Рішення № 1530565, 03.04.2008, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
03.04.2008
Номер справи
14/5
Номер документу
1530565
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области 91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.04.08 Справа № 14/5.

За позовом

Прокурора міста Кіровська в інтересах держави в особі Кіровської міської ради, м. Кіровськ, Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання”, м. Луганськ

про стягнення 164479 грн. 27 коп.

Суддя Лісовицький Є.А.

Представники:

від позивача: Шевченко В.М., довіреність № 1063 від 03.04.08; Михайлов В.В., довіреність № 6 від 08.01.08;

від відповідача –Віткалов Д.М., дов. № 8 від 01.01.08

прокурор –Кадацький М.В.

До початку слухання справи по суті не заявлено вимогу про фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв’язку з чим відповідно до ст. ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу України таке фіксування судом не здійснювалося.

Суть спору: прокурором заявлено вимогу про стягнення заборгованості у сумі 144208 грн.78 коп., пені у сумі 20270 грн.49 коп., за договором оренди землі від 25.01.05 №301.

Позивачем подано клопотання про уточнення позовних вимог у якому він збільшує позовні вимоги в частині пені до 28899 грн. 64 коп., змінюючи при цьому базу нарахування пені і нараховуючи її на орендні платежі, що первісно не були заявлені до стягнення. Позовні вимоги за цими платежами взагалі не висувались. Клопотанням, зданим у судовому засіданні, позивач просить не розглядати дану заяву про збільшення позовних вимог, тому заява про збільшення позовних вимог до розгляду судом не приймається, розглядаються первісно заявлені позовні вимоги.

Прокурор обґрунтовує свої вимоги тим, що, відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі згідно рішення № 417 від 25 грудня 2004 року тринадцятої сесії Кіровської міської ради двадцять четвертого скликання „ Про затвердження положення про визначення рівня орендної плати за користування земельними ділянками на території Кіровської міської ради ", згідно якого орендна плата за земельні ділянки, зайняті землями технічної інфраструктури, становить 10% від грошової оцінки. Форма орендної плати - грошова у гривнях, яка складає 61707 грн. 08 коп. за рік. Оренда вноситься на рахунок орендодавця: код платежу 13050200, розрахунковий рахунок № 33216812800023, МФО 804013, УДК в Луганській області, ідентифікаційний код 24046946. Місячна сума орендної плати складає 5142 грн. 26 коп.

Але орендар - товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" сплачував орендну плату у розмірі 2% від грошової оцінки, що складає 1028 грн. 45 коп. щомісячно. Дані дії орендар обґрунтував тим, що, на його думку, цей розмір орендної плати було узгоджено в процесі укладання даного договору. Однак, розмір орендної плати було встановлено рішенням сесії Кіровської міської ради.

Дане рішення є актом органа місцевого самоврядування. А відповідно до ст. 648 ЦК України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу держаної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін ( сторони ) договору, має відповідати цьому акту.

Таким чином, згідно ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладанні договору на підставі правового акта органу держаної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Враховуючи викладене, прокуратурою міста Кіровська в інтересах Кіровської міської ради було заявлено позов до товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання" про спонукання підписати договір оренди земельних ділянок.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 10 жовтня 2007 року по справі № 10/Зпд ( 18/188пд ) позов задоволено частково. Судом визнано укладеним договір оренди землі між Кіровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання" з моменту його реєстрації в Державному земельному кадастрі, а саме 25 січня 2005 року, з викладенням п.9 договору в наступній редакції: орендна плата вноситься орендарем у формі та розмір згідно рішення № 417 від 25.12.2004 року 13 сесії Кіровської міської ради 24 скликання „Про затвердження положення про визначення рівня орендної плати за користування земельними ділянками на території Кіровської міської ради", згідно якого орендна плата за земельні ділянки, зайняті землями технічної інфраструктури, становить 10% від грошової оцінки. Форма орендної плати - грошова у гривнях, яка складає 61707 грн. 08 коп. (шістдесят одна тисяча сімсот сім гривень 08 копійок) за рік. Оренда вноситься на рахунок орендодавця код платежу 13050200, розрахунковий рахунок № 33216812800023, МФО 804013, УДК в Луганській області, ідентифікаційний код 24046946. Місячна сума орендної плати складає 5142 грн. 26 коп.

Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 03 грудня 2007 року по справі № 10/Зпд ( 18/188 пд ), що набрала законної сили, рішення Господарського суду Луганської області від 10 жовтня 2007 року по справі № 10/Зпд ( 18/188пд ) залишено без змін.

Прокурором заявлено вимогу про стягнення заборгованості у сумі 144208 грн.78 коп., пені у сумі 20270 грн.49 коп., за договором оренди землі від 25.01.05 №301.

Оцінивши матеріали справи суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити частково з наступних підстав.

Відповідно до п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, згідно до п. 11 договору орендна плата сплачується щомісячно до 30 числа місяця, наступного за звітним.

Згідно довідок Кіровського відділення Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції від 12 грудня 2007 року за № 3542/9/15 та фінансового управління Кіровської міської ради від 13 грудня 2007 року за № 2/2-29/454 орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання " протягом дії договору ( з 25 січня 2005 року по грудень 2007 року включно) сплачено 36052 грн. 19 коп. тоді як, враховуючи рішення господарського суду, розмір сплаченої орендної плати повинен складати 180260 грн. 97 коп.

Таким чином, різниця недотриманих місцевим бюджетом коштів склала 144208 грн. 78 коп.

Після порушення провадження у справі відповідач платіжним дорученням від 14.03.08 № 1516 сплатив суму боргу по орендній платі 144208 грн. 78 коп. Тому провадження у справі в частині стягнення даної суми слід припинити на підставі п.1-1 ст.80 ГПК України за відсутністю предмета спору.

Пунктом 13 договору передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня на суму податкового боргу з розрахунку 120 % річних облікової ставки Нацбанку України, яка діє на день виникнення боргу або на день його погашення, в залежності від того, яка з величин таких ставок більше, за кожний календарний день прострочки його уплати.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання; орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи із забезпечення погашення податкового боргу у межах компетенції, встановленої законами;

Згідно ст.ст.13-15 Закону України «Про систему оподаткування»в Україні справляються:

загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі);

місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).

До загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі):

1) податок на додану вартість;

2) акцизний збір;

3) податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами;

4) податок на доходи фізичних осіб;

5) мито;

6) державне мито;

7) податок на нерухоме майно (нерухомість);

8) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності);

9) рентні платежі;

10) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;

11) податок на промисел;

12) збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;

13) збір за спеціальне використання природних ресурсів;

14) збір за забруднення навколишнього природного середовища;

15) збір до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;

16) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;

17) збір до Державного інноваційного фонду;

18) плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності;

19) фіксований сільськогосподарський податок;

20) збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства;

21) гербовий збір (застосовується до 1 січня 2000 року);

22) єдиний збір, що справляється у пунктах пропуску через державний кордон України;

23) збір за використання радіочастотного ресурсу України;

24) збори до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (початковий, регулярний, спеціальний);

25) збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками;

26) збір за проведення гастрольних заходів;

27) судовий збір;

28) збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

До місцевих податків належать:

1) податок з реклами;

2) комунальний податок.

2. До місцевих зборів (обов'язкових платежів) належать:

2) збір за припаркування автотранспорту;

3) ринковий збір;

4) збір за видачу ордера на квартиру;

5) курортний збір;

6) збір за участь у бігах на іподромі;

7) збір за виграш на бігах на іподромі;

8) збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі;

9) збір за право використання місцевої символіки;

10) збір за право проведення кіно - і телезйомок;

11) збір за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу і лотерей;

13) збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг;

14) збір з власників собак;

Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції:

11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, податковим боргом може бути сума, внаслідок несплати усіх перелічених податків та зборів чи кожного з них окремо.

Податковий борг, (у тому числі пеню нараховану на несплачене податкове зобов’язання) мають право стягувати органи державної податкової служби у порядку, визначеному, законодавством.

Отже, заявляючи позов про стягнення на користь Кіровської міської ради пені, нарахованої на суму податкового зобов’язання, прокурором невірно визначено позивача у справі.

За таких підстав у задоволенні позову про стягнення пені 20270 грн. 49 коп. слід відмовити за необґрунтованістю.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідача пропорційно сумі вимог, провадження у справі щодо стягнення яких припинено.

З урахуванням викладеного, керуючись п.1-1 ст.80, ст.ст.49, 82, 84, 85 ГПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Провадження у справі в частині стягнення 144208 грн. 78 коп. припинити.

2. В решті позову відмовити.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання”, м. Луганськ, кварт. Гайового, 35 «А», ідентифікаційний код 31443937 на користь:

- Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 державне мито в сумі 1442 грн. 09 коп. наказ видати Стахановській об’єднаній державній податковій інспекції.

- Державного бюджету України на поточний рахунок 31211259700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050000 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 102 грн. 66 коп. Наказ видати Стахановській об’єднаній державній податковій інспекції.

У судовому засіданні 03.04.08 було оголошено лише вступну і резолютивну частину рішення. Дане рішення набирає законної сили після закінчення 10-ти денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення 07 квітня 2008 р.

Суддя Є.А.Лісовицький