копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2011 р. Справа № 2а-1870/459/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
представника позивача - Лукашової О.Б.,
представника відповідача - Клімовця С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій, скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Зірка" (далі по тексту – позивач, КП "ШКЗ "Зірка") звернулося до суду з адміністративним позовом до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області (далі по тексту – відповідач, Шосткинська МДПІ), в якому просить:
- визнати дії Шосткинської МДПІ по коригуванню валових витрат КП "ШКЗ "Зірка" в сумі 758132 грн. 00 коп. неправомірними та зобов’язати відповідача утриматися від вчинення зазначеної дії;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.01.2011 р. №0000012347/0.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що за результатами планової виїзної перевірки КП "ШКЗ "Зірка" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р. відповідачем був складений акт перевірки від 28.12.2010 р. №1759/2330/14315351, в якому зазначається про ряд порушень з боку КП "ШКЗ "Зірка", з якими в свою чергу позивач не погоджується. По-перше, позивач вважає, що в акті перевірки зроблено невірний висновок, щодо валових витрат і, як слідство, проведено коригування (зниження) валових витрат з порушенням податкового законодавства на суму 758132 грн. 00 коп. По-друге, в акті перевірки зроблено невірний висновок, щодо нарахування податку на додану вартість і, як слідство, внаслідок неправильного застосування норм податкового законодавства, винесено податкове повідомлення-рішення від 13 січня 2011 року №0000012347/0, яким донараховано податок на додану вартість та застосовані штрафні санкції на загальну суму 327831 грн. 00 коп.
Представник позивача – Лукашова О.Б., в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача – Клімовець С.М., позовні вимоги не визнав в повному обсязі, надав до суду письмове заперечення проти позову /а.с.50-53/, в якому зазначив, що проведена в період з 30.09.2010 р. по 21.12.2010 р. перевірка позивача була здійснена з урахуванням вимог чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення від 13.01.2011 р. №0000012347/0, винесене за наслідками вказаної перевірки, є обґрунтованим та законним. Просить суд у задоволенні адміністративного позову позивачу відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 13.01.2011 р. №0000012347/0 в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що в період з 30.09.2010 р. по 21.12.2010 р. уповноваженими особами Шосткмнської МДПІ була проведена планова виїзна перевірка КП "ШКЗ "Зірка" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р., про що складений акт перевірки від 28.12.2010 р. №1759/2330/14315351 /а.с.8-42/. В ході перевірки встановлено порушення позивачем:
- п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, абз. 4 п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п. 6.1 ст. 6 з урахуванням вимог п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 р. №283/97-ВР, в результаті чого встановлено завищення підприємством від’ємного значення об’єкту оподаткування за півріччя 2010 р. на суму 10255315 грн. 00 коп., в т.ч. за 1 квартал 2010 року в сумі 9497183 грн. 00 коп.;
- п. 4.7, п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. №168/97-ВР, що призвело до заниження податку на додану вартість (рід. 18.1 декларації) на загальну суму 229121 грн. 00 коп., в т.ч. за грудень 2008 р. на 212601 грн. 00 коп., за лютий 2009 р. на 16520 грн. 00 коп.;
- п. 4.7, п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. №168/97-ВР, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 33144 грн. 00 коп. за рахунок завищення суми від’ємного значення (рід. 18.2 декларації) в розмірі 33144 грн. 00 коп., в т.ч. за січень 2009 р. на 5121 грн. 00 коп., за лютий 2009 р. на 10501 грн. 00 коп., за березень 2010 р. на 17522 грн. 00 коп., що зараховувалось підприємством у зменшення суми податкового боргу з ПДВ (рід. 22.1 декларації).
На підставі вказаного вище акту та з урахуванням порушень уповноваженою особою відповідача 13.01.2011 року було винесено податкове повідомлення-рішення №0000012347/0, яким визначено суму податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) КП "ШКЗ "Зірка" за платежем податок на додану вартість в сумі 327831 грн. 00 коп., у тому числі: за основним платежем – 262265 грн. 00 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями – 65566 грн. 00 коп. /а.с.7/.
Не погоджуючись з позицією податкового органу, позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
1) Щодо коригування (зменшення) валових витрат КП "ШКЗ "Зірка" на суму 758132 грн. 00 коп. за актом планової виїзної перевірки від 28.12.2010 №1759/2330/14315351 слід зазначити наступне:
Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 5.1, ст. 5 з урахуванням вимог п. 1.32 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", підприємством КП "ШКЗ "Зірка" завищено валові витрати за півріччя 2010 року на суму 758132 грн. 00 коп. внаслідок понаднормативного списання витрат, що увійшли до складу фактичної собівартості виробленої продукції (товарів, робіт, послуг) при тому, що дані операції є збитковими для підприємства.
Згідно п. 5.1. ст.. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь - яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Пунктом 1.32 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. №283/97-ВР із змінами і доповненнями визначено, що господарська діяльність – будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996 від 16.07.1999 року, бухгалтерський облік з обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до П(С)БО 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.11.1999 року за №290, дохід визначається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства). Таке ж визначення дає і П(С)БО 3 "Звіт про фінансові результати", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21 червня 1999 року за №397/3690: Доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків вкладників).
Так, в процесі перевірки було встановлено, що цехом №1 підприємства КП "ШКЗ "Зірка" протягом перевіряємого періоду здійснювались роботи по виготовленню спецпродукції (бипору, порохів), лаку, жидкого мила, передпродажній підготовці піддонів та ПЦП, підготовки піддонів до реставрації, пошиву мішочків, спецодягу та інше.
В зв'язку із закінченням виробничого процесу, або окремих його етапів, визначалася виробнича собівартість виготовленої продукції (товарів, робіт, послуг). Підприємство в відомостях розподілу по товарному випуску по цеху №1 за перевіряємий період здійснювало розподіл фактичної виробничої собівартості виготовленої продукції (товарів, робіт, послуг) в межах нормативних витрат та понаднормативних витрат.
Позивач списання виробничої собівартості виготовленої продукції в межах понаднормативних витрат за даними бухгалтерського обліку за період перевірки віднесло на збитки підприємства.
При реалізації цієї продукції ціни встановлюються виходячи з планової виробничої собівартості, тобто реалізуються зі збитками.
Детальний опис визначення підприємством фактичної собівартості вказаної продукції та її розподіл в межах нормативних та понаднормативних витрат наведений в Додатку №7 «Результати перевірки формування фактичної собівартості виробленої продукції по КП "ШКЗ "Зірка" за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р.» /а.с.54-55/.
Таким чином, в квітні 2010 року планова собівартість складає 66270 грн. 49 коп., фактична собівартість – 788272 грн. 28 коп., в т.ч. витрати в межах нормативу – 30109 грн. 26 коп., понаднормативні витрати – 758132 грн. 02 коп.
В результаті перевірки формування фактичної собівартості виробленої продукції по цеху 1 КП "ШКЗ "Зірка" за 2-й квартал 2010 року встановлено понаднормативне списання витрат, що увійшли до складу фактичної собівартості виробленої продукції (товарів, робіт, послуг) на загальну суму 758132 грн. 02 коп., при тому, що дані операції є збитковими для підприємства.
Виходячи із вищевикладеного, вказані операції не тільки не були направлені на отримання доходу, що є обов'язковою умовою визначення "господарська діяльність" (по п. 1.32 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"), але і принесли збиток по підприємству за півріччя 2010 на загальну суму 758132 грн. 00 коп., в тому числі за 2 квартал 2010 року на 758132 грн. 00 коп.
Таким чином, внаслідок вищевказаного порушення завищено скориговані валові витрати за півріччя 2010 року на 758132 грн. 00 коп.
2) Стосовно донарахування за результатами перевірки КП "ШКЗ "Зірка" податку на додану вартість на загальну суму 262265 грн. 00 коп. слід зазначити наступне.
Перевіркою встановлено, що в порушення п.4.7, п.4.1 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість", підприємством занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 262265 грн. 00 коп., в т.ч. за грудень 2008р. на суму 212601 грн. 00 коп., за січень 2009 р. на суму 5121 грн. 00 коп., за лютий 2009р. на суму 27021 грн. 00 коп., за березень 2010 р. на суму 17522 грн. 00 коп. внаслідок не оподаткування податком на додану вартість операцій з примусового продажу з публічних торгів майна, що належить боржнику - КП «ШКЗ «Зірка» і яке було реалізовано з метою примусового виконання рішень з відчуження майна для погашення заборгованості по заробітній платі.
Механізм оподаткування податком на додану вартість конфіскованого або безхазяйного майна, переданого уповноваженими державними органами для його реалізації, а також товарів, отриманих в межах договорів комісії, поруки, доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності на такі товари, з метою наступного їхнього продажу, викладено у п. 4.7 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість", за винятком договорів у галузі зовнішньоекономічної діяльності.
Так, пунктом 4.7 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено:
«...У випадках, коли платник податку здійснює діяльність з поставки товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари, базою оподаткування є продажна вартість цих товарів, визначена у порядку, встановленому цим Законом».
При цьому, база оподаткування податком на додану вартість встановлена статтею 4 вищевказаного Закону, яка зокрема трактує:
«База оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
У разі якщо звичайна ціна на товари (послуги) перевищує договірну ціну на такі товари (послуги) більше ніж: на 20 відсотків, база оподаткування операції з поставки таких товарів (послуг) визначається за звичайними цінами.»
В розумінні п.п. 1.20.4 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" при продажу товарів з використанням конкурсу, аукціону, біржової пропозиції на організованому ринку цінних паперів, або коли продаж (відчуження) товарів здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, звичайною ціною є ціна, отримана при такому продажі.
В ході перевірки встановлено, що КП "ШКЗ "Зірка" протягом перевіряємого періоду реалізовувало арештоване майно через відділ державної виконавчої служби з публічних торгів для задоволення вимог стягувачів заборгованості по заробітній платі. При цьому, операції по реалізації державним виконавцем з публічних торгів майна, що належить КП "ШКЗ "Зірка" податком на додану вартість не оподатковувались. Кошти від реалізації арештованого майна направлялись підрозділом примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Сумській області пішли на сплату:
- комісійної винагороди спеціалізованій організації, яка проводила торги (ТОВ «Гаста»);
- виконавчого збору від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
- остаточна сума коштів, що надійшли після реалізації, розподілялась між стягувачами заборгованості по заробітній платі.
Реалізація арештованого майна в перевіряємому періоді підтверджується листами Головного управління юстиції у Сумській області про проведення прилюдних торгів, актами державного виконавця про реалізацію рухомого майна, а саме:
2.1.) Згідно листа від 10.12.2008 року №38-155-06 Головного управління юстиції у Сумській області Підрозділ примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Сумській області повідомило КП "ШКЗ "Зірка", що 05.12.2008 року ТОВ «Гаста» провела прилюдні торги по реалізації арештованого нерухомого та рухомого майна, що належить КП "ШКЗ "Зірка", а саме:
- лот №1 - нежитлова будівля, загальною площею 865,2 кв.м, розташовано м. Шостка, вул. Леніна, буд.5, 1-й поверх. Покупець будівлі - ТОВ «Хемікал Інвест Лімітед» за ціною 1445000,00 грн.;
- лот №5 - окремо розташована нежитлова будівля - побутове приміщення підсобного господарства, що розташоване за адресою м. Шостка, вул. Гагаріна, буд.1. Покупець -ТОВ «Елга» за ціною 25500,0 грн.;
- лот №7 - трансформаторна підстанція, розташована м. Шостка, вул. Гагаріна, буд. 1. Покупець -ТОВ «Елга» за ціною 12500,0 грн.
Листом від 11.12.2008р. №38-156-06 Головне управління юстиції у Сумській області повідомило, що: кошти від реалізації лоту №1 (Будівля за адресою: м.Шостка, вул.Леніна, буд.5) надійшли в повному обсязі на депозитний рахунок підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області в сумі 1445000,00 грн., з яких:
- 202160,00 грн. - сплачено комісійної винагороди підприємству ТОВ «Гаста»;
- 124234,00 грн. - виконавчий збір від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
- 1118606,00 грн. - розподілено між стягувачами по заробітній платі;
кошти від реалізації лоту №5 (побутове приміщення підсобного господарства, розташованого в м. Шостка, вул.Гагаріна, 1 надійшли в повному обсязі на депозитний рахунок підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області в сумі 25500,00 грн., з яких:
- 3500,00 грн. - сплачено комісійної винагороди підприємству ТОВ «Гаста»;
- 2200,00 грн. - виконавчий збір від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
- 19800,00 грн. - розподілено між стягувачами по заробітній платі;
кошти від реалізації лоту №7 (трансформаторна підстанція, розташованого в м.Шостка, вул.Гагаріна, 1) надійшли в повному обсязі на депозитний рахунок підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області в сумі 12500,00 грн., з яких:
- 1736,00 грн. - сплачено комісійної винагороди підприємству ТОВ «Гаста»;
- 1076,40 грн. - виконавчий збір від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
- 9687,60 грн. - розподілено між стягувачами по заробітній платі.
В ході перевірки встановлено, що на підставі листа №38-156-06 від 11.12.2008 року Головного управління юстиції у Сумській області, по операціям з реалізації арештованого майна через прилюдні торги, підприємство КП "ШКЗ "Зірка" виписало та включило до реєстру виданих податкових накладних за грудень 2008 року податкову накладну №127/12 від 31.12.2008 року на загальну суму 1275604 грн. коп.., в т.ч. обсяг поставки без урахування ПДВ складає 1063003 грн. 33 коп., крім того ПДВ в сумі 212600 грн. 67 коп.
У вказаній податковій накладній на загальну суму 1275604 грн. 00 коп. з ПДВ (вартість реалізованого через прилюдні торги майна за мінусом комісійної винагороди ТОВ «Гаста) зазначено номенклатуру реалізованого товару:
1) нежитлове приміщення по вул. Леніна, буд.5 - 1 шт. на суму 1035700,00 грн. без урахування ПДВ;
2) трансформаторна підстанція по вул. Гагаріна, буд.1 - 1 шт. на суму 8970,00 грн. без урахування ПДВ;
3) побутове приміщення підсобного господарства по вул. Гагаріна, буд.1 - 1 шт. на суму 18333,33 грн. без урахування ПДВ.
Загальний обсяг поставки без ПДВ складає 1063003 грн. 33 коп., крім того ПДВ в сумі 212600 грн. 67 коп.
ПДВ в сумі 212600 грн. 67 коп. по вказаній податковій накладній було включено до складу податкових зобов'язань в Декларації з ПДВ за грудень 2008 року, але в лютому 2009 року підприємство КП "ШКЗ "Зірка" коригуючим розрахунком №1/127/12 від 27.02.2009 року до податкової накладної від 31.12.2008р. №127/12 провело коригування (виключення) зі складу ПЗ за грудень 2008 року ПДВ в сумі (-)212600 грн. 67 коп. по операціям з реалізації через прилюдні торги арештованого майна загальною вартістю 1275604 грн. 00 коп. (з ПДВ).
Таким чином, за даними перевірки встановлено, що підприємством КП «ШКЗ «Зірка» безпідставно занижено податкове зобов'язання за грудень 2008 року на суму 212601 грн. 00 коп. внаслідок не оподаткування податком на додану вартість операцій з примусового продажу з публічних торгів майна, що належить боржнику - КП "ШКЗ "Зірка" для примусового виконання рішень по зверненню стягнень по заробітній платі.
2.2.) Згідно листа від 26.01.2009 року №30-2-06 /а.с.66/ Головного управління юстиції у Сумській області Підрозділ примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Сумській області повідомило КП "ШКЗ "Зірка", що 05.12.2008 року ТОВ «Гаста» провела прилюдні торги по реалізації арештованого нерухомого майна, що належить КП "ШКЗ "Зірка", загальна сума реалізації складає 35600 грн.00 коп., в т.ч.:
- підземні кабельні мережі силового кабелю АСЕ (3x120), вартість якого оціночна 25500,00 грн., ціна реалізації 25600,00 грн. З коштів, отриманих від реалізації майна:
3500,00 грн. - сплачено комісійної винагороди ТОВ «Гаста»,
2210,00 грн. - виконавчий збір від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
19800,00 грн. - розподілено між стягувачами по заробітній платі;
- силове обладнання - трансформатор КТПТО-80, оціночна ціна 4608,00 грн., ціна продажу -4700,00 грн., З коштів, отриманих від реалізації майна:
645,12 грн. - сплачено комісійної винагороди ТОВ «Гаста»,
405,49 грн. - виконавчий збір від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
3649,39 грн. - розподілено між стягувачами по заробітній платі;
- силове обладнання - трансформатор КТП1-400, ціна продажу - 5300,00 грн., З коштів, отриманих від реалізації майна:
728,84 грн. - сплачено комісійної винагороди ТОВ «Гаста»;
457,12 грн. - виконавчий збір від суми, що надійшла після реалізації за мінусом комісійної винагороди;
4114,04 грн. - розподілено між стягувачами по заробітній платі.
В ході перевірки встановлено, що на підставі листа №30-2-06 від 26.01.2009 року Головного управління юстиції у Сумській області, по операціям з реалізації арештованого майна через прилюдні торги, підприємство КП "ШКЗ "Зірка" виписало та включило до реєстру виданих податкових накладних за січень 2009 року податкову накладну №100/1 від 30.01.2009 року на загальну суму 30726 грн. 04 коп., в т.ч. обсяг поставки без урахування ПДВ складає 25605 грн. 03 коп., крім того ПДВ в сумі 5121 грн. 01 коп.
У вказаній податковій накладній на загальну суму 30726 грн. 04 коп. з ПДВ (вартість реалізованого через прилюдні торги майна за мінусом комісійної винагороди ТОВ «Гаста») зазначено номенклатуру реалізованого товару:
1) підземна кабельна мережа силового кабелю АСБ - 1 шт. на суму 18416,66 грн. без урахування ПДВ;
2) трансформаторна підстанція КПТ-1-400 - 1 шт. на суму 3809,30 грн. без урахування ПДВ;
3) трансформаторна підстанція КТПТО-80 - 1 шт. на суму 3379,07 грн. без урахування ПДВ.
Загальний обсяг поставки без ПДВ складає 25605 грн. 03 коп., крім того ПДВ в сумі 5121 грн. 01 коп.
ПДВ в сумі 5121 грн. 01 коп. по вказаній податковій накладній було включено до складу податкових зобов'язань в Декларації з ПДВ за січень 2009 року, але в лютому 2009 року підприємство КП "ШКЗ "Зірка" коригуючим розрахунком №2/100/1 від 27.02.2009 року до податкової накладної від 30.01.2009р. №100/1 провело коригування (виключення) зі складу ПЗ за січень 2009 року ПДВ в сумі (-)5121,01 грн. по операціям з реалізації через прилюдні торги арештованого майна загальною вартістю 30726 грн. 04 коп. (з ПДВ).
Таким чином, за даними перевірки встановлено, що підприємством КП "ШКЗ "Зірка" безпідставно занижено податкове зобов'язання за січень 2009 року на суму 5121 грн. 00 коп. внаслідок не оподаткування податком на додану вартість операцій з примусового продажу з публічних торгів майна, що належить боржнику - КП "ШКЗ "Зірка" для примусового виконання рішень по зверненню стягнень по заробітній платі.
2.3.) Згідно листа від 17.02.2009 року №11316895 Головного управління юстиції у Сумській області (код 34933040, м.Суми) і акта державного виконавця від 17.02.2009р. /а.с.65/, Підрозділом примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Сумській області повідомлено про те, що 06.12.2008 року Сумською філією ТОВ «Гаста» було проведено прилюдні торги по реалізації арештованого нерухомого майна, що належить КП «ШКЗ «Зірка», а саме: нежитлового приміщення загальною площею 511,8 кв.м (розташоване: м.Шостка, вул.Робоча, буд.20-а), стартова ціна 184800 грн., продажна ціна лота складає 188000,00 грн. Покупець - ФОП Удалой Вадим В'ячеславович. З коштів, отриманих від Покупця за реалізоване майно:
-25872,00 грн. - сплачено комісійної винагороди ТОВ «Гаста»,
- 162128,00 грн. - направлено для розподілу між стягувачами по заробітній платі.
В ході перевірки встановлено, що підприємством КП "ШКЗ "Зірка" в лютому 2009 року не здійснено нарахування податкового зобов'язання по реалізованому з прилюдних торгів арештованого майна - нежитлового приміщення загальною площею 511,8 кв.м, вартість якого за мінусом комісійної винагороди ТОВ «Гаста», склала 162128 грн. 00 коп. з урахуванням ПДВ (188000 - 25872).
Таким чином, за даними перевірки встановлено, що підприємством КП "ШКЗ "Зірка" безпідставно занижено податкове зобов'язання за лютий 2009 року на суму ПДВ 27021 грн. 00 коп. ((162128:120%)х20%) внаслідок неоподаткування податком на додану вартість операції з примусового продажу з публічних торгів майна - нежитлового приміщення загальною площею 511,8 кв.м (розташованого за адресою: м.Шостка, вул.Робоча, буд.20-А), реалізованого з прилюдних торгів за ціною 188000 грн. 00 коп. згідно листа від 17.02.2009 року №11316895 Головного управління юстиції у Сумській області.
2.4.) Згідно наданого на перевірку акту від 03.03.2010 року Державного виконавця про реалізацію рухомого майна встановлено наступне:
Згідно протоколу №04/011-10-А-5 від 25.02.2010 року /а.с.75/ повідомлено, що СФ ПП 1 «Спеціалізоване підприємство юстиції» (код 32277680) 25.02.2010 року провело аукціон з реалізації рухомого майна, що належить КП "ШКЗ "Зірка", на загальну суму реалізації 119450 грн. 00 коп., в т.ч.:
- верстат радіально-свердлувальний 2А554, ціна продажу якого становить 9350,0 грн.;
- верстат радіально-свердлувальний 2М55, ціна продажу якого становить 9550,0 грн.;
- верстат токарно-карусельний, ціна продажу якого становить 100550,0 грн.
Покупець-Спільне підприємство «Святогор» (м.Донецьк,).
З коштів, які надійшли від покупця в сумі 119450 грн. 00 коп.:
-14316,01 грн. - сплачено комісійної винагороди СФ ПП «Спеціалізоване підприємство юстиції»,
-17,99 грн. - додаткова сума винагороди;
- 105116,0 грн. - оплата згідно протоколу проведення аукціону, кошти розподілено між стягувачами по заробітній платі.
В ході перевірки встановлено, що підприємством КП "ШКЗ "Зірка" в березні 2010 року не здійснено нарахування податкового зобов'язання по реалізованому з прилюдних торгів арештованому майну - верстатів в кількості 3 шт., загальна вартість яких за мінусом комісійної винагороди СФ ПП «Спеціалізоване підприємство юстиції», склала 105134 грн. 00 коп. з урахуванням ПДВ (119450-14316).
Таким чином, за даними перевірки встановлено, що підприємством КП "ШКЗ "Зірка" безпідставно занижено податкове зобов'язання за березень 2010 року на суму ПДВ 17522 грн. 00 коп. ((105134:120%)х20%) внаслідок не оподаткування податком на додану вартість вартості реалізованого з публічних торгів майна - верстатів в кількості 3 шт. за продажною ціною 119450 грн. 00 коп., про що свідчить акт від 03.03.2010 року Державного виконавця про реалізацію рухомого майна.
В результаті вищевказаних порушень підприємством занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 262265 грн. 00 коп., в т.ч.
- за грудень 2008р. на суму 212601 грн. 00 коп.,
- за січень 2009 р. на суму 5121 грн. 00 коп.,
- за лютий 2009р. на суму 27021 грн. 00 коп.,
- за березень 2010 р. на суму 17522 грн. 00 коп.
Отже, на підставі вищевикладеного суд вважає, що в акті виїзної планової перевірки КП "ШКЗ "Зірка" від 28.12.2010р. №1759/2330/14315351, відповідачем правомірно:
- зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування за півріччя 2010 року на суму 758132 грн. 00 коп., в т.ч. за 2 кв.2010р. в сумі 758132 грн. 00 коп.
- донараховано податок на додану вартість на загальну суму 262265 грн. 00 коп., в т. ч.: за грудень 2008р. на суму 212601 грн. 00 коп., за січень 2009 р. на суму 5121 грн. 00 коп., за лютий 2009р. на суму 27021 грн. 00 коп., за березень 2010 р. на суму 17522 грн. 00 коп.
Таким чином, на думку суду, винесене Шосткинською МДПІ податкове повідомлення-рішення від 13.01.2011 р. №0000012347/0, яким визначено суму податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) КП "ШКЗ "Зірка" за платежем податок на додану вартість в сумі 327831 грн. 00 коп., у тому числі: за основним платежем – 262265 грн. 00 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями – 65566 грн. 00 коп. є правомірним.
Щодо вимоги позивача з приводу визнання дій Шосткинської МДПІ по коригуванню валових витрат КП "ШКЗ "Зірка" в сумі 758132 грн. 00 коп. неправомірними та зобов’язання відповідача утриматися від вчинення зазначеної дії, суд вважає за необхідне провадження закрити, виходячи з наступного:
Згідно ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 ч. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Пункт 1 ч. 2 даної статті визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
На переконання суду, такі дії відповідача, що полягали у внесенні до акту перевірки висновків про наявність порушень, допущених позивачем не є діями, що порушують права чи свободи позивача.
Кодекс адміністративного судочинства України не містить визначення терміну правовий акт індивідуальної дії. Разом з тим, суд вважає необхідним виходити з того, що правовий акт індивідуальної дії - виданий суб’єктом владних повноважень документ, прийнятий з метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної ситуації, не містить загальнообов’язкових правил поведінки та стосується прав і обов’язків чітко визначеного суб’єкта ( суб’єктів), якому він адресований. Обов’язковою ознакою правового акту індивідуальної дії є юридичний характер, тобто обов’язковість його приписів для відповідного суб’єкта, дотримання якої забезпечується правовими механізмами.
Разом з тим, згідно пункту 3,4 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, від 22.12.2010р., № 984, акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Акт перевірки, висновки якого фактично оспорюються Казенним підприємством "Шосткинський казенний завод "Зірка", не має юридичного характеру, не тягне за собою негативних правових наслідків, оскільки не містить обов’язкового для нього припису, тому не може вважатися правовим актом індивідуальної дії в розумінні приписів Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржений до адміністративного суду.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що спір, який виник між сторонами з приводу оскарження дій по внесенню до акту перевірки висновків щодо корегування (зниження) валових витрати та утриматись від внесення таких висновків, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому на підставі ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним закрити провадження в даній частині.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 13.01.2011 р. №0000012347/0 – відмовити.
В частині визнання дій Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області по коригуванню валових витрат Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" в сумі 758132 грн. 00 коп. неправомірними та зобов’язання відповідача утриматися від вчинення зазначеної дії - провадження закрити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 05.05.2011 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець