Постанова № 1513862, 01.02.2008, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2008
Номер справи
2-а-5107/07
Номер документу
1513862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                       Cправа № 2-а – 5107 / 07

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                                     резолютивна

1 лютого 2008 року                                                                    м. Житомир                           

Житомирський              окружний            адміністративний             суд

в складі головуючого судді                     Хаюка С.М.

при секретарі судового засідання  Савчук Є.С.

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом  кредитної спілки „Амос” до державної податкової інспекції у м.Житомир про часткове  скасування  податкового повідомлення-рішення,

                                                             ВСТАНОВИВ:

У жовтні 207 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом і зазначає, що в серпні 2007 року працівниками відповідача була проведена  виїзна планова перевірка  з питань дотримання  ними вимог податкового законодавства за період з 21.06.2005 року по 30.06.2007 року.За результатами перевірки складено акт №4693/22/33555176 від 17.08.2007 року на підставі якого винесено  податкове повідомлення-рішення №0005231702/0 від 30.08.2007 року, яким за порушення п.п. 9.2.3 п.9 ст.9, пп. 4.2.9 та 4.2.12  п.4.2 ст.4 , п.7.1 ст.7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”  визначено суму податкового зобов”язання в розмірі 2621,91 грн. податку з доходів фізичних осіб, а саме : 873,97 грн. за основним платежем та 1747,94 грн. штрафних(фінансових) санкцій. З даним рішенням не погоджуються і просять скасувати його в частині порушення кредитною спілкою п.п. 9.2.3 п.9 ст.9, пп. 4.2.9 та 4.2.12  п.4.2 ст.4 , п.7.1 ст.7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”  , а саме застосування податкового зобов”язання на загальну суму 2407,47 грн., з яких 802,49 грн. основного платежу та 1604,98 грн. штрафних санкцій,мотивуючи тим ,що відповідно до Закону України „Про кредитні спілки”, внески(вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нараховані на такі кошти та пайові внески плата(проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності. З 1 січня 2005 року оподаткування виплат  процентів на пайові внески, а також на внески членів кредитних спілок на депозитні рахунки регулюються відповідно до п.7.2 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” , яка вступає в дію лише з 1.01.2010 року, а тому  вважають нарахування  податків на депозитні рахунки членів кредитної спілки безпідставним.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги повністю  з підства зазначених в заяві.

Представники відповідача позов не визнали надали письмові заперечення на обґрунтування своїх доводів.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку , що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав:

Із матеріалів справи вбачається, що  17 серпня 2007 року працівниками Державної податкової інспекції у м.Житомир була проведена планова виїзна перевірка кредитної спілки „Амос” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21.06.2005 року по 30.06.2007 року.

За результатами перевірки встановлено  порушення пункту 1.15 ст.1,пп. 4.2.9 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.8.1 ст.8, пп.9.2.3 п.9.2 ст.9, пп. 22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” (із змінами і доповненнями) №889-1У від 22.05.2003 року, в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань правильності утримання та своєчасного перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірі 873,97 грн.

На підставі акту перевірки №4693/22/33555176 від 17.08.2007 року  винесено податкове повідомлення –рішення  №0005231702/0 від 30.08.2007 року згідно якого  за порушення пункту 1.15 ст.1,пп. 4.2.9 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.8.1 ст.8, пп.9.2.3 п.9.2 ст.9, пп. 22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” (із змінами і доповненнями) №889-1У від 22.05.2003 року позивачу визначено суму податкового зобов”язання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 2621,91 грн., з яких 8723,97 грн. за основним платежем та 1747,94 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до вимог ст.1 Закону України „Про кредитні спілки”, який є спеціальним законом, що визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок та їх об”єднань, кредитна спілка – це прибуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об”єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванніта наданні фінансових послуг за рахунок об”єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілкак є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно приписів ч.1 ст. 23 Закону України „ Про кредитні спілки” внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Абзацом 1 ч.1 ст.21 зазначеного Закону передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов”язкові пойові та інші внески від членів спілки. Згідно абзацу 1 ч.2 ст.21 Закону кредитна спілка має право самостійно встановлювати, розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внескі (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.

Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України „Про кредитні спілки” нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При йьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється  на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що дохідність додаткових пайових членських  внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку дохідності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов”язкові пайові членські внески.

З аналізу норм Закону України „Про кредитні спілки” випливає, що відсоткі є платою, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески фізичних осіб – членів кредитної спілки.

Згідно п.7.2 статті 7 Закону України „Про податок на доходи фізичних осіб” зі змінами та доповненнями (надалі-Закон) ставка податку становить 5 відсотків від об”єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або тепозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); поцент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

З наведеного випливає, що термін „вклад (внесок)” використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.

Разом з тим, при застосуванні цієї норми слід також враховувати, що відповідно до п.п.22.1.4. пункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних дохрдів) на депозитний (ощадний) сертифікат на підпункти 9.2.1 і 9.2.2. пункту 9.2 статті 9 Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності  з 01.01.2010року.

Враховуючи, шо законодавець використовує термін „процент на вклад/внесок” як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/внески до кредитної спілки), з норми пп. 22.1.4 Закону випливає, що застосування положенняп.7.2. Закону на сьогодні призупинено і не застосовується.

Таку ж позицію можна простежити і у інших нормативних положеннях цього ж закону. Так, підпункт 4.2.12 п.4.2. ст.4 Закону встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідентів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.

Проте дію пп.4.2.12 п.4.2.ст.4 Закону зупинено у частині   включеня до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів), на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України від 23.12.2004 року № 2285-ІУ „Про державний бюджет України на 2005рік”.

Оскільки у наведеному вище пп.4.2.12 є посилання на п.4.3. цього ж Закону, тому при правозастосуванні цього положення слід враховувати також і положення, а точніше пп.4.3.5.п.4.3.ст. 4 Закону, бо саме це положення має стосунок до справи. Цей підпункт діяв до 01.01.2005року у старій редакції, відповідно до якої не включалися до складу загального місячного або річного оподаткування доходу суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються іншими неприбутковими організаціями і благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, окрім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів і пов”язаним з ними фізичними особами.

Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 01.07.2004року № 1958-ІУ були внесені зміни до пп. 4.3.5 п.4.3 ст. 4 Закону, а саме підпункт „в” після слів неприбутковими організаціями” доповнено словами „(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансовий установ)”. Але ці зміни згідно з Законом України „ Про внесення змін до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 01.07.2004року  № 1958 набувають чинності з 01.01.2005року.

З 01.01.2005року оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п.7.2. ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, що наводилися вище.

Стаття 9 Закону визначає оподаткування процентів, де у пп.9.2.1, пп. 9.2.2. п.9.2 даної статті зазначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяцяз таких нарахованих сплачених процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки , визначені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до пп. 9.2.2 Закону податковий агент, який нараховує проценти, надає податковий розрахунок загальної суми нарахованих процентів та загальної суми утриманих з них податків у складі податкової деклараціїз податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку. При цьому інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного (у тому числі карткового) рахунку фізичної особи, суми нарахованих на нього процентів, а також відомостей щодо такої фізичної особи – вкладника не надається.

У той же час, пп.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” в редакції Закону України від 01.07.2004року № 1958, зі змінами внесеними згідно з Законом Українивід 21.12.2004року № 2273-ІУ передбачено, що пп. 4.2.12 п.4.2 ст.4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподаткованого доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок ( у тому числі картковий рахунок) вклад до небанківських фінансових установзгідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний ощадний сертифікат та пп.9.2.1 в пп. 9.2.2 п.9.2 ст. 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010року.

З цих положень слідує, що до 01.01.2005 року виплата процентів на пайові членські внескита на внески (вклади) не оподатковувалася у зв”язку з тим, що кредитна спілка була на рівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільгипо нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п.7.2); п.7.2 у правозастосуванні пов”язаний з п.9.2., який відповідно до пп.22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 року; відповідно до пп. 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010року.       

Відповідно до Закону України”Про кредитні спілки”, „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 від 21.12.2000 року, „Про податок з доходів фізичних осіб”, керуючись ст. ст. 6,9,10,11, 70,71,94, 158 – 163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити повністю.

               Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення рішення державної податкової інспекції  у м.Житомир №000523702/0 від 30.08.2007 року в частині стягнення 2621,912407,47 грн. по податку  з доходів фізичних осіб, в тому числі : 802,49  грн. за основним платежем  та 1604,98 грн. штрафних санкцій.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду  набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

        Заява про апеляційне  оскарження постанови  та апеляційна скарга  може бути                               подана протягом 10 днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний  суд.Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання  заяви про апеляційне оскарження.Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою,яка її подає,до суду апеляційної інстанції

                              Суддя                                                                        Хаюк С.М.