Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-7454-2011
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2011 р. Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Гусинського М.О.,
при секретарі Моїсеєвої О.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Слов’янську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську по перерахунку пенсії з 01.03.2011 року неправомірними, зобов’язання перерахувати з 01.03.2011 року пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, -
В С Т А Н О В И В:
27.04.2011 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов’янську Донецької області про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську по перерахунку пенсії з 01.03.2011 року неправомірними, зобов’язання перерахувати з 01.03.2011 року пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є одержувачем пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003р., що після призначення пенсії за віком вона продовжувала працювати, у зв’язку з чим у неї відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії, обчислення пенсії проводиться за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. 09.03.2011 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, але відповідач здійснив такий перерахунок пенсії тільки за стажем роботи, використавши розрахунок середньої заробітної плати у розмірі 1197,91 грн., тобто за 2007 рік. Вважає, що відмова відповідача у перерахуванні їй пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік суперечить вимогам ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та Постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у зв’язку з чим просить суд зобов’язати відповідача провести їй перерахунок призначеної пенсії за віком за період з 01 березня 2011 року і по теперішній час з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік
У судове засідання позивач не з’явилася, зазначивши у позові про те, що просить суд розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним, проте надав суду заперечення, в яких просив справу розглянути у його відсутність та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення УПФУ у м. Слов’янську. Позивач звертався з заявою про перерахунок пенсії 09.03.2011 року, тому згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», перерахунок по стажу був здійснений з 01 березня 2011 року за стажем. Використати показник за 2010 рік заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні УПФУ у м. Слов’янську не може за відсутності законних підстав.
Вказує, що відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI у разі, якщо застрахована особа після призначення йому пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік»частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»викладена в новій редакції, в якій зазначено, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, а за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні … за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніш дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп\2008 вказані зміни до ч.4 ст. 42 зазначеного Закону визнані неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії не були чинними.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»на час звернення позивача із заявою не містив вимог про застосування при здійсненні перерахунку пенсії середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, тому і був застосований показний заробітної плати за 2007 рік, у зв’язку з чим просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши надані сторонами докази, приходить до переконання, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Як достовірно встановлено в судовому засіданні, УПФУ м. Слов’янськ позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
09.03.2011 року позивач звертався із заявою до УПФУ м. Слов’янська про здійснення їй перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжувала працювати.
Такий перерахунок їй було здійснено тільки по стажу з 01.03.2011 року.
04.04.2011 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із використанням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.
18.04.2011 року листом за № 413/К-01-01-03 відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії із використанням середньої заробітної плати за 2010 рік, посилаючись на те, що згідно спільного листа ОСОБА_2 праці та соціальної политики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09-039, № 4096/02-01 до законодавчого врегулювання питань встановлення показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунок пенсії в 2009 році по теперішній час у відповідності з п.п.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 здійснюється з використанням показника заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., а норма ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року відносно перерахунку заробітної плати з використанням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економики України за 2009 рік законодавчо не врегульована. У тексті цього листа відповідач також зазначає про те, що у разі незгоди з цим листом позивач має право оскаржити дане рішення у судовому порядку.
Розглядаючи справу суд виходив з наступного:
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Законодавство України передбачає наступний порядок перерахунку пенсії працюючим працівникам:
Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи, що внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч.4 ст.42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:
«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону».
У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.
З 22 травня 2008 року і станом на 09.03.2011 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, згідно до ст. 4 ЦК України, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.
ОСОБА_2 праці та соціальної политики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09-039, № 4096/02-01 також не може бути підставою для винесення рішення по справі, так, як до законодавчих документів листи не відносяться, більш того, зазначений лист не був підписаний першими керівниками ОСОБА_2 праці та соціальної политики України та Пенсійного фонду України, а їх заступниками.
Як вбачається з ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата , з якої відповідно до ч.1 ст.40 зазначеного Закону, обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп—заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс—середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск—сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);
К—кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону, здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2010 рік.
Відповідно до ст.8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік не відповідають вимогам законодавства України та порушують права позивача.
Відповідно до ч.4 ст.45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії— з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, з урахуванням звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії саме із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2010 рік, з заявою з якою вона зверталась 09.03.2011 р., такий перерахунок повинен здійснюватись із 01.03.2011р.
З часу звернення позивача 09.03.2011 року до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії і до часу звернення позивача із зазначеним позовом до суду 27.04.2011 року не закінчився передбачений ст. 99 КАС України шестимісячний строк для звернення до суду.
Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм відповідачем повинен бути здійснений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, починаючи з 01 березня 2011 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Згідно частини 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), але позивач зазначених вимог не заявляє.
Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, ст. 4 ЦК України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-РП/2008 суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську по перерахунку пенсії з 01.03.2011 року неправомірними, зобов’язання перерахувати з 01.03.2011 року пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.03.2011 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 р. № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в місті Слов’янську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком, починаючи з 01 березня 2011 року з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.
Повернути ОСОБА_1 з Місцевого бюджету м. Слов’янська витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп., які сплачені нею 18.04.2011 року на р/р 31417537700075 у ГУДКУ в Донецької області, МФО 834016, код 22090100, ЗКПО 34686605.
Звільнити Управління Пенсійного Фонду України у м. Слов’янську від сплати судового збору.
Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови або отримання її копії.
Суддя Слов’янського міськрайонного суду М. О. Гусинський