Постанова № 15134254, 12.04.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
2270/3276/11
Номер документу
15134254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/3276/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,

при секретаріВарченко В.В.,

за участі:

представника позивача Войцехівського В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області в особі Нетішинського відділення до комунального підприємства Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" м. Нетішин Хмельницької області про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з відповідача кошти у рахунок погашення податкового боргу в розмірі 764920,47 грн., з рахунків відповідача, відкритих на момент ухвалення судового рішення та з тих, що будуть відкриті в обслуговуючих банках на момент його виконання і за рахунок готівки, що належить відповідачу.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідач як платник податків зобовязаний сплачувати їх своєчасно та в повному обсязі. Відповідач в порушення вимог закону допустив податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 764920,47 грн., який необхідно стягнути з нього на користь позивача в примусовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги повністю, пояснивши суду, що відповідач як платник податків внаслідок несвоєчасної сплати податків, допустив податковий борг в сумі 764920,47 грн., в тому числі основний платіж в сумі 583050,27 грн., і штрафні (фінансові) санкції в сумі 150560,84 грн.

Так як відповідач добровільно податковий борг не сплатив, його необхідно стягнути в примусовому порядку, шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Представник відповідача в судове засідання не зявився повторно, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, заяви про розгляд справи за його відсутності в суд не подав.

Судові засідання по розгляду справи призначались судом 17.03.2011 року, 30.03.2011 року та 12.04.2011 року.

Про причини неприбуття у судове засідання 17.03.2011 року представник відповідача суд взагалі не повідомив.

В судові засідання які відбулися 30.03.2011 року та 12.04.2011 року представником відповідача були направлені письмові клопотання в яких він просив суд відкласти розгляд справи, а саме: у першому випадку для проведення звірки розрахунків щодо податкового боргу і у другому випадку перебування відповідального працівника на амбулаторному лікуванні.

Суд вважає такі клопотання безпідставними, не підтвердженими жодними документами і відповідно неприбуття представника відповідача у судові засідання розцінює як такі, що відбулись без поважних причин.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності юридична особа виконавчим комітетом Нетішинської міської ради Хмельницької області 02.07.2007 року за № 1 672 120 0000 000305 та відповідно до ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» є платником податків, зборів та обовязкових платежів і зобовязаний їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», від 21.12.2000 року № 2181-3 передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Як зазначено у п. п. 4.1.1, 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» п. п. 4.2.2 п. 4.2, а також п. 4.3 ст. 4, тобто визначення податкового зобовязання контролюючим органом та за непрямими методами, та зобовязаний подати податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податковим боргом відповідно до п.1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-3, визнається податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму такого зобовязання.

Сума податкового боргу відповідача вважається узгодженою відповідно із вимогами п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так як податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або в судовому порядку. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобовязаний подати нову декларацію, що містить виправлені показники.

Згідно розрахунку позовних вимог з податку на додану вартість загальна сума податкового боргу становить 764920,47 грн., в тому числі основний платіж в сумі 583050,27 грн., і штрафні (фінансові) санкції в сумі 150560,84 грн.

Податковий борг по основному платежу в сумі 583050,27 грн., виник в звязку з тим, що відповідач подав податкові декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 року № 13125 від 20.10.2010 року, за жовтень 2010 року № 14765 від 18.11.2010 року, за листопад 2010 року № 15280 від 17.12.2010 року, за грудень 2010 року № 17564 від 20.01.2011 року на загальну суму 642841 грн., і сплатив основний платіж по податку частково в сумі 59790,73 грн.

Виходячи із викладеного суд приходить до висновку, що податкові зобовязання, самостійно визначені платником податків у податкових деклараціях, вважаються узгодженими з дня подання таких податкових декларацій, тобто є податковим боргом.

Крім того у загальну суму податкового боргу по податку на додану вартість входять штрафні (фінансові) санкції в сумі 150560,84 грн.

Посадовими особами податкового органу було проведені невиїзні документальні перевірки відповідача з питань своєчасності сплати податку на додану вартість.

За результатами перевірок складений акти:

1. про результати невиїзної документальної перевірки від 08.10.2010 року № 1345/15/31345419, в якому зазначено, що відповідачем в порушення п. п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» проводилась несвоєчасна сплата податку на додану на додану вартість за лютий 2010 року-термін сплати 30 березня 2010 року, і за березень 2010 року-термін сплати 30 квітня 2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення від 18 жовтня 2010 року № 0002631500/0/10165 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 115135,11 грн.

2. про результати невиїзної документальної перевірки від 05.11.2010 року № 1527/15/31345419, в якому зазначено, що відповідачем в порушення п. п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» проводилась несвоєчасна сплата податку на додану на додану вартість за березень 2010 року-термін сплати 30 квітня 2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення від 08 листопада 2010 року № 0003011500/0/11103 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 22098,49 грн.

3. про результати невиїзної документальної перевірки від 13.12.2010 року № 1809/15/31345419, в якому зазначено, що відповідачем в порушення п. п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» проводилась несвоєчасна сплата податку на додану на додану вартість за березень 2010 року-термін сплати 30 квітня 2010 року і за квітень 2010 року-термін сплати 30 травня 2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення від 13 грудня 2010 року № 0003511500/0/12584 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 45143,82 грн.

4. про результати невиїзної документальної перевірки від 10.01.2011 року № 14/15-31345419, в якому зазначено, що відповідачем в порушення п. п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» проводилась несвоєчасна сплата податку на додану на додану вартість за квітень 2010 року-термін сплати 30 травня 2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення від 11 січня 2011 року № 0000071500/0/272 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 13422,01 грн.

Згідно п. п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого у п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Виходячи із вказаних норм Закону суд приходить до висновку, що позивач зобовязаний був своєчасно сплатити узгоджену суму податкового зобовязання по податку на додану вартість, але не зробив цього.

У строки визначені ч. 1 п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідач в порушення своїх обовязків не сплатив суми нарахованого податкового зобовязання по податку на додану вартість, зазначені у поданих ним податкових деклараціях, тобто протягом десяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем відповідного граничного строку, передбаченого п. п. 4.1.4 п. п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. п. 1.4 та 1.5 ст. 1 Закону України № 2181-3 встановлено, що штрафна санкція це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобовязання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у звязку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Згідно п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Сума штрафних (фінансових) санкцій по земельному податку являється також узгодженою, так як відповідач не оскаржив у судовому порядку прийняті податкові повідомлення - рішення від 18 жовтня 2010 року № 0002631500/0/10165 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 115135,11 грн., від 08 листопада 2010 року № 0003011500/0/11103 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 22098,49 грн., від 13 грудня 2010 року № 0003511500/0/12584 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 45143,82 грн., від 11 січня 2011 року № 0000071500/0/272 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 13422,01 грн.

Відповідно до п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем відповідачу направлено податкові вимоги про сплату узгоджених сум податкових зобовязань.

Пунктом 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Також відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Так як відповідачем не сплачена сума податкового боргу в розмірі 764920,47 грн., в тому числі основний борг в сумі 583050,27 грн., і штрафні (фінансові) санкції в сумі 150560,84 грн., суд вважає за необхідне стягнути його в примусовому порядку, задовольнивши позов повністю.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 1, 4, 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути із комунального підприємства Нетішинської міської ради «Житлово-комунальне обєднання» м. Нетішин Хмельницької області на користь Славутської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області в особі Нетішинського відділення податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 764920,47 грн., (сімсот шістдесят чотири тисячі девятсот двадцять гривень сорок сім копійок) в тому числі основний борг в сумі 583050,27 грн., і штрафні (фінансові) санкції в сумі 150560,84 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2011 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський