Постанова № 15127250, 07.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
2а-1129/11/13/0170
Номер документу
15127250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 квітня 2011 р. Справа №2а-1129/11/13/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., при секретарі Барабановій А.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

до Кримського Республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя"

про стягнення заборгованості у сумі 58408,00 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність №41 від 21.06.2010,

від відповідача - не з'явився.

Обставини справи: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Кримського Республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" про стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 58408,00 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.01.2011 відкрите провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові.

Відповідач у судове засідання 07.04.2011 не з’явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд спраив за його відсутністю.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках—коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Судом встановлено, що Кримське Республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" зареєстроване рішенням виконавчого комітету Джанкойської міської ради АРК від 07.09.2004р. як юридичну особу, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов’язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов’язки і відповідальність платників встановлені Законом України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. №1251-ХІІ.

Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування”, платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов’язок сплачувати податки і збори.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач являється суб’єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181 –ІІІ (надалі - Закон №2181).

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання - це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.п.1.3. ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Пунктом 4.1 статті 4 даного Закону встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

Судом з’ясовано, що відповідач самостійно задекларував податкові зобов’язання з ПДВ у податковій декларацій за жовтень 2010- 58408,00грн.

Відповідно до 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Пункт 5.4.1. статті 5 Закону №2181 встановлює, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Судом встановлено, що відповідач не сплатив суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість за листопад 2010 у сумі 58408,00грн.

Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).

На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/38 від 26.10.2001, що вручена 06.11.2001 (згідно з відміткою на корінці вимоги), та друга податкова вимога №2/213 від 12.12.2001 р., що згідно з відміткою на корінці вимоги вручена 17.12.2001 року . Суд також зазначає, що діючим законодавством не передбачено направлення платнику податків нових податкових вимог у випадку збільшення (зменшення) суми податкового боргу у наступних податкових (звітних) періодах до повного його погашення. Так, згідно з п.6.6 ст.6 Закону №21841 у разі коли нарахована сума податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення або податкові вимоги не відкликаються, а на суму такого збільшення надсилається окреме податкове повідомлення. Донарахована сума податкового зобов'язання, визначена у такому окремому податковому повідомленні, повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, передбаченою статтею 5 цього Закону, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання.

У зв’язку з викладеним суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено застосування позивачем заходів досудового стягнення сум податкового боргу, передбачених статтею 6 Закону №2181.

Суд вважає неспроможними заперечення відповідача проти позову з цих підстав, що підприємство відповідача є державним підприємством та усе майно підприємства є цілісним майновим комплексом, що не підлягає приватизації і знаходиться у власності АРК, оскільки чинним законодавством не встановлено пільги чи особливого порядку щодо стягнення податкової заборгованості підприємств, які відносяться чи мають частку державної власності.

Суд зазначає, що сплата податків та зборів це обов’язок кожного платника податку, встановленій Конституцією та законами України.

Суд вважає, що включення відповідача до Переліку майнових комплексів, підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, що належать Автономній Республіці Крим, які не підлягають приватизації і знаходяться у сфері управління міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим, затверджений Постановою Верховної Ради АР Крим від 15.03.2000 року №984-2/2000, не звільняє його від обов’язку щодо сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) та не позбавляє органи державної податкової служби (зокрема, Джанкойську ОДПІ АР Крим) на подання до суду позовів про стягнення податкової заборгованості з відповідача.

Згідно з п.11.1 ст.11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає податкового боргу у строки, встановлені цим Законом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.

Суд зазначає, що позивачем не заявлена вимога про звернення стягнення на активи відповідача, зокрема, на цілісний майновий комплекс.

Суд звертає увагу представника відповідача, що діючим законодавством не встановлено заборони стягнення податкової заборгованості на підставі рішень (постанов) судів з підприємств, що не підлягають приватизації. Відповідачем не надано правового та нормативного обґрунтування на підтвердження не можливості стягнення податкового боргу з відповідача. Суд вважає, що правова позиція відповідача суперечить конституційним нормам, порушує принцип рівності перед законом та судом.

Суд зазначає, що ні суд, ні податковий орган не встановлює порядок примусового виконання судового рішення про стягнення заборгованості за рахунок цілісного майнового комплексу, яке знаходиться на балансі відповідача, оскільки визначення порядку та способу виконання рішення суду відноситься до компетенції органів державної виконавчої служби, передбаченої Законом України “Про виконавче провадження”. Суд зазначає, що відсутність коштів, майна, на яке може бути накладень арешт, та яке може бути реалізоване для задоволення вимог кредиторів, а також іншого майна у боржника є підставою для закриття виконавчого провадження, а не для відмови у задоволенні позову.

Таким чином, посилання відповідача на неможливість приватизації майна суд не приймає до уваги, оскільки ця обставина не звільняє від сплати податків, а також не позбавляє податковий орган права на судовий захист –звернення до суду з позовом про примусове стягнення заборгованості з податку на додану вартість.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості з ПДВ в сумі 58408,00 грн. суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судом встановлено, що на момент певних обставин, що є предметом судового розгляду, діяли наступні Закони України: Закон України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 №1251-XII, Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-Ш (надалі –Закон 2181), Закон України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 №167/97-ВР (надалі –Закон про ПДВ). Вказані Закони втратили чинність з моменту набрання чинності Податковим кодексом України з 01.01.2011.

Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.

судом встановлено, що відповідач має розрахункові розрахунки, яки відкриті у банківських установах. таки чином суд вважає можливим звернути стягнення податкового боргу на грошові активи у банку:

- МФО 384674, банк: Кримська філія АБ "Експрес-Банк" м. Сімферополь, р/р 26007070085 (українська гривня);

- МФО 384481, банк: КФ ПАТ " Інпромбанк" у м. Феодосії, р/р 260090135526, тип рахунку- розрахунковий (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ, р/р 26000303362577, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26000305328243 , тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324485, банк: ВАТ "ЄБРЗ" м. Сімферополь, р/р 26001252293102 (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26001304328243, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ, р/р 26002301362577, тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26002303328243, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26003302328243 , тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 351607, банк: ПАТ "Банк "Гранат", р/р 26003811397911, тип рахунку- розрахунковий (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26004301328243 , тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ АР Крим, р/р 26008305362577, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 384436, банк: Кримське РУПАТКБ " Приватбанк" м. Сімферополь, р/р 26008326688001 (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ АР Крим, р/р 26009304362577 , тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26040309328243, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ АР Крим, р/р 26048309362577 , тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 384436, банк: Кримське РУПАТКБ " Приватбанк" м. Сімферополь, р/р 26064326688001 (українська гривня);

- МФО 824026, банк: ГУ ДК України в АР Крим, м. Сімферополь, р/р 37127664348100 (українська гривня);

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Стягнути з Кримського Республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя"(96100, АР Крим, м. Джанкой, вул. Совєтська, буд. 15-а, ЄДРПОУ 03348100;

- МФО 384674, банк: Кримська філія АБ "Експрес-Банк" м. Сімферополь, р/р 26007070085 (українська гривня);

- МФО 384481, банк: КФ ПАТ " Інпромбанк" у м. Феодосії, р/р 260090135526, тип рахунку- розрахунковий (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ, р/р 26000303362577, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26000305328243 , тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324485, банк: ВАТ "ЄБРЗ" м. Сімферополь, р/р 26001252293102 (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26001304328243, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ, р/р 26002301362577, тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26002303328243, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26003302328243 , тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 351607, банк: ПАТ "Банк "Гранат", р/р 26003811397911, тип рахунку- розрахунковий (українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26004301328243 , тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ АР Крим, р/р 26008305362577, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 384436, банк: Кримське РУПАТКБ " Приватбанк" м. Сімферополь, р/р 26008326688001 (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ АР Крим, р/р 26009304362577 , тип рахунку- розрахунковий чек(українська гривня);

- МФО 324430, банк: Філія "Кримське Центральне відділення ПАТ ПІБ", р/р 26040309328243, тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 324418, банк: Філія ПАТ ПІБ м. Красноперекопськ АР Крим, р/р 26048309362577 , тип рахунку- розрахунковий чек (українська гривня);

- МФО 384436, банк: Кримське РУПАТКБ " Приватбанк" м. Сімферополь, р/р 26064326688001 (українська гривня);

- МФО 824026, банк: ГУ ДК України в АР Крим, м. Сімферополь, р/р 37127664348100 (українська гривня)) до Державного бюджету України заборгованість з податку на додану вартість у сумі 58408,00 грн. на рахунок №31113029700014 Державний бюджет м. Джанкой, код платежу:14010100 УДК в Ар крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740824).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                         Ольшанська Т.С.