часу за січень 2011 р., при нормі тривалості робочого часу 151 годину, працівники ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відпрацювали по 153,75 годин. В лютому 2011 р., згідно зазначеного вище розпорядження, норма тривалості робочого часу становила 160 годин. Згідно табелю обліт робочого часу за лютий 2011 р., при нормі тривалості робочого часу 160 годин, працівники ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відпрацювали по 161 годин. В березні 2011 р., згідно зазначеного вище розпорядження, норма тривалості робочого часу становила 175 годин. Згідно табелю обліку робочого часу за березень 2011 р., при нормі тривалості робочого часу 175 годин, працівниця ОСОБА_4 відпрацювала 177,5 години.

Перевіркою відомостей нарахування заробітної плати працівникам ООП «Миколаївтеплокомуненерго»за листопад 2010 р. - березень 2011 р. встановлено факти порушення вимог ч. 1 ст.106 КЗпП України в частині не проведення, за наявності підстав, оплати праці працівникам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за роботу в надурочний час в подвійному розмірі годинної ставки. Так, наприклад згідно відомості нарахування заробітної плати за січень 2011 р. працівникам ОСОБА_4 та ОСОБА_3 за 3,75 відпрацьованих годин понаднормово оплата не проведена.; згідно відомості нарахування заробітної плати за лютий 2011 р. працівникам ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не проведена оплата за 1 годину роботи понаднормово; згідно відомості нарахування заробітної плати за березень 2011 р. працівниці ОСОБА_4 не проведена оплата за 2,5 години роботи понаднормово.

Перевіркою встановлено, що в порушення вимог статті 49 КЗпП України при зверненні громадянина ОСОБА_6 (заява від 19.01.2011 р.), до директора орендного обласного підприємства «Миколаївтеплокомуненерго»ОСОБА_1 з заявою про видачу йому довідки про підтвердження пільгового стажу для оформлення пенсії на пільгових умовах директором підприємства ОСОБА_1 було відмовлено в наданні зазначеної довідки.

Перевірки встановлено, що в порушення п.2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58 в ООП «Миколаївтеплокомуненерго»не ведуться особові картки працівників.

В порушення п.7.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, на ООП Миколаївтеплокомуненерго»не запроваджено ведення книги обліку руху трудових книжок і вкладишів до них (типова відомча форма якої затверджена наказом Мінстату України від 27.10.1995 р. № 277).

Одночасно з тим перевіркою встановлено, що трудові книжки працівників ООП «Миколаївтеплокомуненерго»зокрема, працівниці ОСОБА_4 зберігається безпосередньо у працівниці поза межами адміністративної будівлі підприємства, що свідчить про недотримання положень п. 3 Постанови КМУ від 27 квітня 1993 року № 301 Про трудові книжки працівників», згідно якої трудові книжки зберігаються на підприємствах, в установах і організаціях як документи суворої звітності, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку.

Перевіркою встановлено, що в порушення вимог ч. 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки»на підприємстві станом на 1 квітня 2011 року не складено графік надання працівникам щорічних відпусток на 2011 рік.

Враховуючи наведене, зазначені порушення посягають як на права працівників в оплаті праці так і на встановлений законодавством України про працю порядок управління, що відповідно до ст.9 КУпАП кваліфікується як адміністративне правопорушення.

У судове засідання ОСОБА_1 не зявилася, про час та дату слухання справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.

Обставини вчинення даного правопорушення підтверджено протоколом № 14-01-066/0019 від 11.04.2011 року про адміністративне правопорушення, актом перевірки від 11.042011 року, та іншими письмовими матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 41, ст. 41-2 КУпАП, а саме: порушення вимог законодавства про працю.

При застосування стягнення суд, відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що помякшують та обтяжують відповідальність.

Керуючись ч. 1 ст. 41, ст. 41-2, ст. ст. 283-285 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41, ст. 41-2 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в доход держави, в сумі 850 грн.

Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок № 31412542700006 Управління державного казначейства, ОКПО 23626096, МФО 826013, КОД 23030300, одержувач державний бюджет Центрального району у особі ДПІ Центрального району м. Миколаєва.

На постанову протягом 10 днів з моменту її винесення може бути подано апеляційну скаргу.

Суддя А.О. Рудяк