Постанова № 15159280, 01.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
876/11/2070
Номер документу
15159280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 березня 2011 р. № 2-а- 876/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Бутенко С.В.

за участю:

представника прокуратури - Остапенко В.В.

представника позивача - Руденко Ю.Г.

представника позивача - Танчук М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"

до Ізюмської центральної міської лікарні

простягнення суми ,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленного підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Ізюмської центральної міської лікарні, в якому просить суд стягнути з Ізюмської центральної міської лікарні у доход держбюджету штраф у сумі 1020 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що в ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 25 листопада 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства в осінньо - зимовий період 2008-2009 року Ізюмської центральної міської лікарні м. Ізюм, про що було складено акт № 7-20-02-0103/А/ОЗПС/-0052. За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № 7-20-02-0103/П/ОЗПС/-0052/1 від 25.11.2008 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № 07/12-0004 від 15.01.10 року. Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання приписів на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 р. накладено штраф, про що було винесено постанову та видано новий припис з новими термінами усунення недоліків № 07/12-0008 від 15.01.2010 року. 18.10.2010 року було здійснено перевірку виконання даного припису і встановлено, що припис відповідачем не виконано, у зв'язку з чим складено актом перевірки (протокол) № 07/12-31. 26.10.2010 року старшим державним інспектором України енергетичного нагляду Харківській області було винесено постанову № 07/10-0109 про накладання на суб'єкта господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 1020 грн.

Відповідно до п. 10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Проте, до теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано, що стало причиною звернення з даним позовом до суду.

У судовому засіданні прокурор та представники Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" підтримали позов у повному обсязі, просили суд позов задовольнити.

Відповідач, будучи повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, повноважного представника до суду не направив, правом надати письмові заперечення на позов не скористався, заяви про відкладення розгляду справи суду не надавав.

За таких обставин, суд вважає, що справа підлягає вирішенню на підставі наявних в ній доказів, оскільки з огляду на приписи ст.8 Конституції України, недобросовісна правова поведінка відповідача, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не може бути перешкодою для відправлення правосуддя.

Суд, вислухавши прокурора та представників Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

Згідно ст. 60 КАС України прокурор має право звертатися з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому законами.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що учиняються у відносинах між ними або державою. Однією з форм представництва прокуратури є звернення до суду з позовом або заявою на захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси громадянина або держави.

Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво у будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.

Згідно з Указом Президента України „Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.99р. №1573/99 з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління було внесено зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджено систему їх реалізації, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України.

Державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Основною метою діяльності підприємства є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, забезпечення інтересів держави, енергоощадних підприємств усіх форм власності, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими для держави втратами.

Відповідно до ст. 5 Закону України „Про електроенергетику" однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Згідно зі ст. 9 зазначеного Закону та п. 1 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", затвердженого КМУ від 07.08.96р. №929 із змінами та доповненнями, державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарювання несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.

Згідно з Положенням Про відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Північному регіоні", затвердженим директором Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго", Держенергонагляд у Північному регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Харківської, Полтавської та Сумської областей України, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України.

В ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 25 листопада 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства в осінньо - зимовий період 2008-2009 року Ізюмської центральної міської лікарні м. Ізюм.

За наслідками перевірки складено акт № 7-20-02-0103/А/ОЗПС/-0052.

За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № 7-20-02-0103/П/ОЗПС/-0052/1 25.11.08 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/12-0004 від 15.01.10 року.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання приписів на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого постановою КМУ №1312 від 30.07.99 р. накладено штраф, про що було винесено постанову та видано новий припис з новими термінами усунення недоліків № 07/12-0008 від 15.01.2010 року.

18.10.2010 року було здійснено перевірку виконання даного припису і встановлено що припис відповідачем не виконано, що підтверджується актом перевірки (протокол) № 07/12-31. 26.10.2010 року старшим державним інспектором України енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову № 07/10-0109 про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 1020 грн.

Відповідно до п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Ненадходження, а також несвоєчасне надходження штрафних санкцій до бюджету зачіпає інтереси держави, оскільки відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що створює загрозу стабільності соціальної політики держави.

Штрафи, накладені Державною інспекцією з енергетичного нагляду спрямовуються до державного бюджету України. Згідно з Положенням Державного казначейства, затвердженим Постановою КМУ №590 від 31.07.99р., Державне казначейство і його управління організовує і здійснює виконання державного бюджету.

Ізюмська центральна міська лікарня була зобов'язана перерахувати зазначену суму згідно з такими реквізитами: код платежу 21081100, р/р 31118106700012 відкритий на відділення УДК у м. Ізюмі, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134350. Проте, на час розгляду справи, штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту перерахування у дохід державного бюджету на відповідні реквізити штрафу у сумі 1020, 00 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про прокуратуру", Законом України „Про електроенергетику" ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Ізюмської центральної міської лікарні про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути з Ізюмської центральної міської лікарні (64300, Харківської області, м. Ізюм, пров. Залікарняний 2) у дохід державного бюджету штраф у сумі 1020.00 грн. (тисяча двадцять грн.) р/р35417001002523, УДК в Харківській області МФО 851011, код 02003304, Одержувач: р/р31118106700012 відкритий на відділення УДК у м. Ізюмі МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134350, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 04 березня 2011 року.

Суддя О.В. Панченко