Ухвала суду № 15658374, 12.04.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
18/119
Номер документу
15658374
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" квітня 2011 р. Справа № 18/119

За позовом Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі: Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозбереження Рівне»

про стягнення збитків в сумі 43537 грн.54 коп.

Суддя Мамченко Ю.А.

Представники:

від позивача : представник ОСОБА_1 (довіреність б/н № від16.08.2010року);

від відповідача : директор Куцаба Я.М.;

від прокуратури Данилюк О.С. (посвідчення №02 від 14.01.2011 року)

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Рівненської області в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозбереження»у якому просить стягнути з відповідача на користь місцевих бюджетів Здолбунівскої міської ради, Корецької міської ради, Степанської сільської ради Сарненського району, Гощанської селищної ради шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 43537 грн.54 коп.. Позовні вимоги обґрунтовує здійсненням відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.02.2009 року по 01.04.2010 року за відсутності відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст.40, 51, 68-69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Відповідач надав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що в ході перевірки не було досліджено фактичних викидів, а також тим, що під час складання Акту про порушення природоохоронного законодавства та видані припису відповідачу не надавався Розрахунок розміру відшкодування збитків. Крім того, відповідач зазначає, що при здійсненні нарахування розміру шкоди позивачем невірно вказано час здійснення викидів.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:

27 квітня 2010 року позивачем (Державною екологічною інспекцією в Рівненській області) було здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем - ТОВ «Енергозбереження Рівне».

За результатами даної перевірки позивачем було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.04.2010 року, який був отриманий та підписаний уповноваженим представником відповідача без зауважень.

В ході перевірки позивачем встановлено, що підприємство здійснює діяльність з забезпечення тепловою енергією лікарень, шкіл та адміністративних приміщень на території Сарненського, Здолбунівського, Гощанського та Корецького районів блочними котельнями типу БТК-192, зокрема, на території Здолбунівського району встановлено 1 котельню типу БТК-192, Сарненського району встановлено 8 котелень типу БТК-192 (2 - в м.Сарни, 5 - в с.Степань, 1- в с.Кузьмівка Сарненського району), на території смт.Гоща в наявності 6 котелень, на території Корецького району розміщено 1 котельню. Згідно до Акту перевірки за період з 01.02.2009 року по 01.04.2010 року котельнями ТОВ «Енергозбереження Рівне»використано газу: на території Корецького району - 10,714 тис.куб.м.; на території Гощанського району - 239,249714 тис.куб.м.; на території Сарненського району - 432,634 тис.куб.м.; на території Здолбунівського району 36,258 тис.куб.м..

На момент перевірки дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

27.04.2010 року позивачем був винесений відповідачу припис про усунення порушень, зобовязано вчинити дії: провести інвентаризацію стаціонарних джерел викидів, надати інформацію про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області, Державної екологічної інспекції в Рівненській області, термін усунення порушень до 15.09.2010 року.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього середовища»використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч.5 ст.11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно ст.34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно частин 4, 5 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст.69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. «з»ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.5.9 «Положення про Державну екологічну інспекцію в Рівненськй області», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.02.2007 року №55 (а.с.125-132), до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідач не надав доказів наявності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у період, що перевірявся, доказів відшкодування шкоди або доказів відсутності його вини в спричиненні шкоди.

Відповідно до Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища»та «Про охорону атмосферного повітря», постанов Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 року №1520 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію»та від 28.12.2001 року №1780 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», наказу Мінприроди України від 27.06.2006 року №309 «Про затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року №639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Пунктом 1.2. Методики передбачається, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Пунктами 2.1., 2.1.2 Методики передбачається, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 2.2 Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктами 3.6 та 3.7 Методики встановлено, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду, зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

При здійсненні розрахунків маси наднормативного викиду забруднюючої речовини розрахунковими методами згідно до п.3.6 Методики необхідно враховувати, що час роботи джерела без дозволу на викиди може визначатися не раніше 01.02.2009 року, з дня набрання чинності Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року № 639 яким затверджено Методику.

При цьому, термін роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, підтвердженого даними контрольної перевірки, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Відповідно до п.4.1. Методики розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів ( і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини.

Розмір збитків розраховується за формулою: З = mi х 1,1П х Aі х Кт х Кзі , де З - розмір збитків, грн; mi маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т ; 1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини,помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т; Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини; Кт- коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; Кзі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною

Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

Обсяг споживання природного газу котельнями ТОВ «Енергозбереження Рівне»підтверджується довідкою №86 від 27.04.2010 року (а.с.134) та № 92 від 17.05.2010 року (а.с.63), відповідно до яких в період з 01.02.2009 року по 01.04.2010 року котельнями спожито природного газу: на території Корецького району - 10,714 тис.куб.м.; на території Гощанського району 239,249714 тис.куб.м.; на території Сарненського району 432,634 тис.куб.м.; на території Здолбунівського району 36,258 тис.куб.м..

Об'єм димових газів, що відходять від кожної одиниці паливовикористовуючого устаткування (котлоагрегатів) може визначатись згідно з Методикою розрахунку пункт 6, розділ 12 «Тепловий розрахунок котельних агрегатів (нормативний метод)», розділ 4, ГКД 34.02.305-2002 «Викиди забруднювальних речовин в атмосферу від енергетичних установок. Методика визначення», затверджена Міністерством екології та природних ресурсів України 28 травня 2002 року та Міністерством палива та енергетики України наказом № 359 від 14 червня 2002 року.

Відповідно до розрахунку проведеного державним інспектором Державної екологічної інспекції в Рівненській області (а.с.112-119) згідно «Методики визначення викидів забруднювальних речовин від енергетичних установок»ГКД 34.02.305 -2002 при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період 01.02.2009 року по 01.04.2010 року котельнями ТОВ «Енергозбереження Рівне»здійснено викид: у Здолбунівському районі - 0,10477 тони оксидів азоту, 0,0491 тони оксиду вуглецю; у Корецькому районі - 0,03096 тони оксидів азоту, 0,00612 тони оксиду вуглецю; у Сарненському районі - 0,929697 тони оксидів азоту, 0,183780 тони оксиду вуглецю; у Гощанському районі - 0,674653 тони оксидів азоту, 0,142427 тони оксиду вуглецю.

Розмір компенсації збитків за наднормативні викиди обрахований за формулою З = mi х 1,1П х Aі х Кт х Кзі , дорівнює: по Здолбунівському району - 2706,09 грн.; по Корецькому району - 772,47 грн.; по Сарненському району 23196,56 грн.; по Гощанському району 16862,42 грн.. Загальна сума збитків складає: 43537,54 грн..

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного звязку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 43537,54 грн.,заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, належить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 33-35, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальіснтю «Енергозбереження Рівне»(м.Рівне, вул.Грушевського, 2к, оф.5, код ЄДРПОУ 36007828) на користь Здолбунівської міської ради (назва рах.24062100, номер рахунку 33117331700172 код ЄДРПОУ 22586360, МФО 833017) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 2706,09 грн..

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальіснтю «Енергозбереження Рівне»(м.Рівне, вул.Грушевського, 2к, оф.5, код ЄДРПОУ 36007828) на користь Корецької міської ради (назва рах.24062100, номер рахунку 33116331700195 код ЄДРПОУ 22588608, МФО 833017) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 772,47 грн..

4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальіснтю «Енергозбереження Рівне»(м.Рівне, вул.Грушевського, 2к, оф.5, код ЄДРПОУ 36007828) на користь Степанської сільської ради Сарненського району (назва рах.24062100, номер рахунку 33119331700341, код ЄДРПОУ 225886643, МФО 833017) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 23196,56 грн..

5.Стягнути з ТОВ «Енергозбереження Рівне»(м. Рівне, вул. Грушевського 2к оф.5 Код ЄДРПОУ 36007828) на користь Гощанської селищної ради (назва рах.24062100, номер рахунку 33115331700066 код ЄДРПОУ 225886643, МФО 833017) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 16862,42 грн..

6.Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Мамченко Ю.А.

Повний текст рішення суддею підписаний "18" квітня 2011 року