Cправа № 2а-0770/572/11
Ряд стат. звіту № 8.1.5
Код - 06
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2011 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Большакової О.О.,
при секретарі судового засідання Садовніковій В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План»про стягнення податкового боргу,-
встановив:
17 лютого 2011 року Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План» податкового боргу за платежем 5013050101 «земельний податок з юридичних осіб»у розмірі 60260 гривень 25 копійок (в тому числі пені в сумі 871 гривень 18 копійок).
Позивач позовні вимоги підтримав, подав суду до початку судового засідання письмову заяву про розгляд справи за наявними у справі матеріалами за відсутності представника позивача.
Відповідач в судове засідання повторно не зявився, належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи за юридичною адресою за сім днів до початку розгляду справи. Відповідач заяви про відкладення слухання справи не подав, про причини неявки суду не повідомив. Письмових заперечень щодо задоволення позовних вимог до суду не надійшло.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.01.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест - План" внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та зареєстроване за адресою: Закарпатська область, місто Ужгород, Словянська набережна, будинок 31.
Згідно відомостей наданих Головним управлінням статистики у Закарпатській області від 17.01.2011 року Відповідач станом на 01.02.2011 року значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств, установ та організацій України із відповідним кодом ЄДРПОУ - 34747861.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест - План»є платником податків і зборів, що підтверджується копією наявної в матеріалах справи Довідки про взяття на облік як платника податків від №26/9/29-015 від 26.01.2011 року.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про плату за землю»втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо своєчасної сплати суми податкового зобовязання, зазначеного у самостійно поданій відповідачем податковій декларації виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України «Про плату за землю».
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. У відповідності статті 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535/ХІІ (що діяв у період виникнення боргу), використання землі є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до статті 14 вказаного Закону, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Відповідно до зазначеного, Відповідач самостійно задекларував податкове зобов'язання по земельному податку шляхом подання до інспекції:
- звітного податкового розрахунку земельного податку на 2010 року (№514 від 01.02.2010 року) у загальній сумі 165703 гривень 10 копійок (в тому числі за січень - грудень 2010 року помісячно);
- уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2010 року (№ 3613 від 18.03.2010 року), відповідно до якого сума податку, яка зменшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки складає 15592 гривень 95 копійок (в тому числі за лютий - грудень місяці 2010 року);
- податкового розрахунку земельного податку на 2010 року (№15649 від 17.06.2010 року), відповідно до якого сума податку, яка зменшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки складає 42139 гривень 72 копійок (в тому числі за червень - грудень місяці 2010 року помісячно).
Вищенаведені суми земельного податку, самостійно задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвест -План»були рознесені (помісячно) по обліковій картці Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План»- «земельний податок з юридичних осіб»на 2010 рік.
Статтею 17 Закону України "Про плату за землю" (що діяв у період виникнення боргу) встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В порушення вищенаведеного Відповідач сплачував орендну плату не своєчасно та не в повному обсязі.
Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв у період виникнення боргу) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією у Закарпатській області 17.09.2010 року було проведено документальну невиїзну перевірку по питанню дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з «земельного податку»Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План».
Перевіркою встановлено, що в порушення пп. 5.3.1 п.5.3. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв у період виникнення боргу) Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвест - План»сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання в розмірі 16567 гривень 89 копійок із запізненням від 14 до 61 календарних днів.
В результаті виявлено порушення складено акт від 17.09.2010 року №260/15-0.
На основі вищевказаного акту перевірки Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією у Закарпатській області було винесено: податкове повідомлення - рішення від 25.10.2010 року №0007011503/0/4906/10/15-04, загальна сума податкового зобов'язання, відповідно до якого за платежем «земельний податок з юридичних осіб»складає 1487 гривень 50 копійок; податкове повідомлення - рішення від 25.10.2010 року №0007021503/0/4907/10/15-04, загальна сума податкового зобов'язання відповідно до якого за платежем «земельний податок з юридичних осіб»складає 913 гривень 04 копійок.
Дані податкові повідомлення - рішення були направлені на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест -План»»рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, однак лист повернувся з відміткою відділу поштового зв'язку "у зв'язку з закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних санкцій (затверджений наказом ДПА України від 21.06.01р. та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.07.01р.) податкові повідомлення-рішення: від 25.10.2010 року №0007011503/0/4906/10/15-04, від 25.10.2010 року №0007021503/0/4907/10/15-04 розміщені на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт № 12/15-0 від 30.11.2010 року.
Вищевказані податкові повідомлення - рішення боржником не оскаржувались ні в адміністративному, а ні судовому порядку, отже вони є узгодженими відповідно до ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ЇЇІ.
Відповідно до п. п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(що діяв у період виникнення боргу) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-III на адресу Відповідача було направлено податкову вимогу № 1/169 від 05.07.2010 року та податкову вимогу №2/295 від 05.11.2010 року, однак листи повернулися з відміткою відділу поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".
У зв'язку з неможливістю вручити податкову вимогу № 1/169 від 05.07.2010 року та податкову вимогу №2/295 від 05.11.2010р. Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією відповідно до пп. 6.2.4 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-III дані податкові вимоги були розміщені на дошці податкових повідомлень, що підтверджується актами (від 29.09.2010 року та від 15.12.2010 року) про розміщення податкових вимог на дошку податкових повідомлень.
Вищевказані податкові вимоги Відповідачем не були погашені.
Отже, загальна заборгованість підприємства станом на 31.01.2011 року є непогашеною і становить 60260 гривень 25 копійок, яка підтверджена матеріалами справи, а саме: розрахунком податкового боргу відповідача станом на 31.01.2011 року, копією облікової картки платника станом на 31.12.2010 року, копією облікової картки платника станом на 31.01.2011 року, копією податкового розрахунку земельного податку № 514, копією податкового розрахунку земельного податку № 3613, копією податкового розрахунку земельного податку № 315649, копією акту перевірки № 260/15-0 від 17.09.2010 року, копією корінця податкового повідомлення рішення від 25.10.2010 року №0007011503/0/4906/10/15-04, копією корінця податкового повідомлення рішення від 25.10.2010 року №0007021503/0/4907/10/15-04, копією першої податкової вимоги форми “Ю1” № 1/168 від 05.07.2010 року та копією другої податкової вимоги форми “Ю2” № 2/295 від 05.11.2010 року.
Згідно зі ст. 27 Закону України "Про плату за землю" (що діяв у період виникнення боргу) до компетенції органів державної податкової служби відноситься здійснення контролю за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, якою передбачені обов'язки платника податків, одним із обов'язків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим. Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, податкові зобовязання є узгодженими, але не виконаними, що є підставою для стягнення коштів до бюджету.
Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План»про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест - План»(Закарпатська область, м. Ужгород, Словянська набережна, 31, ідентифікаційний номер 34747861) податковий борг за платежем 5013050101 «земельний податок з юридичних осіб»у розмірі 60260 (шістдесят тисяч двісті шістдесят) гривень 25 (двадцять пять) копійок (в тому числі пені в сумі 871 (вісімсот сімдесят одну) гривню 18 (вісімнадцять) копійок).
Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку не було подано.
Головуюча О.О. Большакова