Постанова № 15722100, 05.05.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2011
Номер справи
2а/0370/981/11
Номер документу
15722100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2011 року Справа № 2а/0370/981/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Іванчуку О.В.,

за участю представника позивача Войчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Ковельської міжрайонної державної податкової адміністрації Волинської області до Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області та Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК Хагард» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,

ВСТАНОВИВ:

Ковельська міжрайонна державна податкова інспекції (далі Ковельська МДПІ) звернулась з адміністративним позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області та Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК Хагард» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області 29.12.2010 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ «ТК Хагард» за № 1 384 107 0013 000701 та занесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміни місцезнаходження з м. Алчевська, вул. Ленінградська, 12 на м. Ковель, вул. Незалежності,82, реєстраційна справа передана Державному реєстратору виконавчого комітету Ковельської міської ради. На підставі проведених заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТзОВ «ТК Хагард» встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса за якою здійснюється звязок не встановлено, підстава Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцемзнаходженням (форма № 18- ОПП) від 10.02.2011 року № 3. На момент перевірки посадові особи підприємства відсутні. При обстеженні місця за вказаною адресою будь-яких форм ідентифікації об'єкта юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ХГ Хагарт» не встановлено. Згідно отриманої довідки з ЄДР Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради від 11.03.2011 року за № 9065003, останнім 11.02.2011 року за № 1 197 143 0014 000934 було внесено запис в статусі відомостей про юридичну особу - про відсутність ТзОВ «ТК Хагард» за вказаною адресою.

Вважають, що повноважною посадовою особою ТзОВ «ТК Хагард» у зв'язку із зміною місцезнаходження та переходом в межі дії Ковельської МДПІ в установчих документах вказано недостовірні відомості про юридичну адресу підприємства - м. Ковель, вул. Незалежності, 82, на підставі якої податковою інспекцією, підприємство взяте на облік та оскільки, знявшись з обліку за попереднім місцезнаходженням юридично та фактично на території м. Ковеля не знаходиться.

Просять суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК Хагард» вчинену Державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради 29.12.2010 року № 1 384 107 0013 000701 запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та від 30.12.2011 року про зняття з обліку та зобов'язати Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК Хагард» від 10.01.2010 року, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та повідомити про внесення такого запису Ковельську МДПІ.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач державний реєстратор Ковельської міської ради з в судове засідання не прибув, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи у його відсутності. На підставі наявних матеріалів справи.

Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду справи, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та письмові заперечення. в яких зазначив, що дії державного реєстратора повністю відповідають вимогам Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Представник «ТК Хагард» на розгляд справи не зявився, хоча належним чином був повідомлений про дату час та місце розгляду справи. Не повідомив суд про причини неявки, заперечень на позов не подав, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК Хагард» зареєстроване 19.08.2005 року Виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області. Код суб'єкта господарської діяльності, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 33588180. місцезнаходження: . м. Алчевськ, вул. Ленінградська, 12.

29.12.2010 року ТзОВ «ТК Хагард» подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі якої державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ТзОВ «ТК Хагард» за адресою: м. Ковель вул. Незалежності,82.

Виконавчий комітет Алчевської міської ради Луганської області надіслав до Ковельської міської ради Волинської області реєстраційну справу ТзОВ «ТК Хагард» на підставі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.

Державний реєстратор Ковельської міської ради своїм листом повідомив ТзОВ «ТК Хагард» про те, що з 10.01.2011 року реєстраційна справа товариства взята на облік Виконавчим комітетом Ковельської міської ради Волинської області, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено відповідний запис.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (надалі-Закон України № 755) визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою виникнення спору є надання товариством державному реєстратору відомостей, які містять інформацію, яка не відповідає дійсності щодо юридичної адреси платника податків, оскільки за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі, товариство відповідача не знаходиться. Позивач вважає, що зміни до Єдиного державного реєстру платником податків щодо юридичної адреси ТзОВ «ТК Хагард» були внесені завідомо з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону України № 755 передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.

З частини 1 статті 17 Закону України № 755 вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Стаття 14 Закону України № 755 регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Частиною 1 ст. 19 Закону України № 755 передбачено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до п. 12 ст. 19 Закону України № 755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України № 755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Згідно з п. 14 статті 19 Закону України № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

З повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП від 10.02.2011 року № 3 Ковельської МДПІ вбачається, що по факту виходу за юридичною адресою м. Ковель вул. Незалежності,82, встановлено, що товариство за даною адресою не знаходиться.

11.02.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області на підставі повідомлення Ковельської МДПІ внесено запис про відсутність юридичної особи за вказаною адресою № 1197143 0014 000934.

З аналізу зазначених вище норм Закону суд приходить до висновку, що державним реєстратором виконавчого комітету Ковельської міської ради при виконанні ним своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону України № 755, а відсутність юридичної особи ТзОВ «ТК Хагард» за місцезнаходженням, не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.

Посилання позивача на те, що п.17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позивачеві надано повноваження звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) щодо скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності не можуть бути покладені в основу цієї постанови, оскільки скасування державної реєстрації є різновидом припинення юридичної особи та не передбачає повноважень позивача на звернення з позовом саме про скасування реєстраційних записів.

Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, визначені частиною другою статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Такими підставами є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Посилання представника позивача на те, що державним реєстратором не проведено перевірки, чи існує адреса по якій проводиться відповідний запис, щодо місцезнаходження ТзОВ «ТК Хагард», суд вважає невмотивованими, оскільки статтею 29 Закону № 755 визначений перелік документів, які юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) для державної реєстрації змін до установчих документів. Частиною 7 вказаної статті передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Державні органи згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.

Позивач не надав суду жодних доказів того, що реєстраційні записи проведені відповідачами містить недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки дане повідомлення є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Не приймаються судом до уваги і посилання позивача на те, що існує небезпека заподіяння шкоди інтересам держави у звязку з неможливістю здійснення обліку платників податків, оскільки доказів в підтвердження цього твердження позивачем не надано.

На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для скасування запису № 11 від 29.12.2010 року за № 13841070013000701 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.

Керуючись ст.ст. 11,17,158,160,162,163 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Ковельської міжрайонної державної податкової адміністрації Волинської області до Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області, ТзОВ «ТК Хагард» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобовязання вчинити дії, відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 10 травня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський