Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-8/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2011 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого –судді Волощука В.В.
при секретарі Федорчук О.В.
з участю:
представників позивача: Коваль А.Д.
Данюк М.О.
представника відповідача
Олевської міськради Єгорова С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Олевську адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго»до Олевської міської Ради Житомирської області про скасування п.2.2 Додатку № 1 до рішення Олевської міської Ради Житомирської області від 25 лютого 2010 року, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго»(далі ВАТ ЕК «Житомиробленерго») звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 25.02.2010 року Олевською міською Радою Житомирської області було прийнято рішення про внесення змін до рішення 5-ї сесії Олевської селищної Ради 24-го скликання від 13.03.2003 року «Про місцеві податки і збори», яким було виключено з рішення від 13.03.2003 року додаток № 1 «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку»і вважати його таким, що втратив чинність та затверджено «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку» (далі «Положення») в новій редакції, де згідно до п.1.1. даного «Положення»платником комунального податку (далі Платники) є відокремлені структурні підрозділи Платників, зазначених в абзаці другому (юридичні особи, розташовані за межами міста), які мають власний розрахунковий рахунок, складають окремий баланс у разі делегування прав юридичною особою з обчислення та сплати комунального податку. Оскільки Олевський район електричних мереж, відповідно до Положення про Олевський РЕМ, є виробничим підрозділом ВАТ ЕК «Житомиробленерго»без права юридичної особи, веде первинний бухгалтерський та податковий облік, має поточний рахунок то у відповідності до п.2.2. вищезазначеного «Положення»Додатку № 1 до рішення Олевської міської Ради Житомирської області від 25 лютого 2010 року розмір комунального податку з розрахунку на місяць на одного працівника визначається перемноженням розміру неподаткового мінімуму доходів громадян на дванадцять місяців та 2.5 відсотки, що дорівнює 5.10 грн., які необхідно сплачувати ВАТ ЕК «Житомиробленерго», як комунальний податок на одного працівника в місяць. На думку представників позивача, застосування такої формули визначення податку на один місяць є неправомірним, оскільки містить вказівку на кількість місяців, а саме дванадцять, проте встановлюється як податок на один місяць. В зв’язку з чим вважають, що розмір такого податку не може перевищувати 20.40 грн., на рік з розрахунку на одного працівника, тобто 10 відсотків річного фонду оплати праці. З урахуванням наведеного просить скасувати, як незаконний з дня прийняття, пункт 2.2 Додатку № 1 рішення Олевської міської Ради від 25.02.2010 року, про внесення змін до рішення 5-ї сесії Олевської селищної Ради 24-го скликання від 13.03.2003 року «Про місцеві податки і збори».
В судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали із підстав, які зазначено у позові.
Представник відповідача –Олевської міської Ради Житомирської області у судовому засіданні заявлені позовні вимоги ВАТ ЕК «Житомиробленерго»не визнав надавши при цьому пояснення про те, що Олевською міською Радою Житомирської області при прийнятті рішення про внесення змін до рішення 5-ї сесії Олевської селищної Ради 24-го скликання від 13.03.2003 року «Про місцеві податки і збори», яким було виключено з рішення додаток № 1 «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку», який відповідно до зазначеного рішення втратив чинність і затверджено нову редакцію «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку»було дотримано вимог статті 15 Декрету КМУ від 20.05.1993 року № 56-93 «Про місцеві податки і збори»та враховано рекомендації Олевської державної податкової інспекції Житомирської області щодо перегляду рішення та положення «Про справляння комунального податку». Позивачем не вірно трактовано вимоги п. 2.2. зазначеного Положення від 25.02.2010 року. У зв’язку з чим вважає вимоги позивача надуманими і необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Олевської міської Ради Житомирської області від 25.02.2010 року було внесено зміни до рішення 5-ї сесії Олевської селищної Ради Житомирської області 24-го скликання від 13.03.2003 року «Про місцеві податки і збори», яким виключено з рішення від 13.03.2003 року додаток № 1 «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку», який втратив чинність з дня прийняття рішення, тобто з 25.02.2010 року та затверджено «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку»в новій редакції.
Пунктом 2.1 затвердженого Положення в новій редакції встановлено базовий податковий період, що дорівнює одному місяцю, та визначено об’єкт оподаткування –річний фонд оплати праці.
Пунктом 2.2 Положення закріплено, що розмір комунального податку за базовий (звітний) місяць за одного працівника дорівнює 5.10 грн., що становить 2.5 % від річного фонду оплати праці, обчисленого, виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17.00 грн. х 12 міс. = 204.00 грн.). У відповідності до п.3.2 Положення податкові декларації (розрахунки) надаються до державної податкової інспекції за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному кварталу.
Так відповідно до ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори», слідує, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, встановленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. (17.00 грн. х 12 міс.=204.00 грн., затим 204.00 грн. х 10 % = 20.40 грн., - ставка річного комунального податку на одного працівника).
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що визначення комунального податку з розрахунку на один місяць не може здійснюватися з урахуванням загального фонду оплати праці на одного працівника на рік.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Крім того із Наказу Державної податкової адміністрації України від 24.12.2003 року № 625, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 08.01.2004 року за № 4/8603, затверджено форму податкового розрахунку комунального податку. За вказаною формою річний фонд оплати праці є перемноженням кількісного складу працівників за базовий звітний період на неоподатковуваний мінімум доходів громадян. В примітках затвердженого «Податкового розрахунку комунального податку»зазначено: якщо рішенням органу місцевого самоврядування про встановлення комунального податку базовим податковим періодом (звітним) визначено календарний квартал, то у рядку 01 (щодо кількості працівників) проставляється сума середньооблікової кількості штатних працівників за кожен місяць кварталу. Оскільки період нарахування та оплати комунального податку визначається органом місцевого самоврядування, а встановлення періодичності подання звітів віднесено до компетенції податкових органів, чинним законодавством передбачено диференційований підхід щодо визначення понять періоду сплати податку та подання інформації про нього (звіт), збіг таких періодів не виключається. Вказане відтворено і в Наказі № 625. В примітках до «Податкового розрахунку» зазначено, що: «базовий податковий (звітний період) дорівнює …». Одночасно, з наведеного визначення, суд вважає, що формула, за якою здійснюється розрахунок комунального податку у відповідності до затвердженої Наказом № 625 форми комунального податку при поданні декларацій за звітний період має застосовуватись платником податку і при нарахуванні та оплаті податку безпосередньо за той строк, що визначений органом місцевого самоврядування, як період оплати –базовий податковий період, з відповідним зменшенням кількості працівників в разі, якщо такий період не збігається з періодом звіту, тобто за тієї кількості працівників, що працює в такий строк. Олевською міською Радою Житомирської області, як органом місцевого самоврядування встановлений базовий податковий період –один місяць, та вказано на період, зі спливом якого до органів податкової інспекції мають подаватись відповідні декларації – квартал. У відповідності до прийнятого «Положення»такий податок за звітний період буде становити 15.30 грн., на одного працівника, тобто 5.10 грн., на місяць. Згідно форми податкового розрахунку комунального податку, комунальний податок за звітний період в один квартал на одного працівника дорівнює: 3 особи (як сума працівників в кожен місяць) х 17 грн. х 10 % (граничний розмір) = 5.1 грн. Оскільки міською радою прийняте рішення про встановлення комунального податку в розміри 2.5 %, податок за звітний період (квартал) повинен становити на одну особу: 3 особи х 17 грн. х 2.5 % = 1.27 грн., що з розрахунку на місяць на одну особу складає: 1 особа х 17 грн. х 2.5 % = 0.42 грн., які платник повинен сплачувати щомісяця. Хоча відповідно до поданої позивачем до суду довідки № 123 від 15.02.2011 року, останній сплачує комунальний податок за базовий звітний місяць за одного працівника в розміри 1.70 грн., виходячи із розрахунку 17 грн.(неоподатковуваний мінімум) х 10 % = 1.70 грн.
У відповідності до п.24 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування»до компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом.
Із ч.1 та ч.3 ст.15 Закону України «Про систему оподаткування», слідує, що комунальний податок включений до місцевих податків. Місцеві податки і збори (обов’язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.
Враховуючи вищенаведене, Олевською міською Радою Житомирської області порушено вимоги законодавства щодо визначення граничного розміру комунального податку. Відповідачем помилково сприйняте визначення «річного фонду оплати праці», оскільки вказане є перемноженням кількості працівників за період на неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Таким чином з розрахунку на одну особу в місяць перерахування додатково на дванадцять є необґрунтованим.
З урахуванням вищенаведеного пункт 2.2 Додатку № 1 рішення Олевської міської Ради Житомирської області від 25.02.2010 року «Про внесення змін до рішення 5-ї сесії Олевської селищної ради 24-го скликання від 13.03.2003 року «Про місцеві податки і збори», підлягає до скасування з дня його прийняття, тобто з 25.02.2010 року.
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.15 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст.15,18,19 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори», Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2003 року № 625 із змінами від 20.06.2006 року «Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податку», ст.ст. 9, 10,11, 17,п.1 ч.1 18, 71, 86, 159-163, 167, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго»до Олевської міської Ради Житомирської області про скасування п.2.2 Додатку № 1 до рішення Олевської міської Ради Житомирської області від 25 лютого 2010 року –задовольнити.
Скасувати пункт 2.2 Додатку № 1 рішення Олевської міської Ради Житомирської області від 25.02.2010 року «Про внесення змін до рішення 5-ї сесії Олевської селищної ради 24-го скликання від 13.03.2003 року «Про місцеві податки і збори», з дня його прийняття, тобто з 25.02.2010 року.
Стягнути з Олевської міської Ради Житомирської області на користь Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго»на р/р 26008002011613 ПАТ «Перший Інвестиційний банк»м.Житомир, МФО 300506, код 22048622 - 3.40 грн., витрат при сплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
В. В. Волощук