Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-897/2011
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2011 року Комінтернівський районний суд Одеської області в складі:
судді Рідник І.Ю.
при секретарі Данько Т.В.
за участю прокурора Процика Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Комінтернівське справу за позовом Комінтернівської селищної ради Комінтернівського району Одеської області до ОСОБА_2 про визнання будівництва самочинним, зобовязання знесення самовільно збудованого обєкту та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан,
в с т а н о в и в:
У січні 2011 року орган місцевого самоврядування звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання будівництво опори для ретранслятора на земельній ділянці по АДРЕСА_1 Комінтернівського району Одеської області, що відноситься до земель житлової та громадської забудови, самочинним, зобовязати відповідача за власний рахунок знести опору для ретранслятора, а у разі його відмови від зносу, провести її знесення за його рахунок та зобовязати відповідача за власний рахунок привести земельну ділянку, надану йому для будівництва і обслуговування жилого будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташовану по АДРЕСА_1 Комінтернівського району Одеської області, у придатний для використання стан та стягнути усі понесені судові витрати.
В подальшому позов уточнено у частині зобовязання відповідача знесення разом з опорою, змонтоване на неї джерело випромінювання електромагнітної енергії передаючої базової станції мобільного звязку.
В порядку ст.45 ЦПК України в процес вступив для представництва інтересів позивача прокурор Комінтернівського району Одеської області.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали та в його обґрунтування, представник позивача Капля Т.А., послалася на наступне.
23.12.2005 року відповідач ОСОБА_2 купив земельну ділянку площею 0.106 га в смт.Комінтернівське по АДРЕСА_1, цільове призначення якої будівництво і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 23.12.2005 року посвідчено приватним нотаріусом Комінтернівського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_4 та зареєстровано в реєстрі за №1334.
19.04.2007 року ОСОБА_2 на цю земельну ділянку одержав державний акт сері ЯГ № 943345, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010752400050.
Рішенням Комінтернівської селищної ради №1124-У від 03.09.2010 року ОСОБА_2 надано дозвіл на будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд на належній йому на праві приватної власності земельній ділянці, розташованої по АДРЕСА_1 Одеської області. Однак відповідач, в порушення норм чинного законодавства, замість садиби спорудив на земельній ділянці опору для ретранслятора та змонтував на неї джерело випромінювання електромагнітної енергії передаючої базової станції мобільного звязку, за що інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області у грудні 2010 року за самочинне будівництво був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.97 КУпАП з накладенням штрафу. Листом від 12.01.2011 року селищна рада зобовязала ОСОБА_2 у строк до 22.01.2011 року провести демонтаж спорудженої опори для ретранслятора, який до теперішнього часу не проведено, що свідчіть про відмову відповідача добровільно усунути порушення закону. У лютому 2011 року, за дорученням прокурора району, перевірка дотримання ОСОБА_2 вимог природоохоронного законодавства по використанню земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, проводилася Державною екологічною інспекцією в Одеській області, якою було встановлено порушення ОСОБА_2 вимог земельного законодавства у вигляді використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, за що він був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.53 КУпАП з накладенням штрафу. Враховуючи те, що відповідач своїми діями порушує законодавство та незаконно змонтований ним обєкт на території житлової забудови задає загрозу здоровю мешканців сусідніх ділянок та вулиць електромагнітними полями, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник прокуратури Комінтернівського району Одеської області, помічник прокурора району Процик Д.В., позов підтримав та просив його задовольнити по підставам, викладеним представником позивача, оскільки діями відповідача суттєво порушується чинне законодавство.
- 2 -
Відповідач в судове засідання не зявився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, але направив суду у черговий раз заяву про відкладення розгляду справи у звязку з хворобою, на підставі чого суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ч.4 ст.169 ЦПК України.
Зі згоди представників позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Вислухавши учасників процесу, що зявились в судове засідання, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступними підставами.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»№280/97-ВР від 21.05.1997 року сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відповідно до п.34,42 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР, відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; вирішення питання про затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Згідно ст.31 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000 року №1699-ІІІ державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, їх інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади.
Відповідно до ст.39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Статтею 38 ЗК України встановлено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів , які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших обєктів загального користування.
При житловій забудові передбачається здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту та благоустрою обєктів житлового фонду.
Обєкти, які можуть бути розташовані на присадибній земельній ділянці, визначені у абз.3 п.2.2. Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 26.11.2002 року №73, де зазначеного, що на присадибних ділянках, крім житлових будинків, розміщуються господарські будівлі (сараї (хліви), літні кухні, гаражі, майстерні, навіси, вбиральні, тощо) та господарські споруди (колодязі, вигрібні ями, огорожі, ворота, хвіртки, замощення, тощо).
Як убачається з правовстановлюючого документа на землю державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №943345, виданого ОСОБА_2 19 квітня 2007 року відділом земельних ресурсів у Комінтернівському районі, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010752400050, відповідач є власником земельної ділянки цільове призначення якої будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), тобто яка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови /а.с.7-8/..
Рішенням Комінтернівської селищної ради Комінтернівського району Одеської області №1124-У від 03.09.2010 року ОСОБА_2 надано дозвіл на будівництво жилого будинку з господарськими будівлями і спорудами на земельній ділянці за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт.Комінтернівське, АДРЕСА_1, та зобовязано в місячний термін узгодити проект забудови з Комінтернівською районною архітектурою та виконувати обовязки власників земельних ділянок, передбачені ст.91 ЗК України /а.с.42/.
Згідно з ч.5 ст.23 Закону «Про планування і забудову територій», планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будівель і споруд власниками або користувачами здійснюється з урахуванням інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будівель і споруд.
Відповідно до ст.29 цього Закону, дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі проектної документації, документа, що засвідчує право власності чи користування (в тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, угоди про право забудови земельної ділянки, рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво обєкта містобудування, комплексного висновку державної інвестиційної експертизи, документа про призначення відповідальних виконавців робіт.
- 3 -
Відповідно до ч.3 ст.375 ЦК України право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Згідно ст.25 Закону України «Про основи містобудування»особи, винні у недотриманні державних стандартів, норм і правил при проектуванні і будівництві, виконанні будівельних та реставра-ційних робіт без дозволу та затвердженого у встановленому законом порядку проекту або з відхиленням від нього, несуть відповідальність передбачену чинним законодавством.
З матеріалів справи убачається, що відповідач без відповідних дозволів та проектної доку-ментації на забудову присадибної земельної ділянки самочинно збудував обєкт, який, крім цього, не відноситься до житлової забудови, що стало причиною звернення у жовтні 2010 року до Комінтернівської селищної ради мешканців сусідніх вулиць з вул.Ветеринарна смт.Комінтернівське зі скаргою на самочинне будівництво та незаконне розміщення власником земельної ділянки по АДРЕСА_1, ОСОБА_2, опори для ретранслятора висотою 40 м /а.с.13-20/.
Згідно розяснення відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області, наданому Комінтернівській селищній раді по даному питанню, - використання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не передбачає розміщення та експлуатацію обєктів звязку (радіорелейних, тропосферних, супутникових ліній звязку, телевізійних, радіомовних і приймально-передавальних радіостанцій і центрів з антенними системами бу-динків, споруд та інших обєктів, необхідних для експлуатації, технічного переозброєння та реконструкції систем електрозвязку). Відведення земельних ділянок для зазначених потреб на землях, які знаходяться у власності громадян, здійснюється відповідно до ст.20 Земельного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №502 «Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб»/а.с.12/.
10.12.2010 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області відносно ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне право порушення за ст.97 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за самовільне будівництво та постановою начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 21.12.2010 року на нього за самовільне будівництво опори по АДРЕСА_1 Одеської області накладено штраф в розмірі 170 грн. /а.с.9,10/.
Листом Комінтернівської селищної ради від 12.01.2011 року відповідача було зобовязано в строк до 22.01.2011 року демонтувати споруджену ним опору для ретранслятора, що ним виконано не було /а.с.43/. Не була ця вимога виконана відповідачем і під час розгляду справи в суді, що свідчить про відмову відповідача в добровільному порядку усунути порушення щодо використання присадибної земельної ділянки в передбаченому законом порядку.
Як пояснив в судовому засіданні представник прокуратури, за дорученням прокуратури Одеської області та прокуратури Комінтернівського району Одеської області Державною екологічною інспекцією в Одеській області 24.02.2011 року проведена перевірка дотримання власником земельної ділянки площею 0.106 га, розташованої в смт.Комінтернівське по АДРЕСА_1, ОСОБА_2, вимог приро-доохоронного законодавства з виїздом на місце.
В ході перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища було встановлено, що в порушення ст.96 ЗК України земельна ділянка її власником використовується не за цільовим призначенням, оскільки замість житлової забудови на площі 20 кв.м. розташовано залізобетонний стовп з металевою насадкою, висотою 40 м., а рядом металевий контейнер базової станції мобільного звязку.
За результатами перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законо-давства від 24.02.2011 року та притягнуто ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст.53 КУпАП, що передбачає відповідальність за порушення правил використання земель, з накладенням штрафу в розмірі 255 грн. /а.с.92/.
Таким чином, позивачем доведено факт самочинного будівництва відповідачем за земельній ділянці, яка належить йому на праві приватної власності, розташованої по АДРЕСА_1 Комінтернівського району Одеської області, що має цільове призначення ведення будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
На законодавчому рівні поняття самочинного будівництва визначено ч.1,2 ст.376 ЦК України, в яких зазначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила бо здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває право власності на нього.
Отже, враховуючи зазначене вище, вимога позивача про визнання будівництво опори для ретранслятора самочинним, задоволенню не підлягає тому, що встановлювати будівництво самочинним в судовому порядку не потрібно.
Наслідки самочинного будівництва визначені у ч.7 ст.376 ЦК України.
- 4 -
Відповідно до ч.7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобовязати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будів-ництво, зобовязана відшкодувати витрати, повязані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Тобто п.2 ч.7 ст.376 ЦК України чітко визначені правові негативні наслідки самочинного будівництва у разі неможливості проведення перебудови нерухомого майна, як у даному випадку, або відмови особи, яка здійснила самочинне будівництво, провести його знесення. Проведення знесення нерухомого майна за рішенням суду підлягає за рахунок особи, яка здійснила будівництво та, крім цього, ця особа відшкодовує втирати, повязані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Відповідно до ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі ст.ст.375,376 ЦК України, ст.ст.38,39 ЗК України, ст.ст.10,26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», ст.ст.23,29,31 Закону України «Про планування і забудову терто-рій», ст.25 Закону України «Про основи містобудування»і керуючись ст.ст.10,11,88,224,209,212-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Уточнений позов Комінтернівської селищної ради Комінтернівського району Одеської області до ОСОБА_2 про визнання будівництва самочинним, зобовязання знесення само-вільно збудованого обєкту та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан задовольнити частково.
Зобовязати ОСОБА_2, проживаючого по АДРЕСА_2 Одеської області, знести самовільно збудовану опору для ретранс-лятора і змонтоване на неї джерело випромінювання електромагнітної енергії передаючої базової станції мобільного звязку за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт.Комінтернівське, вул.Ве-теринарна, №13 з приведенням цієї земельної ділянки до попереднього стану.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2, проживаючого по АДРЕСА_2 Одеської області на користь Комінтернівської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04378652, розташованої по вул.Київська, 77 в смт.Комінтернівське Одеської області, судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 8.50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37.00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, подану протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя