Рішення № 15156803, 04.05.2011, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
04.05.2011
Номер справи
10/17-664-2011
Номер документу
15156803
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" травня 2011 р.Справа № 10/17-664-2011 за позовом Прокурора Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до відповідача Обєднання громадян «Яхт-клуб»

про стягнення 29451,56 грн.

Суддя Смелянець Г.Є.

за участю представників сторін

від прокуратури: Кравченко А.В. за посвідченням

від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 22.07.2010р. №6026/10

від відповідача: не зявився

Суть спору: Прокурор Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Обєднання громадян «Яхт-клуб»на користь держави збитків в сумі 38409,22 грн., що заподіяні державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Позивач надав до суду пояснення по справі від 21.03.011р. №957/10, які залучені судом до справи 21.03.2011р., та згідно з якими позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У заяві про уточнення позовних вимог, яка залучена судом до справи 04.05.2011р. Прокурор Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря просить суд стягнути з відповідача збитки в сумі 38409,22 грн. на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря.

Відповідач надав до суду відзив на позов від 25.03.2011р. за вх. №71, який залучений судом до справи 28.03.2011р., та згідно з яким відповідач позов не визнає, з посиланням при цьому на те, що у матеріалах справи відсутні докази того, що забруднення знаходиться саме на земельній ділянці відповідача; що в порушення вимог п.2.3. Інструкції протокол про адміністративне правопорушення був складений не в ході здійснення рейдової перевірки і на протоколі відсутній підпис посадової особи відповідача; що зміст акту від 05.07.2010р. свідчить про безпідставність його складення, оскільки в цьому акті не згадується про заподіяння шкоди та вказується особа правопорушника, що не відповідає п.2.5. Інструкції; що в порушення вимог абз.2 п.2.5. Інструкції акт від 05.07.2010р. не надсилався до органів внутрішніх справ для вставлення особи порушника, а позивач безпідставно та бездоказово вважає, що такою особою є відповідач.

Ухвалою від 11.04.2011р. строк вирішення спору у даній справі продовжений господарським судом на 15 днів до 06.05.2011р. у звязку із задоволенням відповідного клопотання позивача.

Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні за участю представників прокуратури і позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Обєднання громадян «Яхт клуб»(скорочено ОГ «Яхт-клуб») є добровільним обєднанням громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, житлових,економічних, побутових, вікових та інших суспільних інтересів, про що свідчить Статут ОГ «Яхт-клуб», який затверджений загальними зборами (протокол №11 від 23.02.2006р.) та зареєстрований в новій редакції із змінами та доповненнями Овідіопольським районним управлінням юстиції Одеської області 01.03.2006р.

У постійному користуванні ОГ «Яхт-клуб»знаходиться земельна ділянка загальною площею 2,8 га, яка розташована за адресою Одеська область, Овідіопольський район, с. Санжійка, пров. Маячний,1, про що свідчить Акт на право постійного користування земельною ділянкою, який виданий на підставі рішення Дальницької сільської ради від 17.12.1999р. №205/12-ХХІІІ та який зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №Р-18-18 від 07.04.2000р.

На підставі вимоги Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області від 02.02.2010р. за №53вих-10 Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря виданий наказ від 02.07.2010р. №470 про проведення позапланової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на території ГО «Яхт-клуб», розташованого на території с. Санжейка, Дальницької сільської ради Овідіопольського району в період з 05.07.2010р. по 16.07.2010р., з направленням для проведення перевірки державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Будішевського В.В. та Банєвої Т.В.

05.07.2010р. на виконання вимог вищевказаного наказу державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Будішевським В.В., у присутності старшого помічника Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області Раковича М.М., землевпорядника Дальницької сільської ради Позуніті Т.Г. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ОГ «Яхт-клуб».

За наслідками проведення цієї перевірки складений відповідний Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 05.07.2010р., в якому встановлено, що на момент перевірки ОГ «Яхт-клуб»розташоване в с. Санжейка, Овідіопольського району на узбережжі Чорного моря та уявляє собою окремо збудовані капітальні будівлі, кожні будівлі огороджені. Зі сторони балки побудовано залізобетону підпірну стіну. Зі сторони Чорного моря побудована залізобетонний зїзд до пляжу та розпочато будівництво підпірної стінки. На території ОГ «Яхт-клуб»засмічення земельної ділянки відходами деревини, поліетилену, металобрухтом. Площа засміченої земельної ділянки складає 2,9 на 6,7 метрів та висотою у трьох точках 1) 0,75, 2)0,66, 3) 0,6 метрів. Виміри зроблено рулеткою »№777, тип 34-102, повірена 26.10.2009р. По факту засмічення проведена фотофіксація. Відповідальна особа ОГ «Яхт-клуб»не момент перевірки відсутня та будь-які право установчі документи не надано. Дальницькою сільською радою наданий державний акт на право постійного користування землею під будівництво стояночних місць маломірного морського та річного транспорту та його обслуговування, який виданий на підставі рішення Дальницької сільської ради від 17.12.1999р. №205/12-ХХІІІ та який зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №Р-18-19 від 07.04.2000р.

Вказаний Акт перевірки від 05.07.2010р. підписаний державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Будішевським В.В., старшим помічником Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області Раковичем М.М. та землевпорядником Дальницької сільської ради Позуніті Т.Г.

07.07.2010р. Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря виданий Припис №74, який відправлений ОГ «Яхт-клуб»08.07.2010р., що підтверджується реєстром відправлення та фіскальним чеком від 08.07.2010р. №7600, та згідно з яким ОГ «Яхт-клуб»приписано у встановлені строки надати документи, в т.ч. дозвіл на розміщення відходів та ліміт на їх утворення та розміщення, а також приписано не допускати складування відходів безпосередньо на землі і ліквідувати несанкціоноване розміщені відходи в строк до 15.07.2010р. та постійно.

13.07.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Будішевським В.В. складений Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому встановлено, що на виконання вимог припису від 07.07.2010р. №74 надано наступні документи відповідно до п.п.1,2,3,4,5,6,7,8,12. Щодо виконання вимог п.п.10,11 Припису, то термін їх виконання не вичерпано.

13.07.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Будішевським В.В. складений Протокол про адміністративне правопорушення №102467, згідно з яким, засмічення земельної ділянки, яке виявлено 05.07.2010р., є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ст.52 КУ про адміністративне правопорушення. Поряд з цим засмічення земельної ділянки, яке виявлено 05.07.2010р. є порушенням ст.ст.91,96 ЗК України, ст.ст.17,33 Закону України «Про відходи», унаслідок чого заподіяна державі шкода буде розрахована додатково. Вказаний протокол підписаний головою ОГ «Яхт-клуб»Воломатовим В.М., з відповідними поясненнями про усунення виявлених порушень та їх недопущення у подальшому.

Постановою про накладення адміністративного штрафу від 13.07.2010р. №101218 на голову ОГ «Яхт-клуб»накладений штраф в сумі 1700 грн., який оплачений останнім 14.07.2010р., про що свідчить відповідна квитанція.

В подальшому державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Тирновською Т.О. здійснений розрахунок розмірів шкоди від засмічення земель, згідно з яким розмір спричиненої шкоди становить 38409,22 грн.

Вказаний Розрахунок здійснений на підставі п.5 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 №149) та зареєстрована в Мінюсті України 05.05.1998р. за №285/2725, з використанням при цьому інформації, яка надана у листі Відділу Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області від 19.08.2010р. №18-11-38/1148.

13.10.2010р. Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря надіслала відповідачу претензію від 27.09.2010р. №100027 про оплату нанесених державі збитків в сумі 38409, 22 грн. Вказану претензію відповідач одержав 19.10.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №6504504735397, але відповіді на претензію не надав та збитки не відшкодував, що і зумовило звернення Прокурора Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до суду з даним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.

Відповідно до п. «в»ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Згідно з ч.ч.4,5 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Вимогами ст.15 Закону України «Про відходи»встановлено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами підприємств, установ та організацій, що займаються збиранням, зберіганням, перевезенням, знешкодженням, видаленням і захороненням відходів; в) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Відповідно до п. «а»ч.1 ст.32 Закону України «Про відходи»з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Згідно з ч.4 ст.33 Закону України «Про відходи»зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 №149) затверджено Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка зареєстрована в Мінюсті України 05.05.1998р. за №285/2725 та встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди субєктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм власності.

Відповідно до пп.3.2., пп.3.3. п.3 вказаної Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Вимогами пп.5.1.-5.9. п.5 вказаної Методики встановлений порядок визначення розмірів шкоди внаслідок засмічення земель.

Як вище встановлено господарським судом, на підставі вимоги Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області від 02.02.2010р. за №53вих-10, наказу Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря виданий від 02.07.2010р. №470 про проведення позапланової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на території ГО «Яхт-клуб», розташованого на території с. Санжейка, Дальницької сільської ради Овідіопольського району в період з 05.07.2010р. по 16.07.2010р., позивачем у присутності старшого помічника Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області, землевпорядника Дальницької сільської ради проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ОГ «Яхт-клуб», за наслідками якої складений відповідний акт перевірки від 05.07.2010р., в якому встановлений факт засмічення відповідачем земельної ділянки відходами деревини, поліетилену, металобрухту. При цьому вказана земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні відповідача, про що свідчить державний акт на право постійного користування землею під будівництво стояночних місць маломірного морського та річного транспорту та його обслуговування, який виданий на підставі рішення Дальницької сільської ради від 17.12.1999р. №205/12-ХХІІІ та який зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №Р-18-18 від 07.04.2000р.

Також судом встановлено, що позивачем виданий відповідний припис від 07.07.2010р. №74 про надання документів та усунення порушень відповідачем, складений акт від 13.07.2010р. про часткове виконання вимог припису, а також складений протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення на відповідача адміністративного штрафу, який оплачений останнім.

Окрім того, позивачем здійснений розрахунок розмірів шкоди від засмічення земель, згідно з яким розмір спричиненої шкоди становить 38409,22 грн. При цьому вказаний розрахунок розміру шкоди здійснено позивачем із дотриманням відповідного порядку визначення розмірів шкоди внаслідок засмічення земель, який встановлений вимогами пп.5.1.-5.9. п.5 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 №149) та зареєстрована в Мінюсті України 05.05.1998р. за №285/2725, із врахуванням інформації щодо нормативної грошової оцінки та категорії земель, які містяться у листі Відділу Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області від 19.08.2010р. №18-18-38/1148 «Про надання інформації».

Отже, з огляду на вимоги вищевикладеного законодавства та встановлені обставини справи, господарський суд вважає, що позовні вимоги Прокурора Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про стягнення з відповідача на користь держави збитків в сумі 38409,22 грн. є обґрунтованими і правомірними, а тому задовольняються господарським судом.

Посилання відповідача на відсутність у матеріалах справи доказів того, що забруднення знаходиться саме на земельній ділянці відповідача, відхиляються господарським судом, з огляду на обставини, які встановлені в акті перевірки від 05.07.2010р., та згідно з якими засмічення земельної ділянки відходами деревини, поліетилену, металобрухту виявлено позивачем саме на земельній ділянці відповідача.

Посилання відповідача на те, що протокол про адміністративне правопорушення був складений не в ході здійснення рейдової перевірки і на протоколі відсутній підпис посадової особи відповідача, господарський суд також відхиляє, оскільки наявний у справі протокол про адміністративне правопорушення №102467 від 13.07.2010р. підписаний головою ОГ «Яхт-клуб»Воломатовим В.М. При цьому у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення встановлено, що засмічення земельної ділянки, яке виявлено 05.07.2010р., є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ст.52 КУ про адміністративне правопорушення, а також зазначено, що засмічення земельної ділянки, яке виявлено 05.07.2010р. є порушенням ст.ст.91,96 ЗК України, ст.ст.17,33 Закону України «Про відходи», унаслідок чого заподіяна державі шкода буде розрахована додатково. Більш того, предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок засмічення земельної ділянки, а в силу вимог ч.5 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Посилання відповідача на порушення п.2.3., абз.2 п.2.5. Інструкції господарський суд до уваги не приймає, оскільки відповідачем взагалі не визначено вимоги якої саме Інструкції порушено позивачем.

На підставі ст.44,49 ГПК України з відповідача в доход державного бюджету підлягає стягненню державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 8285 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Прокурора Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря задовольнити.

2.Стягнути з Обєднання громадян «Яхт-клуб»(67842, Одеська область, Овідіопольський район, с. Санжійка, пров. Маячний, буд.1, код ЄДРПОУ 21013219) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (Управління Держказначейства у м. Одесі, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 33117331700002, банк: Головне управління Держказначейства України в Одеській області, МФО 828011, код платежу 101, код бюджетної класифікації 24062100) збитки в сумі 38409 (тридцять вісім тисяч чотириста девять) грн. 22 коп.

3.Стягнути з Обєднання громадян «Яхт-клуб»(67842, Одеська область, Овідіопольський район, с. Санжійка, пров. Маячний, буд.1, код ЄДРПОУ 21013219) в доход державного бюджету (одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, р/р 31114095700008, МФО 828011, код платежу за бюджетною класифікацією 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 10 коп.

4.Стягнути з Обєднання громадян «Яхт-клуб»(67842, Одеська область, Овідіопольський район, с. Санжійка, пров. Маячний, буд.1, код ЄДРПОУ 21013219) в доход державного бюджету (одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, р/р 31213264700008, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 (двісті тридцять шість) грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Суддя Смелянець Г.Є.

Повне рішення складено 05 травня 2011 року.