Постанова № 15144565, 02.06.2009, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
02.06.2009
Номер справи
2-а-71/09
Номер документу
15144565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-71/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2009 року Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді ПАЛАМАРЧУК

при секретарі IВЧЕНКО І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт. Згурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЩ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРШСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа: УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ КИЇВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ на дії субєкту владних повноважень у сфері управлінської діяльності з вимогою вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись не те, що Управління праці та соціального захисту населення Згурівської РДА Київської області, на якого відповідно до вимог п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302, а також Положення про управління праці та соціального захисту населення Згурівської райдержадміністрації, покладені обовязки по видачі зазначених посвідчень і нагрудних знаків, безпідставно відмовив позивачу у видачі посвідчення «інвалід війни» та встановлення передбаченого ним статусу.

Право на отримання посвідчення «інвалід війни» та передбачені ним пільги він має відповідно до пункту 9 частини II статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до його вимог особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесені до інвалідів війни.

Вищезгаданим законом, так само, як іншими законодавчими та нормативно-правовими актами України, будь - яких інших уточнень, конкретизації або встановлення обмежень не здійснювалось. Тобто, відповідно до їх змісту, для отримання зазначеного статусу необхідно дотримання таких умов:

1. 1. Наявність інвалідності, отриманої внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

2. 2. Підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

Позивач надав відповідачу всі необхідні документи, які доводять наявність у нього права на отримання статусу та посвідчення «інвалід війни», а саме:

- посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідки до Акту огляду МСЕК, які доводять, що інвалідність позивачем була отримана саме внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи;

довідку, видану третьою особою (Управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації), як колишнім Штабом Цивільної оборони Київської області та органом МНС України, і яка підтверджує його участь у формуваннях ЦО під час виконання робіт з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Зазначені документи відповідачем до уваги не прийняті, тому просить:

визнати дії відповідача щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та видачі йому посвідчення інваліда війни неправомірними;

зобовязати відповідача видати йому посвідчення «інвалід війни» на підставі наданих ним документів;

звільнити позивача відповідно до п. 18 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від оплати державного мита. В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, відповідач в судове засідання не зявився, направив заяву, в якій просить слухати справу за відсутністю їх представника, позов не визнав повністю, представник третьої особи - Трунцев Г. В. позов визнав.

Відповідач направив письмове заперечення, де вказав, що згідно пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, залучені до складу

формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до розяснення МПСПУ від 05.11.2007 р. № 751/014/91-07 органи праці та соціального захисту населення встановлюють статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про залучення особи до формувань Цивільної оборони та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням службових обовязків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Довідка, видана Управлінням з питань надзвичайних ситуацій на підставі положення про Цивільну оборону СРСР, начальника ЦО СРСР, друкованих видань і не містить посилання на наказ чи розпорядження штабу Цивільної оборони колгоспу «XX партз»їзду», де в той час працював позивач.

Отже, виходячи з вищезазначених доводів, ОСОБА_1 не має права на отримання посвідчення інваліда війни (а.с. 39).

Заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивач повністю підтвердив позовні вимоги, викладені в заяві, представник третьої особи - Трунцев Г. В. їх не заперечує.

В судовому засіданні під час огляду Положення про управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області встановлено, що управління є юридичною особою та здійснює видачу посвідчень інвалідам війни.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні в судовому засіданні доказів в їх сукупності, які є у справі, суд приходить до наступного висновку.

Копією паспорта встановлено особу позивача (а.с. 8).

Згідно копії посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено.що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 1 (а.с. 9).

Згідно копії довідки Управління з питань надзвичайних ситуацій від 17 березня 2009 року № 01-08/232 та згідно витягу з протоколу засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань ЦО встановлено, що ОСОБА_1 брав участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування служби захисту тварин і рослин ЦО від колгоспу «XX партзїзд » с Іллінці Чорнобильського району і в період з 22 по 24 травня 1986 року був залучений до виконання заходів ЦО по відлову безгосподарних тварин та захоронению загинувши тварин (а.с. 10-11).

Згідно копії довідки сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря», копії маршрутного листа та копії трудової книжки (а.с. 27) встановлено, що ОСОБА_1 у період з 22 по 24 травня 1986 р. працював в колгоспі «XX партзїзд » Чорнобильського району Київської області в команді по вилову тварин, прибиранні території від загиблих тварин (а.с. 12-14).

Згідно копії листа Міністерства юстиції України від 18 грудня 2008 р. встановлено, що листи не є нормативно-правовими актами, тому можуть мати виключно розяснювальний та рекомендаційний характер. Встановлення нових правових норм листами є порушенням законодавства про державну реєстрацію (а.с. 15).

Згідно листів Міністерства праці та соціальної політики України від 31 жовтня 2005 року та від 02 листопада 2005 року підставою для встановлення статусу інваліда війни відповідно до п.9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " є посвідчення, категорія 1, та довідка, видана органами Міністерства з питань надзвичайних ситуацій у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (а.с. 18, 24).

Суд не приймає до уваги лист Міністерства праці та соціальної політики України від 5 листопада 2007 року № 751/014/91, оскільки він не є нормативним актом та суперечить нормі п.9 ч.2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ", конкретної заборони щодо неприйняття від потерпілих довідок про підтвердження участі в роботах по ЛНА на ЧАЕС у складі формувань ЦО не містить та носить інформативний характер (а.с. 41).

Згідно листа Управління з питань надзвичайних ситуацій та доданих матеріалів встановлено, що ОСОБА_1 був залучений до робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань ЦО (а.с. 49-72).

Згідно зі ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов позивача необхідно задовольнити повністю, так як в судовому засіданні доведено, що має місце неправомірне рішення відповідача щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни, оскільки норми чинного законодавства передбачають видачу довідки органами МНС України, яким є Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації, тому вбачається, що довідка, видана Управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації від 17 березня 2009 року, відповідає вимогам чинного законодавства, натомість, відмова відповідача позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення не грунтується на вимогах чинного законодавства.

Позивач на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито " звільнений від сплати судового збору в доход держави.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 4, 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ", Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни ", Постановою Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя ", ст. ст. 8, 9, 10, 11, 12, 17, 71, 86, 159, 160, 163, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЩ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа: УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ КИЇВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ на дії субєкту владних повноважень у сфері управлінської діяльності з вимогою вчинити певні дії - задоволити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу інваліда війни неправомірними.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області, ідентифікаційний код 20624042 надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та видати відповідне посвідчення.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня її складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.