ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" березня 2008 р.
Справа № 14/22-671
Господарський суд Тернопільської області
у складі
озглянув справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль
до Державного підприємтва "Кременецьке лісове господарство" вул. Акімова, 26, м.Кременець, Тернопільська область
про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 500,53 грн.
За участю представників сторін:
Позивача: Головний спеціаліст Сушко А.С., довіреність № 2/324 від 01.06.07 р.;
Відповідача: не з'явився.
Суть справи:
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області м.Тернопіль звернулася в господарський суд Тернопільської області з позовом до Державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронюваного законодавства, в сумі 500,53 грн.
В розпочатому судовому засіданні учаснику судового процесу роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.
У зв'язку з відсутністю відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позов не представив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином в порядку ст. 64 ГПК України, а тому справа розглядається у відповідності до ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 540 від 12.12.2006 р. "Про реорганізацію територіальних органів Мінприроди" утворено Державні екологічні інспекції в областях, містах Києві та Севастополі як спеціальні підрозділи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, що входять до сфери його управління.
Як вбачається з матеріалів справи 01.12.2006 року інспекторською службою Державного управління охорони навколишнього природнього середовища у Тернопільській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства державним підприємством "Кременецьке лісове господарство". За наслідками перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у державному підприємстві "Кременецьке лісове господарство" Тернопільського обласного управління лісового господарства.
З даного Акту випливає, що державним підприємством "Кременецьке лісове господарство" порушено вимоги природоохоронного законодавства, а саме допущено рубку 7 дерев без наявності клейма відводу (не відведених в рубку), незадовільну очистку місць рубок від порубкових решток загальною площею 6,2 га, недорубів (відведених, але не зрублених дерев) в кількості 62 дерева, залишення зрубаних дерев у завислому стані в кількості 8 дерев та знищення клейм відводу на 6 пнях дерев.
Відповідно до статті 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.
Згідно ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", використання природних pecypciв громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Віповідно до положень ст. 20 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням i охороною земель, надр, поверхневих i підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних pecypciв територіальних вод, континентального шельфу i виключної (морської) економічної зони, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених державних органів в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних pecypciв (в даному випадку - Державна екологічна інспекція у Тернопопільській області).
Державне підприємство "Кременецьке лісове господарство" порушило вимоги ст.ст. 19, 86, 90 Лісового кодексу України та п. 5 "Правил відпуску деревини на пні в лісах України", затверджених Постановою Кабінету міністрів України вiд 29.07.1999 р. № 1378, за що нараховано майнові стягнення на суму 500,53 грн.
Відповідно до положень статті 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення ix корисних властивостей, підвищення родючості грунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
Відповідно до статті 86 Jlicoвoгo кодексу України організація охорони i захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників i хвороб. Забезпечення охорони i захисту лісів покладається на органи виконавчої влади з питань лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів i постійних лісокористувачів.
Основними завданнями державної лісової охорони є:
- здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства;
- забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників i хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Згідно п. 62 Правил відпуску деревини на пні затверджених постановою Кабінету Mіністрів України від 29.07.1999 р. № 1378 (чинна на момент перевірки дотримання природоохоронного законодавства), які є обов'язковими для суб'єктів господарської діяльності, які ведуть лісове господарство, заготовляють деревину, живицю та здійснюють інші лісові користування, за рубку дерев, не на призначених для цього ділянках, рубку без лісорубного квитка (ордера), або не в такій кількості i не тих дерев, що зазначені в матеріалах відведення, а також за пошкодження цих дерев до ступеня припинення росту - десятикратна таксова вартість незаконно зрубаної або пошкодженої деревини.
Відповідно до ст. 105 Jlicoвoгo кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні у незаконному вирубуванні та пошкоджені дерев. Підприємства, установи, організації i громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у pозмipi i порядку, визначених законодавством України (ст. 107 Jlicoвoгo кодексу України).
Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipax, встановлених законодавством України
Пред'явлена претензія від 19.03.2006 року № 1-2/1260 залишена відповідачем без задоволення.
Відповідно до п. 20, п. 41 ст. 7 та п. 5., п. 20 ч.1 ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесения змін до деяких законодавчих актів України", джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік у частині доходів є 65 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є 35 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища, в тому числі до бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських) - 10 відсотків, обласних та республіканського, Автономної Республіки Крим бюджетів - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських бюджетів - 35 відсотків.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно представленого позивачем розрахунку складає 500,53 грн.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду будь-яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду доказів про погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Тернопільській області щодо стягнення з Державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронюваного законодавства в сумі 500,53 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно- технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" (м.Кременець, Тернопільська область, вул.Акімова, 26, ідентифікаційний код 009930124):
- в доход місцевого бюджету Лідихівської сільської ради ( р/р - 3331700331 в УДК у Тернопільській обл. код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 23588125, МФО 838012) 11 (одинадцять) грн.74 коп.;
- в дохід місцевого бюджету Старопочаївської сільської ради (р/р - 33113331700342 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012 код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 23588125 ) 15 (п'ятнадцять) грн.99 коп.;
- в дохід місцевого бюджету Розтоцької сільської ради (р/р - 33116331700338, код 24062100, інд. код 23588125 в УДК у Тернопільській обл.,МФО 838012) 55 (п'ятдесять п'ять) грн. 20 коп.;
- в дохід місцевого бюджету Старотаразької сільської ради (р/р - 33112331700343, код 24062100, інд. код 23588125 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012) 5 (п'ять) грн. 47коп.;
- в дохід місцевого бюджету Раковецької сільської ради (р/р - 33118331700228, код 24062100, інд. код 23588094 в УДК у Тернопільській обл.МФО 838012) 43 (сорок три) грн.14 коп.;
- в дохід місцевого бюджету Шимковецької сільської ради код (р/р - 33111331700236 код .24062100, інд. код 23588094 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012) 144 (сто сорок чотири) 63 коп.;
- в доход місцевого бюджету Старовишнівецької сільської ради (р/р - 33116331700231 код 24062100, інд. код 23588094 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012);
- в дохід місцевого бюджету Великовікнинської сільської ради (р/р - 33119331700205 код 24062100, інд. код 23588094 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012) 22 (двадцять дві) 02 коп.;
-в дохід місцевого бюджету Угорської сільської ради (р/р - 33113331700621, код 24062100, інд. код 23588763 в УДК у Тернопільській обл.МФО 838012) 13 (тринадцять) грн.80 коп.;
- в дохід місцевого бюджету Тилявської сільської ради (р/р - 33115331700630, код 24062100, інд. код 23588763 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012) 38 (тридцять вісім) грн. 49 коп.;
- в дохід місцевого бюджету Літовищенської сільської ради (р/р - 33119331700614, код 24062100, інд. код 23588763 в УДК у Тернопільській обл. МФО 838012) 121 (сто двадцять одна) грн. 05 коп.
- в дохsд Державного бюджету України 102 (сто дві) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання).
4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
5. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття через місцевий господарський суд.
Суддя