Постанова № 15159557, 29.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2011
Номер справи
656/11/2070
Номер документу
15159557
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

29 березня 2011 р. № 2-а- 656/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Бутенко С.В.

за участю:

представника позивача - Заболотного А.М.

представника відповідача - Федоренка О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова

провизнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В:

Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (надалі позивач) звернулася до Харківського окружного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова (надалі відповідач), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова № 15 від 22.12.2010 року про нарахування в картці особового рахунку платника податків ГПУ «Харківгазвидобування», код 25617463, по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, пені у сумі 2229207, 24 грн. за період з 03.12.08 року по 30.11.09 року;

-зобовязати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова внести відповідні зміни в картці особового рахунку платника податків ГПУ «Харківгазвидобування», код 25617463, по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» вказала, що 24.12.2010 року до газопромислового управління «Харківгазвидобування», яке є філією ДК «Укргазвидобування», надійшло рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 15 від 22.12.2010 року, яким нараховано в картці особового рахунку платника податків ГПУ «Харківгазвидобування» по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, пеню у сумі - 2 229 207,24 грн. за період з 03.12.2008 року по 30.11.2009 року. Дане рішення прийнято на підставі акту за результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених облікових операцій в особових рахунках платників податків № 169 від 15.12.2010 року. Але, з рішенням № 15 від 22.12.2010 року був надісланий акт за результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених вибіркових операцій в особових рахунках платників податків № 15 від 15.12.2010 року. ДК «Укргазвидобування» не погоджується з рішенням ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 15 від 22.12.2010 року та вважає вищезазначене рішення протиправним.

Так, «Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 276 від 18.07.2005 р., не передбачена можливість перевірки картки закритого особового рахунку платника податків за попередні роки, у звязку з чим дії податкового органу по перевірці правильності проведення облікових операцій в особовому рахунку по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за період 2008 - 2009 рр., яка проведена 15 грудня 2010 року є протиправними.

По-друге, в акті та рішенні № 15 від 22.12.2010 року зазначено, що «02.12.08р. по платнику були розірвані договори про розстрочення податкових зобов'язань № 5 від 19.02.08 р. у сумі 7 267 607,69 грн. по розрахунку № 181555 від 07.02.08р., № 6 від 19.05.08 р. у сумі 5 279 424,00 грн. по розрахунку № 43844 від 25.04.08 та № 8 від 19.08.08 р. у сумі 6 719 339,28 грн. по розрахунку № 105457 від 29.07.08р. Таким чином, в картці особового рахунку було поновлено податковий борг на загальну суму 19 266 370,97 грн., але при погашенні в календарній черговості зазначеної суми податкового боргу протягом 2009 року не відбулося нарахування пені у розмірах передбачених ст. 16 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами». До акту доданий розрахунок нарахованої пені на протязі 2009 року «Перевірка правильності розрахунку пені в особовому рахунку платника при погашенні скасованих договорів про розстрочення податкових зобов'язань». Дії ДПІ по нарахуванню пені позивач вважає протиправними. Відомості, зазначені в розрахунку нарахування пені на протязі 2009 року «Перевірка правильності розрахунку пені в особовому рахунку платника при погашенні скасованих договорів про розстрочення податкових зобов'язань», не відповідають фактичній сплаті розстрочених податкових зобов'язань. ГПУ «Харківгазвидобування», самостійно визначивши та перерахувавши суми за ГРР виконало своє зобовязання. При визначенні платежу платник повністю дотримався вимог діючого законодавства.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив суд задовольнити позов.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова позов не визнав. У письмових запереченнях зазначено, що 02.12.08р. були розірвані договори про розстрочення податкових зобов'язань № 5 від 9.02.08 у сумі 7 267 607,69 грн. по розрахунку № 18155 від 07.02.08, № 6 від 19.05.08 у сумі 5 279 424,00 грн. по розрахунку № 43844 від 25.04.08 та № 8 від 19.08.08. у сумі 6 719 339,28 грн. по розрахунку № 10547 ві 29.07.08. Таким чином, в картці особового рахунку позивача було поновлено податковий борг на загальну суму 19 266 370,97 грн., але при подальшому погашені в календарній черговості (п. 7.7 Закону України від 20.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" (далі Закон) зазначеної суми податкового боргу у 2009 році не відбулося нарахування пені у розмірах передбачених ст. 16 Закону. На підставі п. 9.1 р.9 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА від 1Ф.07.005 № 276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.05 був складений Акт від 15.12.10 № 169 за результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведення облікових операцій в особовому рахунку платників податків. За результатами проведеної перевірки встановлено розбіжності щодо нарахування пені та винесено Рішення начальника ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 15 від 22.12.10 про нарахування пені у сумі 2 229 207,24 грн. Дане рішення та висновки перевірки є цілком обґрунтованими та правомірними.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав письмові заперечення на позов, просив суд відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дійшов до висновку про те, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» пройшов процедуру державної реєстрації, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за ідентифікаційним кодом 30019775, а відтак, є юридичною особою. Газопромислове управління «Харківгазвидобування» є філією ДК «Укргазвидобування» та в силу приписів п.1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», де вказано, що платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції, позивач є самостійним платником окремих податків і знаходиться на обліку в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова.

Вказані обставини визнаються сторонами, у суду не виникає сумнівів щодо їх достовірності та добровільності визнання, а тому відповідно до ч.3 ст.72 КАС України означені обставини не підлягають доказуванню перед судом.

Рішенням ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 15 від 22.12.2010 року, нараховано в картці особового рахунку платника податків ГПУ «Харківгазвидобування», код 25617463, по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, пеню у сумі - 2 229 207,24 грн. за період з 03.12.2008 року по 30.11.2009 року. Вказане рішення було прийнято на підставі акту за результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених облікових операцій в особових рахунках платників податків № 169 від 15.12.2010 року. Перевірка була проведена на підставі пункту 9.1 розділу 9 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державна податкова адміністрація України N 276 від 18.07.2005 р.

Перевіряючи оскаржене рішення на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного:

Відповідно до вимог п. 3.1. розділу 3 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 276 від 18.07.2005 р. (надалі Інструкція) з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Розділ 8 Інструкції визначає, що у картках особових рахунків платників податків на дату проведення останньої облікової операції підбиваються підсумки за всіма графами карток особових рахунків з початку місяця та з початку року (крім граф, що відображають сальдо розрахунків з бюджетом). На кінець місяця після проведення останньої операції здійснюється запис указаних підсумкових рядків до особового рахунку.

Згідно п. 8.6. Інструкції, працівниками підрозділу адміністрування облікових показників та звітності при проведенні звірення з платником податків перевіряється правильність підбиття підсумків у картках особових рахунків платників.

Згідно п. 8.7. інструкції, працівниками підрозділу адміністрування облікових показників та звітності після підбиття щомісячних підсумків вибірково перевіряється правильність їх розрахунку.

Пункт 8.8. Інструкції передбачає, що в особових рахунках платників після проведення всіх облікових операцій за останній робочий день грудня працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності засобами програмного забезпечення у відповідних графах таких особових рахунків підбиваються підсумки за рік.

В п. 9.2 розділу 9 Інструкції зазначено, що після проведення регламентних робіт щодо закриття звітного року та перенесення сальдо до особового рахунку поточного року працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності здійснюється контроль за правильністю та повнотою перенесення підсумкових сум позитивного чи від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом, залишку несплаченої пені за відповідними кодами бюджетної класифікації. За результатами проведеної перевірки працівниками підрозділів автоматизації процесів оподаткування і адміністрування облікових показників та звітності вживаються заходи щодо усунення помилок.

Згідно п. 10.1 розділу 10 Інструкції, після проведення регламентних робіт в особових рахунках платників податків із закриття звітного року, включаючи підбиття підсумків у відповідних графах, картки особових рахунків платників додатків за рік закриваються. Сальдо розрахунків платника з бюджетом, у тому числі нульове, переноситься в особовий рахунок поточного року.

Таким чином, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 276 від 18.07.2005 р. не передбачена можливість перевірки картки закритого особового рахунку платника податків за попередні роки.

Таким чином, дії ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова по перевірці правильності проведення облікових операцій в особовому рахунку по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за період 2008 2009 рр., яка проведена 15.12.2010 року, є неправомірними.

Як вбачається з акту перевірки та оскарженого рішення № 15 від 22.12.2010 року, 02.12.08р. по платнику були розірвані договори про розстрочення податкових зобов'язань № 5 від 19.02.08р. у сумі 7 267 607,69 грн. по розрахунку № 181555 від 07.02.08р., № 6 від 19.05.08р. у сумі 5 279 424,00 грн. по розрахунку № 43844 від 25.04.08р. та № 8 від 19.08.08 р. у сумі 6 719 339,28 грн. по розрахунку № 105457 від 29.07.08р. Таким чином, в картці особового рахунку було поновлено податковий борг на загальну суму 19 266 370,97 грн., але при погашенні в календарній черговості (п. 7.7 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ) зазначеної суми податкового боргу протягом 2009 року не відбулося нарахування пені у розмірах передбачених ст. 16 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

До акту доданий розрахунок нарахування пені на протязі 2009 року «Перевірка правильності розрахунку пені в особовому рахунку платника при погашенні скасованих договорів про розстрочення податкових зобов'язань».

Згідно п. 4.7. «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України N 378 від 18.09.2001 року, від дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховується пеня та штрафні санкції у розмірах, передбачених чинним законодавством.

Відповідно п. 4.8. вказаного Порядку, від дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань та суму процентів, нарахованих за фактичний термін дії розстрочення (відстрочення).

Згідно п. 4.9. Порядку розстрочені (відстрочені) суми податкових зобов'язань та суми нарахованих процентів, що залишилися не сплаченими на день прийняття рішення про скасування розстрочення (відстрочення), стягуються та погашаються у загальному порядку, установленому законодавством для стягнення та погашення податкового боргу.

Згідно п. 4.2.3. розділу 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 276 від 18.07.2005 р. нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі «Нарахування сум пені». Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини) у порядку, встановленому наказом ДПА України від 11.06.2003року N 290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.06.2003 року за N 522/7843.

Згідно п. 3.4. «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 290 від 11.06.2003 року, нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

Відповідно п. 3.5. Інструкції, нарахування пені закінчується у день прийняття банком (органом державного казначейства), який обслуговує платника податків, платіжного документа про сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Вказана норма кореспондується з п.п. 16.3.1 п. 16.3. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІП від 21.12.2000 р., в якому зазначено, що нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Разом з тим, відомості зазначені в розрахунку нарахування пені на протязі 2009 року «Перевірка правильності розрахунку пені в особовому рахунку платника при погашенні скасованих договорів про розстрочення податкових зобов'язань» не відповідають фактичній сплаті розстрочених податкових зобов'язань.

Так, 07.02.2008 року до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було подано розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 4 квартал 2007 року ( вх. № 181555) на суму 8 075 118,69 гривень. 17 березня 2008 року Державною податковою адміністрацією України було прийнято рішення № 33 про розстрочення податкових зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в сумі 8 075 118,69 гривень на період з 19.02.2008 р. до 29.12.2008 р. На підставі рішення між ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова та ДК «Укргазвидобування» укладено договір № 5, яким надано розстрочення податкового зобов'язання на суму 8 075 118,69 грн. згідно графіка погашення. 31 березня 2008 року до договору № 5 укладено додаткову угоду № 1, якою змінений графік погашення.

25.04.2008 року платіжним дорученням № 374 було сплачено 807 511,00 гривень (строк сплати згідно додаткової угоди № 1 до договору № 5 -15.04.2008р.). 25.04.2008 року платіжним дорученням № 375 було сплачено відсотки за користування податковим кредитом згідно рішення ДПА України № 33 від 17.03.08 р. в сумі 174 740,27 гривень.

23.05.2008 року між сторонами укладена додаткова угода № 2 до договору >е 5, якою змінений графік погашення.

24.12.2008р. згідно платіжного доручення № 238 сплачено 7 267 607,69грн. залишку розстрочення податкового зобов'язання згідно рішення ДПА України № 33 від 17.03.08 р.

Таким чином, розстрочене зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 4 квартал 2007 року на суму 8 075 118,69 було повністю сплачено.

Крім того, за матеріалами справи, була сплачена пеня в сумі 62 906,51грн. згідно платіжного доручення № 237 від 24.12.2008р. та відсотки за користування податковим кредитом в сумі 631 924,45грн. згідно платіжного доручення № 213 від 24.12.2008 р.

25.04.2008 року до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова позивачем було подано розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 1 квартал 2008 року (вх. № 43844) на суму 9238994, 58 грн. 19 травня 2008 року Державною податковою адміністрацією України прийнято рішення № 49 про розстрочення податкових зобовязань зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в сумі 9238994, 58 грн. на період з 20.05.2008 року до 25.12.2008 року. На підставі рішення між ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова та ДК «Укргазвидобування» укладено договір № 6, яким надано розстрочення податкового зобовязання на суму 9238994, 58 грн. згідно графіка погашення.

24.06.2008 року згідно платіжного доручення № 443 позивачем було сплачено 1 319 858, 58 грн. (строк оплати згідно додатку № 1 до договору № 6 - 25.06.08р.). 24.06.2008 року платіжним дорученням № 442 було сплачено відсотки за користування податковим кредитом згідно рішення ДПА України № 49 від 19.05.08 р. в сумі 130 860,51 гривень.

25.07.2008 року платіжним дорученням № 182 було сплачено 1 319 856,00 грн. (строк оплати згідно додатку № 1 до договору № 6 25.07.2008року). Також, 25.07.2008 року платіжним дорученням № 181 було сплачено відсотки за користування податковим кредитом згідно рішення ДПА України № 49 від 19.05.08р. в сумі 93471, 77 грн.

29.08.2008 року ДПА України листом № 8366/6/24-0415 погодила перенесення термінів сплати. 29.08.2008 року до договору укладено додаткову угоду № 1, якою змінений графік погашення.

05.01.2009 року платіжним дорученням № 14 позивачем сплачено 117 000,00грн. призначення платежу: «збір ГРР згідно договору № 6 та рішення ДПА № 49 від 19.05.08 р.». 05.01.2009 року платіжним дорученням № 11 сплачено відсотки за користування податковим кредитом згідно договору № 6 в сумі 429 586,01 грн.

19.08.2008 року до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова позивачем було подано розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 2 квартал 2008 року (вх. № 105457) на суму 8 959 119,04 грн. 19 серпня 2008 року Державною податковою адміністрацією України було прийнято рішення № 91 про розстрочення податкових зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в сумі 8 075 118,69 гривень на період з 19.08.2008 р. до 11.12.2008 р. На підставі рішення між ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова та ДК «Укргазвидобування» було укладено договір № 8, яким надано розстрочення податкового зобов'язання на суму 8 959 119,04 грн. згідно графіка погашення. 05.01.2009року платіжним дорученням № 12 позивачем сплачено 8 959 119,04 грн. призначення платежу: «збір ГРР згідно договору № 8 та рішення ДПА № 91 від 19.08.08 р.». 05.01.2009 року платіжним дорученням № 13 сплачено відсотки за користування податковим кредитом згідно договору № 8 в сумі 494 837,92 грн. Таким чином, розстрочене зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 2 квартал 2008 року на суму 8 959 119,04 було повністю сплачено 05.01.2009 року.

При цьому, призначення платежів було чітко зазначене у вищевказаних платіжних дорученнях.

Суд відзначає, що платіжне доручення є розрахунковим документом, що містить письмове доручення власника рахунка (платника) обслуговуючому банку списати з його рахунка відповідну суму коштів і переказати її на рахунок отримувача коштів, відкритий у цьому чи іншому банку. Жодна норма чинного законодавства не дає повноважень податковому органу змінювати цільове призначення бюджетного платежу та без згоди платника розпоряджатись його коштами.

Згідно преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181- ІІІ від 21.12.2000 року, цей закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Статтею 1 Закону № 2181- ІІІ визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або інтими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу, що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 14.1.1 ст. 14 Закону N 2181, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти.

Отже, Законом передбачена можливість сплати платником податків податкових зобов'язань наступного періоду до сплати податкових зобов'язань попереднього періоду.

Закон № 2181 не містить будь-яких даних стосовно заборони платнику податків сплачувати податкові зобов'язання за наявності податкового боргу, не встановлює порядку та механізму сплати податкового боргу, не встановлює порядку та механізму стягнення боргу за рахунок сплачених платником податкових зобов'язань і в жодному разі не дає права контролюючому органу - податковій службі здійснювати будь-які дії стосовно визначення черговості сплати податків чи погашення боргу, змінювати призначення бюджетного платежу без згоди платника податків, розпоряджатись його коштами та надає право платнику податку розстрочити податкове зобов'язання за рішенням контролюючого органу.

Абзацом 2 п.п. 16.3.3 ст. 16 Закону № 2181 визначено, що податковий орган здійснює відповідний розподіл та спрямування сум, які сплачуються саме в рахунок податкового боргу. Але ж, у вищевказаних платіжних дорученнях було чітко зазначене призначення платежів.

Як визначено підпунктом 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону - 2181, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» , Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів. Пунктом 1.7 Постанови Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» № 22 від 21.01.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученням власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

В даному випадку платник, при визначенні призначення платежу, у повному обсязі дотримався вимог Інструкції, надавши вичерпну інформацію про платіж, що ним проводився. ГПУ «Харківгазвидобування», самостійно визначивши та перерахувавши суми за геологорозвідувальні роботи виконало своє зобов'язання за визначеними ним договорам розстрочення, що повністю підтверджується матеріалами справи.

Окрім того суд відзначає, що згідно з п. 5 ст. 139 Господарського Кодексу України коштами у складі майна суб'єктів господарювання є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими субєктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства. Отже, до складу майна підприємства входять грошові кошти. Щодо розпорядження коштами, Господарським Кодексом України передбачено наступне:

Згідно з п.1 ст. 134 кодексу, суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.

Відповідно до п. З ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору, і тому при сплаті податкових зобов'язань за конкретний період обов'язок підприємства щодо сплати податку (збору) припиняється із сплатою податку за конкретний період.

Відповідно до п. 2 ст. 12 вищевказаного закону, фінансові установи виконують доручення платників податків і зборів (обов'язкових платежів) на перерахування податків і зборів до бюджетів в установлений законом термін.

Згідно з п. 5 ст. 50 Бюджетного Кодексу України, податки і збори (обовязкові платежі) та інші доходи державного бюджету визначаються зарахованими в дохід державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

З вищезазначеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до вимог чинного законодавства України, належить виключно платнику. Таким чином, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України 2181, слід вважати сплаченим у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків, тобто днем подання до установ банку платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Закон 2181 визначає вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає такого заходу як зміна призначення платежу, самостійно визначеного платником податків, у звязку з чим дії ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова не можуть бути визнані судом законними.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки відповідачем в порядку ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності винесення спірного рішення № 15 від 22.12.2010 року, суд доходить висновку, що це рішення порушує права і інтереси позивача, безпідставно покладаючи на нього обовязок по оплаті нарахованої пені у розмірі 2229207, 24 грн. за період з 03.12.08 року по 30.11.09 року, а тому підлягає скасуванню.

Частиною 1 ст.94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Отже, понесені позивачем витрати у вигляді оплати судового збору, які згідно з ст.87 КАС України відносяться до судових витрат, підлягають стягненню на його користь.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-12, ст.ст.158-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова № 15 від 22.12.2010 року про нарахування в картці особового рахунку платника податків ГПУ "Харківгазвидобування", код 25617463, по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, пені у сумі 2 229 207, 24 грн. за період з 03.12.08 року по 30.11.09 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Дзержинському районі м. Харкова внести відповідні зміни в картці особового рахунку платника податків ГПУ "Харківгазвидобування"код 25617463, по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ "Харківгазвидобування" (код 25617463, місцезнаходження: пров. Інженерний, 1а, м. Харків, 61166) витрати по сплаті державного мита в сумі 3.40 (три грн. 40 коп.) грн.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 04 квітня 2011 року.

Суддя О.В. Панченко