Справа № 2-а-126/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2009 року Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ПАЛАМАРЧУК В.І.
при секретарі ГОРИСЛАВЕЦЬ Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт. Згурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії, а також стягнення недорахованих сум пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись не те, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, внаслідок захворювання, пов"язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, його визнано інвалідом II групи.
Крім того, статтею 14 Закону україни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796 від 28 лютого 1991 року (зі змінами і доповненнями), (далі Закон № 796), позивача віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі ст. 49 Закону № 796, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: 1)державної пенсії; 2)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення прав на державну пенсію.
Статтею 50 Закону № 796 (у редакції, яка була чинна до 01.01.2008 року) встановлювалося, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах: -інвалідам II групи- 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону № 796(у редакції, яка була чинна до 01.01.2008 року) передбачалося, що у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
-по II групі інвалідності-8 мінімальних пенсій за віком;
Підпунктом 12 пункту 28 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-17 текст статті 50 Закону № 796 викладено в такій редакції: "Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах:
інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
Підпунктом 15 пункту 28 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-17 частини третю і четверту статті 54 Закону № 796 замінено чотирма частинами такого змісту:
"У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), та втратили чинність з дня ухвалення зазначеного Рішення - 22 травня 2008 року.
Вказане Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та « Про вненсення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Тобто, з 22 травня 2008 року зміст статтей 50, 54 Закону № 796 має редакцію, яка існувала до 01 січня 2008 року.
Відповідно до вищезазначеного, позивач, як особа, віднесена до категорії 1, яка є інвалідом II групи, має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Всупереч зазначеному, відповідач у даній справі на звернення позивача до нього про перерахунок призначеної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, які передбачені ст. ст. 50, 54 Закону № 796 виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законами, відмовив йому у такому перерахунку, що підтверджується долученим повідомленням ГУ ПФ України в Київській області від 05.08.2008 року, мотивуючи свою відмову тим, що до 01 січня 2008 року відповідно до Постанов КМУвід 26.07.1996 року № 831, № 836 додаткова пенсія по інвалідності згідно до ст. 54 Закону № 796, обчислюється з розрахункової величини 16, 62 грн., відповідно - підстави для застосування інших величин мінімальної пенсії відсутні, так як при її встановленні Урядом зазначаються межі застосування; в 2008 році Законом „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-17 внесено зміни до ст. 50 Закону № 796 і розмір додаткової пенсії встановлено у розмірі 20 % від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, тому нарахування та виплата йому пенсії проводиться згідно з чинним законодавством. Вважає, що дані дії відповідача є неправомірними, оскільки обмежують та звужують зміст існуючих прав та свобод позивача як людини та громадянина, тому він змушений звертатися до суду для захисту свого порушеного права.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, тому просить:
-визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо відмови йому у перерахунку державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, які передбачені ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому у законі про Державний бюджет України на відповідний рік- неправомірними;
-зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 перерахунок державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому у законі про Державний бюджет України на 2009 рік;
-стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області на користь ОСОБА_1 недораховані суми державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю за період з 01 червня 2008 року по 30 квітня 2009 року включно в сумі 30609, 80(тридцять тисяч шістсот дев»ять) гривень 80 коп.
В судове засідання сторони не з»явилися, направили заяви, в яких просять провести розгляд справи у письмовому провадженні, на основі наявних у справі матеріалів та за їх відсутності. Позивач позов визнає, відповідач - не визнає повністю.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
У своїх запереченнях відповідач пояснив, що розрахунок пенсії позивачу УПФ провело, виходячи з розміру 19, 91 грн., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 р. № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету».
Розрахунок виплат, підвищень, доплат та додаткової пенсії проводиться на підставі нормативних актів, що не суперечить директивним рішенням Пенсійного фонду України, та відповідає повністю практиці органів Пенсійного фонду по всій Україні, тому вважає заявлені вимоги необгрунтованими, (а.с. 30-32).
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку: відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 10), внаслідок захворювання, повязаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом II групи (а.с. 11-14). Положеннями статті 14 Закону № 796-ХІІ його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постанова КМУ № 1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Частиною пятою статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Копією паспорта встановлено особу позивача (а.с. 15).
Згідно довідок про розрахунок пенсії встановлено, що розмір пенсії не відповідає встановленим законом підвищенням (а.с. 16-25).
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сімям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього
мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 58 Закону „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-17 було встановлено такий розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
з 1 січня - 470 гривень,
з 1 квітня - 481 гривня,
з 1 липня - 482 гривні,
з 1 жовтня - 498 гривень.
Статтею 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 року № 835 встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року - тобто для осіб, які втратили працездатність розмір прожиткового мінімуму встановлений у 498 гривень.
Відповідно до вищезазначеного, відповідач повинен був провести позивачу перерахунок пенсії, передбаченої ст. ст 50, 54 Закону № 796 з 01 червня 2008 року, оскільки Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року набрало чинності з 22 травня 2008 року, і мінімальний розмір пенсії, який повинен був застосовуватися під час проведення перерахунку пенсії становив 481грн., а з 01 липня 2008 відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії із розміру 482 грн., з 01 жовтня - з розміру 498 грн., який повинен виплачуватися по даний час.
Таким чином, відповідач повинен виплатити позивачу недоотриману державну пенсію, передбачену ст. 54 Закону № 796, виходячи із суми мінімальної пенсії за віком за виключенням суми фактично проведених виплат, а саме:
-червень 2008 року 2544, 40грн. (481, 00грн. х 8-13 03, 60грн., де 1303, 60 грн. розмір виплаченої пенсії);
-липень 2008 року 2418, 80грн. (481, 00грн. х 8-1429, 20грн.);
-серпень 2008 року 2426, 80грн.(482, 00грн.х 8-1429, 20грн.); -версень 2008 року 2426, 80грн_(482, 00грн. х 8-1429, 20грн.); -жовтень 2008року 2545, 20грн.(482, 00грн.х 8-1438, 80грн.); -листопад 2008 року 2545, 20грн.(482, 00грн. х 8-1438, 80грн.); -грудень 2008 року 2545, 20грн.(498, 00грн. х 8-1438, 80грн.); -січень 2009 року 2545, 20грн.(498, 00грн. х 8-1438, 80грн.); -лютий 2009 року 2545, 20грн.(498, 00грн.х 8-1438, 80грн.);
- березень 2009 року 2545, 20грн. (498грн.х8-1438, 80 грн.);
- квітень2009 року 2545, 20грн.(498, 20 х 8-1438, 80грн.) Всього 27633, 20грн,
А також, відповідач повинен виплатити позивачу недоотриману додаткову пенсію, передбачену ст. 50 Закону № 796, виходячи із суми мінімальної пенсії за віком за виключенням суми фактично проведених виплат, а саме:
-червень 2008 року 264, 55грн. (481, 00грн. х75 % - 96, 20грн., де 96, 20грн. сума виплаченої додаткової пенсії);
-липень 2008 року 264, 55грн. (481, 00грн. х 75 % -96, 20грн.);
-серпень 2008 року 265, 10грн.(482, 00грн.х75 % - 96, 40грн.);
-версень 2008 року 265, 10грн.(482, 00грн.х75 % - 96, 40грн.);
-жовтень 2008року 273, 90грн.(498х75 % - 99, 60грн.); -листопад 2008 року 273, 90грн.(498х75 % - 99, 60грн.);
-грудень 2008 року 273, 90грн.(498х75 %-99, 60грн.);
-січень 2009 року 273, 90грн. (498х75 %-99, 60грн.);
-лютий 2009 року 273, 90грн.(498х75 %-99, 60грн.);
- березень2009року 273, 90грн.(498грн.х75 %-99, 60грн.);
- квітень 2009року 273, 90грн.(498грн.х75 %-99, 60грн.) Всього 2976, 60грн.
А всього сума недорахованої пенсії складає 30609, 80 (тридцять тисяч шістсот дев»ять) гривень 80коп.
Зі статей 50 та 54 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Отже, позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком, тому суд вважає за необхідне позов задоволити та стягнути з відповідача на користь позивача недораховану суму державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю з 01 червня 2008 р. по 30 квітня 2009 р. в сумі 30609, 80 грн.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 17, 18, 104, 105, 162 КАС України, ст ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " № 796 від 28 лютого 1991 року, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії, а також стягнення недорахованих сум пенсії -задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, які передбачені ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому у законі про Державний бюджет України на відповідний рік- неправомірними.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому у законі про Державний бюджет України на 2009 рік.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області (розрахунковий рахунок 256063141010 в ГУОБ по м. Києву і Київській області МФО 322669 ідентифікаційний код
20622465) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 недораховані суми державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю за період з 01 червня 2008 року по 30 квітня 2009 року включно в сумі 30609, 80 (тридцять тисяч шістсот девять) гривень 80 коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня її складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.