КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.МАКІЇВКИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-а-29/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2009 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївка Донецької області у складі
головуюча суддя Шуляк Л.В.
при секретарі Колесниченко Л.К.
за участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в місті Макіївка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманих сум державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
4 січня 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду із уточненим під час розгляду справи адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради (далі - УПСЗН) про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманих сум державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 2005 року по 20 лютого 2008 року, мотивуючи свої вимоги порушенням відповідачем її конституційного права на отримання соціальних виплат на дитину у гарантованому законом розмірі.
Ухвалою суду від 26 березня 2009 року до участі у справі у якості другого відповідача залучено Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала заявлені вимоги, в обґрунтування яких послалася на обставини, викладені у позовній заяві, та зазначила, що вона є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. До народження дитини вона не працювала. На підставі норм Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми» їй на дитину була нарахована відповідна державна соціальна допомога, розмір якої у 2005, 2006, 2007 та 2008 роках був безпідставно визначений у розмірах, передбачених нормами Законів України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки. Наведеними законами була зупинена дія частини першої ст. 15 Закону «Про допомогу сім’ям з дітьми». Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення деяких статей, зокрема абзацу третього частини другої статті 56 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення цього рішення. Рішення Конституційного Суду у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, та є обов’язковими до виконання на території України.
Позивачка зазначила, що сума соціальної допомоги визначена УПСЗН відповідно до нормативно-правових актів, які є неконституційними, тому на підставі вимог частини третьої статті 46 Конституції України розмір соціальної допомоги має бути не нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом, і загальна сума недоотриманої нею допомоги на дитину становить 10657, 39 грн., яку просить стягнути на свою користь з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради.
ОСОБА_1 вважає, що строк звернення з адміністративним позовом до суду нею пропущений з поважних причин, оскільки службові особи органу виконавчої влади безпідставно переконували її у правомірності своїх дій з посиланням на норми неконституційного законодавства, тому про їх порушення вона дізналася тільки наприкінці 2008 року. Крім того, після народження дитини вона була зайнята її вихованням та доглядом, у зв*язку з чим не мала можливості слідкувати за змінами у чинному законодавстві, тим паче, що є юридично необізнаною людиною. Через недотримання чинного законодавства посадовими особами УПСЗН до теперішнього часу її соціальні права не захищені, у зв’язку з чим просить поновити їй строк звернення з позовом до адміністративного суду за захистом порушеного права.
Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради позов ОСОБА_1 не визнало, пославшись на його безпідставність. У судовому засіданні представник відповідача - завідуючий сектором праці ОСОБА_2, не погоджуючись з позовними вимогами, стверджував, що соціальні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Управлінням позивачці визначені з 28 квітня 2005 року і виплачені в розмірі та в порядку, передбаченим відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України" на 2005, 2006, 2007 та 2008 роки у межах бюджетного фінансування. Вважає, що службові особи Управління діяли у відповідності з чинним законодавством, законні права та інтереси позивачки при цьому порушені не були, тому просить суд у задоволені позову ОСОБА_1 відмовити. Крім того, вважає, що строк звернення з адміністративним позовом до суду позивачкою пропущений з неповажних причин.
Відповідач - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, яке належним чином повідомлене про дату, час і місце судового розгляду справи, не використало наданого законом права на участь свого представника у судовому засіданні, подавши заяву про можливість розгляду справи за відсутності його представника, у якій зазначило, що у відповідності до положень статей З і 4 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та статтею 102 Бюджетного кодексу України, стягнення спірної суми повинно проводитися з відповідного управління праці та соціального населення за рахунок коштів державного бюджету.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 КАС України), суд установив наступне.
ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_3, 20 лютого 2005 року, що підтверджено свідоцтвом про народження серії 1-НО № 006355, виданого 2 березня 2005 року міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції. Позивачка до народження дитини не працювала, тому є не застрахованою особою.
На обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради ОСОБА_1 перебувала з часу її особистого звернення із заявою про призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - з 28 квітня 2005 року по 21 лютого2008 року.
Органом соціального захисту населення позивачці на дитину виплачена допомога у розмірі: 2005 рік - у квітні - 9 грн., у травні - червні - по 92 грн.34 коп., у липні - жовтні - по 93 грн.51 коп., у листопаді -грудні - по 94 грн. 77 коп.; 2006 рік - у січні - березні - по 94 грн.77 коп., у квітні -жовтні - по 96 грн. 39 коп., у листопаді - грудні - по 99 грн.; 2007 рік - у січні - лютому - по 99 грн., у березні - червні - по 104 грн. 49 коп., у липні - 105 грн. 93 коп., у серпні - 108 грн. 18 коп., у вересні - жовтні - по 109 грн. 62 коп., у листопаді - 112 грн. 50 коп., у грудні - 115 грн. 65 коп.; 2008 рік -у січні - 130 грн., у лютому - 89 грн. 66 коп.
Наведені факти та обставини визнані сторонами під час розгляду справи та підтверджені наявними у справі документами.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Питання, пов’язані з призначенням і виплатою державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, для незастрахованих осіб регулюються нормами Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-Х 11 (зі змінами та доповненнями) «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-Х11).
Статтями 13, 15 Закону № 2811-Х11 передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов*язкового державного соціального страхування особа (один із батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід, інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Приписами Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13, визначено, що така допомога особам, незастрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, на підставі положень статті 4 Закону № 2811-Х11 здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб на підставі положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють відповідні територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 080303 «Допомога по догляду за дитиною віком до 3 років».
Статтею 59 Закону України від 23 грудня 2004 року № 2285-1V „ Про Державний бюджет України на 2005 рік" установлено на 2005 рік рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України" Про державну допомогу сім"ям з дітьми" у сумі 90 грн.
Статтею 61 Закону України від 20 грудня 2005 року № 3235-1V «Про Державний бюджет України на 2006 рік» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2006 році здійснюється - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 28 грудня 2007 року № 807 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Положення ст. 59 Закону України від 23 грудня 2004 року № 2285-1V „ Про Державний бюджет України на 2005 рік" та статті 61 Закону України від 20 грудня 2005 року № 3235-1V «Про Державний бюджет України на 2006 рік» до теперішнього часу не визнані неконституційними.
Зміни, внесені Законом України від 28 грудня 2007 року № 807 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» не розглядались Конституційним Судом України, відтак ця норма Закону не визнана неконституційною, тому буда чинною і діяла на протязі 2008 року. Закон «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прийнято пізніше Закону «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ним могли встановлюватися розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підлягають виплаті за рахунок коштів Державного бюджету, він не визнаний на теперішній час неконституційним.
З огляду на те, що Конституція не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, у тому числі залежно від предмету правового регулювання, немає закону, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу, відповідно до принципу дії правових актів у часі та виходячи з правил застосування норм матеріального права, суд дійшов висновку про правомірність дій посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо проведення виплат соціальної допомоги на 2005, 2006 і 2008 роки, які відповідають чинному законодавству.
Законом від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (далі - Закон № 489-V) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 56).
На виконання вимог Закону № 489-V зазначений у ньому розмір державної грошової допомоги на дитину було передбачено також у пункті другому постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 «ОСОБА_2 питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» з подальшими змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 та від 11 січня 2007 року № 13).
Відповідними положеннями статті 71 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», якою встановлений розмір допомоги незастрахованим особам по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», зокрема, положення пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України (п.5) є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до законодавства норми Закону «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо визначення розміру допомоги на дитину до досягнення трирічного віку втратили Чинність з дня ухвалення наведеного Рішення Конституційного Суду України, однак підлягають застосуванню в часі до його прийняття, оскільки вони не були визнані в цей час неконституційними.
Основи соціального захисту відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначаються виключно законами, а статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала право парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
В частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України та в пункті п’ятому постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому їх звуження підзаконними актами - постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанови КМУ від 11 липня 2007 р. № 900) змісту та обсягу права, наданого Законом, є безпідставними.
Таким чином, виходячи із встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами -постановами Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору, підлягають застосуванню з 9 липня 2007 року положення частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
За змістом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на наведене бездіяльність посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради з невиконання вимог закону визнається судом протиправною, такою, що порушує конституційні права позивачки на гарантований державою рівень соціальних виплат.
Приймаючи до уваги викладені обставини, доведеність існування у ОСОБА_1 суб’єктивного права і факт його порушення, враховуючи, що до теперішнього часу держава не виконала гарантованих нормами Конституції України соціальних зобов’язань перед позивачкою відносно виплат державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року у повному розмірі, судом причина пропуску строку звернення позивачки до суду з адміністративним позовом визнається поважною і відповідно до вимог статей 100, 102 КАС України судом цей строк поновлюється.
За наведених обставин доводи представника УПСЗН про те, що причина пропуску строку звернення позивачки до суду з адміністративним позовом є неповажною, судом не приймаються до уваги.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік відповідно до статті 62 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджено: з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
З урахуванням викладених обставин суми недоплаченої позивачці грошової допомоги становлять: липень -265, 03 грн. (463:31) х 23 - (105, 93: 31) х23); серпень - 354, 82 грн. (463-108, 18), вересень - 353, 38 грн. (463 - 109, 62) х 2; жовтень - 360, 38 грн. (470 -109, 62), листопад - 357, 50 грн. (470 -112, 50 грн.), грудень - 354, 35 грн. (470-115, 65), а всього в загальній сумі - 2045 грн. 46 коп.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоот-риманої нею суми грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за зазначений період у розмірі 2045 грн. 46 коп.
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування на виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених статті 15 Закону № 2811-XI1, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх публічних зобов’язань (рішення Європейського суду з прав людини -справа «Кечко проти України»). Наведені представником відповідача аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Посилання позивачки на необхідність застосування до спірних правовідносин норм статті 22 Конституції України, якою передбачено, що прийняттям нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд визнає безпідставними, тому що місцевому суду не надано право визнавати неконституційними прийняті в установленому порядку Закони і нормативно-правові акти, що є виключною компетенцією Конституційного Суду України.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 87, 90 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України статями 4, 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області задовольнити частково.
Пропущений ОСОБА_1 строк звернення з адміністративним позовом до суду за відповідний період 2007 року поновити.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно на підставі нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35413024001500 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДРПОУ 25953586) на користь ОСОБА_1 недоотриману нею в 2007 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2045 грн. 46 коп.
У задоволені решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення постанови без попереднього подання заяви.