ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 березня 2011 р. Справа №2а-13678/10/11/0170 о 15 годині 09 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю
представника позивача ОСОБА_1, дов. №15 від 18.01.2011р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
Малого приватного підприємства "Аттік-Буд"
до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим
про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Суть спору: Мале приватне підприємство "Аттік-Буд" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000522301/0 від 30.04.2010р., №0000522301/1 від 28.05.2010р., №0000522301/2 від 09.08.2010р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем всупереч вимог діючого законодавства винесені оскаржувані податкові повідомлення рішення про визначення суми податкового зобовязання із земельного податку, оскільки позивач не був ані фактичним користувачем земельної ділянки, ані користувачем у розумінні Земельного кодексу України у звязку із тим, що договір оренди землі не пройшов державної реєстрації у органах Держкомзему, а відтак не є укладеним.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності. Згідно письмових заперечень, підставою для нарахування земельного податку стали дані державного земельного кадастру, згідно яких у державній статистичній звітності (№№6-зем, 6а-зем, 6-б-зем, 2-зем) МПП «Аттік-Буд» включений як землекористувач з присвоєнням земельній ділянці кадастрового номеру 0111200000:01:013:0819. Оскільки позивач на підставі рішення Керченської міської ради та присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці набув право користування земельною ділянкою, то до вступу в силу договору оренди земельної ділянки він є платником податку на землю, а після державної реєстрації договору оренди позивач стане платником орендної плати за землю.
Вислухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Мале приватне підприємство «Аттік Буд» зареєстроване виконавчим комітетом Керченської міської ради 11.03.2001р., про що свідчить копія Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №641861 (а.с.13).
Згідно довідки ЄДРПОУ №050862 від 06.03.2008р. основними видами діяльності позивача за КВЕД є будівництво будівель, будівництво інших споруд, монтаж та встановлення збірних конструкцій, діяльність автомобільного вантажного транспорту, діяльність у сфері інжинірингу (а.с.14).
Рішенням Керченської міської ради від 08.08.2008р. МПП «Аттік-Буд» передано в оренду строк на 49 років земельну ділянку загальною площею 1,1212га для будівництва та обслуговування комплексу багатоквартирних житлових будинків в районі вул. Суворова в м. Керч. Затверджено розмір орендної плати МПП «Аттік-Буд» за земельну ділянку в сумі 75277,37грн. на рік згідно додатку до рішення від 08.08.2008р. (а.с.38 - 39).
Між Керченською міською радою та МПП «Аттік-Буд» укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування комплексу багатоквартирних житлових будинків, що знаходяться у районі вул. Суворова, у м. Керчі згідно із рішенням 35 сесії Керченської міської ради АР Крим 5 скликання від 08.08.2008р., загальною площею 1,1212га. Договір укладено на 49 років (а.с.80-82).
15.04.2010р. посадовою особою ДПІ в м. Керчі проведено невиїзну документальну перевірку МПП «Аттік-Буд» з питань дотримання Закону України «Про плату за землю» за період з 08.08.2008р. до 30.06.2009р., в результаті якої складено акт №530/23-1/31331647 від 16.04.2010р. (а.с.35-36)
Актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог ст.ст. 13-15 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податку на землю у розмірі 24436,41грн., у тому числі за серпень 2008р. 1618,87грн., вересень 2008р. 2091,04грн., жовтень 2008р. 2091,04грн., листопад 2008р. 2091,04грн., грудень 2008р.- 2091,03грн., січень 2009р. 2408,90грн., лютий 2009р. 2408,90грн., березень 2009р. 2408,90грн., квітень 2009р. 2408,90грн., травень 2009р. 2408,90грн., червень 2009р. 2408,89грн.; п.п.4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме ненадання у встановлені законодавством терміни звітності з податку на землю.
На підставі акту перевірки від 16.04.2010р. відповідачем винесено податкове повідомлення рішення №0000522301/0 від 30.04.2010р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 36994,63грн., з яких: 24436,41грн. за основним платежем, 12558,22грн. за штрафними санкціями (а.с.37).
За результатами розгляду первинної скарги рішенням ДПІ в м. Керчі за вих. №11575/10/25-0 від 28.05.2010р., податкове повідомлення рішення №0000522301/0 від 30.04.2010р. залишено без змін, скаргу без задоволення (а.с.32-33).
На підставі акту перевірки від 16.04.2010р., рішення №11575/10/25-0 від 28.05.2010р. про результати розгляду первинної скарги, відповідачем винесено податкове повідомлення рішення №0000522301/1 від 28.05.2010р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 36994,63грн., з яких: 24436,41грн. за основним платежем, 12558,22грн. за штрафними санкціями (а.с.31).
За результатами розгляду повторної скарги рішенням ДПА в АР Крим за вих. №1762/10/25-023 від 03.08.2010р. податкове повідомлення рішення №0000522301/0 від 30.04.2010р. (№0000522301/1 від28.05.2010р.), рішення ДПІ в м. Керчі АР Крим від 28.05.2010р. №11575/10/25-0 залишені без змін, скаргу без задоволення (а.с.25-27).
На підставі акту перевірки від 16.04.2010р., рішення №1762/10/25-0 від 03.08.2010р. про результати розгляду повторної скарги, відповідачем винесено податкове повідомлення рішення №0000522301/2 від 09.08.2010р. (а.с.24).
За результатами розгляду повторної скарги рішенням ДПА України за вих. №10638/6/25-0215 від 13.10.2010р. податкове повідомлення рішення №0000522301/0 від 30.04.2010р., рішення ДПА в АР Крим від 03.08.2010р. за №1762/10/25-023 залишені без змін, скарга без задоволення (а.с.18-19).
На підставі акту перевірки від 16.04.2010р., рішення про результати розгляду повторної скарги №10638/6/25-0215 від 13.10.2010р., відповідачем винесено податкове повідомлення рішення №0000522301/3 від 21.10.2010р. (зворотній бік а.с.104).
Не погодившись із такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII (тут і далі в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Закон України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями (тут і далі в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України «Про плату за землю»).
Відповідно до статті 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно до ст. 15 Закону України «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 Земельного кодексу України).
Із системного аналізу вищенаведених норм випливає, що землекористувач повинен сплачувати земельний податок або орендну плату за земельні ділянки з моменту державної реєстрації відповідних прав. Крім того, землекористувач повинен сплачувати земельний податок і в тому випадку, якщо відповідне право не зареєстровано, але він дійсно користується відповідною земельною ділянкою.
Як вбачається із матеріалів справи, державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладений між Керченською міською радою та МПП «Аттік-Буд» проведено 14.10.2010р., про що Керченським міським відділом КРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» при Держкомземі України у Державному реєстрі земель вчинено запис №041000800095 (зворотній бік а.с.82).
З наведеного випливає, що обовязок з орендної плати за земельні ділянки у позивача виник з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, а саме з 14.10.2010р.
Щодо сплати позивачем земельного податку за період з моменту прийняття Керченською міською радою рішення від 08.08.2008р. до червня 2009р. (період за який позивачу визначено податкове зобовязання із земельного податку) суд зазначає, що висновки про обовязок сплати позивачем земельного податку за цей період є лист Відділу Держкомзему в м. Керч АРК від 25.02.2010р. вих.№98/01-9 відповідно до якого за даними державного земельного кадастру вищезазначена земельна ділянка передана в оренду позивачу строком на 49років на підставі вищезазначеного рішення ради. Крім того, згідно даного листа земельній ділянці привласнено кадастровий №0111200000:01:013:0819. При цьому Відділ Держкомзему в м. Керч АРК у листі зазначає, що дані про передачу в оренду позивачу зазначеної земельної ділянки були враховані у державній статистичній звітності по кількості обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) станом на 01.01.2009р. (а.с.112).
Згідно ч.1 ст.193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ч.1 ст.202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Як вбачається із листа Відділу Держкомзему в м. Керч АРК від 25.02.2010р. вих.№98/01-9 в ньому не зазначено відомості про державну реєстрацію договору оренди між позивачем та Керченською міською радою на зазначену земельну ділянку.
Таким чином, із зазначеного листа не випливає, що за позивачем у перевіряємому періоді було зареєстровано будь яке право на дану земельну ділянку. Крім того, листом підтверджено факт наявності даних про зазначену земельну ділянку тільки станом на 01.01.2009р., тоді як відповідач нарахував позивачу земельний податок з 08.08.2008р. до червня 2009р.
Лист Відділу Держкомзему в м. Керч АРК суперечить іншим обставинам справи, зокрема договору оренди земельної ділянки, оригінал якого досліджено судом у судовому засіданні, оскільки датою реєстрації договору є 14.10.2010р., а відтак земельна ділянка передана в оренду саме з цієї дати, а отже висновок Відділу Держкомзему в м. Керч АРК, викладений у вищезазначеному листі, щодо передачі в оренду позивачу земельної ділянки, не відповідає фактичним обставинам справи.
Частиною 2 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав доказів того, що позивач протягом 2008, 2009років користувався земельною ділянкою площею 1,1212га. яка передана йому за договором оренди від 14.10.2010р.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач діяв необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, у звязку із чим, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000522301/0 від 30.04.2010р., №0000522301/1 від 28.05.2010р., №0000522301/2 від 09.08.2010р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
В свою чергу, частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим№0000522301/0 від 30.04.2010р., №0000522301/1 від 28.05.2010р., №0000522301/2 від 09.08.2010р., без вимоги про визнання протиправним податкового повідомлення рішення №0000522301/3 від 21.10.2010р.
Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне також, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення №0000522301/3 від 21.10.2010р.
Під час судового засідання, яке відбулось 17.03.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 22.03.2011 р.
Керуючись ст.ст. 122, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим№0000522301/0 від 30.04.2010р., №0000522301/1 від 28.05.2010р., №0000522301/2 від 09.08.2010р., №0000522301/3 від 21.10.2010р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Малого приватного підприємства "Аттік-Буд" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.