Постанова № 15159799, 28.04.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2011
Номер справи
2а-2470/156/11
Номер документу
15159799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а-2470/156/11

11:55

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Бойко О.Я.;

секретаря судового засідання Олійник О.В.;

за участю:

представника позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Калімера", - ОСОБА_1 (довіреність від 02.02.2011р.);

представника відповідача, Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції, - ОСОБА_2 (копія довіреності від 16.11.2010р. № 10206/9/10-007),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Калімера" доНовоселицької міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання незаконними дій податкового органу,-

СУТЬ СПОРУ:

25 січня 2011 року ТзОВ "Калімера" звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання незаконними дій Новоселицької МДПІ. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 24 вересня 2010 року за ініціативою податкового органу до відомостей ЄДРПОУ було внесено завідомо недостовірну інформацію щодо платника податків, ТзОВ "Калімера", про відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням. Такі дії відповідача вчинені на підставі сфальсифікованого акту перевірки про знаходження суб"єкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою від 04.9.2010р. з метою штучного створення формальних підстав для припинення діяльності товариства в судовому порядку та безпідставне анулювання реєстрації позивача, як платника податків на додану вартість. Такими діями відповідача заподіяно шкоди інтересам товариства, створино перешкоди в здісненні господарської діяльності, а тому Новоселицька МДПІ повинна понести відповідальність, встановлену законом.

Відповідач не погодився із заявленими позовними вимогами та подав суду письмове заперечення. Відповідач посилається на те, що проведеною посадовими осабами податкового органу перевіркою місцязнаходження суб"єкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою ТзОВ "Калімера" - Чернівецька область, Герцаївський район, м. Герца, вул. Центральна, 22, - за результатами якої складено акт від 10.08.2010р. № 694/15, встановлено відсутність: ТзОВ "Калімера" за вказаною адресою, виробничих потужностей, господарської діяльності, посадових осіб та найманих працівників.

Таку ж відповідь надав відділ податкової міліції Новоселицької МДПІ відповідно до Акту тематичної перевірки про встановлення місцезнаходження ( місця проживання) платника податків від 04.09.2010р.

Згідно з поясненнями від 04.09.2010р. голови Герцаївського РСТ Цидря С.Д., який працює на зазначеній посаді з 23.12.2003р., ТзОВ "Калімера"не здійснює фінансово-господарську діяльність за вказаною вище адресою, відсутні наймані працівники, кабінет, комп"ютерна техніка та телефонні комунікації, з 03.09.2010р. розірвано договір оренди.

На підставі викладеного Новоселицькою МДПІ направлено повідомлення державному реєстратору про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП за № 709/9/28 від 16.09.2010р.

Таким чином, станом на 24.09.2010р. державним реєстратором Герцаївської РДА було внесено запис про відсутність ТзОВ "Калімера" за адресою Чернівецька область м.Герца вул. Центральна, 22. На підставі положення п.9.8 ст. 9 Закону України "Про ПДВ" та отриманих від державного реєстратора Герцаївської РДА відомостей про внесення запису про відсутність ТзОВ "Калімера" за вказаною адресою станом на 24.09.2010р., Новоселицькою МДПІ прийняте рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Виходячи з наведеного, відповідач вказує, що вимоги адміністративного позову не підлягають задоволенню за їх безпідставністю.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі й просив їх задовольнити. Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у зв"язку з їх безпідставністю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши відповідне законодавство, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Калімера» (код ЄДРПОУ 30071882) зареєстровано Герцаївською районною державною адміністрацією 08.10.1998р.

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців товариство з моменту його реєстрації по 24.09.2010р. було зареєстровано за юридичною адресою: по вул. Центральній, 22 в м.Герца Герцаївського району Чернівецької області.

24 вересня 2010р реєстраційною дією № 1 028 143 0005 000074 державний реєстратор вніс запис в ЄДР про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.

Підставою для здійснення реєстраційної дії в ЄДР про відсутність юридичної особи за вказаною адресою від 24.09.2010р. стало подання Новоселицької МДПІ №709/9/28 від 16.09.2010р. про відсутність ТОВ «Калімера» за місцезнаходженням.

Підставою для оформлення подання від 16.09.2010р. був акт перевірки щодо знаходження субєкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою від 04.09.2010р.

На даний час відповідно до внесених змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Калімера» з 18.11.2010р. зареєстроване за адресою: вул. Центральна, 41 в м.Герца Герцаївського району Чернівецької області.

Позивач, ТОВ «Калімера», стверджує, що акт перевірки від 04.09.2010р. містить завідомо недостовірну інформацію про платника податку, а тому внесення відомостей до ЄДР 24.09.2010р відбулося за поданням відповідача на підставі сфальсифікованого акту.

Суд погоджується з аргументами представника ТОВ «Калімера» про те, що дійсно дії податкового органу при встановленні відсутності місцезнаходження ТОВ «Калімера» є протиправними з наступних підстав.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі норми права.

Порядок встановлення податковим органом місцезнаходження юридичної особи та підготовка матеріалів для такого встановлення регулюється «Порядком обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів)», затвердженого наказом ДПАУ від 19.02.1998р. №80 (надалі Порядок), а також «Положенням про організації взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків», затвердженого наказом ДПА У від 17.05.2010 (надалі Положення). Тобто, це ті основні нормативні акти, якими керується і вимоги яких повинен дотримуватися податковий орган при здійсненні ним дій щодо встановлення місцезнаходження платника податку.

Відповідно до пп.11.4 пункту 11 Порядку щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не зясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ державної податкової служби, який зясував зазначений факт, готу є та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб вносяться дані про подання запиту.

В пп.11.5 пункту 11 Порядку вказано, що якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомленні про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців».

Суд не погоджується з доводами відповідача про відсутність ТОВ «Калімера» за його місцезнаходженням ( вул.Центральна,22 в м.Герца Чернівецької області) станом на 04.09.2010р. (дату проведення перевірки) та дійшов висновку про те, що акт перевірки від 04.09.2010р. містить завідомо недостовірну інформацію.

Так, як вбачається з акту перевірки місцезнаходження ТОВ «Калімера» від 04.09.10р. (який став підставою для оформлення повідомлення від 16.09.10р. державному реєстратору про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням ), перевіркою встановлено:

-ТОВ «Калімера» за адресою : вул..Центральна, 22 не знаходиться, фінансово-господарську діяльність не здійснює;

-виробничі потужності відсутні;

-наймані працівники відсутні;

-приміщення для здійснення діяльності відсутнє;

- за вищевказаною адресою знаходиться Герцаївське РСТ;

-керівник ОСОБА_4 відсутній, встановити його місцезнаходження неможливо.

Зазначена вище інформація спростовується наступними доказами.

Відповідно до наявного в матеріалах справи договору оренди нежитлових приміщень від 04.01.2010р. укладеного між ТОВ «Калімера» та ПСК «Господарське управління» Герцаївського РСТ позивач орендує приміщення по вул.Центральній, 22 в м.Герца. Факт використання орендованого приміщення підтверджується актом приймання-передачі обєкта оренди від 04.01.2010р., актами прийомки виконаних послуг, в т.ч. і за вересень 2010 року та платіжними документами на оплату орендних платежів за січень по вересень 2010 року включно.

Суд не бере до уваги доводи відповідача, що, визначити яке саме приміщення орендується ТОВ Калімера» неможливо. Так само як і те, що зазначений вище, договір оренди від 04.01.2010р. був розірваний вже на момент перевірки податковим органом місцезнаходження позивача.

Так, договір оренди нежитлових приміщень від 04.01.2010р. був підписаний керівником орендодавця - ПСК «Господарське управління» Герцаївського РСТ ОСОБА_5

ОСОБА_5 був допитаний в судовому засіданні як свідок. В своїх показаннях суду він підтвердив місце розташування робочого місця керівника ТОВ «Калімера» ОСОБА_4 в приміщенні за адресою вул.Центральна,22 в м.Герца, вказавши на нього в схемі розташування робочих місць Герцаївського РСТ. Розірвання договору оренди на момент проведення перевірки місцезнаходження ТОВ «Калімера» ОСОБА_5 не підтвердив. Зазначив, що підписав акт виконаних робіт від 30.09.2010р. по договору оренди від 04.01.2010р. та отримав орендну плату за вересень 2010р.

Допитаний в судовому засіданні голова Герцаївського РСТ Цидря С.Д., усні та письмові пояснення якого були взяті податковим органом за основу для винесення акту від 04.09.2010р. по відсутність місцезнаходження ТОВ «Калімера», підтвердив наявність робочого місяця керівника ТОВ «Калімера» в приміщенні за адресою: вул.. Центральна, 22 в м.Герца. А також зазначив, що при проведенні перевірки 04.09.2010р. він вказав працівникам ВПМ Новоселицької МДПІ на робоче місце ОСОБА_4. Пояснив, що в вересні 2010р. попередив ОСОБА_4 про розірвання договору оренди, але підтвердити даний факт відповідними доказами не може оскільки, попередження було в усній, а не письмовій формі. Повідомив про те, що коли на ТОВ «Калімера» надходила кореспонденція він її не приймав. При цьому повідомляв поштаря про відсутність ОСОБА_4 на робочому місці.

Як вбачається, з допиту свідка начальника ВПСУСП БФСП ВПМ Новоселицької МДПІ ОСОБА_6, який безпосередньо здійснював перевірку місцезнаходження ТОВ «Калімера» , на час проведення ним перевірки голова Герцаївського РСТ Цидря С.Д. усно пояснив, що ОСОБА_4 періодично зявляється в приміщенні за адресою: вул. Центральна,22.

Щодо відомостей про відсутність у товариства фінансово-господарської діяльності. Така інформація також є недостовірною, оскільки протягом січня-жовтня 2010 року товариство регулярно подає податковому органу за місцем реєстрації податкову та фінансову звітність. З даної документації вбачається , що підприємство є прибутковим, проводить господарські операції та звітує по них податковому органу. Даний факт підтверджується наявними в матеріалах справи копіями декларацій з ПДВ та податку на прибуток з відміткою податкового органу.

Крім того, згідно з копіями звітів до Пенсійного фонду, які були надані суду представником позивача, підприємство має одного штатного працівника, який і є керівником даного підприємства і якому регулярно сплачується заробітна плата та нараховуються відповідні бюджетні платежі.

В судовому засіданні судом було встановлено, що основним видом діяльності підприємства є посередницькі послуги під час купівлі-продажу, виробничою діяльністю товариство не займається. А відтак у ТОВ «Калімера» відсутня потреба в наявності виробничих потужностей, про відсутність яких зазначено в спірному акті. Про що податковому органу мало бути добре відомо із тих документів, які були подані товариством при постановці його на облік в податковий орган, а також при проведенні планової виїзної перевірки товариства 19. 05. 2010р.

Також суд звертає увагу на проведення, вже вищезазначеної, виїзної планової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Калімера», яка відбулася 19.05.2010р.

Як вбачається з акту перевірки від 19 травня 2010 р., копія якого була додана в матеріали справи, перевірка відбулася за зареєстрованим місцезнаходженням товариства: вул.. Центральна, 22 в м. Герца Чернівецької обл. За цією ж адресою податковий орган направляв позивачу письмове повідомлення про проведення планової перевірки та за цією адресою працювали службові особи податкового органу під час проведення перевірки.

Крім того, відповідно до пояснень свідків в судовому засіданні було встановлено, що на момент перевірки місцезнаходження ТОВ «Калімера» керівник знаходився на звязку з працівниками податкового органу. Так, перед проведенням перевірки з ОСОБА_4 звязувався в телефонному режимі капітан податкової міліції ОСОБА_6 з свого мобільного телефону НОМЕР_1 , який попередив ОСОБА_4 про проведення перевірки. На що керівник товариства не заперечував та пояснив, що бути присутнім не зможе, оскільки знаходиться в м. Одесі в звязку з здійсненням господарської діяльності товариства. Факт телефонної розмови свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні підтвердив.

Також за адресою вул. Центральна, 22 в м.Герца Новоселицька податкова міліція залишла для ОСОБА_4 запит про надання документів, що підтверджують договірні відносини між ТОВ «Калімера» та ТОВ «Грани» (м.Одеса). Додатково для керівника товариства за його місцем проживання (м.Чернівці, вул.. Полєтаєва 11-Б/26) податковим органом також було залишено лист з вимогою зявитися в податкову інспекцію. Після свого прибуття з м.Одеси 06.09.2010р. ОСОБА_4 виконав вимоги запиту - надіслав до Новоселицької МДПІ запитувані документи та зявився до податкового органу, де в робочому кабінеті ОСОБА_6 надав свої письмові пояснення з приводу своїх договірних відносин з контрагентами. Ці обставини підтверджуються поясненнями свідків ОСОБА_6, ОСОБА_4; копіями запиту від 10.08.2010р., супровідного листа №4 від 14.09.2010р., поштової квитанції від 15.09.2010р., повідомлення про вручення поштового відправлення ( а.с. №№ 180-184).

Аналізуючи всі зазначені вище обставини, суд дійшов висновку:

по-перше, відповідачем фактично на момент здійснення перевірки 04.09.2010р. було встановлено, що ТОВ «Калімера», знаходиться на другому поверсі в приміщенні бухгалтерії ПСК «Господарського управління»Герцаївського РСТ на вул. Центральній, 22 в м.Герца, яке відповідає зареєстрованому місцезнаходженню;

по друге, ТОВ «Калімера» протягом триваючого часу здійснює господарську діяльність, регулярно сплачує податки, своєчасно подає до податкового органу податкову звітність;

по третє, з керівником даного товариства у податкового органу є постійний зв'язок (телефонний та шляхом передачі кореспонденції).

Окремо слід зазначити, що перевірка оформлена актом від 04.09.2010р. відбувалася в суботу офіційний вихідний день, коли ТОВ «Калімера» не працює. Також через дану обставину підрозділом податкової міліції не були відібрані пояснення у безпосереднього орендодавця ТОВ «Калімера» - директора ПСК «Господарського управління» Герцаївського РСТ ОСОБА_5. щодо оренди та місцезнаходження товариства, так як це передбачено у пункті 4.2 Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків затвердженого наказом державної податкової адміністрації України від 17 травня 2010 року №336.

Також суд звертає увагу на те, що в своїх письмових запереченнях відповідач, посилається на ст..11 Порядку, як на підставу для здійснення перевірки місцезнаходження ТОВ «Калімера».

Як вбачається із самої назви цієї статті ( «Порядок підготовки матеріалів для передачі їх підрозділам міліції для встановлення місцезнаходження юридичних осіб або фізичних осіб підприємців, що ухиляються від сплати податків»), перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків проводиться в рамках заходів стосовно платників податку, які ухиляються від сплати податків.

Даний факт підтверджується і далі по тексту Порядку пунктом 11.2. ст..11. Відповідно до якого: «Підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобовязання, проводять роботу з узгодження податкового зобовязання, проводять роботу з узгодження податкового зобовязання та інші заходи;

Стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обовязків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місце проживання) платника податків…»

В судовому засіданні обидві сторони не заперечували, що ТОВ «Калімера» своєчасно сплачує податки і збори та своєчасно подає податкові декларації і звіти до податкового органу. Також відповідач, Новоселицька МДПІ Чернівецької області , не вказала суду на інші підстави, передбачені ст..11 Порядку чи будь-яким іншим нормативним актом для проведення зазначеної вище перевірки. Тобто суд робить висновок , що перевірка проводилася за відсутності підстав для її проведення.

Отже, всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що здійснюючи свої повноваження щодо встановлення місцезнаходження ТОВ «Калімера» відповідач діяв недобросовісно, упереджено та без належного зясування всіх обставин. Такі неправомірні дії потягнули за собою безпідставне припинення діяльності товариства, що завдає шкоди його господарській діяльності.

У ст.2 КАС України закріплені загальні критерії для оцінювання рішень, дій та бездіяльності субєкта владних повноважень, яких субєкти владних повноважень повинні дотримуватися при здійсненні своєї діяльності та прийнятті відповідних рішень.

Так, відповідно до ч.3 цієї статті : "У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони:

1) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішень (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягенння яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладених обставин суд дійшов висновку, що відповідачем не було дотримано основних принципів, встановлених в ч.3 статті 2 КАС України для здійснення його повноважень, а тому його дії є протиправними .

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України ( або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.94, ст.ст.158-163,167, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції, які полягають у внесенні до акту перевірки місцезнаходження ТОВ "Калімера" від 04.09.2010р. завідомо недостовірної інформації та наданні державному реєстратору Герцаївської РДА подання від 16.09.2010р. з завідомо недостовірною інформацією про відсутність ТОВ "Калімера" за місцезнаходженням.

3. Зобов'язати Новоселицьку міжрайонну державну податкову інспекцію надати державному реєстратору Грцаївської РДА письмове звернення про відкликання повідомлення від 16.09.2010р. про відсутність ТОВ "Калімера" за місцезнаходженням та виключення з ЄДР відомостей про відсутність ТОВ "Калімера" за місцезнаходженням.

4.Зобов'язати відповідача надати звіт до суду про виконання постанови протягом місяця з дня набрання цією постановою законної сили.

5. Стягнути на користь позивача з Державного бюджету України здійснені ним документально підтверджені судові витрати в сумі 6 (шість), 80 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.

Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня одержання її копії.

Повний текст постанови складений 03 травня 2011 року.

Суддя О.Я.Бойко