Справа № 2а-275/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2011 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Поляниця М.М.
секретаря судового засідання Барабаш В.М.
за участю: представника позивачаОСОБА_1
представника відповідачаКалитин І.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до міського голови м. Болехів, Івано-Франківської області, Макоти Зенона Володимировича «Про скасування розпорядження міського голови м. Болехів №147-р від 17 квітня 2009 року «Про зупинення дії рішення»»,-
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з позовом в обгрунтування якого вказує, що 17.04.2009 року своїм розпорядженням №147-р «Про зупинення дії рішення»міський голова зупинив дію рішення Болехівської міської ради №74-37/09 від 14.04.2009 року «Про внесення змін до рішення сесії від 16.05.2002 року та затвердження технічного звіту щодо переоформлення земельної ділянки». Вказане розпорядження міського голови м. Болехів вважає незаконним з наступних підстав. Міським головою при прийнятті оскаржуваного розпорядження не враховано, що рішення Болехівської міської ради від 17 квітня 2009 року за № 74-34/09 є додатком до рішення міської ради від 16 травня 2002 року за №56-01/02 «Про переоформлення земельної ділянки, яка знаходиться в м. Болехові на пл. Івана Франка та відведена під будівництво торгового комплексу»а також до рішення ради від 07 березня 2008 року за № 23-26/08 «Про продовження договору оренди». У відповідності до рішення міської ради від 16 травня 2002 року за №56-01/02 «Про переоформлення земельної ділянки, яка знаходиться в м. Болехові на пл. Івана Франка та відведена під будівництво торгового комплексу»земельна ділянка площею 0.111 га за вказаною адресою зі згоди землекористувача ОСОБА_6 вилучена у нього та надана ОСОБА_3 в короткотермінову оренду терміном на 5 років. Позивачем укладено договір оренди, який зареєстровано у встановленому законом порядку. Вказана земельна ділянка була отримана ОСОБА_6 у постійне користування на підставі рішення міської ради від 19 квітня 2000 року за №80-10/2000 та затвердженого проекту відведення. Посилання міського голови у своєму розпорядженні на порушення ст.15 Закону України «Про оренду землі»є безпідставним, оскільки вказаний договір, що був укладений між позивачкою та Болехівською міською радою 08 травня 2008 року є зареєстрованим у Долинському відділі ДЗК 08 травня 2005 року за № 04.08.29500009, жодних істотних порушень при його укладанні не допущено.
Представник позивачки в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві додатково пояснивши, що у міського голови не було законних підстав приймати розпорядження про зупинення дії рішення Болехівської міської ради №74-34/09 від 17.04.2009 р. про внесення змін до рішення цієї ж ради від 16.05.2002р. та затвердження технічного звіту щодо переоформлення земельної ділянки, оскільки в рішенні не передбачений порядок розірвання існуючого договору оренди землі і укладення нового договору. Зазначила, що згідно рішення ради від 16.05.2002 р. №56-01/02 "Про переоформлення земельної ділянки, яка знаходиться в м. Болехів на пл. І.Франка та відведення під будівництво торгового комплексу" позивачці було надано вказану земельну ділянку в короткотермінову оренду строком на 5 років для будівництва та встановлення торгового павільйону. Вказує на те, що дане рішення є чинними і зупинення дії рішення, яке вносить зміни до нього, є безпідставним. Посилається також на чинність рішення ради за №23-26/08 від 07.03.2008 р. "Про продовження договору оренди". Законність існуючих орендних відносин обґрунтовує договором оренди земельної ділянки №04.08.295.00009 від 08.05.2008 р., який пройшов державну реєстрацію. Вважає, що при укладенні даного договору виготовлення проекту відведення земельної ділянки не вимагалось, оскільки земля надавалась без зміни цільового призначення, без зміни меж та цільового призначення. Також про незаконність розпорядження свідчить його опротестування прокурором. Крім того зазначила, що міським головою в порушення ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні»після зупинення рішення сесії не було повторно внесено на розгляд сесії вказане рішення. Просить позов задоволити в повному обємі.
Представник відповідача позов не визнала та зазначила, що договір оренди був укладений з порушенням вимог діючого земельного законодавства, про що свідчить клопотання державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в Івано-Франківській області, в якому вказано, міською радою ОСОБА_3 надано земельну ділянку з порушенням вимог Земельного кодексу України. На повторний розгляд сесії міської ради зупиненого рішення міським головою не було внесено оскільки був внесений протест, яким зупинено дію розпорядження. Крім того був заявлений позов до суду. Вважає, що міським головою правомірно прийнято розпорядження про зупинення дії рішення сесії міської ради, оскільки такі повноваження надані йому Законом України»Про місцеве самоврядування в Україні». Просить у позові відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормою частини 2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Нормою ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У відповідності до пункту 34 частини 1 ст.18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Нормами ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин віднесено надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Судом встановлено, що міський голова м. Болехова, як посадова особа органу місцевого самоврядування, виконуючи управлінські функції 17 квітня 2009 року видав розпорядження за №147-р «Про зупинення дії рішення» міський голова зупинив дію рішення Болехівської міської ради №74-37/09 від 14.04.2009 року «Про внесення змін до рішення сесії від 16.05.2002 року та затвердження технічного звіту щодо переоформлення земельної ділянки».
Оскаржуване розпорядження міський голова обґрунтовує тим, що рішення Болехівської міської ради № 74-37/09 від 14.04.2009 року прийняте без врахування ст. 124 Земельного кодексу України, а саме в ньому не передбачений порядок передачі в оренду мені земельної ділянки площею 0,1111 га в м. Болехові на пл. І. Франка, шляхом укладення договору оренди та порядку розірвання попереднього договору оренди між Болехівської міською радою та ПП ОСОБА_3 (Договір оренди земельної ділянки № 04.08.295.00009 від 08.05.2008 року), який укладений з порушенням ст. 15 Закону України «Про оренду землі»(а.с.4)
Болехівською міською радою 19 квітня 2000 року прийнято рішення за №80-10/2000 яким було затверджено проект відведення в постійне користування земельної ділянки, яка розташована на пл. Івана Франка в м. Болехові, площею 0.1111 га та надано її в постійне користування ОСОБА_6 (а.с.7). Землекористувачем ОСОБА_6 у 2000 році було виготовлено проект відведення земельної ділянки. Висновком Державної землевпорядної експертизи управління земельних ресурсів Держкомзему від 24 липня 2000 погоджено зазначений проект (а.с.19-20).
Рішенням І сесії четвертого демократичного скликання Болехівської міської ради від 16 травня 2002 року за №56-01/02 зі згоди землекористувача ОСОБА_6 було вилучено земельну ділянку, площею 0,1111га, яка знаходиться в м. Болехові на пл. Івана Франка, та надано дану земельну ділянку підприємцю ОСОБА_3 в короткотермінову оренду терміном на 5 років для будівництва та встановлення торгового павільйону (а.с.6). На виконання зазначеного рішення 17 лютого 2003 року між Болехівською міською радою та позивачкою було укладено договір оренди земельної ділянки. Вказаний договір зареєстрований Болехівським міським відділом земельних ресурсів 17 лютого 2002 року за №58 (а.с.13-18)
На пленарному засіданні ХХVI сесії V демократичного скликання Болехівської міської ради яке відбулося 07 березня 2008р. прийнято рішення за № 23-26/08, яким продовжено термін договору оренди вказаної земельної ділянки на 5 років (а.с.8). На виконання даного рішення 08 травня 2008 року був укладений договір оренди землі між Болехівською міською радою та ОСОБА_3 який зареєстрований Долинським районним відділом ДЗК за № 04.08.295.00009. (а.с.21-23).
На виконання листа державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в Івано-Франківській області Івано-Франківській області від 07 лютого 2009 року за №3-4-12/172 та клопотання від 03 березня 2009 року за №127 заяви та технічного звіту по переоформленню земельної ділянки СПД ОСОБА_3 міською радою 14 квітня 2009 року прийнято рішення за №74-37/09, яким внесено зміни до рішення Болехівської міської ради від 16 травня 2002 року за №56-01/02, а саме «п.1 викладено в такій редакції: "Вилучити зі згоди землекористувача ОСОБА_6 земельну ділянку пл. 0,1111 га, яка знаходиться в м. Болехів на пл. Івана Франка, в користь ОСОБА_3 (дружини) та надати згоду на виготовлення технічного звіту по переоформленню земельної ділянки для будівництва торгового комплексу". Пунктом 2 даного рішення було затверджено технічний звіт по переоформленню земельної ділянки суб'єкту господарювання ОСОБА_3 для будівництва торгового комплексу на території м. Болехів, площа Івана Франка. (а.с.5) В зазначеному технічному звіті знаходиться копія висновку Державної землевпорядної експертизи управління земельних ресурсів Держкомзему від 24 липня 2000 та матеріали проекту відведення земельної ділянки попередньому землекористувачу ОСОБА_6 (а.с.24-25).
Нормами частини 1 статті 124;Земельного кодексу України (в редакції станом на 16 травня 2002 р. тобто на час передачі позивачці земельної ділянки) було встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118,123 цього Кодексу. Оскільки згідно рішення Болехівської міської ради №56-01/02 від 16.05.2002р. ОСОБА_3 надавалась в оренду земельна ділянка, яка перебувала в користуванні іншої особи, тобто не із земель запасу, і не відбувалось зміни цільового призначення, а тому виготовлення проекту відведення не вимагалось. На час прийняття вказаного рішення від 16.05.2002 р. діяла Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації, зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затверджена Державним комітетом України по земельних ресурсах №43 від 04 травня 1999р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції 04.06.1999 р. за №354/3647 (надалі "Інструкція"). Згідно п.1.3. Інструкції право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) оформляється договором за формою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 року за № 197, а право оренди землі - договором згідно із Законом України "Про оренду землі". В п.1.13. Інструкції вказано, що складання державного акта на право приватної власності на землю, на право власності на землю та на право постійного користування землею при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і товариствам громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановчих документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою відповідною технічною документацією. Відповідно до п.1.16 Інструкції технічна документація включає виписку з відповідного рішення ради про надання земельної ділянки в користування.
Враховуючи викладене, виготовлення технічної документації в наведеному випадку не впливало на законність прийняття рішення ради про надання земельної ділянки. Чинним на той час законодавством України не було передбачено затвердження рішенням ради земельно-технічної документації, як умови прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду.
Станом на час прийняття міською радою рішення 14 квітня 2009 р. положення статей 123,124 ЗК України були змінені. Так, в п. З ст.124 ЗК України було передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (в тому числі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди) здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Пунктом 1 ст.123 ЗК України було встановлено, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою. Нормами ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому положення даних норм не можуть застосовуватись до правовідносин, які мали місце в 2002 році.
Рішення Болехівської міської ради від 16 травня 2002 року за №56-01/02 яким вказана земельна ділянка вилучена за його згодою у попереднього землекористувача та надана в користування позивачці є чинним на даний час. Чинним також є і рішення Болехівської міської ради за №23-26/08 від 07 березня 2008 року яким продовжено терміну дії договору оренди укладеного між міською радою та ОСОБА_3
Нормами ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, мають обов'язковий характер.
Згідно ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до ст.18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Як передбачено ч.2 ст.15 цього закону, відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-11,17,19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
З урахуванням цих положень орендні відносини між Болехівською міською радою та позивачкою згідно договорів оренди землі від 17 лютого 2003 року та від 08 травня 2008 року є чинними. В установленному законом порядку зазначені договори не розривались.
Можливість припинення договору оренди землі шляхом його розірвання врегульована ст.32 Закону України "Про оренду землі" і передбачає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. Діючим земельним законодавством порушення порядку укладення договору оренди землі не визначено, як підставу його розірвання.
В судовому засіданні встановлено, що міський голова м. Болехова видаючи оскаржуване розпорядження допустив порушення ст. 58 Конституції України, якою встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Наведені в обгрунтування оскаржуваного розпорядження норми Земельного Кодексу України, Закону України «Про оренду землі» у редакції станом на 14 квітня 2009 року не підлягають застосуванню оскільки правовідносини між сторонами виникли у 2002 році.
Посилання позивачки, на те, що міським головою порушено вимоги ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме не внесено на повторний розгляд сесії міської ради рішення від 14 квітня 2009 року не стосується вирішення спору, оскільки, вказані обставини мали місце після винесення оскаржуваного розпорядження та не можуть вплинути на законність самого розпорядження.
За таких обставин суд приходить до висновку, що розпорядження міського голови за №147 - р від 17 квітня 2009 року «Про зупинення дії рішення сесії» є незаконним, не може залишатися в силі та підлягає до скасування.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог ст.87 КАС України.
На підставі наведеного, ст.ст.19,58,140 Конституції України, ст.ст. 123,124,134 Земельного кодексу України, ст. ст.10,18,26,42,59,73 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 4-11,13-15,17,18,19 Закону України «Про оренду землі», Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації ,зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затверджена Державним комітетом України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 р., керуючись ст.ст. ст.ст. 2,6,71,87,94,98,158,159-163,167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_3 до міського голови м. Болехів, Івано-Франківської області Макоти Зенона Володимировича «Про скасування розпорядження міського голови м. Болехів №147-р від 01 квітня 2009 року «Про зупинення дії рішення»»,- задоволити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови м. Болехів, Івано-Франківської області Макоти Зенона Володимировича №147-р від 17 квітня 2009 року «Про зупинення дії рішення»»
Стягнути з Болехівської міської ради ( пл. Івана Франка,12, м. Болехів, Івано-Франківської області, 77202 код ЄДРПОУ 04054270) на користь ОСОБА_3 3 (три) грн.40 коп. сплаченого судового збору (державного мита).
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського Апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, через Болехівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М.Поляниця
Постанова в повному обємі виготовлена 12 квітня 2011 року.