Постанова № 15127584, 04.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.04.2011
Номер справи
2а-3065/11/0170
Номер документу
15127584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2011 р. Справа №2а-3065/11/0170 (10:11) м.Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Сусловій Є.О., за участю представника позивача Альохіної Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської обєднаної державної податкової інспекції в АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро»

про стягнення,

Суть спору: Джанкойська обєднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 136866,16 гривень,у т.ч.:

-91916,88 гривень на рахунок № 33216812700115, місцевий бюджет Джанкойського району Яснополянської сільської ради, код платежу: 13050200 УДК в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026 ЄДРПОУ 34740824;

-44949,28 гривень на рахунок № 33210812700111, місцевий бюджет Джанкойського району Цілинної сільської ради, код платежу: 13050200 УДК в АР Крим м.Сімферополь МФО 824026 ЄДРПОУ 34740824.

Ухвалами суду від 17.03.2011 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, пояснила, що відповідачем 26.06.2009 року за вх.№ 11737доДжанкойської ОДПІ була подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 р. (за земельну ділянку, орендовану за договором від 07.04.2009 року № 21/ц) та за вх. № 11735 податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік (за земельну ділянку,орендовану по договору від 07.04.2009 року № 22/яс).

Представник позивача зазначила, що податкові зобовязання, зазначені ТОВ «Джанкой Агро» у податкових деклараціях, сплачені у повному обсязі у встановлені строки не були, що тягне за собою недопоступлення коштів до місцевого бюджету.

Представник позивача пояснила, що за підприємством рахується борг з орендної плати за землю, визначеної у податкових деклараціях за 2009 рік на загальну суму 136866,16 гривень.: у тому числі № 11735 у сумі 91916,88 гривень, № 11737 у сумі 44949,28 гривень.

Представник позивача зазначила, що Джанкойською ОДПІ направлялися перша та друга податкові вимоги: № 1/154 від 02.07.2009 року та №2/184 від 13.08.2009 року, однак, до теперішнього часу відповідач сплату боргу не здійснив.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи через ЗМІ.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Джанкойська обєднана державна податкова інспекція в АР Крим у відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро», під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 07.07.2008 року Джанкойською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №147962, Довідкою з ЄДРПОУ серії АБ № 049557 від 09.07.08 року, Довідкою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 08.02.2011 року.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у Джанкойській ОДПІ в АРК, відповідно до договору оренди земельної ділянки № 21/ц від 07.04.2009 року та договору оренди земельної ділянки № 22/яс від 07.04.2009 року.

Таким чином, відповідач є орендарем земельної ділянки, платником орендної плати за землі комунальної власності, та зобовязаний у строки, встановлені Законом України «Про плату за землю» (в редакції на час подання звітності) подавати до Джанкойської ОДПІ в АРК податкову звітність та вчасно сплачувати орендну плату.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Судом встановлено, що відповідно до п.9 договору оренди земельної ділянки № 21/ц від 07.04.2009 року та п.9 договору оренди земельної ділянки № 22/яс від 07.04.2009 року орендна плата вноситься орендарем один раз на рік або щомісячно.

Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» до Джанкойської ОДПІ надало податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік № 11737 від 26.06.2009 року (за земельну ділянку, орендовану за договором від 07.04.2009 року № 21/ц) із зазначенням суми податкового зобовязання за травень грудень 2009 року в розмірі 44949,28 гривень (5618,66 гривень щомісячно).

26.06.2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» до Джанкойської ОДПІ надало податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік № 11735 (за земельну ділянку,орендовану за договором від 07.04.2009 року № 22/яс) із зазначенням суми податкового зобовязання за травень грудень 2009 року в розмірі 91916,88 гривень (11489,61 гривень щомісячно).

Згідно абзацу «а» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем не погашена сума податкового зобов`язання з орендної плати за землю в розмірі 136866,16 гривень:

-в розмірі 44949,28 гривень згідно податкової декларації №11737 від 26.06.2009 року орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік;

-в розмірі 91916,88 гривень згідно податкової декларації № 11735 від 26.06.2009 року орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення надсилаються податкові вимоги.

Судом встановлено, що 02.07.2009 року Джанкойською ОДПІ в АРК на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога №1/154, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 17108,27 гривень, яка направлена на адресу відповідача, однак, ним не отримана у звязку з поверненням кореспонденції.

Судом встановлено, що 13.07.2009 року перша податкова вимога №1/154 від 02.07.2009 року була розміщена на дошці обяв, що підтверджується актом № 116/24-0 від 14.07.2009 року, отже, вважається врученим 13.07.2009 року.

13.08.2009 року Джанкойською ОДПІ в АРК на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога № 2/184, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 34386,54 гривень, яка направлена на адресу відповідача, однак, ним не отримана у звязку з поверненням кореспонденції.

08.09.2009 року перша податкова вимога №2/184 від 13.08.2009 року була розміщена на дошці обяв, що підтверджується актом № 122/24-0 від 28.08.2009 року, отже, вважається врученим 08.09.2009 року.

28.08.2009 року Джанкойською ОДПІ прийнято рішення № 10/24-0 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового органу.

Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Таким чином, станом на день розгляду справи заборгованість Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» з орендної плати за землю складає 136866,16 гривень.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати Товариством з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» у встановлені Законом України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) порядку та строки орендної плати за землю, є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Приймаючи до уваги, що заборгованість у розмірі 136866,16 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро» до бюджету заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 136866,16 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро», у т.ч.: 91916,88 гривень на рахунок № 33216812700115, місцевий бюджет Джанкойського району Яснополянської сільської ради, код платежу: 13050200 УДК в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026 ЄДРПОУ 34740824; 44949,28 гривень на рахунок № 33210812700111, місцевий бюджет Джанкойського району Цілинної сільської ради, код платежу: 13050200 УДК в АР Крим м.Сімферополь МФО 824026 ЄДРПОУ 34740824.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

В судовому засіданні 04.04.2011 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, постанова в повному обсязі складена 11.04.2011 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро», юридична адреса: 96130, АР Крим, Джанкойський район, с.Цілинне, вул.Калініна, буд.2А, код ЄДРПОУ 35963385, до бюджету заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 136866,16 гривень, з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Джанкой Агро»,у т.ч.:

-91916,88 гривень на рахунок № 33216812700115, місцевий бюджет Джанкойського району Яснополянської сільської ради, код платежу: 13050200 УДК в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026 ЄДРПОУ 34740824;

-44949,28 гривень на рахунок № 33210812700111, місцевий бюджет Джанкойського району Цілинної сільської ради, код платежу: 13050200 УДК в АР Крим м.Сімферополь МФО 824026 ЄДРПОУ 34740824.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.