Постанова № 15319519, 26.04.2011, Виноградівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
26.04.2011
Номер справи
2-а-475/11
Номер документу
15319519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Виноградівський районний суд Закарпатської області

_____________Справа № 2-а-475/11

Номер рядка звіту 128

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2011 року м. Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого судді Трагнюк В.Р., при секретарі Конар В.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Виноградівського районного центру зайнятостіробочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів,

В С Т А Н О В И В :

Виноградівський районний центр зайнятостіробочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів.

Позов мотивує тим, що у Виноградівський районний центр зайнятості 09.06.2006 року у пошуках роботи звернувся ОСОБА_1, мешканець м.Виноградів та відповідно до заяви відповідача від 16.06.2006 року відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 ст.22,п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності".У ході проведеної взаємозвірки з Державним реєстратором, було встановлено, що відповідач у період знаходження на обліку з 16.06.2006 року по 10.06.2007 року був зареєстрований фізичною особою-приватним підприємцем з 31.10.2001 року, хоча в заяві про надання статусу безробітного відповідач повідомив, що незареєстрований як фізична особа-підприємець. Даний факт підтверджує акт розслідування страхових випадків №1 від 04.01.2011 року та додатки до нього. З вищенаведеного виходить, що гр.ОСОБА_1 незаконно отримав допомогу по безробіттю у період з 16.06.2006 року по 10.06.2007 року у сумі 4181,69 грн. 04.01.2011року директором центру зайнятості було винесено наказ №3 про повернення незаконно отриманих грошових виплат по безробіттю ОСОБА_1 у сумі 4181,69 грн.

Представник позивача Поп М.В. в судове засідання не з"явилася, але подала до суду заяву про розгляд даної справи у її відсутності, позов підтримує повністю, просить такий задоволити.

Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлений про день, час та місце слухання справи, в судове засідання не з'явився, але подав до суду заперечення в якому просить позов не задовольняти, обґрунтовуючи тим, що 16.06.2006 року він надав позивачу комплект документів і ненадав недостовірних даних, що мали місце під час перебування на обліку, як безробітного, тобто він правомірно набув статусу безробітного, а позивач обгрунтовано проводив виплату матеріального забезпечення безробітного за період з 16.06.2006 по 10.06.2007 роки (а.с.20).

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що у Виноградівський районний центр зайнятості 09.06.2006 року у пошуках роботи звернувся ОСОБА_1, мешканець м.Виноградів та відповідно до заяви відповідача від 16.06.2006 року відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю застрахованій особі.

Відповідач у період знаходження на обліку з 16.06.2006 року по 10.06.2007 року був зареєстрований фізичною особою-приватним підприємцем з 31.10.2001 року. Даний факт підтверджує акт розслідування страхових випадків №1 від 04.01.2011 року та додатки до нього (а.с.6-14).

Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних (постанова КМ України від 27.04.98 р. N 578 - діяла на час первинної реєстрації позивача), передбачено, що при реєстрації в центрі зайнятості як шукаючого роботу громадянин повинен подати визначений цим порядком перелік документів. При цьому він має повідомити спеціалісту центру зайнятості всі відомості, які можуть вплинути на порядок виплати та розмір допомоги по безробіттю. Жодним нормативним документом не встановлено обов'язку служби зайнятості щодо перевірки під час реєстрації чи надання статусу безробітного поданих громадянином відомостей та можливості відмови у реєстрації чи наданні статусу безробітного (або відтермінування виплати допомоги по безробіттю) з підстав їх можливої недостовірності.

Виноградівський районний центр зайнятості, як робочий орган виконавчої дирекції Фонду ЗДССУВБ, згідно із пунктом 3 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" має право перевіряти достовірність інформації, що надається до центру зайнятості роботодавцями і фізичними особами. Такі перевірки проводяться центром зайнятості у відповідності до Порядку у визначених цим Порядком страхових випадках, в тому числі, якщо подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а її розмір, визначений відповідно до частини першої статті 23 цього Закону, перевищує розмір прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для працездатних осіб.

У відповідності до п. 5 Порядку перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення проводиться центрами зайнятості шляхом звіряння з відомостями органів Державної податкової адміністрації, Пенсійного Фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, державних реєстраторів, управлінь праці та соціального захисту населення, відділів (управлінь) субсидій.

Відповідно до пп. "б" п. 3 ст. 1 Закону N 803-XII громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, в тому числі підприємці, відносяться до зайнятого населення і не можуть бути визнані безробітними та отримувати соціальне забезпечення відповідно до Закону України N 1533-III. Згідно частини другої п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМ України від 14.02.2007 р. N 219, та Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, затвердженого постановою КМ України від 27.04.98 р. N 578, зайнятим громадянам надаються лише консультаційні послуги без виплати матеріального забезпечення.

Пунктами 2, 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 при реєстрації в службі зайнятості не повідомив про нескасовану реєстрацію його як фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, він не міг бути визнаний безробітним і, відповідно, отримував матеріальне забезпечення за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" безпідставно і незаконно.

Подане відповідачем заперечення суд до уваги не бере, оскільки жодним нормативним документом не встановлено обов'язку служби зайнятості перевіряти під час реєстрації чи надання статусу безробітного поданих громадянином відомостей. Згідно акту розслідування страхових випадків №1 від 04.01.2011 року виявлено реєстрацію відповідача фізичною особою-приватним підприємцем, а отже позивач звернувся до суду - 23.02.2011 року у строк, передбачений ст. 99 КАС України.

При викладених обставинах, оцінивши всі докази, суд вважає, що позовні вимоги підставні і підлягають до задоволення.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 71, ч.3 ст.99, 158, 159, 160, 162, 161-163, КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1, на користь Виноградівського районного центру зайнятості суму незаконно отриманих коштів у розмірі 4182,69 грн. та перерахувати їх на р/р 37171974900057 в УДК Закарпатської області, код 22110350, МФО 812016, код надходження 50040500;04.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова складена у повному обсязі - 29.04.2011 року

Суддя В. Р. Трагнюк