Постанова № 15732124, 27.04.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2011
Номер справи
5458/10/2170
Номер документу
15732124
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" квітня 2011 р.

9 год.45 хв.Справа № 2-а-5458/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Владюк О.В., представників відповідач Тосік Н.І., Пєстєрєвої М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Приватного підприємства "Альянсхерсонбуд"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Приватне підприємство "Альянсхерсонбуд" (м.Херсон, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 05.10.10 № 0003690700/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року на 1251 грн. та застосування 250 грн. штрафних санкцій внаслідок порушення пп. 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997р. Позивач вважає, що підстав для зменшення бюджетного відшкодування у податкової інспекції не було, оскільки порушень у складанні декларацій за червень-липень 2010 року позивачем не допущено. В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд позов задольнити в повному обсязі.

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (відповідач) проти позову заперечує, посилається на те, що за формальною ознакою невідповідності пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ позивач зайво задекларував до відшкодування спірну суму, оскільки відшкодуванню підлягає сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично оплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг). Для виряшення спору та для визначення суми бюджетного відшкодування мають значення не всі суми ПДВ, оплачені позивачем постачальникам у певному податковому періоді, а лише суми оплат ПДВ податкового кредиту попереднього податкового періоду. Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Податкове повідомлення-рішення № 0003690700/0 від 05.10.2010, яке є предметом спору, прийнято державною податковою інспекцією у м. Херсоні за висновком документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість (акт від 01.10.2010 № 4234/07-0/33172299). Підставою для зменшення бюджетного відшкодування стало порушення позивачем п.п. 7.7.2 п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", внаслідок чого ПП "Альянсхерсонбуд" завищено суму бюджетного відшкодування в декларації за липень 2010 року на 1251 грн., занижено суму бюджетною відшкодування за червень 2010 року на 1251 грн. Перевіркою встановлено, що в декларації за липень 2010 р. заявлено до відшкодування суму 1251 грн. та використало її в погашення боргу 05.08.10, залишок складає 0 грн.

Підпунктом 1.8 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом. Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість". Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: згідно з пунктом "а" бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); згідно з пунктом "б" залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Абзацом 1 пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", встановлено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення певної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення бюджетне відшкодування.

Таким чином, відповідно до підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону „Про податок на додану вартість" частина від'ємного значення суми попереднього податкового періоду, розрахованої згідно підпункту 7.7.1 Закону, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, формується за рахунок сум податкового кредиту попереднього податкового періоду, які фактично сплачені постачальникам товарів (послуг) в попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Згідно Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. № 166 (у редакції наказу ДПА України від 15.06.2005р. № 213), п. 5.11 - якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) період) та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду), пункт 5.12 - якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подається розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Згідно декларації з ПДВ за травень 2010 року позивач задекларував у рядку 22.2 суму 16201 грн. як таку, що зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Значення цього рядку переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного періоду, тобто, червня 2010 року, що і було здійснено позивачем. В податковій декларації з ПДВ за червень 2010 року в рядку 26 зазначено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (це липень) в сумі 11392 грн. Це значення переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного періоду - липня 2010 року.

В декларації за липень 2010 року позивач зазначив суму 1251 грн. до бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових періодів, хоч від'ємне значення було більше (11392 грн.), але в розрахунку 3 до декларації вказано, що 1251 грн. складає частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена постачальникам товарів у попередніх звітних податкових періодах, а саме в травні 2010 року. Цей факт підтверджують відомості акту перевірку, в якому вказано, що згідно наданих платником податку до ДПІ документів, фактично сплачено позивачем у травні 2010 року постачальникам товарів 1410 грн. 87 коп.

Отже порушень порядку заповнення декларації за липень2010 року суд не вбачає.

Доводи представників відповідача на те, що у підприємства є податковий борг, тому зараховувати від'ємне значення в рахунок наступних платежів він не мав права, ніяким чином не свідчить про порушення порядку заповнення декларації. Крім того, достатніх доказів наявності податкового боргу суду не надано. Відомості облікової картки позивача з ПДВ не є таким доказом. Податковим повідомленням-рішенням № 0002382301/0 від 22.05.09 податкова інспекція донарахувала позивачу 29419 грн. 24 коп. податкових зобов'язань по податку на додану вартість, але оскільки позивач оскаржує ці донараховані податкові зобов'язання, вони вважаються неузгодженими, тому статусу податкового боргу не набули, не можна зараховувати бюджетне відшкодування в рахунок погашення неузгоджених податкових зобов'язань.

Приймаючи до уваги викладене, позов підлягає задоволенню. Судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету у зв'язку з відсутністю даної вимоги. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду та повідомлено про дату та час складення постанови суду в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити. Визнати нечинним податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 05.10.10 № 0003690700/0 про визначення приватному підприємству "Альянсхерсонбуд" податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1251 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 250 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 травня 2011 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.1