ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2011 р. (12:53) Справа №2а-59/11/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В.,
розглянувши за участю представників:
позивача Головчак О.Є., провідний спеціаліст-юрисконсульт, дов. від 07.12.2010р.
відповідача Джемілова А.Н., головний державний податковий інспектор, дов.№1053/д/10 від 02.08.2010р.,
третьої особи Дюльберова З.А., старший юрисконсульт, дов.№06/2/8 від 02.03.2011р.
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за адміністративним позовом Бахчисарайської міської ради АР Крим, м.Бахчисарай,
до відповідача Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим, м.Бахчисарай,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради, м.Бахчисарай,
про спонукання до виконання певних дій,
Обставини справи: Бахчисарайська міська рада АР Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про спонукання ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим звільнити майно Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради з податкової застави та виключити його із державного реєстру застав рухомого та нерухомого майна.
Позовні вимоги мотивовані тим, що майно третьої особи є власністю міської ради та передано комунальному унітарному підприємству в оперативне управління, у звязку з чим не є активами платника податків в розумінні п.1.7 ст.1, ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідач проти задоволення позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що право на податкову заставу майна Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради виникло у звязку з виникненням податкового боргу 21.10.2001р. Крім того зазначив, що відсутні підстави для звільнення активів з податкової застави, передбачені п.93.1 ст.93 Податкового кодексу України.
Третя особа в письмових пояснення на адміністративний позов зазначила, що повністю підтримує заявлені позовні вимоги Бахчисарайської міської ради з підстав визначених у адміністративному позові.
Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свободи та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону №509).
Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Згідно витягу про внесення запису до Державного реєстру застав рухомого майна (а.с. ) у державному реєстрі застав рухомого майна 17.06.2002р. внесено запис про заставу №1182-906, який містить наступні дані:
§тип застави податкова застава;
§дата виникнення податкової застави 21.10.2001р.
§заставодержателі ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим;
§заставодавці «Міськтепломережа» Бахчисарайське підприємство, код ЄДРПОУ 22245512;
§майно рухоме майно;
§запис про реєстрацію застави дійсний до 16.06.2007р.
Правомірність передачі активів боржника - «Міськтепломережа» Бахчисарайське підприємство (код ЄДРПОУ 22245512) у податкову заставу оскаржена не була.
В подальшому, згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №12935613 від 11.06.2007р. (а.с.58) до реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна №1182-906 внесено зміни продовжено строк реєстрації до 11.06.2012р.
Рішенням 32-ї сесії Бахчисарайської міської ради №615 від 27.08.2009р., затверджено Статут Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради (а.с.14-16).
Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) №24706797 від 17.09.2009р. (а.с.57) до реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна №1182-906 внесено наступні зміни:
§вилучено боржника - «Міськтепломережа» Бахчисарайське комунальне підприємство, код ЄДРПОУ 22245512;
§додано боржника БКУП «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради, код ЄДРПОУ 22245512
Листом вих.№02.1-11/107 від 09.04.2010р. (а.с.11) виконавчий комітет Бахчисарайської міської ради звернувся до ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим з питання звільнення майна Бахчисарайської міської ради, яке закріплене за БКУП «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради на праві оперативного управління, з податкової застави та виключення з Державного реєстру застав рухомого та нерухомого майна, оскільки зазначене майно не є активами боржника відповідно до положень п.1.7 ст.1, ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповіддю за вих.№676/9/24 від 23.04.2010р. (а.с.12) відповідач повідомив заявника про відмову у звільненні з податкової застави активів БКУП «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради, у звязку з наявністю податкового боргу та відсутністю підстав передбачених п.п.8.7.1 п.8.7 ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
На момент вирішення спору щодо спонукання звільнити майно з податкової застави та виключити його із державного реєстру застав рухомого та нерухомого майна, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо компетенції контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, регулюються Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011р.
Питання припинення податкової застави регулюється положеннями ст.93 Податкового кодекс України, згідно якої майно платника податків звільняється з податкової застави з дня:
§отримання органом державної податкової служби підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку (п.п.93.1.1., п.93.1);
§визнання податкового боргу безнадійним (п.п. 93.1.2. п.93.1);
§прийняття відповідного рішення судом у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства (п.п.93.1.3., п.93.1);
§отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження (п.п.93.1.4., п.93.1);
§реєстрації в органі державної податкової служби податкової поруки у випадках, визначених цим Кодексом (п.п.93.1.5., п.93.1).
Згідно п.93.2 ст.93 Податкового кодексу України підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1 - 93.1.5 пункту 93.1 цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, у Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Міськтепломережа» Бахчисарайської міської ради не настало жодної обставини, передбаченої п.п. 93.1.1-93.1.5 п. 93.1 ст. 93 Податкового кодексу України, тому підстави для припинення податкової застави відсутні, у звязку з чим позовні вимоги є необґрунтованими.
Разом з тим, відповідно до п.89.2 ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому, отже на даний момент передання комунальному унітарному підприємству майна в оперативне управління не є перешкодою для поширення податкової застави на таке майно.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та, як наслідок, необхідність відмови в задоволенні адміністративного позову.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні 27.04.2011р.
У повному обсязі постанову складено та підписано 04.05.2011р.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.