Справа № 2А-303/2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«14» квітня 2009 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді: Супрун М. Ю.
при секретарі Киреєвої Ю. Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління тграці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007рік,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2009 року ОСОБА_3 звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, з якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_4 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 26.06.2010 року, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області виплатило їй соціальні виплати на дитину в розмірі*, за серпень 2007 року - 3, 33 грн., за вересень - жовтень 2007 року - 104, 85 грн., за листопад 2007 року - 107, 73 грн., за грудень 2007 року - 110, 88 грн. Вважає, що розмір нарахованої їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить суму, яка є суттєво меншою прожиткового мінімуму, а тому просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області неправомірними та стягнути з нього на її користь недоплату допомоги по догляду за дитиною за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року до розміру прожиткового мінімуму дитини до 6 років на загальну суму 1885, 14 грн.
Позивачка у судове засідання не зявилась у судове засідання, в своєї заяві, яка надійшла на адресу суду, просила справу розглянути у її відсутність, підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_5, яка діє на підставі довіреності, позов не визнала та пояснила, що Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 22.03.2001року № 2334-ІП статтею 13 розділ IV передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообовязкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Відповідно до ст. 3 розділу VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону розмір державної допомоги сімям з дітьми, передбаченої статтями 15, 18 і 20 цього закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка
дорівнює 25 відсотків від встановленого прожиткового мінімуму ( ст. 3 розділ VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону). Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що покриття виплат державної допомоги сімям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ч.2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому відповідно до статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, призначається та виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень. ОСОБА_3 призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 31.08.2007 року по 26.06.2010 року відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 22.03.2001 року № 2334-Ш розділу IV. Розмір отриманої позивачкою допомоги становить (щомісячно з урахуванням індексації): за 31.08.2007 року в сумі 3, 33 грн., з 01.09.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 104, 85 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 107, 73 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 110, 88 грн. Пунктом 23 розділу П Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-У1 від 28 грудня 2007 року було внесено зміни до Закону України „Про державну допомогу сім"ям з дітьми" до статті 15 частині першої цього закону і викладене в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Згідно п.5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України "Про Державний бюджет України". Крім того, за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Згідно ч.2 ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та провадять видатки тільки в межах
бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Враховуючи викладене, просила відмовити ОСОБА_3 у позові щодо стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальну суму 1885, 14 грн. за період з 01.08.2007 року по 31.12.2007 року.
Представник відповідача Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області у судове засідання не зявився. Згідно пояснень, які надійшли від Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області на адресу суду вбачається, що відповідач просив справу розглянути у його відсутність та посилався на то, що відповідно до Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми" сімям з дітьми призначається державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно ст. 5 Закону України № 2811-XII від 21.11.1992 р. всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Покриття витрат на виплату державної допомоги сімям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, (державні програми соціального захисту: пільги ветеранам війни і праці, допомога сімям з дітьми), фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України. Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 4, 5 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми", ст. 102 Бюджетного кодексу України, стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинно проводитись з відповідного управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_3 є мамою ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим 09 липня 2007 року Гірницьким відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області (а. с. 6).
З 31 серпня 2007 року у відповідності до Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми" від 22.03.2001 року відповідачем призначено та сплачено позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, розмір якої склав: за 31.08.2007 року в сумі 3, 33 грн., з 01.09.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 104, 85 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 107, 73 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 110, 88 грн., в загальній сумі 431, 64 грн., що підтверджено довідкою відповідача (а. с. 7-8).
Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім»ям з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12. 2006 року дію частини першої ст. 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці
між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09 липня 2007 року визнано неконституційними положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07. 2007 року відновлено дію статті частини 1 ст. 15 Закону України в редакції, відповідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, суд приходить до висновку в тому, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 31 серпня 2007 року, а саме моменту призначення цієї допомоги, по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; з 1 січня - 434 грн., з 01 квітня - 463 грн.; з 01 жовтня - 470 грн.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на п. 3 «Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, азі січня 2006 року - 50 % цього прожиткового мінімуму.
Законом України про Державний бюджет України на 2007 рік взагалі не визначався розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 09 липня 2007 року визнані неконституційними.
Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України, докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоплаченої суми держави грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 31 серпня 2007 року, а саме з часу призначення їй цих виплат, по 31 грудня 2007 року в розмірі 1456, 30 грн.
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених ст. 43 Закону № 2240-111, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним
обовязком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобовязань (рішення Європейського Суду з прав людини - справа „Кечко проти України"). Наведені представником відповідача аргумент не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної - пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідач від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Оскільки Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити її від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевказаного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про державну допомогу сімям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007 рік - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_3 щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 31 серпня 2007 року до 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_3 недоплачену за період з 31 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомогу по догляду за дитиною в сумі 1456, 30 грн (тисяча чотириста пятдесят шість грн. 30 коп.).
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_3 відмовити
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 14 квітня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 19 квітня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного
адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскаюження або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.