Постанова № 15259148, 21.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
21.04.2011
Номер справи
2а-2623/11/0170/2
Номер документу
15259148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

21 квітня 2011 р. (16:35) Справа №2а-2623/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягін В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Сосновий бор"

до Державнаої податкової інспекції в м. Алушті АР Крим

про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників:

від позивача ОСОБА_1 пред-к, дов. від 26.01.2011 р.

від відповідача ОСОБА_2 - пред-к, дов. № 1408/9/10 від 20.11.2009 р.

Суть спору: Приватне підприємство «Сосновий бор» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Алушті (далі відповідач) , в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0001492303 від 19.04.2010р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 6300 грн. з підстав того,що вони застосовані без наявності правових підстав.

Представник позивача у судових засіданнях підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові.

У судовому засіданні, яке відбулось 28.03.2011р., представник відповідача надав заперечення на позов, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позову.

Під час розгляду справи представники сторін наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позовній заяві, відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Працівники відповідача 08.04.2010р. провели перевірку контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обороту в кафе позивача , яке розташовано за адресою : м. Алушта , с. Кіпарісне, вул. Алуштинська 1 «А».

За результатами вказаної перевірки був складений акт № 000937 , зареєстрований в подальшому під № 0136/0120/23/31309187, в якому зроблений висновок про порушення позивачем п. 9,12 ст.3 Закону України “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ”.

Після вивчення матеріалів вказаного акту відповідачем 19.04.2010 р. прийнято рішення №0001492303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій , згідно з яким за порушення позивачем п. 9,12 ст. 3 Закону України “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” згідно з п.4 ст. 17 , ст. 21 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 7320 грн.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані , зокрема, вести в порядку, встановленому законодавством облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особам, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в редакції яка діяла на час проведення перевірки).

Ст. 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”( в редакції , яка діяла на час проведення перевірки) визначала , що до субєктів підприємницької діяльності , що не вели або вели з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовувалась фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Матеріали справи свідчать про те,що в акті перевірки № 0136/0120/23/31309187 зроблена відмітка представника позивача про те,що на час проведення перевірки накладні на 1 пляшку вина «Токай Південноберіжний» та 1 пляшку «Шампанського Моет Шендон» відсутні в наслідок того,що знаходять у бухгалтера підприємства та будуть надані в ДПІ м.Алушта.

Під час розгляду справи позивачем надана довідка про те,що на момент проведення перевірки для бухгалтерії підприємства був встановлений режим роботи понеділок пятниця з 9-00 до 17-00, субота, неділя вихідні. Крім того до матеріалів справи залучені копії податкових накладних № 828 від 12.05.2008 р. та № НН0003897 від 30.04.2008 р., яки підтверджують отримання в тому числі двох пляшок вина «Токай Південноберіжний» та двох пляшок «Шампанського Моет Шендон» .

Згідно ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Як вбачається з п. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах. систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

У ст. 3 Закону зазначено,що бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Наказом Міністерства статистики України № 389 від 28.12.1996 р. затверджена Інструкція Про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів , який зареєстрований в Мінюсті України 28.01.97 р. № 13/18187 . У п. 4.1 вказаної Інструкції зазначено,що товарні запаси в роздрібній торгівлі обліковуються:

- у роздрібній мережі, на складах і сховищах;

- у мережі громадського харчування (фабриках-кухнях, їдальнях, ресторанах, закусочних, чайних, буфетах тощо).

Товарні запаси в роздрібній торгівлі відображаються у звітності за продажними (роздрібними) цінами. Товарні запаси на базах, складах і сховищах враховуються за продажними (роздрібними) цінами або за цінами, за якими їх закуплено.

У товарних запасах роздрібної торгівлі враховуються запаси всіх товарів, які належать торговому підприємству, що знаходяться на його балансі і призначені для роздрібної торгівлі та громадського харчування(п.4.2 Інструкції ).

Матеріали справи свідчать про те, на виконання зазначених вище положень чинного законодавства, позивачем всі бухгалтерські документи, в тому числі накладні, зберігались в бухгалтерії підприємства.

За таких обставин можна зробити висновок про те, що облік товарів відбувається відразу після їх отримання на підставі первинних документів бухгалтерського обліку накладних, які в подальшому передаються та зберігаються в бухгалтерії підприємства.

В порядку , передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що зазначений порядок обліку товарів порушує вимоги чинного законодавства, надає позивачу можливість приховувати ( не обліковувати ) будь-яким чином товари, яки знаходяться на реалізації, що може привести до наявності у нього не облікованої готівки, ним також не надано доказів того,що весь товар , отриманий платником податків по податковим накладним № 828 від 12.05.2008 р. та № НН0003897 від 30.04.2008 р., на час проведення перевірки був реалізований .

З огляду на зазначене суд вважає, що висновки податкового органу про порушення позивачем вимог п.12. ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не відповідають дійсним обставин справи , в наслідок чого у нього були відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, визначених у ст. 21 цього Закону, у сумі 6300 грн.

Під час розгляду справи позивачем не надані докази того, що при проведенні працівниками податкового органу 08.04.2010 р. контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обороту в кафе , яке розташовано за адресою : м. Алушта , с. Кіпарісне, вул. Алуштинська 1 «А», до їх відомо було доведено факт збереження зазначених накладних в бухгалтерії підприємства.

В матеріалах справи також відсутні докази того, що зазначена інформація була відома відповідачу під час прийняття рішення про застосування штрафних санкцій.

За таких обставин суд вважає, що знайшов підтвердження факт прийняття податковим органом рішення про застосування штрафних санкцій за результатами розгляду матеріалів перевірки , яка відбулась 08.04.2010 р. в кафе позивача , кафе , яке розташовано за адресою : м. Алушта , с. Кіпарісне, вул.. Алуштинська 1 «А», без наявності у нього всіх необхідних документів для встановлення всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

З огляду на зазначене вище суд приходить до висновку, що існують підстави для скасування рішення № 0001492303 від 19.04.2010р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 6300 грн. , в той час як при його прийнятті відповідач оцінював тільки ту інформацію, яка йому була надана платником податків.

Під час судового засідання, яке відбулось 21.04.10.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 27.04.2011р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції в Алушті № 0001492303 від 19.04.2010р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 6300 грн.

3. В іншій частині позовних вимог у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.