ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.04.11 р. Справа № 41/26
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м.Макіївка
про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення земельного законодавства, у розмірі 8972,50 грн.
При участі представників:
від позивача: ОСОБА_2 довіреність від 11.01.2011р. №02-58
від відповідача: не зявились
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м.Макіївка про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення земельного законодавства, у розмірі 8972,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на факт засмічення відповідачем земельної ділянки комунальної власності територіальної громади АДРЕСА_1 площею 4 кв.м. відходами 4 категорії небезпеки (паливний шлак), обєм яких склав 4 куб.м., чим порушено вимоги природоохоронного законодавства та заподіяно шкоду державі в сумі 8972,50 грн.
Відповідач про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, але відзиву на позовну заяву не подав, не використав своє право на участь у судовому засіданні, представника в судове засідання не направив. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
З 04.11.2009 року по 12.11.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області на підставі ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” проведено позапланову перевірку дотримання природоохоронного законодавства згідно скарги гр. ОСОБА_3 та Згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) діяльності субєкта господарювання на СТО ПП ОСОБА_1, результати якої викладені в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 04.11-12.11.2009 року № 162 (надалі акт перевірки).
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що в районі котельної СТО ПП ОСОБА_1 встановлено факт засмічення земель відходами виробництва (котельний шлак) загальним обємом 4 куб.м., що є порушенням ст.ст. 91, 96, 164 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України „Про охорону земель”.
Одночасно, до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства СТО ПП ОСОБА_1 від 04.11-12.11.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було складено акт обстеження земельної ділянки від 12.11.2009 року № 11/162, з якого вбачається проведення обстеження земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1, СТО ПП ОСОБА_1, у звязку з її засмічення котельним шлаком.
В акті обстеження зафіксовано, що на території СТО ПП ОСОБА_1 в районі котельні встановлено факт засмічення земельної ділянки покритої шаром родючого грунту (про що свідчить наявність рослинності навколо міста засмічення) відходами виробництва (котельним шлаком) ІV класу небезпеки загальним обємом 4 куб.м., площа засміченої земельної ділянки 4 кв.м. або 0,0004 га, засмічення суцільне.
Також, 12.11.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій було складено протокол про порушення природоохоронного законодавства, в якому зафіксований факт порушення ОСОБА_1 вимог природоохоронного законодавства, а саме, факт засмічення земель відходами виробництва (котельний шлак) на земельній ділянці площею 4 кв.м., загальним обємом 4 куб.м., без наявності твердого покриття.
За наслідками перевірки відповідачу відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області видано припис від 16.11.2009 року № 11/162 на усунення виявлених порушень.
На підставі встановлених порушень, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 04.04.2007 року №149, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було здійснено розрахунок відшкодування шкоди від засмічення земель відходами СТО ПП ОСОБА_1, відповідно до якого розмір шкоди склав 8972,50 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 04.11-12.11.2009 року № 162, актом обстеження засміченої земельної ділянки від 12.11.2009 року № 11/162, протоколом про порушення природоохоронного законодавства від 12.11.2009 року.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у звязку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 04.04.2007 року №149, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було здійснено розрахунок відшкодування шкоди від засмічення земель відходами СТО ПП ОСОБА_1, відповідно до якого розмір шкоди склав 8972,50 грн.
Сума збитків в розмірі 8972,50 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Макіївської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення земельного законодавства, у розмірі 8972,50 грн. задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (86100, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Макіївської міської ради шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення земельного законодавства, у розмірі 8972,50 грн.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (86100, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (86100, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Суддя Гончаров С.А.
В судовому засіданні 26.04.2011 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Рішення підписане 04.05.2011р.