Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2011 року справа №2а-9415/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сухарька М.Г.
суддів Гаврищук Т.Г. , Компанієць І.Д.
при секретарі Чеплигіні П.І.,
за участю сторін:
від позивача: Парфелова І.М., Романіка О.О.,
від відповідача: Кравченко І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги Шахтарської об*єднаної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року по справі № 2а-9415/10/1270 за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», третя особа Алчевська обєднана державна податкова інспекція в Луганській області про стягнення податку з доходів фізичних осіб, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», третя особа Алчевська обєднана державна податкова інспекція в Луганській області про стягнення податку з доходів фізичних осіб.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Позивач не погодився з постановою суду і подав апеляційну скаргу в якій просив скасувати постанову, так як вона постановлена з порушення норм матеріального та процесуального права та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» виробничий шахтний комплекс «Рассвет» розташований в с. Шевченко Розівської сільради Шахтарського району Донецької області не зареєстровано в Єдиному державному реєстрі як відокремлений підрозділ юридичної особи. На обліку в органах державної податкової служби юридична особа має перебувати за своїм місцезнаходженням (реєстрацією) та бути зарахованою до категорії платників окремих податків за місцем знаходження всіх своїх не уповноважених відокремлених підрозділів, якщо такі відокремлені підрозділи не перебувають на обліку як платники податків. Тобто господарська організація перебуває на обліку в органах державної податкової служби за своїм місцезнаходженням. Відповідно до п.п.8.1.1 п.8 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обовязок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету покладено на податкового агента, який виплачує оподатковуваний дохід на користь платника податків. Згідно ст.64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (роботодавцем) зараховується до відповідного бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходження її підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів. В порушення вимог податкового законодавства відповідач не перераховував податок з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету Розівської сільської ради. Також зазначив, що судом першої інстанції неправомірно застосовані положення ст.. 99 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне в задоволенні вимог викладених в апеляційних скаргах відмовити, виходячи з наступних підстав.
Статтею 9 Закону України від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків і зборів зобовязані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.14 Закону України від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування» (зі змінами та доповненнями) податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком.
Згідно ст.17 цього Закону сплата податків і зборів (обовязкових платежів) провадиться у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Пунктом 1.13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок з доходів фізичних осіб плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Відповідно до п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначено ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподаткований дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у безготівковій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Порядок сплати податку до бюджету закріплено у ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.
Сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи) (стаття 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»).
Згідно ч.3 ст.64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
Термін місцезнаходження визначено у ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Так, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» є юридичною особою, зареєстрована виконавчим комітетом Алчевської міської ради 18.05.2007 за № 1384102 0000 001926, ідентифікаційний код 35038195, місцезнаходження: 94204, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Московська, 6. Відповідач узятий на облік платників податків Алчевською ОДПІ 21.05.2007 за № 3988. З установчих документів вбачається, що у відповідача відсутні будь-які підрозділи.
Згідно висновку Алчевської ОДПІ від 28.01.2011 № 2602/10 ТОВ «Шахта «Рассвет-1» є платником податків: податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, комунального податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, збору за спеціальне водокористування.
Зі службового листа від 28.01.2011 № 10/172-04 вбачається, що відповідачем до Алчевської ОДПІ окремо за кожний квартал подається податковий розрахунок ф.№1-ДФ. Згідно даних податкових розрахунків: за 2 квартал 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 141832,00 грн., перераховано 133633,02 грн.; за 3 квартал 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб у розмірі 196427,64 грн., перераховано 182047,86 грн. Згідно картки особового рахунку платника податку фактично сплачено ПДФО за період з 01.06.2010 по 01.10.2010 230114,64 грн.
Тобто, відповідач - ТОВ «Шахта «Рассвет-1» виконує всі покладені на нього обовязки, як податкового агенту, а саме: нараховує, утримує та сплачує податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, веде податковий облік та подає податкову звітність податковим органам відповідно до закону.
Колегія суддів не приймає доводи апелянта та погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявність порушень норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» щодо не реєстрації виробничого шахтного комплексу «Рассвет» відокремленим підрозділом, не є предметом розгляду у даній адміністративній справі. Створення відокремленого підрозділу є правом юридичної особи, а не її обовязком, як про це зазначає позивач.
Відповідно до п.п.16.3.4 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Місцезнаходженням ТОВ «Шахта «Рассвет-1» є: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Московська, 6, тому контролюючим податковим органом по відношенню до відповідача є Алчевська ОДПІ.
Стосовно неправомірності застосування судом першої інстанції строків передбачених ст.. 99 КАС України колегія суддів зазначає наступне.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року залишені без розгляду вимоги за період з 01.01.2008 року по 01.06.2010 року. Відповідна ухвала не оскаржувалась позивачем та набрала законної сили. Тому суд позбавлений можливості розглядати питання щодо правомірності застосування строків позовної давності в межах перегляду законності і обґрунтованості постанови суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасована чи змінена з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду від 31 січня 2011 року є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Шахтарської об*єднаної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року по справі № 2а-9415/10/1270 за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», третя особа Алчевська обєднана державна податкова інспекція в Луганській області про стягнення податку з доходів фізичних осіб - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року по справі № 2а-9415/10/1270 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Компанієць І.Д.
Гаврищук Т.Г.