Постанова № 15722123, 05.05.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2011
Номер справи
2а/0370/1106/11
Номер документу
15722123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2011 року Справа № 2а/0370/1106/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Іванчуку О.В.,

за участю представника позивача Остапюка С.П.,

представника відповідача Маковецького В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької обєднаної державної податкової інспекції Волинської області до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області та Приватного підприємства «ТВТ Груп» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,

ВСТАНОВИВ:

Луцька обєднана державна податкова інспекція (далі Луцька ОДПІ) звернулась з адміністративним позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради та Приватного підприємства «ТВТ Груп» (далі ПП»ТВТ Груп») про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради 30.11.2010 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ПП «ТВТ Груп» за № 12241050006041949 та вчинено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами з установчих документах 30.11.2010 року № 12241070007041949, щодо зміни місцезнаходження з м. Дніпропетровськ на м. Луцьк вул. Електроапаратна, 4, реєстраційна справа передана Державному реєстратору виконавчого комітету Луцької міської ради. Згідно Довідки №57 Луцької ОДПІ про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, місцезнаходження ПП „ТВТ Груп" за адресою м. Луцьк, вул. Електроапаратна, 4 не встановлено.

Вважають, що ініційоване відповідачем - ПП „ТВТ Груп" та внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження юридичної особи позбавляють органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю та може призвести до «тінізації» його діяльності, отримання незаконних доходів з ухиленням від сплати податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів до бюджету, що завдає шкоди інтересам держави. Подані відповідачем відомості щодо місцезнаходження юридичної особи є неправдивими, вчинені без наміру створити будь-які правові наслідки.

Просять суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ПП „ТВТ Груп", вчинену Державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 30.11.2010 року та запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчинений Державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 30.11.2010 року та зобов'язати Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП „ТВТ Груп'" від 30.11.2010 року, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 30.11.2010 року та зняти його з обліку, повідомити про внесення такого запису Луцьку ОДПІ.

Ухвалою суду від 22.04.2011 року у відкритті провадження в частині позовних вимог Луцької обєднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства «ТВТ Груп» про визнання протиправним рішення товариства про зміну місцезнаходження підприємства відмовлено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Луцької міської ради заперечує проти заявленого позову вважає, що дії державного реєстратора є правомірними, а отже відповідний запис про державну реєстрацію змін до установчих документів скасуванню не підлягає. Крім того вважає, що оскільки позивачем не заявлено жодних вимог про визнання його дій неправомірними, то Луцькою ОДПІ безпідставно залучено його відповідачем по даній справі.

Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та письмові заперечення. в яких зазначив, що дії державного реєстратора повністю відповідають вимогам Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «ТВТ Груп» зареєстроване 24.03.2008 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області. Код суб'єкта господарської діяльності, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 35808673, місцезнаходження: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Артема, 60-Д квартира 43.

30.11.2010 року приватним підприємством «ТВТ Груп» подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі якої державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ПП «ТВТ Груп» за адресою: м. Луцьк, вул. Електроапаратна, 4.

Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області надіслав до Луцької міської ради Волинської області реєстраційну справу ПП «ТВТ Груп» на підставі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.

Державний реєстратор Луцької міської ради своїм листом повідомив ПП «ТВТ Груп» про те, що з 22.12.2010 року реєстраційна справа підприємства взята на облік Виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено відповідний запис.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (надалі-Закон України №755) визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою виникнення спору є надання товариством державному реєстратору відомостей, які містять інформацію, яка не відповідає дійсності щодо юридичної адреси платника податків, оскільки за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі, товариство відповідача не знаходиться. Позивач вважає, що зміни до Єдиного державного реєстру платником податків щодо юридичної адреси ПП «ТВТ Груп» були внесені завідомо з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону України № 755 передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.

З частини 1 статті 17 Закону України № 755 вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Стаття 14 Закону України № 755 регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Частиною 1 ст. 19 Закону України № 755 передбачено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до п. 12 ст. 19 Закону України № 755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України № 755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Згідно з п. 14 статті 19 Закону України № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як вбачається з довідки № 57 Луцької ОДПІ про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, місцезнаходження ПП «ТВТ Груп» за адресою м. Луцьк, вул. Електроапаратна, 4 не встановлено.

Відповідно до Акту обстеження приміщення місця знаходження ПП «ТВТ Груп» від 13.01.2011 року встановлено, що на момент перевірки за вказаною адресою постійно діючого виконавчого органу юридичної особи та іншого органу чи особи уповноваженого діяти без довіреності від імені ПП «ТВТ Груп» не виявлено.

15.03.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради в ЄДР внесено запис за №11981430009005962 щодо відсутності юридичної особи ПП «ТВТ Груп» за вказаною адресою.

З аналізу зазначених вище норм Закону суд приходить до висновку, що державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради при виконанні ним своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону України № 755, а відсутність юридичної особи ПП «ТВТ Груп» за місцезнаходженням, не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.

Посилання позивача на те, що п.17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позивачеві надано повноваження звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) щодо скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності не можуть бути покладені в основу цієї постанови, оскільки скасування державної реєстрації є різновидом припинення юридичної особи та не передбачає повноважень позивача на звернення з позовом саме про скасування реєстраційних записів. Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, визначені частиною другою статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Такими підставами є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Державні органи згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.

Позивач не надав суду жодних доказів того, що реєстраційні записи проведені відповідачами містить недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки дане повідомлення є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Також, не підтверджені доказами і твердження позивача про те, що реєстраційні записи № 7,8,9 містять недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки дане повідомлення є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Не приймаються судом до уваги і посилання позивача на те, що існує небезпека заподіяння шкоди інтересам держави у звязку з неможливістю здійснення обліку платників податків, оскільки доказів в підтвердження цього твердження позивачем не надано.

На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для скасування записів: № 7 від 30.11.2010 року за № 12241050006041949 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, № 8 від 30.11.2010 року за № 12241070007041949 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, № 9 від 10.12.2010 року за про зняття з обліку.

Керуючись ст.ст. 11,17,158,160,162,163 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Луцької обєднаної державної податкової інспекції Волинської області до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобовязання вчинити дії, відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 10 травня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський