Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2011 р. справа № 2а-19905/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретаріКаморнікові Д.Ю.
за участю представника позивача Еллі В.В., представника відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення суми економічної санкції у розмірі 161792,70 гривень, -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області (далі «позивач» або «Інспекція») звернулася до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі «відповідач» або «ФОП ОСОБА_3») про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 161792,70 гривень за порушення державної дисципліни цін на підставі рішення № 248 від 23 червня 2010 року. В обґрунтування позову зазначили, що позивачем була проведена перевірка відповідача з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін за надання послуг в оренду торгових приміщень (площ) на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів. За результатами перевірки було прийняте рішення №248 від 23.06.2010 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 161792,70 гривень. Відповідачу були направлені рішення та претензія № 05-04/248-248 від 23.06.2010 про добровільну сплату економічних санкцій. Просили стягнути суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 161792,70 гривень.
У судовому засіданні представник позивача Еллі В.В. підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення позовних вимог. Вказувала на те, що 7 вересня 2009 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №2а-4429/09/2670 була визнана незаконною та скасована постанова Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №278 «Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи», а тому рішення позивача №248 від 23 червня 2010 року є незаконним, оскільки це рішення було прийнято на її підставі. Вважала, що Закон УРСР від 03.12.1990 № 507-XII «Про ціни і ціноутворення» не розповсюджується на фізичних осіб-підприємців. Просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 8 по 16 червня 2010 року посадовими особами позивача була проведена планова перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін за надання послуг в оренду торгових приміщень (площ) на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
16 червня 2010 року позивачем був складений Акт №378. За висновками Акту відповідач перевищив граничний рівень рентабельності при наданні в оренду торгових приміщень (площ) за період з 01.12.2009 по 12.04.2010, чим порушив п. 5 «Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках», затвердженого наказом Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009 №368/109 та розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 30.10.2009 №556 «Про встановлення нормативу рентабельності за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) та устаткування».
23 червня 2010 року заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №248. Вказаним рішенням у відповідача в дохід бюджету відповідно до вимог п. 14 ст. 2 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» була вилучена безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 53930,90 гривень, а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 107861,80 гривень. Загальна сума економічної санкції склала 161792,70 гривень.
Вказане рішення, а також претензія за № 05-04/248-248 від 23.06.2010 на суму 161792,70 гривень, були отримані відповідачем та оскаржені до начальника інспекції контролю за цінами в Донецькій області.
Статтею 13 Закону УРСР від 03.12.1990 № 507-XII, в редакції Закону України від 9 липня 2010 року №2479-VI «Про ціни і ціноутворення» (далі Закон №507-ХІІ), встановлено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до ст. 14 Закону №507-XII вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Згідно зі ст. 8 Закону №507-XII державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фінансових цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів та іншими методами, веденими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819, Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцінінспекція) є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки, основними завданнями якого є: організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів); проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.Держцінінспекція може звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Відповідно до ч.1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п.1.7 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону №507-XII у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій стягується у судовому порядку.
Суд не враховує доводи відповідача, що рішення №248 від 23.06.2010 про застосування економічних санкцій про порушення державної дисципліни цін у розмірі 161792,70 гривень є незаконним, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
2 лютого 2011 року постановою Донецького окружного адміністративного суду у справі №2а-23974/10/0570, яке набрало законної сили 23 березня 2001 року, було відмовлено у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення №248 від 23.06.2010 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 161792,70 гривень.
Враховуючи встановлені обставини та наведені норми законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити позов в повному обсязі та стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму економічних санкцій в розмірі 161792,70 гривень.
Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення суми економічної санкції у розмірі 161792,70 гривень задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (одержувач УДК в Гірницькому районі м. Макіївка Донецької області, код ЄДРПОУ 34686736, д/р №31115106700065 в УДК Гірницького району м. Макіївка Донецької області, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код бюджетної класифікації 21081100) суму економічних санкцій в розмірі 161792 (сто шістдесят одна тисяча сімсот девяносто дві) гривні 70 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 27 квітня 2011 року.
Постанова в повному обсязі складена 29 квітня 2011 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.