ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2011 р.
(17:09) м. Сімферополь Справа №2а-3553/11/0170/3 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Борецькій О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Бахчисарайського комунального унітарного підприємства "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради
до Відділу державної виконавчої служби Бахчисарайського районного управління юстиції
про скасування постанови
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - Капустіна Оксана Борисівна, посвідчення № 054, дійсно до 12.10.2012 р.
Суть справи:
Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Бахчисарайського районного управління юстиції про скасування постанови від 18.02.11 р. про стягнення виконавчого збору у розмірі 15410,00 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.04.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі із поновленням процесуального строку звернення до суду, справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ч. 1 ст. 46 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідач у письмових запереченнях проти позову посилався на те, що згідно п. 4.16.2 Інструкції "Про проведення виконавчих дій" постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа державному виконавцю за спливом строку, що встановлений для добровільного виконання, установлення того, що рішення боржником не виконано у добровільному порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією з рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 36). Надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 39).
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Враховуючи вищезазначені обставини, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради (ЄДРПОУ 22245512) зареєстровано 11.02.2002 р. Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим за адресою: 98404, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Грузинова, буд. 65, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 794000 (а.с.3) та підтверджується довідкою статистики серії АБ № 407303 станом на 11.01.2011 р. (а.с. 4).
Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради отримало відповідну назву згідно рішення 36-ї сесії 5 скликання від 25.02.2010 р. № 699-в "Про внесення змін в рішення 32-ї сесії 5 скликання Бахчисарайської міської ради № 615 від 27.08.09 р." шляхом зміни назви Бахчисарайського комунального підприємства "Міськтепломережа" (а.с. 10).
19.11.09 р. Господарським судом АР Крим був виданий виконавчий лист про примусове виконання постанови Господарського суду АР Крим від 02.07.09 р. у справі № 2-26/4904-2008А за позовом ДПІ у Бахчисарайському р-ні до Бахчисарайського комунального підприємства "Міськтепломережа" про стягнення 180766,72 грн., яка набрала законної сили 28.07.2009 р., а саме про стягнення з Бахчисарайського комунального підприємства "Міськтепломережа" заборгованості із ПДВ у сумі 154106,00 грн. (а.с. 42).
10.02.2011 р. посадовою особою ВДВС Бахчисарайського РУЮ було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документу - виконавчого листа № 2-26/4904-2008а, про що була складена відповідна постанова (а.с. 26), направлена позивачу листом вих.№ 4656-9 від 10.02.11 р. та отримана позивачем 14.02.11 р. за вхід.№ 112 (а.с. 26).
18.02.11 р. була прийнята постанова про стягнення з боржника Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство "Міськтепломережа" виконавчого збору у розмірі 15410,60 грн. (а.с. 9).
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Статтею 2 Закону України “Про виконавче провадження” № 606-XIV від 21.04.1999 р. в редакції, що діяла на час винесення постанови від 18.02.11 р. та на час звернення позивача до суду, примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" від 24 березня 1998 року№ 202/98-ВР примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції (далі - державні виконавці).
Статтею 5 Закону України “Про виконавче провадження” від 21.04.1999 року № 606-XIV державний виконавець, здійснюючи свої повноваження має право одержувати необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки, іншу інформацію; проводити перевірки, огляди приміщень і сховищ, накладати арешт на майно боржника, накладати стягнення у вигляді штрафу на громадян і посадових осіб у випадках, передбачених законом та інше.
Предметом спору є оскарження постанови виконуючого обов'язки Начальника Відділу Державної виконавчої служби Бахчисарайського РУЮ АР Крим Чернейкіної А.І. про стягнення виконавчого збору у сумі 15410,00 грн. від 18.02.11 р.
Господарським-процесуальним кодексом України передбачено можливість оскарження дій та бездіяльності державної виконавчої служби, оскарження рішень державної виконавчої служби під час виконання рішень господарських судів належить до юрисдикції адміністративних судів, про що зазначено у п. 5 ч. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" № 3 від 13.12.2010 р.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" в редакції на час винесення оскаржуваної постанови від 18.02.11 р. виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Таким чином, законодавцем встановлені певні обмеження повноважень державного виконавця, відповідно до яких всі рішення приймаються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених Законом України "Про виконавче провадження", вони повинні бути законними, неупередженими та своєчасними, спосіб та порядок виконання рішення суду встановлюється не виконавцем, а саме рішенням суду, яке відображено у виконавчому документі, виконавчі дії не можуть порушувати права та законні інтереси громадян та юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Частиною 6 ст. 30 Закону України "Про виконавче провадження", яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що якщо боржник у встановлений строк добровільно не виконав рішення, державний виконавець невідкладно розпочинає його примусове виконання.
Відповідно до п. 1.5 Інструкції "Про проведення виконавчих дій", затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 р. № 74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 грудня 1999 р. за N 865/4158, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на грошові кошти боржника; звернення стягнення на інші види майна боржника; звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; вилучення в боржника й передача стягувачеві певних предметів, зазначених у рішенні; відібрання дитини; інші заходи, передбачені рішенням.
Частина 1 ст. 46 Закону України № 606 в редакції, що діяла на час винесення оскаржуваної постанови, встановлює, що у разі невиконання рішення у строк, установлений для добровільного його виконання, з боржника постановою державного виконавця, яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків від фактично стягненої суми або вартості майна боржника, яке передане стягувачу за виконавчим документом, а в разі невиконання рішення немайнового характеру в строк, встановлений для добровільного його виконання, з боржника після повного виконання рішення в тому ж порядку стягується виконавчий збір у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - громадянина і в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - з боржника - юридичної особи, про що вказано також в п. 4.16.1 Інструкції № 74/5.
Відповіднодо ч. 3 ст. 46 Закону України "Про виконавче провадження" постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа державному виконавцю.
З урахуванням вимог ст. 30, 46 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір є заходом примусового характеру, в процесі виконавчого провадження виноситься постанова про стягнення виконавчого збору. Адже повне виконання рішення є підставою для винесення відповідної постанови про закінчення виконавчого провадження, після чого заходи примусового характеру не можуть бути застосовані.
Таким чином, постанова Відділу Державної виконавчої служби Бахчисарайського РУЮ АР Крим про стягнення виконавчого збору у сумі 15410,00 грн. від 18.02.11 р. з Бахчисарайського комунального унітарного підприємства "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради є правомірною.
Отже позовні вимоги Бахчисарайського комунального унітарного підприємства "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради є такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні 27.04.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову виготовлено 29.04.11 р.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163, 167, 181 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.